Охорона праці в туристському комплексі - Банько В. Г. - 2.7. Оперативний контроль за станом охорони праці. Культура праці
Для робіт, пов'язаних із застосуванням важкої фізичної праці, а дією небезпечних, шкідливих речовин, рухом транспортних засобів, а також несприятливих санітарно-гігієнічних умов, законодавством передбачено проходження попередніх і періодичних медичних оглядів. У готельному господарстві до таких відносяться роботи, пов'язані з безпосереднім обслуговуванням гостей (оформлення, прибирання житлових приміщень, зміна постільних речей, ремонт і обслуговування устаткування, яким користуються гості та обслуговуючий персонал готелю), а також низка робіт ремонтно-будівельних, транспортних, сантехнічних та інших служб. Перелік робіт, для виконання яких обов'язкові попередні (під час вступу на роботу) і періодичні медичні огляди з метою попередження і виявлення ранніх форм захворювань, затверджується міністром охорони здоров'я України. Залежно від виду робіт періодичні медичні огляди проводяться кожні 1-2 роки, а для окремих професій - кожні 5 років.
Медичні огляди проводять у лікувально-профілактичних установах (поліклініках, амбулаторіях), обслуговуючих туристський комплекс.
Адміністрація підприємства для проведення періодичних медичних оглядів у встановлені терміни видає відповідний наказ, а також несе відповідальність за своєчасну й організовану явку працівників на ці огляди й обстеження. З потреби за наслідками обстеження призначаються лікувально-профілактичні заходи.
При захворюванні інфекційною хворобою працівник туристського комплексу після одужання має пройти спеціальний медичний огляд і обстеження в районній санітарно-епідеміологічній станції та отримати довідку, що дозволяє приступити до роботи.
2.7. Оперативний контроль за станом охорони праці. Культура праці
Оперативний контроль за станом охорони праці в галузі здійснюється відповідно до Положення про організацію управління охороною праці в житлово-комунальному господарстві України. В туристському комплексі він реалізується згідно з розробленим і впровадженим на підприємстві СТП "Контроль оперативний. Порядок проведення", а також згідно зі схемою оперативного контролю, розробленою з урахуванням специфіки технологічних процесів і штатної структури. Оперативний контроль включає: суворо регламентовані за часом і обсягом перевірки стану охорони праці на підвідомчих підприємствах (у цехах, ділянках, бригадах, змінах) керівниками вищестоящих організацій і головами профкомів (профгрупоргами, громадськими інспекторами); визначення рівня безпеки праці на основі підрахунку коефіцієнта охорони праці Кіт і відповідної оцінки зайнятого місця в змаганні з охорони праці, моральне та матеріальне стимулювання; звіти керівників туристських комплексів профспілкових органів перевірених підприємств про вжиті заходи з усунення виявлених недоліків і попередження травматизму перед вищестоящими господарськими і профспілковими органами, що здійснюють контроль.
Схема проведення оперативного контролю, розроблена з урахуванням особливостей структури та територіального розташування всіх підрозділів і ланок підприємства, повинна бути улагоджена з керівництвом вищестоящої організації, після чого вона затверджується керівником і представником профспілкового органу підприємства.
Оперативний контроль за станом охорони праці складається з кількох ступенів.
Перший ступінь контролю проводить посадовець (черговий на поверсі, адміністратор, а також прирівняні до них посадовці безструктурних виробничих одиниць) спільно з громадським інспектором охорони праці профгрупи. Від якості проведення цього ступеня залежить своєчасність попередження виробничого травматизму.
Результати проведення першого ступеня контролю записують у журнал 1 при виявленні порушень вимог безпеки праці докладуть вищестоящому посадовцю і представнику профспілкового органу підприємства, що закріплюються підписами осіб, які проводили оперативний контроль, і осіб, ознайомлених з його результатами. Одночасно вживають заходи з усунення знайдених недоліків.
Особи, які здійснюють подальші ступені оперативного контролю, повинні перевіряти ведення журналу першого ступеня і своєчасність усунення раніше виявлених недоліків. При цьому вони зобов'язані робити конкретні записи в журналі, давати оцінку стану охорони праці, встановлювати терміни усунення недоліків. Тут же перевіряючими повинні бути записані виявлені ними недоліки при всіх видах контролю (у тому числі вищих ступенів).
Другий ступінь оперативного контролю проводить старший адміністратор туристського комплексу або прирівняні до нього посадовці спільно а профгрупоргом або громадським інспектором у підлеглих їм структурних одиницях. Черговість перевірки має відповідати плану-графіку проведення оперативного контролю.
