Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - 9.1. Поняття про комунальну власність
9.1. Поняття про комунальну власність
9.2. Об'єкти права комунальної власності
9.3. Види комунальних підприємств
9.4. Фінансові ресурси комунальних підприємств за їх видами
9.5. Порядок складання, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів комунальних підприємств
Основні терміни та поняття: Комунальна власність, комунальне підприємство, унітарне комунальне підприємство, кошторис комунального підприємства.
9.1. Поняття про комунальну власність
Реальність місцевого самоврядування визначається насамперед матеріальними і фінансовими ресурсами, якими розпоряджається територіальна громада та які в сукупності становлять матеріальну і фінансову основу місцевого самоврядування.
Конституція України (ст. 142) до матеріальної і фінансової основи місцевого самоврядування відносить рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних та обласних рад.
Комунальна власність так само, як державна, приватно та інші форми власності є самостійною та рівноправною формою власності. Комунальна власність являє собою колективну форму власності, оскільки відображає відносини колективного присвоєння жителями міст, сіл, селищ та об'єднань сіл коштів, обєктів та майна цієї власності, відповідне ставлення до них як до своїх. Територіальна громада є колективним власником коштів, обєктів, і майна комунальної власності.
Комунальна власність, як термін, може використовуватися як ідентичне поняття - муніципальна власність, характерне для зарубіжних країн.
У зарубіжних країнах суб'єктом права комунальної (муніципальної) власності є не адміністративно-територіальна одиниця, а територіальний колектив як носій місцевого самоврядування і, відповідно, там немає різновидів комунальної власності. На відміну від України, де було запроваджено обласну, районну, міську, районну в містах, сільську та селищну різновиди комунальної власності, в зарубіжних країнах право комунальної (муніципальної) власності реалізується лише на рівні первинної (низової) адміністративно-територіальної одиниці, що утворюється на базі територіального колективу як суб'єкта місцевого самоврядування. Економічною основою зарубіжних регіональних органів влади, котрі також мають певні самоврядні права, є кошти і майно, що перебувають у власності населення регіонів.
9.2. Об'єкти права комунальної власності
Об'єктами права комунальної власності визначалося майно, що забезпечує діяльність відповідних рад і утворюваних ними органів, кошти місцевих бюджетів, державний житловий фонд, об'єкти житлово-комунального господарства, майно закладів народної освіти, культури, охорони здоров'я, торгівлі, побутового обслуговування, майно підприємств, місцеві енергетичні системи, транспорт, системи зв'язку та інформації, враховуючи націоналізоване майно, передане відповідним міністерствам, установам, організаціям, а також інше майно, необхідне для забезпечення економічного й соціального розвитку відповідної території.
Встановлено, що в комунальній власності також перебуває майно, передане у власність області, району чи іншої адміністративно-територіальної одиниці іншими суб'єктами права власності. Визначено: держава та її адміністративно-територіальні одиниці не відповідають за зобов'язаннями одне одного в процесі реалізації права державної власності.
Передача майна здійснювалася міністерствами та відомствами України, органами, уповноваженими управляти державним майном. Встановлювалася процедура передачі майна до комунальної власності по вертикалі місцевих рад та їхніх виконкомів. Розмежування майна між власністю областей, міст Києва та Севастополя і власністю районів, міст обласного підпорядкування, районів у містах Києві та Севастополі здійснювали облвиконкоми, Київський та Севастопольський міськвиконкоми.
Розмежування майна між власністю районів, міст обласного підпорядкування і власністю районів у містах, містах районного підпорядкування, сіл і селищ здійснювали відповідно міські та районні виконавчі комітети.
Передача майна здійснювалась безоплатно. У процесі формування комунальної власності визначено право обласної комунальної власності, право районної комунальної власності, право міської комунальної власності, право районної в місті комунальної власності, право сільської та селищної комунальної власності.
Перелік об'єктів права комунальної власності територіальної громади визначає відповідна сільська, селищна, міська рада.
Рухоме і нерухоме майно, інші об'єкти права комунальної власності громадського користування, які мають важливе значення для життєзабезпечення села, селища, міста, задоволення потреб територіальної громади та для збереження історико-культурних об'єктів визначаються територіальною громадою як об'єкти виключного права комунальної власності.
До об'єктів Виключного права комунальної власності, Зокрема, можуть бути віднесені:
O землі загального користування населених пунктів (майдани, вулиці, проїзди, шляхи, пасовища, сінокоси, набережні, парки, міські ліси, сквери, бульвари, кладовища, місця знешкодження та утилізації відходів), а також землі, надані для розміщення будинків органів державної влади та органів місцевого самоврядування;
O землі природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культур-ного призначення;
O річки, водойми та їх береги;
O кладовища;
O пам'ятки історії та архітектури;
O природні ландшафти та заповідники;
O інші об'єкти, перелік яких встановлює територіальна громада або відповідна рада.
