Організація і проведення туристсько-краєзнавчих подорожей - Пангелов Б. П. - Травми і захворювання, пов'язані з несприятливими метеорологічними умовами

Часто в поході несприятливі погодні умови можуть викликати погіршення стану здоров'я туристів. Тому необхідне вживання профілактичних засобів для його попередження, а у разі виникнення хворобливих станів - вміння надати першу допомогу для їх усунення.

Озноб, відмороження, переохолодження, застуда, запалення легень

Холод є настільки небезпечним у поході, що для непідготовленого туриста може стати причиною охолодження, застуди або обмороження. Це трапляється не тільки під час зимових або високогірних маршрутів. Вологий одяг, який не відповідає погодним умовам, неповноцінне або нерегулярне гаряче харчування, надмірна втома від непосильних навантажень і неповноцінного сну можуть зумовити небезпечне для життя переохолодження і підчас плюсової температури. Цьому сприяють також вітер і підвищена вологість повітря. Так, за температури -40 °С сибірські "сухі" морози витримують легше, ніж зниження температури до -10 °С в умовах сильного вологого вітру.

Профілактика переохолодження полягає у попередньому загартуванні організму, дотриманні особистої гігієни і похідного режиму, відповідності одягу і використанні потрібного спорядження. У поході необхідно дотримуватись таких правил: кожного дня вмиватись і мити перед сном ноги; вдягатись за погодою; мати під рукою светр і вологозахисний одяг (взимку - маску і запасні рукавиці); на вітрі або під дощем постійно руха* тись, на привалах у холодний час одягати теплі речі; за кожної нагоди просушувати на привалах одяг, панчохи, устілки, спальний мішок тощо; не вгамовувати спраги холодною водою, снігом, кригою; уникати тісного взуття, носити устілки, чисті шкарпетки; не змазувати для запобігання обмороженню кінцівок жиром (у т. ч. гусячим); постійно контролювати своє самопочуття і самопочуття товаришів.

Перша допомога при ознобі і відмороженні" Якщо з'явилися ознаки обморожування, слід намагатись посилити кровообіг враженої ділянки тіла; якщо мерзнуть ноги, корисно робити широкі махи вперед-назад (ЗО-50 разів), якщо замерзають руки, рекомендуються енергійні махи ними від плеча, швидке стискання пальців у кулаки і розтискання їх. При обмерзанні носа, щік, вух посилюють притік крові до обличчя. Для цього слід пройти деяку відстань, не знімаючи рюкзака, зігнувшись уперед, також можна зробити 10-15 нахилів уперед. Якщо це не допомагає, рекомендують розтерти місце, яке постраждало, сухою чистою вовною (не снігом) або долонею до відновлення чутливості шкіри. Необхідно випити солодкого гарячого чаю або кави, вжити кілька пігулок глюкози з вітаміном С або шматків цукру. Якщо набряк шкіри не минув, накладають асептичну пов'язку і загортають відморожене місце ватою або теплою м'якою білизною. Виявивши пухирі, на поверхню, що постраждала, накладають пов'язку із синтоміциновою емульсією, ефективні також гідрокор-тизонова мазь, флуцинар. При погіршенні самопочуття внутрішньо слід дати потерпілому анальгін, амідопірин і транспортувати його до медпункту.

Перша допомога при переохолодженні. У разі переохолодження потерпілого негайно доставляють у тепле приміщення або розкладають біля нього велике багаття. Вживають негайних заходів, щоб зігріти, розтерти тіло. Дають серцеві засоби і, якщо необхідно, роблять штучне дихання. Відтак його тепло вдягають, напувають гарячим солодким міцним чаєм, годують і транспортують до медпункту. По можливості вводять підшкірно кофеїн, камфорну олію.

Перша допомога при застуді. Наслідками переохолодження можуть стати трахеїт, бронхіт, ангіна. Ці захворювання характеризуються підвищенням температури тіла, головним болем, загальною слабістю, болем у горлі. Лікування їх передбачає забезпечення відпочинку (днювання) або зменшення фізичного навантаження. Необхідні загальне зігрівання тіла, гаряче пиття, полоскання горла водою із содою, блідо-рожевим розчином перманганату калію, розчином кухонної солі з декількома краплями йоду, зігрівальна пов'язка на шию, корисно вживати молоко з чаєм або содою (0,5 чайної ложки на склянку). Із ліків ефективним засобом є ампіокс (по 0,25 г кожні 6 годин) і сульфален (одноразово 5 таблеток по 0,2 г і потім по 1 таблетці 5 днів поспіль), якщо їх немає, слід вживати сульфадиметоксин, білий стрептоцид.

Туристи із хронічним запаленням верхніх дихальних шляхів повинні при охолодженні організму прополоскати горло, відтак випити 0,5 чайної ложки настойки календули або евкаліпта, розбавленої у чверті склянки води.

Перша допомога при запаленні легень. Хвороба може бути викликана охолодженням, гірською хворобою, перевтомою, травмою, а також наявністю невиявлених хронічних інфекцій. Вона супроводжується задишкою, різкою слабістю, жаром, ознобом, болем у грудях, рум'янцем на щоках, посинінням носа, губ, прискоренням пульсу, підвищенням температури тіла до 39 °С. Рекомендовано вживати протягом 5 днів ампіокс і сульфален, як під час ангіни, підшкірно - кордіамін, внутрішньо - настойку валеріани з конвалією. Хворого слід терміново транспортувати до медпункту в лежачому або сидячому положенні.

Похожие статьи




Організація і проведення туристсько-краєзнавчих подорожей - Пангелов Б. П. - Травми і захворювання, пов'язані з несприятливими метеорологічними умовами

Предыдущая | Следующая