Основи охорони праці - Березуцький В. В. - 6.2. Заходи попередження невиробничого травматизму

Основою профілактики травматизму є з'ясування причин, обставин і умов походження нещасного випадку.

Останнім часом застосовуються нові види палива, струм великої напруги, дрібні електроприлади, що мають велику швидкість обертання, нові матеріали для оздоблення приміщень та хімічні побутові засоби. Все це слід контролювати засобами безпеки, бо інакше можуть виникнути нещасні випадки і травми.

Психологічно людина звикає до навколишніх умов, а це призводить до притуплення почуття небезпеки, виникає зневажливе ставлення до правил і порад, які містяться в інструкціях до побутових приладів, механізмів, зброї, іграшок тощо.

Вид побутового травматизму залежить від віку. Діти молодшого віку заковтують дрібні предмети, які можуть потрапити не в стравохід, а дихальні шляхи і викликати задуху, стягують каструлі з окропом, падають в незакриті ями, погреби, колодязі. Єдиний засіб запобігти таким нещасним випадкам - постійний нагляд.

Діти дошкільного та шкільного віку отримують переломи й травми від падіння з висоти, поранення при грі з вибухо - та пожежонебезпечними речовинами. Окрему групу становлять травми осіб літнього віку. Показники частоти травм у цій групі різко зростають після 65 років. Люди літнього віку нерідко ослаблені хворобами, мають знижений зір і слух, погано координують свої рухи.

Побутовий травматизм через свою високу частоту і тяжкість, економічну шкоду для народного господарства, фізичні страждання, складну організацію лікування має велике соціальне значення.

До попереджувальних заходів належить навчання громадян загальним методам захисту під час виникнення нещасних випадків, що призводять до травми. Для організованих дій у таких випадках Міністерством середньої та вищої освіти до навчального процесу введено чотири рівня освіти в галузі безпеки життєдіяльності людини:

- перший реалізується на базі середнього рівня освіти введенням курсу "Основи безпеки життєдіяльності";

- другий - на базі вищої освіти;

- третій - на базі спеціальної технічної, економічної, біологічної та медичної освіти;

- четвертий - на базі інститутів та факультетів перепідготовки і підвищення кваліфікації працівників.

Такий метод засвоєння загального курсу дає змогу забезпечити необхідними знаннями та практичними навичками людину під час загрози будь-якої небезпеки.

Але наявні види шкідливих та небезпечних факторів, які впливають на людину, з часом поповнюються новими. Для поширення інформаційного поля попереджень та рекомендацій поведінки людини, а також надання їй першої допомоги під час нещасного випадку, МОЗ України, розробляє, випускає та розповсюджує рекламну продукцію у вигляді плакатів, буклетів, брошур. Проводиться агітація в медичних установах та закладах. Друкуються розділи в інструкціях з безпечної експлуатації і застосування побутової техніки.

Контрольні питання та завдання

1. Які нещасні випадки невиробничого характеру підлягають розслідуванню?

2. Як проводяться розслідування нещасних випадків? Мета, строки прийняття рішення щодо утворення комісії та її склад.

3. Строки розслідування нещасних випадків.

4. Яка кількість примірників складеного акта за формою та строки його збереження?

5. Хто здійснює заходи, запропоновані комісією з розслідування нещасного випадку?

6. Хто проводить облік та аналіз причин нещасного випадку?

7. Побутова травма. Класифікація травм за ступенем тяжкості та умовами пошкодження.

8. Розкрийте зв'язок між зміною рівня життя та побутовим травматизмом.

9. Види травм залежно від віку людини.

10. Засоби попередження побутового травматизму.



Схожі статті




Основи охорони праці - Березуцький В. В. - 6.2. Заходи попередження невиробничого травматизму

Предыдущая | Следующая