Менеджмент у галузі охорони здоров'я - Баєва О. В. - Співробітництво з ВООЗ
Найширше міжнародне співробітництво в галузі гармонізації й забезпечення якості лікарських засобів здійснюється в рамках ВООЗ (Всесвітньої організації охорони здоров'я). Відповідно до Статуту (Конституції) ВООЗ, що була прийнята в 1946 р. до функцій Організації входить встановлення міжнародних стандартів щодо харчових, лікарських, біологічних та інших продуктів.
Нормативні документи ВООЗ не обов'язкові; характер їх використання (обов'язковий, рекомендаційний тощо) визначається на національному рівні, тобто за рішенням кожної держави - члена Організації. За матеріалами ВООЗ щодо гармонізації вимог до лікарських препаратів, найбільшу популярність й значення мають:
O правила GMP і GCP**,
O рекомендації щодо порядку реєстрації фармацевтичних продуктів;
GMP - належна виробнича практика, являє собою сукупність правил з організації виробництва й контролю якості. Є елементом системи забезпечення якості, що забезпечує стабільне виробництво лікарських засобів відповідно до вимог технологічної нормативної документації, проведення контролю якості відповідно до аналітичної нормативної документації.
GCP - належна клінічна практика, що являє собою сукупність правил з планування, виконання, контролю, оцінки й документування клінічних випробувань лікарських засобів. Додержання GCP забезпечує точність отриманих даних, захист прав осіб, які беруть участь у випробуваннях, конфіденційність даних про цих осіб, тощо.
O методики вивчення їх стабільності й біоеквівалентності лікарських засобів, харчових та інших біологічних продуктів;
O інспектування підприємств з виробництва медикаментів і мережі їх розподілу;
O Міжнародна фармакопея;
O міжнародні біологічні стандарти.
Матеріали ВОО3 стосуються як нових, оригінальних, так і відтворених препаратів. У рамках ВОО3 функціонує Система сертифікації і якості лікарських засобів для міжнародної торгівлі. Ця система вперше була запропонована в 1969 році країнам - членам ВОО3. На початок XXI ст. в Системі брало участь понад 140 країн світу. Дотримання Системи є обов'язковим для всіх країн ЄС. У рамках цієї системи країна-експортер видає сертифікат Л3 для регламентуючого органу країни-імпортера. Сертифікат містить відомості про відповідність виробництва Л3 вимогам GMP, про результати проведення інспектування підприємства-виготовлювача на дотримання належної виробничої практики, що відповідає вимогам ВОО3 або еквівалентні. Для участі в даній системі необхідно, щоб у країні діяли такі умови:
O державна реєстрація ЛС;
O наявність законодавчо затверджених правил GMP;
O регулярне незалежне інспектування підприємств-виробників Л3 на відповідність вимогам GMP, проведене під егідою спеціального органа, уповноваженого національним законодавством.
Щоб усунути перешкоди в міжнародній торгівлі медикаментами, пов'язаними з різними національними підходами до перевірки дотримання правил GMP, у жовтні 1970 р. в Женеві десять країн Європи (Австрія, Великобританія, Данія, Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія, Португалія, Фінляндія, Швейцарія, Швеція) підписали Конвенцію. Основними напрямами діяльності Конвенції з фармацевтичних інспекцій було:
O подальше зближення стандартів і вимог до фармацевтичного виробництва;
O підвищення кваліфікації інспекторів на основі вироблення єдиних підходів до обстежень;
O прийом нових країн-учасниць.
На основі рекомендацій ВОО3 і документів Європейського співтовариства в рамках Конвенції було розроблено спільні вимоги GMP, що одержали широку популярність за межами Європи. Підготовка й перепідготовка інспекторів здійснювалася у формі семінарів і спільних обстежень підприємств фармацевтичної промисловості групами фахівців з різних країн. Такий захід дозволив останнім переймати досвід один одного й виробляти загальні методи перевірок.
Після підписання Конвенції до неї приєдналися Угорщина, Ірландія, Румунія, ФРН, Італія, Бельгія, Франція, а з неєвропейських країн - Австралія. 3 метою дозволу виникаючих протиріч у відповідності до директиви ЄС у 1995 р. було організовано Систему співробітництва із фармацевтичних інспекцій, учасниками якої виступають не держави, а відповідні національні органи, що здійснюють інспектування фармацевтичних виробництв. У рамках Системи співробітництва розроблено керівні документи щодо інспектування й контролю якості лікарських засобів у процесі виробництва.
