Профілактика злочинів - Джужа О. М. - 11.4. Роль органів внутрішніх справ у профілактиці рецидивної злочинності
Успіх запобігання конкретними органами внутрішніх справ рецидивних злочинів залежить від того, наскільки ефективно організована робота служб та об'єднані їх зусилля. Це досягається за допомогою розроблення і реалізації планів роботи служб, підрозділів, органів внутрішніх справ, у які окремим розділом включаються і заходи по боротьбі з рецидивом злочинів. Крім того, у низці органів внутрішніх справ продовжують розроблятися з урахуванням місцевих умов плани комплексних заходів по боротьбі з рецидивною злочинністю.
У ці та інші плани (включаючи і плани роботи у справах оперативного й інших видів обліку профілактичного призначення) повинні включатися узгоджені заходи усіх зацікавлених служб щодо запобігання рецидивним злочинам, виконання кримінальних покарань, виявлення та усунення причин і умов, що сприяли вчиненню рецидивних злочинів, зміцненню зв'язків з адміністрацією підприємств, організацій, удосконаленню роботи зі своєчасного виявлення і постановки на облік осіб, що раніше вчинювали злочини, забезпеченню дієвого контролю за їх поведінкою, підвищенню якості ведення оперативного й інших видів обліку, вживанню додаткових заходів щодо вивчення середовища рецидивістів, посиленню боротьби з "фоновими" явищами (пияцтво, наркоманія тощо).
Плани повинні розроблюватися відповідно до глибокого аналітичного узагальнення результатів роботи усіх служб і підрозділів органів внутрішніх справ щодо запобігання рецидивній злочинності. Такі узагальнення повинні містити оцінку не лише стану рецидивної злочинності (що включає віддзеркалення змін, які відбуваються в її динаміці та структурі, дані про причини цих змін), а й результати роботи відповідного органу внутрішніх справ, характеристику основних недоліків попереджувальної діяльності, перелік заходів стосовно їх усунення, пропозиції щодо комплексного використання сил і засобів усіх служб і підрозділів.
Аналітичні узагальнення мають здійснюватися як щодо роботи кожної конкретної служби, так і щодо діяльності органу внутрішніх справ у цілому. У першому випадку оцінка роботи дається з урахуванням усіх функцій, які повинна виконувати та або інша служба. У другому - дається оцінка роботи усього органу внутрішніх справ у цілому по боротьбі з рецидивною злочинністю. Формулювання оціночних висновків належить до компетенції керівників органів внутрішніх справ.
Аналіз практики нормативних документів МВС України з питань боротьби з рецидивом злочинів дозволяє виділити два основних напрями діяльності, стосовно яких здійснюється оцінка ефективності роботи органів внутрішніх справ щодо запобігання рецидиву злочинів: по-перше, оцінка рівня організації цієї роботи; по-друге, оцінка остаточних результатів та якості індивідуальної запобіжної роботи, що проводилася з особами, які перебувають на обліку, з числа тих, що раніше вчинювали злочини.
При оцінці рівня організації мають установлюватися перелічені нижче обставини.
1. Наявність аналітичних узагальнень і пояснень причин негативних змін у динаміці і структурі рецидивної злочинності, у тому числі якісних процесів, що впливають на стан цього виду злочинності, визначення міри впливу осіб, які раніше вчинювали злочини, на стан злочинності (у цілому та окремо за категоріями судимих, які перебувають на тому або іншому виді обліку, що здійснюється конкретними службами і підрозділами органів внутрішніх справ).
2. Ступінь відображення у планах роботи органів внутрішніх справ, їх служб, підрозділів з питань запобігання рецидиву злочинів, а також ступінь відповідності заходів, що плануються, оперативно-кримінологічній обстановці, нормативним приписам МВС України з цих питань. При цьому оцінюється ступінь конкретності, комплексності заходів, що плануються, включаючи планування роботи у конкретних справах і матеріалах обліку.
