Профілактика злочинів - Джужа О. М. - Розділ 21. Профілактика негативних соціальних явищ, пов'язаних зі злочинністю

21.1. Поняття негативних соціальних явищ, пов'язаних зі злочинністю

Характеристика й розуміння суті злочинності, обставин, що її детермінують, будуть неповними без вивчення і розгляду негативних соціальних явищ та їх впливу на кількісно-якісні показники злочинності.

Насамперед, необхідно з'ясувати поняття "негативні соціальні явища" (у кримінологічній науці їх ще називають "девіації", від лат. - відхилення). Девіантна поведінка завжди пов'язана з будь-якою невідповідністю людської поведінки, вчинків, дій - тому виду діяльності, що поширена у суспільстві чи його групах. Це може бути не тільки порушення формальних (правових) чи неформальних (мораль, звичаї, традиції, мода) норм, але і "девіантний" спосіб життя, "девіантний" стиль поведінки, що не відповідають загальноприйнятим у даному суспільстві чи певній групі нормам або звичаям.

Слід зазначити, що серед науковців існує чимало думок щодо визначення негативних соціальних явищ. Деякі вчені зазначають, що це - порушення моральних, юридичних норм, які встановлені суспільством і державою. Ці явища досить різноманітні, але головна ознака, що їх об'єднує, - сприяння існуванню злочинності. Антисуспільна поведінка набула значного поширення, оскільки це пов'язано із вчиненням правопорушень (кримінальних, адміністративних, цивільних тощо), порушенням приписів (кодексів поведінки, уставів), аморальними проступками.

Серед негативних соціальних явищ у кримінології - група таких явищ, що найбільш тісно пов'язані зі злочинністю. До них, зокрема, належать: пияцтво, алкоголізм, наркоманія, токсикоманія, проституція, безробіття, бродяжництво, жебрацтво, міграція тощо. Ці явища ніби "обрамляють" злочинність, тому їх ще називають "фоновими".

Під фоновими явищами розуміється сукупність аморальних проявів, що суперечать загальноприйнятим нормам поведінки, органічно взаємопов'язані зі злочинністю, оскільки детермінують одне одного і тягнуть за собою соціальну деградацію особи (а зрештою - і всього суспільства).

Виникнення й існування фонових явищ тісно пов'язано з існуванням самої злочинності.

Суспільна небезпечність фонових явищ полягає в тому, що:

- паразитичний спосіб життя вимагає певних коштів, що найлегше здобути злочинним шляхом, звідси: умисне ухилення від соціально корисної діяльності, бродяжництво, жебрацтво, азартні ігри як засіб існування;

- аморальність призводить до підвищеного ризику стати жертвою злочину, тобто до підвищеного ступеня віктимності;

- стан наркотичного чи алкогольного сп'яніння послаблює самоконтроль особи, що полегшує вчинення злочину.

Такі особи вчиняють крадіжки, грабежі, розбої з метою здобути кошти на своє паразитичне існування.

Щодо мігрантів (у тому числі нелегальних) - це особи, які "гастролюють" країною і шукають так званий "легкий" заробіток. Для отримання "швидких" грошей вони вдаються до вчинення різних видів злочинів - від відносно легких до тяжких.

Про взаємозв'язок зазначених фонових явищ і злочинності переконливо свідчать дані кримінальної статистики. Так, під дією алкогольного сп'яніння вчиняється близько 60% усіх зареєстрованих в Україні злочинів, а у стані наркотичної ейфорії - 3,5-4% злочинів.

Запобігання негативним соціальним явищам та їх викорінення є справою не тільки правоохоронних, а й інших органів держави, пересічних її громадян та суспільства загалом. Розгляньмо окремі види негативних соціальних явищ, пов'язаних зі злочинністю.



Схожі статті




Профілактика злочинів - Джужа О. М. - Розділ 21. Профілактика негативних соціальних явищ, пов'язаних зі злочинністю

Предыдущая | Следующая