Основи інформаційно-аналітичної діяльності - Захарова І. В. - 3.3. Напрями НІД у регіональних центрах НТІ (ЦНТЕІ)
Регіональні державні центри науково-технічної і економічної інформації (ЦНТЕІ) були і поки що залишаються важливою ланкою у системі управління науково-інноваційною діяльністю в Україні та є елементами регіональних інноваційних систем (РІС), які поступово формуються у нашій державі.
Практично всі центри беруть участь у реалізації регіональних науково-технічних та соціально-економічних програм та освоюють нові напрямки інформаційно-аналітичної діяльності.
Законодавчо функціонування ЦНТЕІ закріплено в Законах України "Про науково-технічну інформацію" та "Про державне регулювання діяльності у сфері трансферу технологій" [4]. Окрім цього склалося так, що де-факто ЦНТЕІ в регіонах виконують окремі завдання, які прописані Державному департаменту інтелектуальної власності, Державному агентству України з інвестицій та інновацій, Національному інформаційному центру зі співробітництва з ЄС у сфері науки і технологій тощо.
Якщо провести порівняння з міжнародною практикою, то ЦНТЕІ здійснюють також окремі функції, які в країнах ЄС, США та ін. притаманні бізнес-інкубаторам, інноваційним центрам, технопаркам, центрам трансферу технологій, інформаційно-аналітичним центрам, тренінговим центрам і т. п.
Виходячи з практики, функціональна структура регіонального центру науково-технічної і економічної інформації, як інтелектуального ядра інноваційного консорціуму (кластеру) могла би виглядати таким чином [35]:
РЕГІОНАЛЬНИЙ ІНФОРМАЦІЙНО-ІННОВАЦІЙНО-ОСВІТНЬО-ПРОСВІТНИЦЬКИЙ КОНСОРЦІУМ (КЛАСТЕР) | |||
Основні функціональні блоки ЦНТЕІ, |
Як інтелектуального ядра консорціуму | ||
Блок охорони і комерціалізації інтелектуальної власності та інформаційно-аналітичного забезпечення інноваційної діяльності |
Блок ділової інформації і моніторингу соціально-економічних процесів у регіоні |
Блок освітньо-консультативної діяльності, міжнародних проектів, віртуальних конференцій і дистанційного навчання |
Блок видавничо-поліграфічної, рекламно-виставкової діяльності та підтримки підприємницької ініціативи |
Науково-інформаційна діяльність обласних ЦНТЕІ спрямована на інформаційне забезпечення соціально-економічного розвитку області, участі у пріоритетних регіональних програмах, інноваційних проектах; інформаційно-аналітичне обслуговування окремих тем і розробок, комплексне науково-інформаційне забезпечення користувачів інформацією та даними, необхідними для вирішення покладених на них завдань щодо розбудови інноваційно-зорієнтованої економіки області та трансферу технологій. Формування аналітичної складової інформаційної роботи вимагає комплексного використання науково-технічних, комерційних, економічних та інших джерел інформації. Основою для обслуговування інформаційних потреб споживачів є довідково-інформаційний фонд (ДІФ) первинних документів ЦНТЕІ.
Стандартний склад ДІФу ЦНТЕІ зазвичай представлений: - книгами, брошурами; - патентною документацією; - нормативно-технічною документацією; - періодичними виданнями та іншими документами.
Електронні інформаційні ресурси ЦНТЕІ формуються на принципах розподіленої обробки і збереження інформації та використання корпоративних зведених БД. У розпорядженні ЦНТЕІ є як Корпоративні БД (зведений електронний каталог видань НТІ; Підприємства України: адреси і номенклатура; науково-технічні досягнення і розробки України), так і придбані БД: (наприклад, "Консультант"; - "Леонорм-Фонд"; "Промислова власність"; - "Винаходи України").
На замовлення органів державної влади та місцевого самоврядування, районних відділів освіти і науки, використовуючи електронні ресурси, безкоштовно надсилаються законодавчо-нормативні, методичні документи.
На базі ДІФ інформаційне забезпечення споживачів проводиться зазвичай читальних залах - читальному залі нормативної документації (НД), і в читальному залі довідково-інформаційного фонду. У читальних залах працюють і оновлюються постійно-діючі виставки літератури, законодавчих та нормативних документів за темами: "На допомогу підприємцю"; "Промислова безпека та охорона праці"; "Пожежна безпека"; "Будівництво і ціноутворення в будівництві"; "Охорона довкілля. Екологія людини"; "Державні стандарти України"; "Міждержавні стандарти"; "Патенти. Винахідництво. Раціоналізаторство"; "Кадрова робота"; "Торгівля та захист прав споживачів"; "Бухгалтерській облік"; "Сільське господарство" та інші.
На обслуговуванні в читальних залах перебувають спеціалісти підприємств різних форм власності, навчальних закладів та наукових установ. Література відділу формування інформаційних ресурсів рекламується на заходах науково-технічної інформації в ЦНТЕІ та за його межами, через випуски прайс-листів, буклетів, переліків, бібліографічних довідок, а також в щотижневому регіональному інформаційно-аналітичному бюлетені "Новини науки і освіти", на сайті ЦНТЕІ.