3. Стан контролю за організацією і здійсненням роботи щодо запобігання рецидиву (систематичність і якість контролю за виконанням вимог нормативних актів, якість контролю у справах обліку, за своєчасним виявленням судимих, які підлягають постановці на облік, тощо). Враховуються якість ведення облікових матеріалів на судимих, систематичність розгляду питань реалізації обліку на робочих нарадах, унесення подань, інформації про комплексне вирішення проблеми боротьби з рецидивом злочинів.
Також оцінюються організація та якість службових перевірок, які повинні проводитися за кожним фактом здійснення нових злочинів особами, що перебувають на обліку. Метою цих перевірок є визначення ефективності роботи з названими особами, виявлення недоліків в її організації та здійсненні, вживання заходів щодо їх усунення.
Крім того, беруться до уваги: практика організації та здійснення цільових перевірок; надання допомоги службам у їх роботі щодо запобігання; рецидиву; наявність системи навчання особового складу формам і методам боротьби з рецидивом; стан законності (обгрунтованість постановки або зняття з обліку, застосування встановлення правил, обмежень тощо).
При оцінці остаточних результатів та якості індивідуальної профілактичної роботи, що проводиться з особами, які раніше вчинювали злочини, під час якої відділи внутрішніх справ виконують основний обсяг роботи по боротьбі з рецидивними злочинами, повинна враховуватися низка основних показників.
Вплив адміністративного нагляду, оперативного та інших видів обліку на стан, динаміку і структуру рецидивної злочинності (питома вага судимих, які перебувають на обліку, серед судимих, які проживають на території обслуговування; число і питома вага у загальному числі рецидивістів, що вчинили нові злочини, тих, які перебували на обліку або не перебували, але повинні були перебувати; число судимих, які раніше були на обліку в органах внутрішніх справ, а потім знову вчинили злочини; число злочинних діянь, які відвернуті та припинені, що були здійснені рецидивістами, які профілактуються, тощо).
Повнота виявлення і своєчасність реєстрації в органах внутрішніх справ осіб, що раніше вчинювали злочини (береться до уваги, наприклад, різниця в обліку даних паспортних підрозділів і даних обліку судимих у службах і підрозділах, аналізуються строки, що минули з моменту виявлення вказаних осіб, і строки взяття їх на облік тощо).
Своєчасність, повнота, комплексність, якість реалізації органами внутрішніх справ усього комплексу заходів, що здійснюються з метою надання виховного профілактичного впливу на раніше судимих, які перебувають на обліку. Беруться до уваги, наприклад, такі обставини: результати роботи стосовно сприяння судимим у їх побутовому і трудовому влаштуванні; якість і своєчасність інформації про осіб, які профілактуються, їх поведінку і спосіб життя; відомості про своєчасне й адекватне реагування на всі факти поведінки, що відхиляється (включаючи протиправну), цих осіб, застосуванні до них передбачених законом заходів впливу; активність, цілеспрямованість використання оперативних можливостей у роботі з особами, щодо яких проводиться профілактика; дані про ступінь реальної участі в роботі працівників відповідних служб з особами, щодо яких проводиться профілактика, тощо.
4. Остаточні результати роботи з особами (з тих, що раніше вчинювали злочини), поставленими на облік (як у цілому, так і по кожному з видів обліку): число осіб, щодо яких проводиться профілактика, знятих з обліку у зв'язку з виправленням або у зв'язку з такою зміною обстановки, яка унеможливлює здійснення ними нових злочинів; число осіб, що знову вчинили умисні злочини у період їх перебування на обліку; кількість осіб, які вчинили нові умисні злочини впродовж року після зняття їх з обліку у зв'язку з виправленням або достроково; число виявлених судимих осіб, які замислюють або готують нові злочини, та осіб, які відмовилися від злочинних намірів і дій у результаті вжиття до них відповідних запобіжних заходів.
5. Якість оформлення і дотримання правил ведення відповідних справ і матеріалів обліку оперативно-профілактичного призначення, ступінь систематизації і повнота відображення в них інформації про рецидивістів, що дозволяє забезпечувати спадкоємність попереджувальної роботи працівників усіх служб і підрозділів органів внутрішніх справ з указаними особами.