У сучасних умовах об'єднання й зближення економічних позицій окремих держав є найбільш значимими.
На сьогодні в рамках ЄС досягнуто значних успіхів у зближенні реєстраційних вимог до фармацевтичних препаратів, правил GMP, GLP, GCP, правил оптової то-
GLP - належна лабораторна практика, що являє собою сукупність правил з планування, виконання, контролю, оцінювання і документування лабораторних досліджень, які є частиною до клінічного вивчення й клінічних випробувань лікарських засобів. GLP забезпечує якість, точність й повноту отриманих даних.
Ргівлі, в координації процедури оцінки й дозволу на збут лікарських засобів, а також у взаємному визнанні результатів реєстрації фармацевтичних препаратів, інспекційних обстежень з перевірки дотримання правил GMP. Крім того, в ЄС координується діяльність у сфері:
- фармаконагляду;
- рекламування;
- контролю цін;
- захисту навколишнього середовища.
Препарати, експортовані й імпортовані в межах Співтовариства, не піддаються повторному контролю після перетинання кордонів. Останніми роками обсяг ринку ліків розширився за рахунок входження в ЄС нових держав, уведено нові процедури реєстрації лікарських препаратів, удосконалено їхній патентний захист, підписано угоди про взаємне визнання вимог GMP з Австралією, Канадою, Новою Зеландією й СІЛА.
Законодавчою базою нормування вимог і форм контролю у цій сфері є директиви Співтовариства, що мають наднаціональний характер, тобто обов'язкові для виконання в країнах - членах ЄС.
З метою оптимізації єдиного європейського ринку фармацевтичної продукції в 1995 р. за рішенням Європейського парламенту було створено Європейське агентство з оцінювання медичної продукції - The European Agency for the Evaluation of Medical Products-EMEA.
EMEA - незалежна установа Союзу, діяльність якої здійснюється в тісному співробітництві з іншими інститутами Союзу й, насамперед, з Комісією ЄС (у складі якої утворена Робоча група з біотехнології й фармакології). ЕМЕА оцінює лікарські препарати, здійснює нагляд за ними. На підставі висновку ЕМЕА Комісія ЄС затверджує торговельні ліцензії (Marketing Authorization - MA) на нові лікарські засоби. У цілому ЕМЕА виконує в рамках Європейського Союзу функції з контролю за лікарськими засобами.
До основних завдані ЕМЕА входять:
- забезпечення національних і загальносоюзних установ ЄС науково-консультативною допомогою з питань якості, безпеки й ефективності лікарських засобів;
- створення єдиної системи оцінювання лікарських засобів за допомогою централізованої й децентралізованої процедур видачі МА;
- розробка швидких і ефективних процедур із ліцензування, контролю й, у відповідних випадках, вилучення використовуваних лікарських препаратів у країнах ЄС;
- координація перевірок за дотриманням виробниками й розроблювачами лікарських препаратів вимог належної лабораторної (GLP), клінічної (GCP) і виробничої практики (GMP);
- посилення контролю за існуючими лікарськими засобами шляхом координації діяльності національних органів, відповідальних за проведення фармакологічного нагляду та інспекцій.
До структури ЕМЕА входить Комітет із запатентованих лікарських засобів, що складається з постійно діючих робочих груп (біотехнології, ефективності, безпеки, фармакологічного нагляду, контролю якості).
Робоча група із фармакологічного нагляду забезпечує досягнення взаєморозуміння між національними органами нагляду й ЕМЕА. Вона узгоджує питання з термінології й процедури фармаконагляду в країнах ЄС, розглядає будь-які питання, пов'язані з безпекою застосування лікарських засобів для здоров'я людей.
Агентство оцінює лікарські препарати, призначені для лікування людини або для застосування у ветеринарії, здійснює нагляд за ними й відповідає за координоване використання наукового потенціалу, наявного в розпорядженні держав Європейського Союзу.
Як пріоритетні напрями ЕМЕА виділяє:
O подальшу централізацію заявок на медичну продукцію;
O збереження активності в сфері контролю лікарських засобів;
O арбітражну діяльність та інші процедури, передані на розгляд ЄС;
O наукові консультації майбутніх заявників та інститутів ЄС;
O інформування населення й професійних працівників охорони здоров'я;
O технічну підтримку ініціатив у сфері процедури реєстрації лікарських препаратів, які забезпечують швидкий доступ ліків на ринки ЄС.