Результати перевірки фіксуються в журналах першого і другого ступенів оперативного контролю з обов'язковою вказівкою термінів усунення всіх знайдених недоліків. При виявленні недоліків, що викликають безпосередню загрозу життю або здоров'ю працюючих, мають бути вжиті заходи до негайного їх усунення, а за відсутності такої можливості роботи припиняються, про що повідомляється керівник підприємства і голова профспілкового органу.
Після перевірки на службовій нараді або розпорядженням по структурному підрозділу оголошують підсумки й оцінки рівня безпеки, досягнутого кожною виробничою ланкою.
Третій ступінь оперативного контролю здійснюється керівником і головою профспілкового комітету туристського комплексу за обов'язковою участю інженера (старшого Інженера) з охорони праці або особи, виконуючої його обов'язки, старшого громадського інспектора з охорони праці профкому підприємства, фахівців Інженерно-технічних служб, лікаря медпункту та юриста.
Перевірка кожного з підрозділів, інших об'єктів і спеціальних служб проводиться в дні, встановлені планом-графіком на поточний рік.
У журналі третього ступеня реєструються досягнуті рівні безпеки Кот. оцінки кожного готельного підприємства (ділянки, служби), основні недоліки і терміни їх усунення.
Одним з елементів управління охороною праці в туристському комплексі є організація інформаційного стенду "Охорона праці". Він призначений для наочного віддзеркалення результатів третього ступеня оперативного контролю і досягнутого рівня безпеки та культури праці, а також термінового доведення до всіх працюючих інформації про стан охорони праці.
Рівень безпеки праці, що виражається через коефіцієнт Кот, досягнутий у цілому по підприємству, підраховується комісією охорони праці підприємства й оголошується щомісячно рішенням по третьому ступеню оперативного контролю.
Третій ступінь контролю має закінчуватися оперативною нарадою, яку проводять керівник і голова профкому підприємства. На ньому слухають керівників підрозділів і служб з питань стану охорони праці й ухвалюють рішення, в якому даються оцінки, присуджуються місця, зайняті службами, встановлюються терміни й особи, відповідальні за усунення виявлених недоліків.
Підсумки наради третього ступеня оформляються рішенням, яке затверджується керівником підприємства і головою профкому, а також наказом, де відображаються заходи дисциплінарної відповідальності стосовно окремих осіб і заходи матеріального стимулювання за досягнуті результати.
Вищі ступені оперативного контролю проводяться керівниками обласних об'єднань (трестів), обласних і міських управлінь, галузевих об'єднань і управлінь міністерства спільно з головами (секретарями) профспілкових органів не рідше одного разу на 6 місяців.
Відповідно до рекомендацій Укрпрофа і Мінжитлогоспу України введена єдина методика підрахунку коефіцієнта охорони праці й оцінки стану охорони праці в житлово-комунальних організаціях. Встановлений базовий коефіцієнт охорони праці Кот = 0,81.
Коефіцієнт Кіт є сукупністю таких показників: рівня трудової дисципліни та дотримання правил безпеки праці працюючими Кбр; рівня технічної безпеки устаткування, верстатів, машин і механізмів Ктб; рівня виконання планових робіт з охорони праці КвпР і культури праці Ккт. Кіт визначається за формулою: Кіт = (Кбр + Ктб + Квпр + Ккт) / 4.
Коефіцієнт безпеки праці працюючих розраховується як відношення працюючих, які дотримуються всіх правил безпеки, до загальної кількості працюючих:
Кбр = (Р - Рн) / Р.
Де Р - загальна кількість працюючих: Рн - кількість працюючих, які мають порушення правил і інструкцій з охорони праці.
Для підрахунку кількості працюючих, що порушили правила безпеки праці, використовується карта рівня дотримання правил безпеки праці, яка розробляється туристськими комплексами, виходячи Із специфіки роботи на різних ділянках і виробництвах. Так. якщо загальна кількість працюючих Р = 25 осіб, з них порушують правила безпеки 4 особи, то
Кбр = (25 - 4) / 25 = 0.84.
Загальний Кбр підприємства підраховується як середньоарифметичне значення Кбр для всіх підрозділів.
