Організація і методика економічного аналізу - Косова Т. Д. - Тема 12. Організація та методика аналізу зовнішньоекономічної діяльності

ЗМІСТ

12.1. Організація аналізу зовнішньоекономічної діяльності.

12.2. Значення, інформаційне забезпечення і задачі аналізу зовнішньоекономічної діяльності підприємства.

12.3. Аналіз показників макроекономічного середовища ЗЕД.

12.4. Аналіз динаміки обороту зовнішньоекономічних зв 'язків.

12.5. Аналіз якості функціонування системи зовнішньоекономічних відносин.

12.6. Аналіз виконання зобов'язань за експортно-імпортними операціями.

2.7. Аналіз накладних витрат щодо експорту й імпорту товарів.

12.8. Методика аналізу і оцінка ефективності експортних (імпортних) операцій.

12.1. Організація аналізу зовнішньоекономічної діяльності

У сучасний час, одним з найбільш помітних явищ в економічному житті країни є розвиток зовнішньоекономічних відносин між суб'єктами господарської діяльності України й іноземними партнерами. Зі включенням у зовнішньоекономічні зв'язки України значного числа приватних підприємств, організацій, регіональних структур, їх діяльність у цій сфері стає одним із важливіших об'єктів економічного аналізу.

Кожне підприємство, що функціонує в умовах ринкової економіки, самостійно визначає стратегію свого розвитку на підставі існуючого навколишнього оточення. Воно складається із підприємств (постачальників сировини, споживачів продукції й послуг, конкурентів); банків, що дають кредити; державних і міжнародних організацій, що сприяють підприємництву, а також фізичних осіб відповідно до їх потреб, доходів та інших інтересів.

У навколишньому оточенні підприємства постійно відбуваються зміни, які обумовлені еволюцією всіх суб'єктів, функціонуючих в економіці, динамікою курсів валют, цін, процентних ставок, митних зборів, податків тощо.

Зовнішньоекономічна діяльність (ЗЕД) - це діяльність суб'єктів господарської діяльності України (частіше підприємств) та іноземних суб'єктів господарської діяльності, яка заснована на взаємовідносинах і здійснюється на території України або за її межами. ЗЕД відтворюється через зовнішньоекономічні зв'язки суб'єктів господарювання. Зовнішньоекономічні зв'язки - це операції, пов'язані із обігом товарів, послуг, грошових коштів між різними валютними зонами.

ЗЕД є одним із найважливіших напрямків підприємства. Завдяки їй забезпечується покриття потреб країн світового співтовариства у сировині, матеріалах, енергоносіях, машинах, обладнанні, послугах тощо.

Важливою особливістю сьогодення є стрімко зростаюча економічна взаємозалежність країн сучасного світу та інтенсивний розвиток міжнародних економічних відносин.

Основні принципи, які стимулюють розвиток зовнішньоекономічних зв'язків:

1) відмінності в сировинних ресурсах;

2) нерівномірність економічного розвитку різних країн світу;

3) відмінності в людських ресурсах;

4) нерівномірність розміщення фінансових ресурсів;

5) характер політичних відносин;

6) різний рівень науково-технічного розвитку;

7) специфіка географічного положення, природних і кліматичних умов.

Основні принципи на яких базується ЗЕД в Україні.

- суверенітет народу України - означає виключне право народу України на здійснення своєї ЗЕД і є обов'язковою умовою дотримання суб'єктами ЗЕД договорів і угод, укладених із партнерами інших країн;

- свобода у виборі форм здійснення ЗЕД; підпорядкування законам України; гарантування права власності на результати ЗЕД;

- рівність - означає, що всі суб'єкти ЗЕД рівні перед законодавством, що її регламентує; заборонено дискримінацію суб'єктів ЗЕД з боку держави та інших суб'єктів господарювання;

- верховенство закону;

- гарантії захисту інтересів: суб'єктів ЗЕД на території України та за її межами, держави у ЗЕД;

- еквівалентність обміну - суб'єкти ЗЕД не мають права застосовувати демпінг при здійсненні зовнішньоекономічних операцій.

До видів ЗЕД, які здійснюються в Україні, відносяться:

1. Експорт та імпорт товарів, капіталів та робочої сили. Експорт - це продаж товарів України суб'єктами ЗЕД з вивезенням або без вивезення через митний кордон України. Імпорт - це купівля українськими суб'єктами ЗЕД в іноземній валюті товарів із ввезенням або без ввезення їх на територію України.

2. Надання суб'єктами ЗЕД послуг іноземним суб'єктам господарської діяльності і навпаки (експорт та імпорт послуг).

3. Наукова та науково-технічно-виробнича, та навчальна кооперація з іноземними суб'єктами господарської діяльності, навчання та підготовка спеціалістів.

4. Міжнародні фінансові операції з цінними паперами.

5. Спільна підприємницька діяльність - передбачає створення спільних підприємств різних видів і форм власності, як на території України так і за її межами.

6. Підприємницька діяльність пов'язана з наданням ліцензії, торгових марок з боку іноземних суб'єктів господарської діяльності.

7. Валютні операції.

8. Здійснення діяльності в галузі проведення виставок, аукціонів, торгів, комерційних та інших подібних заходів, що здійснюються суб'єктами ЗЕД.

9. Орендні операції між суб'єктами ЗЕД (в тому числі лізингові операції).