Об'єкти виключного права комунальної власності не можуть бути відчужені в будь-який спосіб, а їх перелік встановлюється статутом територіальної громади.
Територіальні громади можуть мати спільну власність - об'єкти, що задовольняють спільні потреби територіальних громад, об'єкти права комунальної власності, а також кошти місцевих бюджетів, які за рішенням двох або кількох територіальних громад, відповідних органів місцевого самоврядування об'єднуються на договірних засадах для виконання спільних проектів або для спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, установ та організацій.
Територіальна громада безпосередньо або через органи місцевого самоврядування володіє, користується і розпоряджається належним їй на основі права комунальної власності рухомим і нерухомим майном, коштами та іншими об'єктами з метою забезпечення надання необхідних громадських послуг. Так, відповідно до закону, територіальна громада - власник комунального майна, може здійснювати з об'єктами комунальної власності будь-які господарські операції, передавати їх у постійне або тимчасове користування фізичним та юридичним особам, здавати в оренду, вносити як частку до статутного фонду підприємств та акціонерних товариств, продавати, купувати, використовувати як заставу, приватизувати, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів комунальної власності, що приватизуються або передаються в користування та оренду тощо.
З метою забезпечення умов для надання громадських послуг на належному рівні органи місцевого самоврядування можуть:
- продавати,
- купувати,
- резервувати земельні ділянки,
- здавати їх в оренду,
- використовувати в якості застави,
- передавати їх як внески до статутних фондів (капіталів) акціонерних товариств, товариств з обмеженою відповідальністю, кооперативів, фінансово-кредитних установ та інших підприємств і організацій.
У встановленому законом порядкувиконавчі органи місцевого самоврядування
- створюють, реорганізують та ліквідують комунальні підприємства, установи та заклади, визначають цілі їх діяльності та організаційні форми,
- затверджують статути створюваних ними підприємств, організацій та установ.
- вони регулюють ціни та тарифи на продукцію та послуги створених підприємств, взаємовідносини цих підприємств із відповідним бюджетом,
- встановлюють порядок використання прибутку,
- контролю за ефективністю використання належного підприємствам майна,
- веденням фінансово-господарської діяльності,
- призначають та звільняють керівників таких підприємств,
- заслуховують звіти про їх діяльність,
- делегують своїх представників до спостережних рад господарських товариств, частка капіталу яких належить органам місцевого самоврядування.
Управління об'єктами права комунальної власності здійснюють виконавчі органи місцевого самоврядування або інші уповноважені ними юридичні та фізичні особи.
Управління об'єктами права спільної власності територіальних громад здійснюють за рішенням районних, обласних рад районні, обласні державні адміністрації.
Для управління об'єктами права спільної власності сільськими, селищними, міськими радами можуть бути створені відповідні органи управління.
Відповідно до статті 13 Конституції України право комунальної власності територіальної захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені в територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
Матеріальні та фінансові ресурси, які перебувають у комунальній власності, є надбанням територіальної громади. Правовий режим майна комунальної власності визначається законодавством України. Комунальна власність на рівних правах із державною, приватною та іншими формами власності визначається і захищається законом. Суб'єктом права комунальної власності є територіальна громада, а від її імені - представницький орган місцевого самоврядування, який володіє, користується і розпоряджається комунальним майном на основі законодавства України та статуту поселення.
Представницькі органи місцевого самоврядування можуть самостійно визначати перелік об'єктів, майна, яке входить до складу комунальної власності. При цьому їхні рішення може бути оскаржено в судовому порядку. Порядок вилучення об'єктів та майна в комунальну власність здійснюється на основі викупу. Органи місцевого самоврядування мають переважне право на викуп майна в комунальну власність.
Управління майном комунальної власності здійснюють виконавчі органи місцевого самоврядування, а також інші уповноважені юридичні та фізичні особи. Виконавчі органи місцевого самоврядування, відповідно до закону, можуть здійснювати з об'єктами комунальної власності всі майнові операції, передавати їх у постійне або тимчасове користування фізичним та юридичним особам, здавати в оренду, вносити як частку до статутних фондів підприємств (господарських товариств), продавати і купувати, використовувати як заставу, приватизувати, визначати в угодах та договорах умови використання і фінансування об'єктів комунальної власності, що приватизуються та передаються в користування й оренду.