Обов'язковою умовою ефективної роботи ЦНТЕІ є задоволення разових запитів спеціалістів підприємств регіону у режимі "запит - відповідь". Така взаємодія спеціалістів ЦНТЕІ і спеціалістів підприємств дозволяє найбільш оперативно і цілеспрямовано організувати інформаційне забезпечення робіт, які проводять підприємства.
Тематика запитів на копії документів та інформаційні матеріали може бути досить різноманітною: патентні і нормативні документи, законодавчі акти, інформаційні та довідкові матеріали ДІФ, інструктивно-методичні документи, науково-технічна література, періодичні видання.
ЦНТЕІ надає консультації з питань інтелектуальної власності: із захисту об'єктів промислової власності та захисту об'єктів авторського права і суміжних прав. При обслуговуванні замовників надаються консультації для спеціалістів з питань охорони праці, пожежної безпеки, ціноутворенню в ремонтно-будівельних роботах. Патентознавці ЦНТЕІ надають консультації з питань інтелектуальної власності, як безпосередньо в ЦНТЕІ, так і в науково-технічних заходах, на підприємствах та вищих навчальних закладах області. Консультації надаються для науковців, підприємців, винахідників, раціоналізаторів та творчих працівників з питань:
O охорони прав на винаходи і корисні моделі;
O охорони прав на промислові зразки;
O охорони прав на знаки для товарів і послуг;
O патентування об'єктів промислової власності за кордоном;
O правових відносин між роботодавцем та авторами промислової власності;
O оформлення та використання раціоналізаторської пропозиції;
O розрахунку та виплати винагороди авторам об'єктів промислової власності.
Останнім часом набувають поширення такі напрями, як: діяльність ЦНТЕІ в області трансферу технологій, виставкова і видавнича діяльність.
Діяльність в області трансферу технологій спрямована на реалізацію оперативного забезпечення необхідною науково-технічною інформацією й актуальними технічними рішеннями розробників, виробників, споживачів наукомістких технологій, а також на сприяння партнерських відносин між ними.
Тісна співпраця ЦНТЕІ з винахідниками і раціоналізаторами, обробка їх розробок, оформлення охоронних документів на винаходи надає можливість трансферу технологій як по Україні так і в країнах СНД Сприяє трансферу технологій і інформація, яка вводиться в БД "Науково-технічні розробки України" за матеріалами підприємств регіонів України та інформація, яка надається в регіональному аналітичному інформаційному бюлетені "Новини науки і освіти". На сайтах регіональних ЦНТЕІ відкривається рубрика "Інтелектуальний потенціал".
Заходи щодо поширення досягнень науки і техніки, виробничого досвіду Вважаються в ЦНТЕІ окремим видом діяльності, який відзначається своєю оперативністю, цілеспрямованістю і масовістю. Заходи проводяться на підставі затвердженого "Плану науково-технічних, економічних та соціальних заходів".
З погляду фахівців, які працюють у галузі НТІ, в нових соціально-економічних умовах на державні регіональні ЦНТЕІ потрібно покласти та забезпечити базовим фінансуванням виконання таких основних функцій [35]:
O інформаційно-аналітичне забезпечення реалізації державної інноваційної політики та моніторингу стану інноваційного розвитку економіки в регіонах;
O інформаційно-консультаційна підтримка міжнародного співробітництва українських вчених у науково-дослідній сфері;
O охорона, оцінка та комерціалізація об'єктів права інтелектуальної власності, просування винаходів та нових технологій, співробітництво з європейською мережею центрів трансферу технологій (IRC - центрів);
O інформаційно-організаційна підтримка створення малих інноваційних підприємств (інноваційний бізнес - інкубатор) та формування регіональних інноваційно-промислових та мистецько-культурних кластерів;
O створення регіональних філіалів Державної патентної бібліотеки;
O медіа-виставкова підтримка пріоритетних напрямків науково-інноваційної діяльності в регіоні;
O надання освітньо-просвітницьких послуг у сфері інноваційного менеджменту;
O формування баз даних ділової та науково-технічної інформації, проведення контент-аналізу регіональної преси та "сірої" літератури і підготовка оглядів (загальних, тематичних, цільових).
Схожі статті
-
3.1. Інформаційно-аналітична діяльність в системі науково-технічної інформації: методичні та організаційні засади В еру інформаційного суспільства...
-
3.1. Інформаційно-аналітична діяльність в системі науково-технічної інформації: методичні та організаційні засади В еру інформаційного суспільства...
-
1.1. Інформаційна складова інформаційно-аналітичної діяльності Інформаційно-аналітична діяльність (ІАД) Має багато тлумачень, якщо її розглядати в різних...
-
2.2.1. Роль і місце ІАД в управлінні Здавна інформаційно-аналітична діяльність виявлялася важливим компонентом управління, функцією і інструментом влади....
-
Основи інформаційно-аналітичної діяльності - Захарова І. В. - 1.1.1. Науково-інформаційна діяльність
1.1. Інформаційна складова інформаційно-аналітичної діяльності Інформаційно-аналітична діяльність (ІАД) Має багато тлумачень, якщо її розглядати в різних...
