Муніципальне право України - Погорілко В. Ф. - Контрольні запитання

До розділу І. Муніципальне право як галузь права України

1. Дайте визначення поняття муніципального права України як галузі права. Наведіть аргументи, які доводять можливість та доцільність виділення муніципального права України в самостійну галузь національного права.

2. Які етапи у своєму розвиткові пройшло муніципальне право України? Порівняйте закони про місцеве самоврядування 1990,1992 і 1997 років, а також законодавство про місцеві ради народних депутатів радянських часів 80-х років XX ст. з точки зору становлення і розвитку предмета муніципального права.

3. Назвіть та охарактеризуйте основні джерела муніципального права України як галузі права. Яке місце в системі джерел муніципального права України займає статут територіальної громади?

4. Охарактеризуйте систему муніципального права України як галузі права.

5. У чому полягають особливості норм муніципального права України? Порівняйте муніципально-правові норми із нормами інших галузей права: конституційного, адміністративного, екологічного.

6. Дайте визначення поняття муніципально-правових відносин. Наведіть приклад муніципально-правового відношення, визначте його елементи (суб'єкти, об'єкт, зміст).

До розділу II. Муніципальне право як наука і навчальна дисципліна

1. Що являє собою муніципальне право як наука? Дайте визначення поняття науки муніципального права та муніципальної науки, розгляньте їх співвідношення як частини і цілого.

2. Назвіть основні джерела науки муніципального права. Як співвідносяться між собою джерела науки муніципального права та джерела муніципального права України як галузі права?

3. Яку роль відіграє наука муніципального права в процесі становлення місцевого самоврядування в Україні?

4. Назвіть та охарактеризуйте основні теорії (концепції) виникнення місцевого самоврядування. Охарактеризуйте з точки зору теорій (концепцій) виникнення місцевого самоврядування конституційну модель місцевого самоврядування в Україні.

5. Яку роль відіграє муніципальне право як навчальна дисципліна у процесі професійної підготовки юриста?

До розділу III. Конституційно-правові основи місцевого самоврядування

1. Дайте визначення поняття місцевого самоврядування. Які положення чинного законодавства України свідчать про те, що місцеве самоврядування - це інститут конституційного ладу України, самостійний вид публічної влади" форма здійснення прав і свобод людини і громадянина?

2. Охарактеризуйте основні принципи місцевого самоврядування, проаналізуйте положення Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Європейської хартії місцевого самоврядування, що закріплюють принципи місцевого самоврядування. Що в них спільного і відмінного?

3. У чому полягають особливості системи місцевого самоврядування в Україні? Як співвідносяться між собою поняття "система місцевого самоврядування" та "система суб'єктів муніципально-правових відносин"?

До розділу IV. Місцеве самоврядування та державна влада в Україні

1. Яке місце в системі функцій української держави займають функції у сфері місцевого самоврядування?

2. Охарактеризуйте основні повноваження органів державної влади в сфері місцевого самоврядування. Яку роль у здійсненні державної політики у сфері місцевого самоврядування відіграє Президент України? Відповідь обгрунтувати.

3. Які спільні та відмінні особливості державної влади та муніципальної влади ви знаєте? Відповідь обгрунтувати із посиланням на основні теорії (концепції) походження місцевого самоврядування та положення чинного законодавства України.

До розділу V. Територіальна громада основа місцевого самоврядування в Україні

1. Дайте визначення поняття територіальної громади. На основі аналізу ознак територіальних громад охарактеризуйте юридичний та фактичний статус цих суб'єктів місцевого самоврядування в Україні.

2. Які види територіальних громад ви знаєте? У чому полягає відмінність між окремими видами територіальних громад?

3. Охарактеризуйте основні функції і повноваження територіальних громад в Україні. Яке місце в системі функцій місцевого самоврядування займають функції територіальних громад?

4. Назвіть основні форми діяльності територіальних громад

До розділу VI. Місцеві ради - представницькі органи місцевого самоврядування України

1. Дайте визначення поняття представницьких органів місцевого самоврядування. У чому полягає відмінність правової природи місцевих рад в сучасній Україні від місцевих рад народних депутатів за радянських часів?

2. Які існують види місцевих рад як представницьких органів місцевого самоврядування? У чому полягають особливості правового статусу окремих видів представницьких органів місцевого самоврядування в Україні?

3. У якому порядку відбувається формування представницьких органів місцевого самоврядування в Україні?

4. Назвіть основні функції представницьких органів місцевого самоврядування в Україні

До розділу VII. Форми і методи діяльності представницьких органів місцевого самоврядування

1. Які форми і методи діяльності представницьких органів місцевого самоврядування ви знаєте?