Органи місцевого самоврядування можуть продавати, купувати і резервувати земельні ділянки, здавати їх в оренду, використовувати як заставу, передавати їх як внески до статутних фондів (капіталів) акціонерних товариств, товариств із обмеженою відповідальністю, кооперативів, фінансово-кредитних установ та інших підприємств і організацій.
Виконавчі органи місцевого самоврядування утворюють, реорганізують та ліквідують комунальні підприємства, організації та установи відповідно до законодавства, а також визначають мету, порядок діяльності та організаційні форми, затверджують статути створюваних ними підприємств, організацій та установ. Вони регулюють ціни й тарифи на відповідну продукцію та послуги створених ними підприємств, їхні взаємовідносини з бюджетом місцевого самоврядування, встановлюють порядок використання прибутку, контролю за ефективністю використання їхнього майна та ведення фінансово-господарської діяльності, призначають і звільняють керівників таких підприємств, заслуховують звіти про їхню діяльність.
Особливості правового режиму майна, що передається виконавчим органом місцевого самоврядування в управління юридичним і фізичним особам, визначаються представницьким органом місцевого самоврядування на підставі закону про правовий режим коштів і майна комунальної власності. Володіння майном і фінансовими ресурсами комунальної власності може здійснюватися на правах власності, на правах господарського відання, на правах оперативного управління. Створені органами місцевого самоврядування комунальні підприємства, фірми, фонди й асоціації, акціонерні товариства наділяються правом господарського відання майном, яке закріплюється за цими суб'єктами господарювання.
Володіння комунальним майном на підставі права господарського відання передбачає певні обмеження. Суб'єкт господарювання, котрий володіє комунальним майном на основі права господарського відання, не має права продавати, здавати в оренду, використовувати його як заставу, передавати таке майно як внесок до статутного капіталу господарських акціонерних товариств чи приймати інші акти щодо розпорядження закріпленим за ним майном без згоди власника в особі територіальної громади чи ради (представницького органу). Суб'єкти, які володіють комунальним майном на підставі права господарського відання, відповідають за своїми зобов'язаннями коштами та майном, що є в їхньому володінні.
Володіння комунальним майном на основі права оперативного управління належить організаціям та установам (заклади охорони здоров'я, освіти, культури, соціального захисту та ін.), які утримуються за рахунок коштів бюджету органів місцевого самоврядування. Установи та організації, які здійснюють володіння комунальним майном на підставі права оперативного управління, не можуть розпоряджатися закріпленим за ними майном і мають право на здійснення господарської діяльності в межах, визначених законодавством і статутами, а також право самостійно розпоряджатися доходами від такої діяльності і майном, придбаним за рахунок цих доходів. Комунальна установа чи організація відповідає за своїми зобов'язаннями коштами, що є в її розпорядженні. Коли немає або недостатньо таких коштів, за її зобов'язаннями відповідає власник (орган місцевого самоврядування).
Правом оперативного управління наділяється міський, сільський та селищний голова, який є розпорядником коштів місцевого бюджету, позабюджетних, цільових та валютних фондів.
Визначено правовий режим коштів та майна, що перебуває в спільній власності органів місцевого самоврядування.
Територіальні громади різних поселень можуть приймати рішення про створення спільних комунальних підприємств та організацій, про об'єднання коштів для реалізації спільних соціально-економічних програм. Порядок використання коштів і майна, що перебуває у спільній власності органів місцевого самоврядування, визначається відповідними договорами.
Схожі статті
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - РОЗДІЛ 9. ФІНАНСИ ПІДПРИЄМСТВ КОМУНАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ
9.1. Поняття про комунальну власність 9.2. Об'єкти права комунальної власності 9.3. Види комунальних підприємств 9.4. Фінансові ресурси комунальних...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - 3.3. Місцеві позики в Україні
Міністерство фінансів України може надавати за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України в межах бюджетного періоду короткотермінові...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - 3.4. Нетрадиційні джерела доходної частини самоврядних бюджетів
Проблеми становлення інституту самостійних місцевих бюджетів Україні не можна розв'язати без використання зарубіжного досвіду формування власних доходів...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - Оформлення бюджету
Розгляд бюджету часто зосереджується на частині бюджету, присвяченій дискреційним витратам. Але повний розгляд також повинен включати сфери так званих...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - Висновки
Розгляд бюджету часто зосереджується на частині бюджету, присвяченій дискреційним витратам. Але повний розгляд також повинен включати сфери так званих...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - Типове бюджетне середовище
Розгляд бюджету часто зосереджується на частині бюджету, присвяченій дискреційним витратам. Але повний розгляд також повинен включати сфери так званих...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - 1.2. Сутність системи місцевих фінансів
Місцеві фінанси - це система формування, розподілу і використання грошових та інших фінансових ресурсів для забезпечення місцевими органами влади...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - 1.1. Формування науки про місцеві фінанси
1.1. Формування науки про місцеві фінанси. 1.2. Сунтість системи місцевих фінансів. 1.3. Прозорість та оптимальна децентралізація системи державних...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - Інвестиційне регулювання
Функції та завдання місцевих фінансів у теоретичному аспекті виписані у таких класичних теоріях: - теорія природних прав общини, - державна теорія...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - Податкове регулювання
Функції та завдання місцевих фінансів у теоретичному аспекті виписані у таких класичних теоріях: - теорія природних прав общини, - державна теорія...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - Взаємозв'язок державного та місцевих бюджетів
O Місцеві фінанси не можна повністю спланувати та оцінити без належного розуміння фінансових зобов'язань, які не передбачені у рішенні про бюджет на...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - Комунальні підприємства та діяльність
O Місцеві фінанси не можна повністю спланувати та оцінити без належного розуміння фінансових зобов'язань, які не передбачені у рішенні про бюджет на...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - Бюджетне регулювання
Функції та завдання місцевих фінансів у теоретичному аспекті виписані у таких класичних теоріях: - теорія природних прав общини, - державна теорія...