-
Інформаційно-аналітичні системи Визначаються як особливий клас інформаційних систем, призначених для аналітичної обробки даних, а не для автоматизації...
-
В Україні вже створюються відповідні інформаційно-аналітичні структури, які розробляють власні технології обробки інформації, але вони діють поки що...
-
Основи інформаційно-аналітичної діяльності - Захарова І. В. - 2.2.1. Роль і місце ІАД в управлінні
2.2.1. Роль і місце ІАД в управлінні Здавна інформаційно-аналітична діяльність виявлялася важливим компонентом управління, функцією і інструментом влади....
-
1.1. Інформаційна складова інформаційно-аналітичної діяльності Інформаційно-аналітична діяльність (ІАД) Має багато тлумачень, якщо її розглядати в різних...
-
Основи інформаційно-аналітичної діяльності - Захарова І. В. - Література до модуля 2
1. Про інформацію: закон України від 2 жовтня 1992 р. № 2657 - XII (із змінами) / Верховна Рада України // Відомості Верховної Ради України. - 1992. - №...
-
Ефективність роботи усієї системи органів виконавчої влади, в першу чергу, залежить від чіткості та збалансованості роботи цих органів на місцях....
-
Розглянемо ІАД як Процес Семантичної обробки даних, в результаті якого розрізнені дані перетворюються на закінчену інформаційну продукцію. Сенс цієї...
-
Основи інформаційно-аналітичної діяльності - Захарова І. В. - 1.2.1. Поняття "аналітика"
Аналітичний аспект ІАД дозволяє трактувати її як творчу аналітичну діяльність, призначену для оцінювання інформації і підготовки прийняття рішень; як...
-
Аналітичний аспект ІАД дозволяє трактувати її як творчу аналітичну діяльність, призначену для оцінювання інформації і підготовки прийняття рішень; як...
-
Інформаційним процесом називається взаємодія між повідомленням і відправником і споживачем інформації. Іншими словами, інформаційні процеси - це...
-
Основи інформаційно-аналітичної діяльності - Захарова І. В. - 1.1.2. Наукова інформатика
Інформатика як наукова дисципліна, що вивчає структуру і загальні властивості об'єктивної (наукової) інформації, закономірності і технології її...
-
Основи інформаційно-аналітичної діяльності - Захарова І. В. - Література до модуля 1
1. Про інформацію : закон України від 2 жовтня 1992 р. № 2657 - XII // Відомості Верховної Ради України. - 1992. - № 48. - Ст. 650. [Електронний ресурс]....
-
2.1. Зміст інформаційно-аналітичної діяльності: загальні поняття та визначення Існує багато визначень поняття "інформаційно-аналітичної діяльності"....
-
Інформаційними органами (органами інформування) в структурі місцевих державних адміністрацій є структурні підрозділи облдержадміністрації, територіальні...
-
Розглянемо напрямки ІАД органів НТІ в Україні на прикладі Галузевої системи НТІ з архівної справи та документознавства (ГСНТІАСД), Яка є складовою...
-
2.1. Зміст інформаційно-аналітичної діяльності: загальні поняття та визначення Існує багато визначень поняття "інформаційно-аналітичної діяльності"....
-
Основи інформаційно-аналітичної діяльності - Захарова І. В. - ПЕРЕДМОВА
Навчальний курс з основ інформаційно-аналітичної діяльності (далі - ІАД) спрямований на вивчення теоретичних, методичних, організаційних та прикладних...
-
Основи інформаційно-аналітичної діяльності - Захарова І. В. - 1.1.3. Поняття "інформація"
Інформація як речовина і енергія є основою навколишнього людини світу (універсуму). Будь-яка система, організована певним чином, містить інформацію. Чим...
-
2.1. Сутність регулювання зовнішньоекономічної діяльності Регулювання зовнішньоекономічної діяльності в України здійснюється з метою забезпечення...
-
Методи регулювання зовнішньоекономічної діяльності - система засобів впливу на суспільні відносини, які виникають у сфері зовнішньоекономічної діяльності...
-
2.1. Сутність регулювання зовнішньоекономічної діяльності Регулювання зовнішньоекономічної діяльності в України здійснюється з метою забезпечення...
-
Україна виступає на міжнародній арені з позицій великої європейської держави, яка має чималий потенціал саморозвитку. Держава домагається...
-
3.1. Державна регуляторна політика у сфері господарювання, її цілі та завдання. 3.2. Прогнозування та планування економічного і соціального розвитку....
-
Україна самостійно формує систему та структуру органів, що здійснюють державне регулювання зовнішньоекономічної діяльності на своїй території. Державне...
-
3.1. ЕВОЛЮЦІЯ РОЗВИТКУ СИСТЕМ АВТОМАТИЗАЦІЇ БАНКІВСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ (САБД) Історично протягом 90-х років минулого століття розвиток автоматизованих...
Основи інформаційно-аналітичної діяльності - Захарова І. В. - 3.3. Напрями НІД у регіональних центрах НТІ (ЦНТЕІ)