Новітня історія країн Західної Європи та Північної Америки - Баран 3.А. - "Друга хвиля НТР"

Одним із чинників, що сприяв подоланню наслідків економічної кризи 1973 - 1975 рр. став науково-технічний поступ, також відомий як "друга хвиля" НТР або ж "Інформаційна революція" (остання чверть XX ст. - початок XXI ст). Нові технології робили виробництво товарів економнішим, дешевшим і масовим. Серед головних компонентів НТР - широке застосування електроніки, реактивної техніки, ядерної енергії, квантових генераторів (лазерів), полімерних матеріалів, удосконалення систем штучного інтелекту (комп'ютерів). Прообраз нинішнього комп'ютера на Заході - електронну машину для збереження і переробки статистичної інформації (ЕНІАК), створено в 1946 р. у США. Однак вона була надто громіздкою (27 тонні), складною у користуванні, а її діяльність забезпечували 30 тис. електронних ламп. Лише у 1959 р. фірма "Ай-Бі-Ем" (IBM) почала виробництво обчислювальних машин на транзисторах. Із 1960-х pp. почали випускати мікросхеми, змонтовані на кристалах кремнію ("чіпи"), що зробили обчислювальні машини значно компактнішими.

Справжню революцію у комп'ютерній сфері здійснили американці Стівен Джобс і Стівен Возняк, котрі у 1976 р. створили перший персональний комп'ютер - "Apple" ("Яблуко"), призначений не так для обрахунків, як для відеоігор. Як і сучасний комп'ютер, він складався із системного блока, монітора та клавіатури (не було тільки "мишки"). У 1981 р. фірма "Ай-Бі-Ем" випустила досконалішу модель "IBM51-50", яка мала швидкодіючий процесор (пам'ять лише 64 Кб), але найважливіше - зручне програмне забезпечення, створене компанією "Майкрософт" Microsoft). Саме цей рік і вважають часом народження персонального комп'ютера (ПК). Ринок почав поглинати мільйони ПК, а фірми, що їх продукували, отримували чималий зиск. Таким чином виникла нова потужна галузь економіки.

На комерційний успіх "Ай-Бі-Ем" С. Джобс відповів створенням нового комп'ютера "Макінтош" ("Mackintosh"), на моніторах якого уперше з'явились іконки і який був доукомплектований "мишкою". Ідею "іконок" використав Білл Гейтс із "Майкрософт" для створення комп'ютерної програми "Віндовз" ("Windows"). Згодом ПК почали обладнувати принтерами, сканерами. З допомогою спеціального пристрою - модема - через звичайну телефонну мережу вдалося підключати комп'ютери між собою. З'явилися нові засоби зв'язку - електронна пошта, факс тощо. Модем відкрив шлях до створення інформаційної мережі Інтернет, датою народження якого вважають 1983 p., хоча справжнього поширення він набув із 1992 p., коли виникла Всесвітня павутина World Wide Web (www).

Схожі статті




Новітня історія країн Західної Європи та Північної Америки - Баран 3.А. - "Друга хвиля НТР"

Предыдущая | Следующая