Організація і проведення туристсько-краєзнавчих подорожей - Пангелов Б. П. - Ботанічні спостереження

Туристська дослідницька робота на маршруті передбачає здійснення таких основних спостережень: ботанічні, зоологічні, фенологічні.

Ботанічні спостереження

Спостерігаючи у поході за рослинністю, описують різні її типи, виявляють корисні дикорослі і декоративні рослини. В описі фіксують географічне розміщення ділянки, рельєф місцевості; зволоження, характер грунту; ярусність рослинності; рослини, найпоширеніші в кожному ярусі, їх висоту, фазу розвитку, численність, стан (нормальний або пригнічений), господарське використання.

Перед пошуками корисних рослин рекомендовано поспілкуватись із місцевим населенням, визначити зовнішній вигляд рослин, досвід їх використання, час і способи збирання, сушіння та зберігання. Збирати рослини для складання гербарію слід лише з дозволу або за спеціальним завданням природоохоронної організації, лісництва, краєзнавчого музею.

Для гербарію беруть непошкоджені зразки рослин із коренями. Кожний зразок кладуть окремо у гербарний аркуш із етикеткою, на якій вказано місце, середовище і висоту над рівнем моря ділянки, з якої взято зразок. На етапах маршруту проставляють номер узятого зразка. Для кращого просушування зразків рослин слід мати два товстих зошити з газетного паперу. На привалах зразки потрібно перекладати із зошита у зошит. У сонячну погоду або біля вогнища гербарій щодня просушують.

Під час вивчення вертикальних поясів рослинності у горах збирають невеликі гілки з листям, квітками або плодами, а також зразки кори дерев і кущів. До спорядження для ботанічних спостережень, якщо отримано дозвіл на збирання гербарію, входить міцний мисливський ніж для викопування рослин, гербарний папір (зошит із газет), щільні картонні теки, вата, гербарна прес-рамка з металевою сіткою.

Спостерігаючи за рослинністю, дослідники можуть захопитися її збиранням з естетичною метою, що полягає у виготовленні декоративних композицій, - фло-ризмом. Туристи, які захоплюються цим мистецтвом, збирають на маршруті характерні квіти, листя, суцвіття, незвичайні шишки, сучки, корені тощо, із яких потім без пензля і фарб створюють скульптури, панно, картини.

Рослини, занесені до Червоної книги, збирати неможна. Слід дбайливо ставитись і до всіх рослин, збираючи лише їх обмежену кількість.

Зоологічні спостереження

В умовах туристської подорожі зазвичай здійснюють зоологічні спостереження за комахами, птахами, дрібними ссавцями.

Їх колекціонування (як правило, збирання комах) уможливлює наявність дозволу або завдання установи.

Рекомендується збирати тематичні колекції (наприклад, "Комахи-шкідники району"). Для збирання комах потрібні сачок, "морилка" - банка з щільним корком, на внутрішньому боці якої приколюють ватку, змочену хлороформом (оцтовим або сірчаним ефіром), пінцет, лупа. Комах зберігають під час подорожі у твердій коробці між шарами вати. До неї додають етикетку,

На якій вказано час і місце збору, умови погоди, поведінку комахи.

Спостереження за птахами здійснюють як за допомогою бінокля, так і шляхом збирання частинок перетравленої їжі. Найцікавішим і доступнішим у похідних умовах, особливо взимку, є вивчення слідів птахів і ссавців. Помітивши сліди, можна їх замалювати, вказати відстань між кроками або стрибками тварини, сфотографувати, перед цим посипавши кольоровим порошком.

Фенологічні спостереження

Наука, яка вивчає сезонний розвиток живої природи, називається фенологією (грец. phaino - з'являюсь і logos - слово, вчення). Фенологічні спостереження не потребують спеціального спорядження і доступні кожному уважному туристу. Для цього слід мати щоденник, до якого записують дату настання певного сезонного явища у житті рослин або тварин (цвітіння черемшини, перший спів солов'я, листопад у беріз, відліт граків тощо).

