Профілактика злочинів - Джужа О. М. - Від авторів

У Концепції розвитку кримінологічної науки в Україні на початку XXI століття зазначено: головним завданням, яке стосується всіх наукових розробок у галузі кримінології, має стати зміцнення їх зв'язку з практичною діяльністю з метою захисту інтересів, законних прав і свобод людини і громадянина, надання такій діяльності більшої наукової обгрунтованості, надійних засобів удосконалення. Це завдання безпосередньо стосується і теорії профілактики злочинності, адже за допомогою саме такої теорії кримінологічні дослідження переводяться у практичну площину, сприяють вирішенню завдань протидії злочинності, водночас підвищуючи ефективність діяльності щодо її профілактики.

Саме тому розгляд сучасних наукових підходів і досягнень, шляхів практичного здійснення профілактичної діяльності, її проблем та завдань зумовили потребу у підготовці підручника "Профілактика злочинів".

Підкреслимо: його підготовка, розроблення та видання пов'язані з деякими характерними особливостями, що зумовлені потребою викладання цього предмета в якісно нових соціально-політичних, економічних та правових умовах, що склалися в Україні внаслідок процесів, пов'язаних зі зміною існуючих соціально-правових відносин та розбудовою правової держави.

Водночас із соціально-політичними змінами з'являються нові суспільні суперечності, виявляються недоліки управлінської діяльності та правового регулювання, що виступають детермінуючими чинниками злочинності. Профілактична діяльність, спрямована на нейтралізацію та усунення таких чинників, сприятиме успішному розв'язанню завдань, що стоять перед сучасним українським суспільством і державою.

Пропонований підручник є результатом багаторічної праці, наукових пошуків глибокого аналізу практичного досвіду, а також творчого осмислення колективом авторів теоретичних здобутків інших науковців-кримінологів у цій сфері. Насамперед у цьому відношенні слід назвати теорію запобігання злочинності, розроблену та детально висвітлену академіком А. П. Закалюком на сторінках тритомника "Курсу сучасної української кримінології: теорія і практика".

Вагомим підгрунтям для підручника стали також ідеї, думки та положення, що були розроблені та реалізовані у попередніх виданнях з кримінології, підготовлених авторським колективом Національної академії внутрішніх справ та представниками правоохоронних органів. Висвітлюючи окремі положення теорії профілактики злочинів у раніше підготовлених авторським колективом навчальних виданнях з кримінології, автори підручника водночас вважають, що майбутній фахівець, безперечно, усвідомлює потребу в подальшому, більш поглибленому з'ясуванні проблем злочинності та її профілактики, у необхідності користуватися спеціальною літературою.

Профілактика злочинності - це специфічна сфера соціального регулювання, управління та контролю, що має багаторівневий характер та здійснює протидію злочинності шляхом виявлення та усунення її детермінант. З огляду на це, автори підручника висвітлюють різні аспекти функціонування системи профілактики злочинності, що пов'язане як з вирішенням загальних завдань соціального розвитку, так і спеціалізованих завдань у сфері профілактики окремих видів злочинів і негативних соціальних явищ.

Зрозуміло, що зв'язок між різними видами (рівнями, формами) профілактики злочинів має не лінійний, а багатозначний, взаємодоповнювальний характер. Відтак, система профілактичних заходів мас бути взаємозалежною. Тому завдання авторів підручника полягало у спробі створення єдиного теоретичного уявлення, на якому базується діяльність із профілактики злочинів. У межах вирішення зазначеного завдання була приділена увага характеристиці системи профілактики злочинів, відображена її взаємодія з іншими підсистемами протидії злочинності та висвітлені теоретичні передумови здійснення профілактичної діяльності.

Структура підручника є традиційною та складається із Загальної та Особливої частини.

У підручнику висвітлюються теоретичні основи профілактики злочинів, розкриваються перспективи наукових досліджень з питань прогнозування і планування заходів щодо профілактики окремих видів злочинності. Особливу увагу приділено розгляду актуальних питань діяльності органів внутрішніх справ у профілактиці окремих видів злочинів.

У полі зору розробників підручника і специфічні проблеми профілактики злочинів у місцях позбавлення волі та серед осіб, засуджених до покарань, не пов'язаних із позбавленням волі. А тому досить детально висвітлюється профілактична діяльність структурних підрозділів Державної кримінально-виконавчої служби України, громадських організацій щодо виправлення та ресоціалізації засуджених.

Слід зазначити: це - перший варіант нового підручника з профілактики злочинів. При його підготовці автори прагнули поєднати оригінальність викладу з академізмом і простотою сприйняття його майбутніми читачами.

Підручник стане у пригоді як курсантам, слухачам і студентам денної і заочної форми навчання, так і магістрам, ад'юнктам та аспірантам. Видання буде корисним, крім того, працівникам правоохоронних органів для підвищення рівня знань під час здійснення практичної діяльності у сфері профілактики окремих видів злочинів, а також може бути використаний у процесі перепідготовки та підвищення кваліфікації юридичних кадрів.

Авторський колектив буде щиро вдячний всім тим, хто надасть свої зауваження і пропозиції щодо структури та змісту цього підручника, які неодмінно будуть враховані при подальшому вдосконаленні даного видання.



Схожі статті




Профілактика злочинів - Джужа О. М. - Від авторів

| Следующая