У сфері контролю за лікарськими препаратами в 1993 р. було засновано спеціалізований незалежний інститут Європейського Союзу - Європейське Агентство з оцінки лікарських препаратів. Серед численних завдань, покладених на ці наддержавні структури, основними є:
O координація національної політики країн ЄС;
O врахування національних інтересів і усунення розходжень, що існують між країнами ЄС у різних областях.
Це знайшло своє відбиття й у законодавстві ЄС про лікарські засоби, при розвитку якого потрібна була розробка й прийняття великої кількості директив і постанов, спрямованих на узгодження національних законодавств про лікарські засоби країн ЄС.
Децентралізована процедура реєстрації й одержання торговельної ліцензії на лікарські засоби може застосовуватися в тому випадку, якщо фармацевтична компанія, що одержала дозвіл на ринковий продаж в одній державі - члені ЄС, звертається до інших країн Союзу із проханням визнати такий дозвіл у цих країнах відповідно до принципу взаємного визнання.
У співробітництві в рамках Європейського Союзу беруть участь, крім країн - членів ЕС, також держави Центральної й Східної Європи, що подали заявку на вступ до Євросоюзу або уклали угоду про асоційований статус.
3 1947 р. діє Угода про участь у роботі ЄС компетентних органів по реєстрації лікарських препаратів Болгарії, Чехії, Естонії, Угорщини, Латвії, Литви, Польщі, Румунії, Словаччини, Словенії (CADREAC - Collaboration Agreement between Drug Regulatory Authorities in European Union Associated Countries). Представники держав - учасників CADREAC присутні як спостерігачі в робочих групах ЕМЕА й Комісії ЄС. Прийнято програму підготовки фахівців із країн Центральної й Східної Європи на базі цих організацій. Чехія, Словаччина та деякі інші країни визнають в однобічному порядку реєстрацію лікарських препаратів, проведену в ЄС за централізованою процедурою. Створюється Панєвропейський регуляторний форум за участю країн - членів CADREAC, Європейської комісії, держав СНД, а також Туреччини для обговорення проблем законодавства, що регулюють механізми використання рекомендацій ICH, обміну інформацією в рамках Міжнародних конференцій з контролю якості ліків, що організуються ВОО3.
У 1998 р. між ЄС і США було підписано міжгалузеву "рамкову" угоду. У додатку до неї викладено умови взаємного визнання результатів перевірки дотримання правил GMP. Угода поширюється й на виробництво фармацевтичних субстанцій. Для вирішення оперативних питань створено спільний комітет, що складається з представників усіх зацікавлених держав.
Схожі статті
-
Менеджмент у галузі охорони здоров'я - Баєва О. В. - Кенія
Має досить розвинуту фармацевтичну промисловість. У 1996 р. в країні нараховувалося 138 фармацевтичних виробничих підприємств, 265 оптових дистриб'юторів...
-
Менеджмент у галузі охорони здоров'я - Баєва О. В. - Нідерланди
Має досить розвинуту фармацевтичну промисловість. У 1996 р. в країні нараховувалося 138 фармацевтичних виробничих підприємств, 265 оптових дистриб'юторів...
-
Менеджмент у галузі охорони здоров'я - Баєва О. В. - В'єтнам
Має досить розвинуту фармацевтичну промисловість. У 1996 р. в країні нараховувалося 138 фармацевтичних виробничих підприємств, 265 оптових дистриб'юторів...
-
Менеджмент у галузі охорони здоров'я - Баєва О. В. - 2.4. Історія розвитку аптекарської справи
Рівень розвитку фармації в різні історичні періоди визначався матеріальними умовами, ступенем розвитку продуктивних сил та характером виробничих...
-
Менеджмент у галузі охорони здоров'я - Баєва О. В. - Угорщина
У Великобританії в 1971 р. вступив у дію Закон про ліки, що зобов'язує орган, який надає ліцензії, при видачі торговельних ліцензій на лікарські засоби...
-
Менеджмент у галузі охорони здоров'я - Баєва О. В. - Особливості регулювання фармацевтичного ринку
Регулювання фармацевтичної діяльності в країнах, що входять до ЄС, проводиться дотриманням постанов, директив та рішень. Постанови мають загальний...
-
Регулювання фармацевтичної діяльності в країнах, що входять до ЄС, проводиться дотриманням постанов, директив та рішень. Постанови мають загальний...
-
Досвід збирання та зберігання лікарських трав, виготовлення лікарських засобів природного походження передавався з покоління а покоління ще з часів...
-
Менеджмент у галузі охорони здоров'я - Баєва О. В. - Польща
Основним законом Болгарії, що впорядковує фармацевтичну діяльність, є Закон "Про лікарські засоби". Національна асамблея Болгарії відхилила проект нового...