Зрозуміло, що наведені положення не є вичерпними. Проте у будь-якому випадку всі розглянуті показники й обставини, які слід враховувати при оцінці ефективності роботи, необхідно аналізувати в комплексі, з урахуванням інших даних про боротьбу зі злочинністю та охорону громадського порядку.
Оціночні висновки, пропозиції, що випливають із них, дозволяють не лише отримати загальне уявлення про кінцеві результати роботи з особами, які перебувають на обліку, а й визначити найбільш "слабкі" місця в організації та здійсненні названої діяльності, розробляти і приймати на цій основі відповідні організаційні і тактичні рішення, заходи вдосконалення оперативно-службової діяльності органів внутрішніх справ щодо запобігання рецидиву злочинів.
6. Активне залучення раніше благополучних у соціальному відношенні шарів суспільства в кримінальну діяльність або високий ступінь їх психологічної готовності до такої діяльності.
7. Негативні процеси у сфері ідеології, вихованні молоді. Цілеспрямована діяльність окремих засобів масової інформації стосовно дезорієнтації молодих людей у виборі життєвих цілей і засобів їх досягнення, формування у них культу "красивого" життя, сили, вседозволеності, що завдає часто непоправного збитку суспільству.
Якісний стрибок в обсязі міжнародних зв'язків і туризму спричинив побічні наслідки, що сприяли встановленню тісніших контактів (наприклад, українських злочинних зграй із зарубіжними організованими злочинними групами).
Проте і сама організована злочинність створює умови для свого відтворення шляхом поширення азартних ігор, наркотиків, проституції, що, безумовно, збільшує її фоновий контингент, який підтримує злочинні структури.
Схожі статті
-
Розглядаючи злочинну поведінку взагалі, як суспільно небезпечну, заборонену законом діяльність, необхідно визначити деякі загальні особливості, хоча...
-
Запобігання насильницьким злочинам є важливим завданням органів внутрішніх справ. Пріоритети державної кримінальної політики значно змінилися і...
-
Профілактика злочинності неповнолітніх, що здійснюється органами внутрішніх справ, охоплює широкий комплекс різноманітних за характером заходів,...
-
Профілактика злочинів - Джужа О. М. - Органи внутрішніх справ
Митна служба України здійснює свою діяльність відповідно до Указу Президента України "Про державну митну службу України від 23 березня 1998 року, за яким...
-
Профілактика злочинів у широкому розумінні передбачає такий розвиток економіки, політики, ідеології, культури і побуту, який сприяв би усуненню або...
-
Профілактика злочинів - Джужа О. М. - Розділ 11. Профілактика рецидивної злочинності
11.1. Поняття та сутність рецидивної злочинності Проблема рецидивної злочинності завжди викликала підвищену увагу кримінологів, оскільки її рівень...
-
Найважливішою умовою ефективності діяльності з охорони правопорядку, профілактики правопорушень є організація взаємодії органів внутрішніх справ і...
-
Профілактика злочинів - Джужа О. М. - 11.1. Поняття та сутність рецидивної злочинності
11.1. Поняття та сутність рецидивної злочинності Проблема рецидивної злочинності завжди викликала підвищену увагу кримінологів, оскільки її рівень...
-
Профілактика злочинів - Джужа О. М. - 3.4. Профілактична функція суду та органів юстиції
Митна служба України здійснює свою діяльність відповідно до Указу Президента України "Про державну митну службу України від 23 березня 1998 року, за яким...
-
Профілактика злочинів - Джужа О. М. - 11.2. Причини та умови рецидивної злочинності
Рецидивна злочинність, поряд із загальними для всієї злочинності причинами, має і свої, доволі специфічні причини й умови. Становлення і розвиток...
-
Профілактика злочинів - Джужа О. М. - Розділ 7. Участь громадськості у профілактиці злочинів
7.1. Профілактична діяльність громадськості Створення ефективної системи профілактики злочинності, зниження ступеня впливу криміногенних факторів на...
-
Профілактика злочинів - Джужа О. М. - 11.3. Заходи профілактики рецидивної злочинності
Запобігання рецидиву здійснюється в трьох напрямах: - підвищення ефективності призначення та виконання покарань; - сприяння процесу ресоціалізації осіб,...
