Педагогіка вищої школи - Курлянд З. Н. - Емоційний компонент
Наявність мотивації на досягнення успіху. За такої мотивації дії викладача спрямовуються на досягнення позитивних результатів. Такі люди завжди активні, ініціативні, виявляють наполегливість у досягненні поставленої мети. Викладачі з такою мотивацією не бояться перешкод, а шукають шляхи їх подолання, віддають перевагу нестандартним завданням, мають потребу в ефективності своїх дій. Коли їхні дії приводять до досягнення поставленої мети, відчувають задоволення та радість. Викладач, який мотивований на успіх, характеризується рішучістю у нестандартних ситуаціях, готовністю брати на себе відповідальність, адекватною самооцінкою.
Упевненість у собі як викладачеві тісно пов'язана з мотивацією "успіху", є інтегральною якістю, що грунтується на здібності розуміти студентів, умінні проникати в їхню психологію, враховувати вікові та індивідуальні особливості, а також усвідомленні правоти та доречності своїх дій і вчинків. Упевненість у собі як викладачеві, у своїх силах також тісно пов'язана із самооцінкою особистості, яка формується під впливом оцінок тих, хто оточує, і результатів власної діяльності. Адекватна самооцінка сприяє впевненості у поведінці. Занижена самооцінка породжує невпевненість у своїх силах, завищена - самовпевненість; це не сприяє успішності діяльності. Упевненість у своїх силах виявляється і в тому, що вона породжує почуття задоволеності своєю діяльністю. Задоволеність діяльністю також є інтегративним показником, що відображує ставлення викладача до своєї професії.
Задоволеність діяльністю залежить також від економічних факторів: низька заробітна плата, погані побутові умови тощо можуть породжувати плинність кадрів, особливо це стосується молодих науковців.
Чималою мірою від задоволеності професією викладача залежить і психічне здоров'я людини. Якщо внаслідок тих чи інших причин викладач не дістає задоволення від роботи, від своєї педагогічної діяльності, у нього може виникнути почуття пригніченості, невпевненості у собі. Це може спричинити переконання, що необхідно змінити професію. Крім того, негативні емоційні стани викликають емоційне напруження, яке стає причиною психічного перевантаження навіть за помірно напруженого ритму професійної діяльності, а це, у свою чергу, позначається на фізичному самопочутті людини. Задоволеність викладацькою діяльністю викликає бажання вдосконалювати свою професійну майстерність, стає вихідним моментом формування психологічної системи діяльності (В. Шадріков), а отже, впливає на професійну усталеність викладача вищої школи.
Емоційний компонент
Відсутність емоційного напруження, страху перед аудиторією. Як відомо, будь-яка діяльність людини пов'язана з емоціями, тобто має емоційне забарвлення. Чималу роль відіграє в цьому й те, які емоції викликає та чи інша діяльність: позитивні, нейтральні чи негативні.
Емоційна напруженість у педагогічній діяльності характеризується переважанням негативних емоцій, перезбудженням, виснаженням нервової системи, наявністю страху перед аудиторією, студентами.
Страх, будучи психологічним стресом, заважає викладачу створювати довільно потрібний настрій, змінювати рівень емоційного збудження, об'єктивно оцінювати умови проходження наступної діяльності.
Емоційне напруження можуть викликати недоліки в управлінні своєю діяльністю, особливо такі шкідливі звички: відкладати справу на останній момент, не досить сумлінно готуватися до лекцій, занять, систематично запізнюватись, не виконувати власні плани тощо*
Відсутність емоційного напруження має поєднуватися зі здатністю викладача створювати довільно потрібний настрій, найповніше використовувати свої потенційні можливості. Це виявлятиметься у збереженні у викладача оптимістичного настрою, відсутності страху, пригніченості в нестандартній ситуації.
Тут важливу роль починає відігравати вміння регулювати свої емоційні стани.
Уміння регулювати свої емоційні стани пов'язане з умінням володіти собою, своїм голосом, мімікою, жестами.
Однією з основних умов регулювання емоційних станів є самонавіювання. Але самонавіювання може бути дієвим лише тоді, коли людина впевнена у правильності висновків, які вона робить, оцінюючи свої досягнення, помилки, ставлення до себе людей, свого місця в житті.
Емоційна саморегуляція полягає в системі розумових дій, спрямованих або на активізацію якихось емоційних процесів, або на гальмування їх, стабілізацію.
Об'єктами емоційної саморегуляції викладача можуть бути:
- емоційні реакції (гнів, дратування, обурення, страх);
- стан настрою (депресія, апатія, понижений настрій, смуток).
Розумові дії із саморегуляції мають бути спрямованими на ліквідацію емоційних переживань, на формування душевного комфорту, емоційної стабільності.
Природа емоційних переживань грунтується на активності або пасивності емоційних центрів, що регулюють настрій і забезпечують розвиток різних емоційних реакцій.
