Охорона праці - Москальова В. М - 2.17.6. Засоби індивідуального захисту органів зору та обличчя
Для чого використовують засоби захисту очей та обличчя?
Засоби захисту очей і обличчя призначені для захисту від дії твердих часток, бризок рідини і розплавленого металу, пилу, їдких газів і різних видів випромінювання.
Конструктивно, вони можуть виконуватися у вигляді окулярів, щитків або масок різних конструкцій, забезпечених безколірним склом або спеціальними світлофільтрами різних марок.
Які є типи окулярів та їх призначення за стандартами?
Типи захисних окулярів та їх призначення:
О - відкриті захисні окуляри без світлофільтра (безколірне скло) захищають очі спереду і з боків від твердих часток, а з світлофільтром - спереду і боків від засліплюючої яскравості видимого випромінювання й інфрачервоного випромінювання, радіохвиль.
ОД-подвійні відкриті захисні окуляри з світофільтрами і без них. Застосування їх аналогічне окулярам типу О.
ЗП - закриті захисні окуляри з прямою вентиляцією, з безколірним склом, захищають спереду, з боків, зверху і знизу від твердих часток, а з світлофільтром - спереду, з боків, зверху і знизу від засліплюючої яскравості видимого випромінювання.
ЗПД - подвійні закриті захисні окуляри з прямою вентиляцією. Захисні властивості і призначення їх аналогічне окулярам типу ЗП.
ЗН - закриті захисні окуляри з непрямою вентиляцією. Без світлофільтра, захищають спереду, з боків, зверху і знизу від пилу, бризок неїдких рідин при поєднанні їх з твердими частками. Окуляри з світлофільтрами, захищають від ультрафіолетового випромінювання, радіохвиль, пилу і твердих часток.
Г-герметичні захисні окуляри. Без світлофільтра (з безколірним склом), захищають спереду і з боків, зверху і з низу від їдких газів, рідин при поєднанні їх з пилом і твердими часточками. При обладнанні їх світлофільтром, захищають від ультрафіолетового випромінювання, засліплюючої яскравості видимого випромінювання, інфрачервоного випромінювання і при поєднанні їх з їдкими газами і рідинами.
ГД - подвійні герметичні захисні окуляри. Призначення їх аналогічне призначенню окулярів типу Г.
Л - захисний лорнет. Обладнаний лише світлофільтром і захищає від засліплюючої яскравості видимого та інфрачервоного випромінювання (при короткочасній роботі).
К - козирковий захисний пристрій, який має світлофільтр, що захищає від засліплюючої яскравості видимого та інфрачервоного випромінювання (при роботі в головному уборі).
Н - насадні захисні окуляри. Без світлофільтра, захищають від твердих часток, з світлофільтром - від засліплюючої яскравості видимого випромінювання.
Як розшифровують марки окулярів?
Захисні окуляри випускають відповідно до ГОСТ 12.4.003-80 і ГОСТ 12.4.013-85 різних марок і призначень.
Для замовлення і застосування окулярів необхідно правильно визначити умовні позначення. Наприклад, окуляри 02 - У76 (ГОСТ 12.4.013-85) означає: О - відкриті окуляри; 2 - модель; 76 - міжцентрова відстань; У - зі зміцненим склом.
При необхідності захисту очей працюючих у коригуючих окулярах використовують насадні захисні окуляри з безкольоровими скельцями або скельцями - світлофільтрами. Вони позначаються буквою "Н".
Які вимоги пред'являються до всіх типів окулярів?
Для забезпечення необхідної ефективності при захисті очей до всіх типів окулярів ставляться вимоги за наступними показниками:
Розміри окулярного скельця;
Міжцентрова відстань поля зору;
Загальне світлопропускання, яке залежить від запотівання окулярного скла;
Маса.
Матеріали, що використовуються для виготовлення оправ окулярів, скло, фіксуючі пристрої мають бути нешкідливими для здоров'я. Крім цього вимоги ставляться до ударної міцності окулярів. Окуляри з одношаровими скельцями мають витримувати поодинокі удари з кінетичною енергією не менше 0,6 Дж, а захисні окуляри з безколірними тришаровими безосколковими скельцями, мають витримувати удари з кінетичною енергією не менше 1,2 Дж. До захисних окулярів також ставляться вимоги щодо пилонепроникності.
Крім цих, загальних вимог, до деяких видів окулярів передбачають спеціальні вимоги. Наприклад, до окулярів призначених для захисту від випромінювань НВЧ - діапазону (окуляри ОРЗ-5), ставляться вимоги до питомого поверхневого опору металізованого шару скла.
Які окуляри можна застосовувати працівникам будівельних професій?
ЗП1-80 - окуляри захисні з прямою вентиляцією, захищають очі з боків, зверху і знизу від твердих часток. Рекомендуються трактористам, машиністам (їх помічникам ), слюсарям-ремонтникам.