-
Функції та завдання місцевих фінансів у теоретичному аспекті виписані у таких класичних теоріях: - теорія природних прав общини, - державна теорія...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - Моніторинг прогресу у виконанні завдань
Бюджетні резерви є суттєвим елементом стратегії контролю місцевих органів влади. Місцеві органи влади користуються, в основному, резервами двох типів:...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - Моніторинг бюджетних резервів
Бюджетні резерви є суттєвим елементом стратегії контролю місцевих органів влади. Місцеві органи влади користуються, в основному, резервами двох типів:...
-
1.1. Формування науки про місцеві фінанси. 1.2. Сунтість системи місцевих фінансів. 1.3. Прозорість та оптимальна децентралізація системи державних...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - РОЗДІЛ 2. Виконання бюджетної політики на місцевому рівні
2.1. Основи бюджетної системи України 2.2. Роль місцевих бюджетів у фінансовій системі держави 2.3. Загальна організація та управління виконанням...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - 1.6. Основи фінансової автономії місцевих органів влади
Самоврядування територіальних колективів, її самостійність базується на фінансовій автономії. Питання забезпечення фінансової автономії органів місцевого...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - РОЗДІЛ 3. Фінансові ресурси місцевого самоврядування
3.1. Бюджет місцевого самоврядування: теоретичні основи організації та функціонування. 3.2. Джерела формування доходів місцевого самоврядування за...
-
Відповідно до положень Бюджетного кодексу фінансові органи здійснюють загальну організацію та управління виконанням відповідного місцевого бюджету,...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - 4.1. Принципи формування і розподілу місцевих бюджетів
4.1. Принципи формування і розподілу місцевих бюджетів. 4.2. Бюджетний розпис. 4.3. Складання місцевих бюджетів. 4.4. Затвердження і виконання місцевого...
-
4.1. Принципи формування і розподілу місцевих бюджетів. 4.2. Бюджетний розпис. 4.3. Складання місцевих бюджетів. 4.4. Затвердження і виконання місцевого...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - 4.7. Бюджет розвитку місцевого самоврядування
Бюджетний процес став більш відкритим. Задовго до подання проекту бюджету, Міністерством фінансів були оприлюднені планові показники місцевих бюджетів....
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - 4.6. Створення умов для підвищення відповідальності
Бюджетний процес став більш відкритим. Задовго до подання проекту бюджету, Міністерством фінансів були оприлюднені планові показники місцевих бюджетів....
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - Громадські слухання
Відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні": 1. Територіальна громада має право проводити громадські слухання, бажано по проекту...
-
Питання реєстрації органів самоорганізації населення(ОСН) як юридичної особи не таке просте, як здається. Відповідно до статті 13 Закону "Про органи...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - 3.5. Оподаткування органів самоорганізації населення
Питання реєстрації органів самоорганізації населення(ОСН) як юридичної особи не таке просте, як здається. Відповідно до статті 13 Закону "Про органи...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - 2.2. Роль місцевих бюджетів у фінансовій системі держави
Надання населенню суспільних благ стає однією з функцій органів місцевого самоврядування в економіці вільної конкуренції, фінансування яких здійснюється...
-
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - 2.1. Основи бюджетної системи України
2.1. Основи бюджетної системи України 2.2. Роль місцевих бюджетів у фінансовій системі держави 2.3. Загальна організація та управління виконанням...
Місцеві фінанси - Сунцова О. О. - 9.1. Поняття про комунальну власність