10. Робота на контрактній основі фізичних осіб України з юридичними особами господарської діяльності, як за межами України так і на її території.

Формування ринкової економіки України передбачає створення ефективної системи регулювання ЗЕД. Інтеграція України у світове господарство вимагає спеціальних норм і правил, які регулюють ЗЕД.

Регулювання ЗЕД здійснюється з метою:

- захисту економічних інтересів України та інтересів суб'єктів ЗЕД;

- забезпечення збалансованої економіки та рівноваги внутрішнього ринку;

- створення найбільш сприятливих умов для інтеграції економіки України у світове господарство;

- заохочення конкуренції та ліквідації монополізму у сфері ЗЕД;

- стимулювання прогресивних структур зміни в економіці. Регулювання ЗЕД в Україні здійснюється:

- державою в особі її органів у межах їх компетенції;

- недержавними органами (світові органи);

- самими суб'єктами ЗЕД (шляхом укладання контрактів).

Суб'єктами ЗЕД є суб'єкти господарської діяльності, що відносяться до усіх форм власності, та самостійно здійснюють зовнішньоекономічні операції із зарубіжними партнерами.

До суб'єктів ЗЕД належать:

1) фізичні особи - громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які мають цивільну правоздатність і дієздатність та постійно проживають на території України;

2) юридичні особи - зареєстровані в Україні, які мають постійне місце проживання на території України;

3) об'єднання фізичних та юридичних осіб, які не є юридичними особами і які мають постійне місцезнаходження на території України;

4) структурні одиниці іноземних суб'єктів господарської діяльності, які не є юридичними особами і які мають постійне місце проживання на території України;

5) спільні підприємства, що зареєстровані в Україні;

6) Україна в особі її органів;

7) інші суб'єкти господарської діяльності передбачені законами України.

Головною підставою функціонування суб'єкта ЗЕД є внесення даного виду діяльності до статуту підприємства або установчого договору, що надає право здійснювати будь-які види ЗЕД.

Об'єктами ЗЕД є процеси обміну товарами, послугами, результатами творчої діяльності та іншими видами ЗЕД.

Зміна масштабу, форм, характеру міжнародного економічного співробітництва, необхідність забезпечення його розвитку, розширення складу учасників висувають підвищені вимоги до організації аналізу зовнішньоекономічної діяльності (АЗЕД).

Якісна організація АЗЕД, є одним із найважливіших об'єктів економічного аналізу і включає:

- оцінку експортного потенціалу підприємства (галузі, регіону, країни);

-визначення критичної потреби у імпортованих товарах на рівні підприємства (галузі, регіону, країни);

- моніторинг виконання зобов'язань за експортно-імпортними операціями;

- оцінку ефективності експортно-імпортних операцій;

- аналіз кредитоспроможності і платоспроможності контрагента по зовнішньоекономічних контрактах.

Як і економічний аналіз, аналіз зовнішньоекономічної діяльності є своєрідним важелем управління у зовнішньоекономічної діяльності підприємства.

Його доцільно проводити у три етапи:

1. Підготовчий - на етапі планування і розробки рішень. Полягає у обгрунтуванні доцільності укладання зовнішньоекономічних контрактів: визначення мети; дослідження різноманітних варіантів зовнішньоторговельних угод; обгрунтування (з урахуванням різноманітних факторів) цін експортних і імпортних поставок, а також форм розрахунків і платежів; засобів і маршрутів транспортування товарів. Цей етап аналізу переплітається з плануванням, розробкою нормативів і лімітів тощо.

2. Поточний (оперативний) аналіз - моніторинг виконання зовнішньоекономічних контрактів: оцінка раціонального використання ресурсів, аналіз відхилень і корегування процесів тощо. Він спрямований на вивчення: процесів за експортом і імпортом товарів; вжитих заходів і дій під час проведення операції. Ціль поточного аналізу - підготовка даних для прийняття оперативних рішень під час проведення зовнішньоекономічних операцій.

3. Заключний (перспективний) - оцінка ефективності зовнішньоекономічної діяльності, виступає необхідною умовою для розробки нового рішення про ведення зед. Вона передбачає виявлення: факторів, які впливають на господарську діяльність; причин витрат; наявних резервів і розробку заходів щодо поліпшення зед підприємства.

За змістом і обсягом досліджуваних питань аналіз ЗЕД буває: комплексним і тематичним.

Комплексний аналіз ЗЕД - вивчає сукупність показників, що за певний період характеризують фінансову діяльність і фінансове становище підприємства. Підсумки аналізу відображають у річних і квартальних звітах у виді пояснювальних записок.

Тематичний аналіз ЗЕД - вивчає окремі показники діяльності підприємства: комерційно-фінансові, валютні, транспортні, або досліджує певне коло функціональних питань у межах однієї структури підприємства (такий, наприклад, як спеціальна фірма валютно-фінансового відділу). Цей аналіз використовується при дослідженні актуальних питань ефективності реалізації різноманітних товарів на певному ринку або окремого товару на різних ринках.

Аналіз ЗЕД здійснюється за допомогою цілого арсеналу прийомів і засобів економічного аналізу.



Схожі статті




Організація і методика економічного аналізу - Косова Т. Д. - Тема 12. Організація та методика аналізу зовнішньоекономічної діяльності

Предыдущая | Следующая