Відомі центри - "центр задоволення" і "центр страждання" - тісно пов'язані з усією інтелектуальною та свідомою діяльністю людини і слугують своєрідним регулятором цієї діяльності.
Цілком очевидно, що для успішного здійснення своєї професійної діяльності у викладача мають переважати позитивні емоції, які частково забезпечують як успішність діяльності, так і задоволеність нею.
Прийоми регуляції емоційних станів покликані допомогти людині управляти своїм настроєм, впливати на нього.
Стабільність емоційного збудження, поєднана зі свідомим управлінням емоційним станом, - важлива умова збереження професійної усталеності, зокрема фізичної працездатності в нестандартних ситуаціях.
Емоційна регуляція не можлива без наявності певних вольових якостей - цілеспрямованості, організованості, наполегливості, рішучості, самовладання тощо, тобто здатності до подолання різних внутрішніх і зовнішніх утруднень, що виникають у процесі педагогічної діяльності.
Ефективність діяльності викладача, його професійна усталеність можлива лише в тому разі, якщо всі його думки, почуття, емоції спрямовані на досягнення поставлених цілей і завдань навчання та виховання. Така спрямованість не створюється сама собою, а досягається шляхом свідомого регулювання, управління своїми думками, почуттями, тобто супроводжується певними вольовими зусиллями.
Саме наявність волі як свідомої саморегуляції особистістю своєї діяльності та поведінки забезпечує подолання труднощів, що виникають у педагогічній діяльності.
Наявність вольових якостей розкривається у здатності викладача швидко підвищувати свою активність, енергійність, зберігати оптимальну організацію психічних функцій під час виникнення непередбачуваних ситуацій і наростаючої втоми, що виникає у разі дії одноманітних факторів.
Без вольового зусилля неможливо довго зберігати розподілення уваги, працювати у тривалому напруженні, що особливо характерно для педагогічної діяльності.
Як доводить Д. М. Лондон, вольовий розвиток істотно впливає на легкість оволодіння педагогічною майстерністю. Задоволеність професією, професійна спрямованість і воля утворюють взаємопов'язану, динамічну функціональну систему, в якій воля забезпечує усталеність професійних намірів. Саме це дає нам підставу розглядати вольові якості як одну з ознак професійної усталеності викладача.
Схожі статті
-
Педагогіка вищої школи - Курлянд З. Н. - Мотиваційний компонент
Наявність мотивації на досягнення успіху. За такої мотивації дії викладача спрямовуються на досягнення позитивних результатів. Такі люди завжди активні,...
-
Педагогіка вищої школи - Курлянд З. Н. - 4.2. Професійна усталеність викладача вищої школи
У формуванні особистості майбутнього фахівця, його світогляду, професійних якостей провідну роль відіграє викладач вищого навчального закладу. Вплив...
-
Педагогіка вищої школи - Курлянд З. Н. - 1.1. Загальні основи педагогіки вищої школи
1.1. Предмет і завдання педагогіки вищої школи Педагогіка вищої школи виникла на базі загальної педагогіки. наука педагогіка, підгрунтя якої заклали...
-
Педагогіка вищої школи - Курлянд З. Н. - 3.3. Шляхи оновлення вищої педагогічної освіти
Необхідною умовою досягнення очікуваних позитивних результатів у реформуванні середньої школи стає оновлення підготовки педагогічних працівників, яку...
-
Педагогіка вищої школи - Курлянд З. Н. - Категорії педагогіки вищої школи
1.1. Предмет і завдання педагогіки вищої школи Педагогіка вищої школи виникла на базі загальної педагогіки. наука педагогіка, підгрунтя якої заклали...
-
Педагогіка вищої школи - Курлянд З. Н. - Місце педагогіки вищої школи в системі педагогічних наук
1.1. Предмет і завдання педагогіки вищої школи Педагогіка вищої школи виникла на базі загальної педагогіки. наука педагогіка, підгрунтя якої заклали...
-
Педагогіка вищої школи - Курлянд З. Н. - 4.1. Готовність до педагогічної діяльності
4.1. Готовність до педагогічної діяльності У педагогіці сукупність професійно зумовлених вимог до вчителя визначається готовністю до педагогічної...
-
4.1. Готовність до педагогічної діяльності У педагогіці сукупність професійно зумовлених вимог до вчителя визначається готовністю до педагогічної...
-
Педагогіка вищої школи - Курлянд З. Н. - Розділ 1. ЗАГАЛЬНІ ОСНОВИ ПЕДАГОГІКИ ВИЩОЇ ШКОЛИ
1.1. Предмет і завдання педагогіки вищої школи Педагогіка вищої школи виникла на базі загальної педагогіки. наука педагогіка, підгрунтя якої заклали...