-
Профілактика злочинів - Джужа О. М. - 4.3. Індивідуальна профілактика злочинів
Індивідуальна профілактика - це насамперед вплив на тих осіб, від яких можна очікувати вчинення злочинів, та їх соціальне оточення. Даний вид діяльності...
-
Митна служба України здійснює свою діяльність відповідно до Указу Президента України "Про державну митну службу України від 23 березня 1998 року, за яким...
-
Профілактика злочинів - Джужа О. М. - 5.3. Заходи віктимологічної профілактики злочинів
Характер та цілеспрямованість запобіжних заходів визначається знанням динаміки, структури та причин віктимності в цілому, в регіонах, у різних сферах...
-
Профілактика злочинів - Джужа О. М. - Державна податкова служба України
Митна служба України здійснює свою діяльність відповідно до Указу Президента України "Про державну митну службу України від 23 березня 1998 року, за яким...
-
Профілактика злочинів - Джужа О. М. - 10.3. Заходи профілактики злочинів проти власності
Профілактика злочинів традиційно розглядається у широкому (загальносоціальному) та вузькому (спеціально-кримінологічному) аспектах. Загальносоціальна...
-
Профілактика злочинів - Джужа О. М. - 9.3. Заходи профілактики насильницьких злочинів
Насильницька злочинність є складовою загальної злочинності, тому заходи запобігання їй ідентичні із загальносоціальними. Застосування насильства в життя...
-
Профілактика злочинів - Джужа О. М. - Митні органи України
Митна служба України здійснює свою діяльність відповідно до Указу Президента України "Про державну митну службу України від 23 березня 1998 року, за яким...
-
Розділ 1. Профілактика злочинів як основа запобігання злочинності 1.1. Поняття та предмет профілактики злочинів У процесі історичного розвитку людство...
-
У системі загальної профілактики злочинів необхідно виділити із усього різноманіття профілактичних заходів ті, які спрямовані на виявлення, обмеження або...
-
Профілактика злочинів - Джужа О. М. - 2.2. Причини та умови злочинності як об'єкта профілактики
Проблема детермінації злочинності - центральна і чи не найскладніша з усіх у кримінологічній науці. її важливість обумовлюється тим, що, в разі розкриття...
-
Профілактика злочинів - Джужа О. М. - 7.1. Профілактична діяльність громадськості
7.1. Профілактична діяльність громадськості Створення ефективної системи профілактики злочинності, зниження ступеня впливу криміногенних факторів на...
-
Профілактика злочинів - Джужа О. М. - 1.3. Рівні, види, методи та форми профілактичної діяльності
Питання про рівні профілактики злочинів не дістало однозначного вирішення. Найбільш обгрунтованою є точка зору О. М. Яковлєва, який виділяє три рівні...
-
На сучасному етапі державотворення в Україні злочинність становить значну загрозу національній безпеці країни. Поширення злочинності та масштаби...
-
Профілактика злочинів - Джужа О. М. - 5.2. Рівні та принципи віктимологічної профілактики злочинів
Віктимологічна профілактика забезпечується шляхом недопущення віктимогенних ситуацій, їх усунення, послаблення дії криміногенних факторів та їх...
-
Профілактика злочинів - Джужа О. М. - Органи прокуратури
Всі установи, які входять складовими елементами до соціального інституту правоохоронних органів, є спеціалізованими суб'єктами профілактики. Органи...
-
Всі установи, які входять складовими елементами до соціального інституту правоохоронних органів, є спеціалізованими суб'єктами профілактики. Органи...
-
Вважаємо доречним розпочати з аналізу функціонування суб'єктів загальнодержавного рівня, виділивши підтипи за належністю до гілок влади. Частиною першою...
-
Профілактика злочинів - Джужа О. М. - 10.2. Причини та умови злочинів проти власності
Дослідження причин та умов злочинів проти власності є однією з головних кримінологічних проблем. До числа найважливіших передумов злочинної поведінки...
Профілактика злочинів - Джужа О. М. - 11.4. Роль органів внутрішніх справ у профілактиці рецидивної злочинності