Провідники духовності в Україні - Курас І. Ф. - КОПИСТЕНСЬКИЙ Захарія (псевдонім Азарія)

Український церковний і культурний діяч, письменник

Родом 3. Копистенський із Перемишля. Дату його народження не встановлено. Освіту він здобув, мабуть, у Львівській братській школі. Переїхавши 1616 р. до Києва, вступив у Київське братство, де займався видавничою та полемічно-літературною діяльністю. З 1624 р. був архімандритом Києво-Печерської лаври.

3. Копистенський видав "Часослов" (1617), трактати "Книга про віру. єдину..." (1619-1621), "Книга про правдиву єдність православних християн..." (1623), проповіді тощо. Проте найбільше значення має його полемічна праця "Палінодія, или Книга обороны кафолической святой апостольской всходней церкви...", написана в 1619-1622 рр. (за іншими відомостями - в 1621-1622) - твір, спрямований проти католицизму та унії, що відіграв важливу роль у подальшому становленні української полемічно-публіцистичної прози.

"Палінодія..." - академічна розповідь історика-богослова, який аналізує події "из дали лет". Час від часу вона переривається критичними зауваженнями, сповненими іронії та сарказму, на адресу прихильників католицизму. З гордістю патріота 3. Копистенський протиставляє "латинникам" учених-співвітчизників і "учителей новых... в народе російськом", серед яких особливо виокремлює українського "мужа учоного велце" Стефана Зизанія та російського письменника-публіциста преподобного Артемія. У "Палінодії..." висловлено ідею об'єднання східнослов'янських народів.

Головний засіб боротьби проти ополячення та покатоличення українського народу 3. Копистенський вбачав у поширенні шкільної освіти, знань, друкуванні книг і схвально ставився до культурно-освітянської діяльності братств.

Є припущення, що 3. Копистенський - автор Густинського літопису, складеного в 1623-1627 рр. Цей літопис було знайдено у Густинському монастирі поблизу Прилук.

Помер 21 березня 1627 р.

Схожі статті




Провідники духовності в Україні - Курас І. Ф. - КОПИСТЕНСЬКИЙ Захарія (псевдонім Азарія)

Предыдущая | Следующая