2. Яке місце займає сесія у системі форм роботи представницьких органів місцевого самоврядування?

3. Назвіть основні форми і методи роботи постійних та тимчасових контрольних комісій місцевих рад.

До розділу VIII. Конституційно-правовий статус сільських, селищних, міських голів, голів районної, обласної, районної " місті ради

1. Назвіть особливості статусу сільських, селищних, міських голів. Яке місце займають ці суб'єкти в системі місцевого самоврядування України? Чи є відмінності у юридичному та фактичному статусі сільських, селищних, міських голів?

2. Охарактеризуйте статус голів районної, обласної, районної у місті ради. У чому полягає відмінність статусу голів районної, обласної, районної у місті ради від статусу сільських, селищних, міських голів?

3. Які існують особливості статусу головних посадових осіб місцевого самоврядування в містах Києві і Севастополі? З чим це пов'язано?

До розділу IX. Виконавчі органи сільських, селищних і міських рад

1. Яке місце у системі місцевого самоврядування займають виконавчі комітети місцевих рад? Відповідь обгрунтуйте на основі аналізу їх основних функцій та повноважень.

2. Назвіть особливості правового статусу відділів та управлінь виконавчих комітетів місцевих рад.

3. Що являє собою служба в органах місцевого самоврядування як самостійний вид публічної служби? У чому полягає відмінність статусу службовців в органах місцевого самоврядування від статусу державних службовців?

До розділу X. Органи самоорганізації населення

1. Назвіть особливості статусу органів самоорганізації населення. Яке місце в системі місцевого самоврядування в Україні займають ці органи?

2. Охарактеризуйте основні повноваження органів самоорганізації населення.

3. Яке значення в процесі становлення місцевого самоврядування в Україні займають ці органи?

До розділу XI. Правовий статус органів місцевого самоврядування Автономної Республіки Крим

1. Які особливості здійснення місцевого самоврядування в Автономній Республіці Крим ви знаєте?

2. Яким є механізм взаємодії органів державної влади України, з органами Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування в Автономній Республіці Крим?

3. Охарактеризуйте особливості правового статусу Верховної Ради Автономної Республіки Крим. У чому відмінність цього органу від обласних рад?

4. У чому полягають особливості правового регулювання муніципально-правових відносин в Автономній Республіці Крим?

До розділу XII. Матеріально-фінансові (економічні) основи місцевого самоврядування

1. У чому полягають особливості правового регулювання права комунальної власності в Україні. Об'єкти права комунальної власності.

2. Співвідношення комунальної власності з державною та іншими формами власності.

3. Як впливають міжнародно-правові стандарти місцевої демократії на бюджетний процес у місцевому самоврядуванні в Україні?

4. Місцеві бюджети та інші місцеві фінанси. Участь держави у формуванні доходів місцевих бюджетів.

До розділу XIII. Муніципальні асоціації в Україні

1. Назвіть особливості статусу асоціацій та інших об'єднань органів місцевого самоврядування в Україні.

2. Які муніципальні асоціації в сучасній Україні ви знаєте? Яке значення в процесі становлення місцевого самоврядування в Україні займають ці суб'єкти?

Розділ XIV. Міжнародні зв'язки органів місцевого самоврядування України

1. Назвіть основні етапи становлення та форми міжнародного співробітництва органів місцевого самоврядування України.

2. Яке місце в системі функцій місцевого самоврядування займають міжнародні зв'язки органів місцевого самоврядування України?

До розділу XV. Міжнародні стандарти місцевого самоврядування України

1. У чому полягають особливості правової природи міжнародно-правових стандартів місцевого самоврядування?

2. Яке місце в системі джерел муніципального права України займають міжнародно-правові стандарти місцевого самоврядування?

3. Особливості та форми сприйняття Україною міжнародно-правових стандартів місцевого самоврядування і місцевої демократії.

До розділу XVI. Гарантії місцевого самоврядування" Юридична відповідальність суб'єктів муніципально-правових відносин

1. Дайте визначення поняття гарантій місцевого самоврядування. У чому полягають особливості системи гарантій місцевого самоврядування?

2. Охарактеризуйте основні види гарантій місцевого самоврядування. Які проблеми їх реалізації в сучасній Україні ви знаєте?

3. Яке місце в системі гарантій місцевого самоврядування займає судовий захист місцевого самоврядування? Роль адміністративної юстиції як форми судового захисту прав місцевого самоврядування.

4. У чому полягають особливості юридичної відповідальності в муніципальному праві? Яку роль відіграє відповідальність у муніципальному житті?



Схожі статті




Муніципальне право України - Погорілко В. Ф. - Контрольні запитання

Предыдущая | Следующая