ЗП2-80 - окуляри з непрямою вентиляцією, мають суцільне органічне скло, неголовний пристрій. Рекомендуються трактористам-машиністам та їх помічникам, машиністам-електрикам насосних станцій, вантажникам вантажів, що пилять, генераторникам, перекачувальникам стічної і дренажної води на поля зрошення.
ЗПЗ-80 - окуляри призначені для захисту очей від дрібних твердих часток при роботі з піском, цементом та іншими матеріалами, а також від бризок рідин. Рекомендуються трактористам-машиністам БММ, вантажникам порошкоподібних вантажів, операторам котельних установок, робітникам при гасінні вапна і приготуванні вапняного розчину.
ЗН4-72 - окуляри захисні закриті з вентиляційним клапаном і наголовною еластичною стрічкою. Призначені механізаторам, будівельникам, верстатникам.
ЗН8-72 - окуляри з непрямою вентиляцією. Призначені для захисту очей від пилу, вітру, дрібних часток твердих матеріалів, а також бризок неагресивних рідин. Рекомендуються слюсарям-жерстянникам, заточувальникам інструменту.
02-76,08-У76 і 03-76 - захисні відкриті майже однакової конструкції, захищають очі від твердих часток у комплекті з світлофільтрами (В 1, В2, ВЗ) різної густини. Призначені для роботи на відкритих майданчиках при яскравому сонячному освітленні, при електрозварюванні в цехах і на відкритих майданчиках, і для газозварників.
Окуляри ЗН-8-72 з світлофільтрами Г1, Г2, ГЗ використовуються для захисту від бризок металу і ультрафіолетового випромінювання при виконанні газозварювальних і електрозварювальних робіт. На кожному фільтрі наноситься значення коефіцієнта світлопропускання.
Окуляри укомплектовані світлофільтрами Д1, Д2, ДЗ рекомендуються для захисту від бризок розплавленого металу, інфрачервоного випромінювання, а з світлофільтрами ПІ, П2, ПЗ - для роботи з температурами 1200 - 1800 °С.
Окуляри ОПЗ-5 з металізованим склом призначені для захисту очей від електромагнітних випромінювань. Внутрішня поверхня скла має екранізуюче покриття для захисту від електромагнітних хвиль радіочастотного діапазону. Рекомендуються працівникам, що обслуговують високочастотну апаратуру і генератори, що мають випромінювання у діапазоні метрових та міліметрових хвиль.
Які заходи існують для одночасного захисту очей і обличчя?
При роботах, які вимагають одночасного захисту очей і обличчя використовуються захисні щитки.
До захисних щитків різного призначення ставиться комплекс вимог, які рекомендують розміри, масу, коефіцієнт світлопропускання прозорих елементів щитка, стійкість до кліматичних чинників, а також вимоги до їх захисних характеристик.
Так, щитки для електрозварників мають виключати проникнення УФ-випромінювання в середину щитка, матеріал корпусу має бути стійким до іскор і бризок розплавленого металу, поверхня наголовника має бути електричноізольована від деталей його кріплення.
Схожі статті
-
Які особливості конструктивного виготовлення і призначення має спецвзуття? Спеціальне взуття призначається для захисту ніг від несприятливих виробничих і...
-
Охорона праці - Москальова В. М - 2.17.4. Засоби захисту голови
Які особливості конструктивного виготовлення і призначення має спецвзуття? Спеціальне взуття призначається для захисту ніг від несприятливих виробничих і...
-
Охорона праці - Москальова В. М - Які існують засоби захисту від дії ЕП?
Що таке електричні поля струмів промислової частоти? З розвитком енергетики збільшився енергетичний потенціал держави з широким використанням...
-
Охорона праці - Москальова В. М - Які існують засоби захисту від дії ІЧВ?
Інтенсивність ІЧВ необхідно вимірювати на робочих місцях або в робочій зоні поблизу джерела випромінювання. На непостійних робочих місцях при стабільних...
-
Охорона праці - Москальова В. М - 2.17. Засоби індивідуального захисту
2.17.1. Загальні положення Який порядок забезпечення працівників засобами індивідуального захисту (ЗІЗ)? В системі профілактичних заходів, спрямованих на...
-
2.17.1. Загальні положення Який порядок забезпечення працівників засобами індивідуального захисту (ЗІЗ)? В системі профілактичних заходів, спрямованих на...
-
Які існують гігієнічні вимоги до виробничого освітлення? Освітлення - це використання світлової енергії сонця і штучних джерел світла для забезпечення...
-
В комплексі заходів по зниженню несприятливої дії на організм людини вібраційного шкідливого чинника і підтримки високої її працездатності важлива роль...
-
Охорона праці - Москальова В. М - Які існують захисні засоби від дії ЕМВ?
ЕМВ через свою негативну дію на генофонд і здоров'я людини підлягають гігієнічному нормуванню. Закон "Про забезпечення санітарного і епідемічного...