Коефіцієнт технічної безпеки визначається як відношення числа технічно справних і відповідних вимогам норм з безпеки праці одиниць устаткування (машин, технологічних ліній, механізмів, робочих місць) до їх загальної кількості за формулою:
Ктб = (С - Сн) / С,
Де С - загальна кількість одиниць устаткування, робочих місць тощо: Сн - кількість одиниць устаткування, що не відповідають нормам охорони праці. ССБП. а також несправних, але не відключених, якими можуть користуватися робітники.
Загальний Ктб підприємства розраховують як середньоарифметичне значення коефіцієнтів технічної безпеки цехів (ділянок).
Коефіцієнт виконання планових робіт - це відношення фактично виконаних робіт, передбачених комплексним планом (створення зразкових санітарно-побутових умов, упровадження ССБП. передового досвіду), колективним договором, наказами, ухвалами, рішеннями загальних зборів, розпорядженнями технічних інспекторів, інженерів з охорони праці й інших контролюючих інстанцій, до загальної кількості заходів, запланованих на звітний період (місяць, квартал):
Квпр = (М - Мн) / М.
Де М - кількість запланованих заходів; Мн - кількість фактично не виконаних робіт.
Під час перевірки заповнюється карта виконання заходів, за якою проводиться розрахунок. Так. при загальній кількості заходів М=48. а невиконаних заходів Мн = 7, тоді Квпр=(48 - 1) / 48 = 0.86.
Коефіцієнт культури праці визначається такими показниками: культура умов праці (санітарно-гігієнічні чинники, наявність побутових приміщень, організація харчування та відпочинку, забезпечення лікувально-профілактичним харчуванням); культура виробничого процесу (механізація й автоматизація, ритмічність, полегшення праці жінок і підлітків, дотримання технологічних процесів, ступінь упровадження стандартів ССБП): культура трудового процесу (культурно-технічний рівень працівника, рівень професійної підготовки та його відповідність виконуваній роботі).
Культуру праці оцінюють за 5-бальною системою. На підставі отриманих оцінок визначається коефіцієнт культури праці Ккт. При оцінці фактичного стану культури праці слід користуватися формулою:
Ккт = (5 + Б) / 10.
Де 5 і 10 - постійні величини, що характеризують вагу Ккт; Б - середній бал виставлених оцінок за 5-бальною системою; допустимі оцінки з дробом - 4.5; 3.61 т ін. Наприклад, середній бал Б = 4,5. тоді
Ккт = (5 + 4.5) / 10 = 0.95.
На підставі отриманих показників розраховують загальний коефіцієнт охорони праці:
Кот = (0.84 + 0.7 + 0.86 + 0.95) / 4 = 0.84.
Базове значення Кот (мінімальне) встановлюється відповідно до СТП. при цьому стандартом має передбачатися його щорічне підвищення.
Схожі статті
-
Для робіт, пов'язаних із застосуванням важкої фізичної праці, а дією небезпечних, шкідливих речовин, рухом транспортних засобів, а також несприятливих...
-
Забезпечення здорових і безпечних умов праці є обов'язком адміністрації підприємства (установи, організації). У зв'язку а цим адміністрація повинна...
-
Згідно з Законом України "Про охорону праці". Державний комітет України по нагляду за охороною праці наказом від 04.04.94 р. затвердив "Типове положення...
-
Для створення більш високих порівняно з існуючими умов і рівня безпеки праці адміністрацією туристського комплексу розробляються перспективні...
-
У статті 43 Конституції України, прийнятої на п'ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року, записано: "Держава створює умови для повного...
-
Охорона праці в туристському комплексі - Банько В. Г. - 1.5. Система стандартів безпеки праці
Основним напрямом робіт зі стандартизації в галузі охорони праці є розвиток Системи стандартів безпеки праці (ССБП) на державному, галузевому рівнях....
-
Охорона праці в туристському комплексі - Банько В. Г. - 1.1. Поняття, мета і завдання охорони праці
У статті 43 Конституції України, прийнятої на п'ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року, записано: "Держава створює умови для повного...
-
2.1. Суть, зміст і структура управління охороною праці в туристському комплексі Управління охороною праці - це підготовка, ухвалення і реалізація рішень...
-
2.1. Суть, зміст і структура управління охороною праці в туристському комплексі Управління охороною праці - це підготовка, ухвалення і реалізація рішень...
-
Охорона праці в туристському комплексі - Банько В. Г. - ВСТУП
У статті 43 Конституції України, прийнятої на п'ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року, записано: "Держава створює умови для повного...
-
Згідно із законом України "Про охорону праці" власник зобов'язаний створити в кожному структурному підрозділі й на робочому місці умови праці відповідно...