Найбільшу наукову цінність становлять ті туристські фенологічні спостереження, які постійно проводяться на одному й тому самому місці у маловивчених районах.

У табл. 5.2 для орієнтування у фенологічних явищах наведено терміни деяких явищ природи за спостереженнями у рівнинному й центральному регіонах України.

Таблиця 5.2

Сезонні фенологічні явища

Місяць

Приблизні строки

Сезонні явища

Ранній

Пізній

Середній

1

2

3

4

5

Березень

7/ІП

31/Ш

19/Ш

Прилітають граки

7/Ш

15/IV

30/Ш

Прилітають шпаки

Квітень

18/Ш

15/IV

1/IV

Прилітають жайворонки

24/Ш

18/IV

4/IV

Починає виділятися сік у берези

26/Ш

17/IV

11/IV

Прилітають журавлі

17/Ш

10/V

17/IV

Зацвітає мати-і-мачуха

Закінчення таблиці 5.2

1

2

3

4

5

30/Ш

5/V

19/IV

Зацвітає осика

5/IV

7/V

22/IV

Зацвітає вільха

4/IV

13/V

24/IV

Починають квакати жаби

8/IV

12/V

24/IV

Розпускаються бруньки черемхи

6/IV

14/V

25/IV

Розквітає ліщина

24/IV

9/V

30/IV

Починає кувати зозуля

Травень

15/IV

24/V

7/V

Розквітають примули

22/IV

23/V

9/V

Брунькуються берези

1/V

18/V

10/V

Починає співати соловей

26/IV

24/V

11/V

Вилітають хрущі

29/IV

І/VI

12/V

Прилітають ластівки

2/V

27/V

13/V

Розквітають кульбаби

4/V

24/VI

18/V

Розквітає черемха

2/V

5/VI

24/V

Розквітає лісова суниця

6/V

5/VI

22/V

Розквітає вишня

6/V

6/VI

24/V

Розквітають яблуні

10/V

12/VI

26/V

Розквітають конвалії

8/V

14/VI

27/V

Розквітає бузок

11/V

28/VI

29/V

Розквітає горобина

Червень

17/V

28/VI

12/VI

Розквітає шипшина

25/V

3/VH

16/VI

Цвіте жито

Липень

24/VI

20/УП

5/VII

Колоситься жито

28/VI

28/Vn

12/VII

Жовкне жито

15/VI

Зо/vn

13/VII

Розквітає липа

Серпень

L/Vffl

17/VH

10/VII

Починається листопад

Вересень

26/VII

26/IX

3/LX

Граки збираються у зграї

14/VIII

21/IX

27/IX

Відлітають лелеки

Крім основних існують також інші види туристської дослідницької роботи на маршруті:

1. Економіко-географічні спостереження. Ці спостереження здійснюють за господарськими комплексами, їх територіальним та історичним розвитком, зв'язками, перспективами тощо.

2. Вивчення грунтів. Його здійснюють шляхом закладання грунтових розрізів, опису профілів грунтів, узяття зразків" складання грунтових карт.

3. Етнографічні (грец. ethnos - народ і graphц - пишу) спостереження. Це спостереження за конкретними темами культури, побуту, трудових навичок населення у районі подорожі.

4. Топонімічні (грец. topos - місце і onima ім'я) спостереження. Вони полягають у вивченні географічних назв річок, озер, височин, населених пунктів та інших об'єктів на маршруті; такі дослідження дають цікавий матеріал про ландшафт, корисні копалини, промислових тварин, розселення людей, історичне минуле краю.

Усі спостереження в умовах туристської подорожі характеризуються певними особливостями, мають спеціальні програми, методи тощо.

Отже, краєзнавчо-біологічні види дослідження охоплюють значний матеріал, дають змогу досліджувати народні уявлення про природу і систему знань.



Схожі статті




Організація і проведення туристсько-краєзнавчих подорожей - Пангелов Б. П. - Ботанічні спостереження

Предыдущая | Следующая