-
Менеджмент у галузі охорони здоров'я - Баєва О. В. - Болгарія
Основним законом Болгарії, що впорядковує фармацевтичну діяльність, є Закон "Про лікарські засоби". Національна асамблея Болгарії відхилила проект нового...
-
М. Фоллетт вважає, що не можна впровадити контроль в організації доти, поки немає єдності й кооперації між усіма її ресурсами - матеріальними й...
-
М. Фоллетт вважає, що не можна впровадити контроль в організації доти, поки немає єдності й кооперації між усіма її ресурсами - матеріальними й...
-
На відміну від організації охорони здоров'я в Стародавній Греції, яка грунтувалася на приватній практиці лікарів, у Стародавньому Римі була зроблена...
-
Менеджмент у галузі охорони здоров'я - Баєва О. В. - Ярослав Мудрий
На відміну від західноєвропейських країн, Київська держава не стояла відстороню від церковної благодійності. Статут Великого князя Володимира (996 р.)...
-
Менеджмент у галузі охорони здоров'я - Баєва О. В. - Агапіт Печерський
На відміну від західноєвропейських країн, Київська держава не стояла відстороню від церковної благодійності. Статут Великого князя Володимира (996 р.)...
-
Менеджмент у галузі охорони здоров'я - Баєва О. В. - Естонія
Реформування фармацевтичної галузі в 90-х роках XX ст. виявилося цілком успішним. Найпомітніші явища - приватизація аптек і встановлення порядку...
-
Менеджмент у галузі охорони здоров'я - Баєва О. В. - Організація охорони здоров'я в VII-XVII ст
На відміну від організації охорони здоров'я в Стародавній Греції, яка грунтувалася на приватній практиці лікарів, у Стародавньому Римі була зроблена...
-
Менеджмент у галузі охорони здоров'я - Баєва О. В. - Японія
Згідно з законодавством країни, всі аптеки мають бути незалежними, тому в Данії немає централізованої аптечної мережі. Аптеки розташовані у великих...
-
Згідно з законодавством країни, всі аптеки мають бути незалежними, тому в Данії немає централізованої аптечної мережі. Аптеки розташовані у великих...
-
Широко відомий вислів Карла Маркса: "Окремий скрипаль сам управляє собою, оркестр потребує диригента". Часто особу менеджера ототожнюють із диригентом....
-
Менеджмент у галузі охорони здоров'я - Баєва О. В. - Сучасні підходи до менеджменту
Математика, статистика, інженерні науки й пов'язані з ними залузі знання внесли істотний вклад у теорію управління. Першим їх почав застосовувати...
-
Математика, статистика, інженерні науки й пов'язані з ними залузі знання внесли істотний вклад у теорію управління. Першим їх почав застосовувати...
-
Якщо прихильники наукового менеджменту концентрували основну увагу на питаннях управління процесом виробництва, то прихильники адміністративної школи...
-
Менеджмент у галузі охорони здоров'я - Баєва О. В. - Франція
4.1. Організація охорони здоров'я в країнах з розвинутою системою медичної допомоги. 4.2. Організація охорони здоров'я в країнах із системою медичної...
-
4.1. Організація охорони здоров'я в країнах з розвинутою системою медичної допомоги. 4.2. Організація охорони здоров'я в країнах із системою медичної...
-
4.1. Організація охорони здоров'я в країнах з розвинутою системою медичної допомоги. 4.2. Організація охорони здоров'я в країнах із системою медичної...
-
У більшості країн Східної та Центральної Європи системи охорони здоров'я історично були створені на моделі Семашко і недавно пройшли період перетворення...
-
Менеджмент у галузі охорони здоров'я - Баєва О. В. - Організація охорони здоров'я в XVIII-XIX ст
Перша реформа організації охорони здоров'я, як частина загальної системи державного управління, була проведена у Франції. В 1822 р. при міністерстві...
-
Менеджмент у галузі охорони здоров'я - Баєва О. В. - Фінляндія
Система охорони здоров'я Фінляндії формувалася протягом багатьох років. її відмітні риси - фінансування за рахунок податків, надання переважної більшості...
-
Менеджмент у галузі охорони здоров'я - Баєва О. В. - Школа наукового управління
Фундамент сучасного менеджменту був закладений засновниками Школи наукового менеджменту Фредериком Тэйлором (1856-1915), подружжям Френком (1868-1924) і...
Менеджмент у галузі охорони здоров'я - Баєва О. В. - Співробітництво з ВООЗ