-
Охорона праці - Москальова В. М - Які існують методи захисту від опромінювання?
При роботі з радіоактивними речовинами найбільші дози, які не впливають на організм, називають гранично допустимими дозами (ГДЦ). Річний рівень...
-
Архітектурно-планувальні рішення у багатьох випадках можуть визначати акустичний режим виробничих приміщень та полегшувати або погіршувати рішення...
-
Охорона праці - Москальова В. М - Які існують засоби профілактики шкідливої дії вібрації?
Основними нормативними документами, що регламентують рівні вібрації, є ГОСТ 12.1.0.12-90 ССБТ "Вібраційна хвороба. Загальні вимоги" і ДСН 3.3.6-039-99 та...
-
Охорона праці - Москальова В. М - У яких випадках рекомендуються засоби захисту рук (ЗІЗ рук)?
У яких випадках рекомендуються засоби захисту рук (ЗІЗ рук)? Засоби захисту рук використовуються для профілактики несприятливої дії на працюючих...
-
Охорона праці - Москальова В. М - 2.17.5. Засоби захисту рук
У яких випадках рекомендуються засоби захисту рук (ЗІЗ рук)? Засоби захисту рук використовуються для профілактики несприятливої дії на працюючих...
-
Ступінь біологічного впливу іонізуючих променів залежить від поглинання живою тканиною енергії від іонізації молекул, що виникає при цьому. Розрізняють...
-
Охорона праці - Москальова В. М - Як впливають електричні поля на організм людини?
Що таке електричні поля струмів промислової частоти? З розвитком енергетики збільшився енергетичний потенціал держави з широким використанням...
-
Охорона праці - Москальова В. М - Завдяки чому досягається організація робочого місця?
В умовах будь-якої виробничої діяльності висока культура організації робочого місця досягається шляхом дотримання ГОСТів при виконанні робіт сидячи і при...
-
Ширина воріт для в'їзду на територію підприємства має бути на 1,5 м більша за ширину транспортного засобу, але не менше як 4,5 м. Ширина доріг на...
-
Ширина воріт для в'їзду на територію підприємства має бути на 1,5 м більша за ширину транспортного засобу, але не менше як 4,5 м. Ширина доріг на...
-
Охорона праці - Москальова В. М - Якою є дія лазерного випромінювання на організм людини?
Що таке лазерне випромінювання? Слова "лазер" - абревіатура, що утворена з початкових букв англійської фрази Light amplification by stimulatcd emission...
-
Охорона праці - Москальова В. М - Які права надані органам санітарного нагляду?
Що являє собою державна санітарно-епідеміологічна служба України? Для профілактики захворювань, розробки нормативів та правил, а також для контролю за їх...
-
Охорона праці - Москальова В. М - Від чого залежить безпека праці на лазерних установках?
Робота з лазерами залежно від їх конструкції, потужності, умов експлуатації може супроводжуватися на організм працюючих несприятливими виробничими...
-
Охорона праці - Москальова В. М - Де використовуються лазери?
Робота з лазерами залежно від їх конструкції, потужності, умов експлуатації може супроводжуватися на організм працюючих несприятливими виробничими...
-
Охорона праці - Москальова В. М - Який спецодяг рекомендується будівельникам?
Яке призначення має спеціальний одяг? Основне призначення спецодягу полягає у забезпеченні надійного захисту тіла людини від різноманітних виробничих...
-
Охорона праці - Москальова В. М - Як підбирають спецодяг за розміром?
Яке призначення має спеціальний одяг? Основне призначення спецодягу полягає у забезпеченні надійного захисту тіла людини від різноманітних виробничих...
-
Охорона праці - Москальова В. М - Які вимоги ставлять до спецодягу?
Яке призначення має спеціальний одяг? Основне призначення спецодягу полягає у забезпеченні надійного захисту тіла людини від різноманітних виробничих...
-
Охорона праці - Москальова В. М - 2.17.2. Спеціальний одяг
Яке призначення має спеціальний одяг? Основне призначення спецодягу полягає у забезпеченні надійного захисту тіла людини від різноманітних виробничих...
-
Охорона праці - Москальова В. М - Яких заходів безпеки слід дотримуватись при використанні лазерів?
Робота з лазерами залежно від їх конструкції, потужності, умов експлуатації може супроводжуватися на організм працюючих несприятливими виробничими...
-
Охорона праці - Москальова В. М - Які права мають посадові особи органів Державного нагляду?
Якими органами здійснюється нагляд і контроль з охорони праці? Державний нагляд за дотриманням законодавства, правил і норм з охорони праці здійснюють...
-
Охорона праці - Москальова В. М - Як характер праці впливає на функціонування організму?
Що таке умови праці? Умови праці - це сукупність чинників виробничого середовища, що впливають на здоров'я та працездатність людини в процесі її...
Охорона праці - Москальова В. М - 2.17.6. Засоби індивідуального захисту органів зору та обличчя