-
Охорона праці в туристському комплексі - Банько В. Г. - 1.2. Зміст законодавства з охорони праці
Правові норми з охорони праці охоплюють: - загальні положення і вимоги, що регламентують умови праці На підприємствах, установах, організаціях; -...
-
Охорона праці в туристському комплексі - Банько В. Г. - 1.3. Гарантії прав громадян на охорону праці
Законом України "Про охорону праці" передбачаються права громадян на охорону праці при укладанні трудового договору, під час роботи на підприємстві,...
-
Законодавством установлена адміністративна, дисциплінарна, матеріальна Й кримінальна відповідальність за порушення норм і правил з охорони праці....
-
Охорона праці - Москальова В. М - Що таке оперативний контроль з охорони праці?
Оперативний контроль з охорони праці - це регламентований порядок перевірки стану охорони праці і звітів керівників нижчих за рангом та профспілкових...
-
Охорона праці - Москальова В. М - Що таке громадський контроль з охорони праці і хто його здійснює?
Вищий державний нагляд за дотриманням і правильним застосуванням усіх законодавчих актів з охорони праці здійснює Генеральна прокуратура України та...
-
Охорона праці в авіації - Буріченко Л. А. - 2.2.7. Контроль та інспектування
Метою виховання і пропаганди з охорони праці є підвищення індивідуальної захищеності працівників організацією та самоорганізацією їхньої безпечної...
-
Охорона праці - Москальова В. М - Якими органами здійснюється нагляд і контроль з охорони праці?
Якими органами здійснюється нагляд і контроль з охорони праці? Державний нагляд за дотриманням законодавства, правил і норм з охорони праці здійснюють...
-
Охорона праці - Москальова В. М - В чому полягає організація охорони праці?
В чому полягає організація охорони праці? У справі охорони праці на підприємствах, установах, беруть участь роботодавці, а також заступники, головні...
-
Охорона праці - Москальова В. М - Хто здійснює адміністративний та відомчий контроль?
Вищий державний нагляд за дотриманням і правильним застосуванням усіх законодавчих актів з охорони праці здійснює Генеральна прокуратура України та...
-
Охорона праці - Москальова В. М - Які функції мають органи прокуратури у сфері охорони праці?
Вищий державний нагляд за дотриманням і правильним застосуванням усіх законодавчих актів з охорони праці здійснює Генеральна прокуратура України та...
-
1.7.1. Проведення контролю за діяльністю Управління охороною праці та обов'язки роботодавця Охорона праці на виробництві починається з організації...
-
Охорона праці - Москальова В. М - 1.4.5. Державний нагляд з охорони праці
Якими органами здійснюється нагляд і контроль з охорони праці? Державний нагляд за дотриманням законодавства, правил і норм з охорони праці здійснюють...
-
В КЗпП охорона праці відображена в окремому розділі. В окремих статтях цього розділу розглянуто створення здорових і безпечних умов праці;додержання...
-
Охорона праці - Москальова В. М - Які плани входять в систему заходів з охорони праці?
Оперативний контроль з охорони праці - це регламентований порядок перевірки стану охорони праці і звітів керівників нижчих за рангом та профспілкових...
-
В КЗпП охорона праці відображена в окремому розділі. В окремих статтях цього розділу розглянуто створення здорових і безпечних умов праці;додержання...
-
Охорона праці - Москальова В. М - Які бувають види нагляду і контролю?
Якими органами здійснюється нагляд і контроль з охорони праці? Державний нагляд за дотриманням законодавства, правил і норм з охорони праці здійснюють...
-
Охорона праці - Третьяков O. B. - Комісія з питань охорони праці підприємства
Згідно з Законом України "Про охорону праці" служба охорони праці створюється роботодавцем для організації виконання правових, організаційно-технічних,...
-
Охорона праці в авіації - Буріченко Л. А. - 2.2.6. Ліцензування і сертифікація
Метою виховання і пропаганди з охорони праці є підвищення індивідуальної захищеності працівників організацією та самоорганізацією їхньої безпечної...
-
Охорона праці в авіації - Буріченко Л. А. - 2.2.5. Пропаганда і виховання безпечної поведінки
Метою виховання і пропаганди з охорони праці є підвищення індивідуальної захищеності працівників організацією та самоорганізацією їхньої безпечної...
Охорона праці в туристському комплексі - Банько В. Г. - 2.7. Оперативний контроль за станом охорони праці. Культура праці