Міжнародні економічні відносини - Передрій О. С. - 1.1.1. Предмет міжнародних економічних відносин і його структура

1.1. Світове господарство і міжнародні економічні відносини: предмет, метод, основні етапи розвитку

1.2. Теорія світогосподарських зв'язків та її базові концепції: історичний ракурс

1.3. Нові та новітні концепції світогосподарських зв'язків

1.4. Напрямки, механізм і форми здійснення міжнародних економічних відносин

1.5. Зовнішні фактори економічного росту та система його показників і оцінок

1.6. Платіжний баланс

1.1. Світове господарство і міжнародні економічні відносини: предмет, метод, основні етапи розвитку
Основне

Вивчення і аналіз міжнародних економічних відносин як науки і одночасно навчальної дисципліни буде цілком логічно розпочати з визначення її об'єкта і методу дослідження! Цьому, власне, і присвячується в запропонованому посібнику перша тема.

Наука про міжнародні економічні відносини існує вже близько 400 років. Вона бере початок із перших спроб з'ясувати зміст зовнішньої торгівлі й потреби сформулювати концепцію ефективної зовнішньоторгової політики держави.

Упродовж чотирьох століть свого розвитку наука про міжнародні економічні відносини значно розширила спектр досліджень. Об'єктом її аналізу є система різноманітних господарських (науково-технічних, виробничих, комерційних, валютно-фінансових, кредитних) зв'язків національних економік, які реалізуються через міжнародний рух товарів, послуг, капіталу, робочої сили.

Вивчивши матеріали цієї теми, ви:

- будете знати, що лежить в основі формування міжнародної економіки;

- визначите місце дисципліни "міжнародні економічні відносини" в системі економічних дисциплін теоретичного циклу;

- з'ясуєте, що є предметом вивчення даної дисципліни;

- засвоїте суть і структуру міжнародного поділу праці;

- ознайомитеся із загальними етапами розвитку світової економіки.

План

1. Предмет міжнародних економічних відносин і його структура.

2. Основні тенденції та етапи розвитку світового господарства.

1.1.1. Предмет міжнародних економічних відносин і його структура

Розвиток країн світового співтовариства на межі XX і XXI століть характеризується високим динамізмом глобальної інтегрованості, розширенням і поглибленням їх господарських зв'язків. Цей процес став основою формування міжнародної економіки як системного утворення. Людство намагається осмислити процеси, що обумовлюють зміни у планетарному розвитку, наслідки, до яких вони вже привели та приведуть у найближчій та більш віддаленій перспективі. На сьогодні поки що немає чіткої концепції, яка б здійснила аналіз усіх трансформацій у комплексі та сформувала б цілісну картину розвитку суспільства. Саме це, головним чином, є причиною введення в науковий обіг нового поняття "глобалізація", дослідження його перебуває лише на початковому етапі.

Серцевиною загальнопланетарних глобалізаційних процесів, цілком очевидно, є економічна сфера і особливо такий її сегмент, як міжнародна економіка. Значною мірою це і зумовило включення в державний стандарт навчання студентів у вищих навчальних закладах України за багатьма спеціальностями циклу дисциплін, які вивчають світове господарство і міжнародні економічні відносини.

Разом із тим вказані дисципліни як складові системи наук про сучасний взаємозв'язаний світ завершують цикл теоретичних економічних дисциплін (політична економія, макроекономіка, мікроекономіка, економічна політика) для студентів економічних спеціальностей. Крім того, вони виконують не менш важливу функцію сполучної ланки між базовими та прикладними економічними дисциплінами, вбираючи в себе елементи як одних, так й інших. Сьогодні теорія міжнародних економічних відносин є самостійною універсальною наукою про відкриту економіку. Методологічною основою для неї слугують положення теорії неокласичного синтезу з її стрижневою ідеєю Економічної рівноваги.

Науковий аналіз міжнародних економічних відносин передбачає системний підхід, суть якого полягає в єдності таких основних методів дослідження:

- аналізу і синтезу;

- взаємозв'язку логічного й історичного;

- статистичного методу;

- економіко-математичного методу.

Комплексне застосування вказаних методів дасть змогу отримати максимально достовірні дані про стан та перспективи розвитку об'єкта МЕВ (міжнародних економічних відносин), що досліджується.

Понятійний апарат, який використовується при дослідженні міжнародних економічних відносин, визначається загальними закономірностями господарського розвитку і цілком відповідає категоріальному апарату політичної економії, мак-ро - і мікроекономіки. У той же час значна частина положень, висновків стосовно міжнародних економічних відносин має ряд суттєвих особливостей. Це обумовлено тим, що, По-перше, МЕВ передбачають господарські відносини, які виходять за національні рамки і включають, у тому числі, регіональні й загальнопланетарні проблеми; по-друге, в процесі реалізації МЕВ в обіг залучаються додаткові ресурси, які знаходяться за межами національних господарств; По-третє, Відбувається міжнародне переміщення товарів, послуг і факторів виробництва; по-четверте, МЕВ передбачають формування специфічних, відмінних від національного господарського механізму, інструментів (валютні, митні тощо).

Наука про міжнародні економічні відносини вивчає:

А) власне міжнародні економічні відносини;

Б) механізм їх реалізації.

Причому, наука про міжнародні економічні відносини вивчає не будь-які економічні відносини, а ті, які е Типовими, характерними, що формують певні закономірності і є, власне, результатом дії об'єктивних економічних законів. У той же час на практиці МЕВ реалізуються в найрізноманітніших формах, які залежать від фактора часу і місця. їх значення в розвитку окремих країн і регіонів світу часто суттєво відрізняється.

МЕВ - це суперечливий комплекс економічних відносин між окремими країнами, регіональними об'єднаннями, окремими підприємствами і корпораціями. Виявити ці протиріччя, відшукати шляхи їх вирішення - головне завдання науки. Водночас, виходячи із законів діалектики, потрібно мати на увазі, що їх вирішення можливе лише на певному проміжку часу.

Структуровизначальними складовими міжнародних економічних відносин є:

- міжнародний поділ праці;

- спеціалізація і кооперація; --міжнародна торгівля;

- міжнародний рух капіталів;

- міжнародна міграція робочої сили;

- міжнародні валютно-фінансові та кредитні відносини;

- міжнародна інтеграція.

Наведена структура МЕВ Визначає й структуру запропонованого посібника, в якому головна увага приділяється аналізу перелічених вище складових.



Схожі статті




Міжнародні економічні відносини - Передрій О. С. - 1.1.1. Предмет міжнародних економічних відносин і його структура

Предыдущая | Следующая