-
Педагогічний процес можна розглядати як спосіб організації педагогічних відносин, сутність якого полягає у цілеспрямованому відборі та використанні...
-
Предмет пізнання в педагогіці - це навчально-виховний процес як соціальне, психологічне і природне явище одночасно. Тому, крім соціальної природи...
-
Педагогіка вищої школи - Курлянд З. Н. - Принцип вивчення явища в зміні, розвитку
Складність педагогічного експерименту полягає в тому, що досліднику треба одночасно вирішувати кілька завдань, що зумовлено його одночасною роллю...
-
Педагогіка вищої школи - Курлянд З. Н. - Принцип одночасного вивчення колективу й особистості
Складність педагогічного експерименту полягає в тому, що досліднику треба одночасно вирішувати кілька завдань, що зумовлено його одночасною роллю...
-
У психолого-педагогічному аспекті інноваційна діяльність є предметом спеціального вивчення багатьох вчених (В. Я. Ля-удіс, Г. К. Селевко, В. О....
-
Педагогіка вищої школи - Курлянд З. Н. - Принцип єдності вивчення і виховання особистості
Складність педагогічного експерименту полягає в тому, що досліднику треба одночасно вирішувати кілька завдань, що зумовлено його одночасною роллю...
-
Педагогіка вищої школи - Курлянд З. Н. - 3.1. Сутність педагогічної інноватики
3.1. Сутність педагогічної інноватики Розв'язання питання засвоєння, поширення та впровадження інновацій у системі освіти потребує розгляду спеціального...
-
Педагогіка вищої школи - Курлянд З. Н. - Розділ 3. ІННОВАЦІЇ В СИСТЕМІ ВИЩОЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ ОСВІТИ
3.1. Сутність педагогічної інноватики Розв'язання питання засвоєння, поширення та впровадження інновацій у системі освіти потребує розгляду спеціального...
-
Проблема стандартизації і гуманізації освіти бере свій початок у творчості великих гуманістів Я. А. Коменського, Дж. Локка, Ж.-Ж. Руссо, І. Г....
-
Педагогічний контроль - система перевірки результатів навчання і виховання студентів. Розвиток різноманітних видів педагогічного контролю стимулює...
-
Педагогіка вищої школи - Курлянд З. Н. - 2.5.3. Комплексні форми організації навчання
Розгляд змісту навчання як цілісної структури диктує необхідність комплексної організації навчального процесу, органічної єдності різних форм навчання,...
-
Обов'язковий компонент процесу навчання у вищій школі - практичні заняття, призначені для поглибленого вивчення тієї чи іншої дисципліни. Термін...
-
Принцип (від лат. principium - початок, основа) - основа, на яку треба спиратися і якою необхідно керуватися. Принципи навчання - вихідні положення, які...
-
Педагогіка вищої школи - Курлянд З. Н. - 2.2. Дидактичні моделі змісту навчання
Соціальні умови, що змінилися, своєрідність сучасного періоду розвитку настійно вимагають переосмислити підхід до навчання педагогічних дисциплін,...
-
Педагогіка вищої школи - Курлянд З. Н. - 1.4.2. Вікові особливості студентської молоді
Вікові особливості - комплекс фізичних, пізнавальних, інтелектуальних, мотиваційних, емоційних властивостей, притаманних більшості людей одного віку....
-
Педагогіка вищої школи - Курлянд З. Н. - ВСТУП
Науково-технічний прогрес, безсумнівно, зумовлює подальше зростання значущості загальної освіченості будь-якої нації, ролі вищої освіти в суспільстві....
-
Педагогіка вищої школи - Курлянд З. Н. - 1.2. Сучасні методологічні аспекти педагогіки вищої школи
Умовою розвитку будь-якої науки і досягнення значущих результатів є її методологічна озброєність. Для здійснення пізнавальної діяльності потрібно добрати...
-
Педагогіка вищої школи - Курлянд З. Н. - Принцип історизму
Як і в будь-якій науці, принцип історизму в межах педагогічних досліджень є одним із найважливіших. Це зумовлено тим, що обов'язкове завдання вченого -...
-
Педагогіка вищої школи - Курлянд З. Н. - Загальнонаукова методологія
Загальна методологія як вищий рівень - це галузь самої філософії, філософське вчення про методи пізнання і перетворення дійсності. Природа пізнавального...
-
Педагогіка вищої школи - Курлянд З. Н. - Загальна методологія
Загальна методологія як вищий рівень - це галузь самої філософії, філософське вчення про методи пізнання і перетворення дійсності. Природа пізнавального...
-
Педагогіка вищої школи - Курлянд З. Н. - 2.8. Самостійна робота студентів
Для досягнення цілей сучасного суспільства необхідний спеціаліст, спроможний оперативно приймати нешаблонні рішення, діяти самостійно, творчо. Творчість...
Педагогіка вищої школи - Курлянд З. Н. - Емоційний компонент