Менеджмент у галузі охорони здоров'я - Баєва О. В. - 10.4. Телемедичні технології

Телемедичні технології - технології в галузі охорони здоров'я, які реалізуються із застосуванням телекомунікаційних технологій. Основні телемедичні технології представлені на рис. 10.4.

Лікувально-діагностичні консультації - зв'язок організується за схемою "точка - точка", що надає можливість лікуючому лікарю обговорювати пацієнта з консультантом-спеціалістом. Такими технологіями мають бути забезпечені заклади, які надають первинну, спеціалізовану та високо спеціалізовану лікувально-профілактичну допомогу.

Лікувально-діагностичні консультації - це не тільки оперативне надання спеціалізованої допомоги на відстані, але й пряме управління в екстремальних ситуаціях, один із засобів дистанційного підвищення кваліфікації лікарів.

Мультимедійні порадники містяться на окремому медичному сервері - Віртуальний шпиталь (Virtual Hospital)

До цього виду телемедичних технологій відносять також Телемоніторінг. Телеметрія функціональних показників налаштовується за рахунок зв'язку "багато точок - точка", коли дані (рентгенограми, ЕКГ, епікризи, тощо) багатьох пацієнтів лікувально-профілактичного закладу, району передаються в консультаційний центр.

На початок 2007 р. в Україні працювало 12 телемедичних консультативних центрів [13]:

O Міжнародний центр телемедицини (Київський політехнічний інститут).

O Центр телемедицини (Київська міська клінічна лікарня №1).

O Телемедичний консультативний центр з онкології та гематології (Національний медичний університет ім. акад. О. О. Богомольця).

O Телемедичний консультативний центр з ЯМР томографії (Інститут нейрохірургії АМН України ім. акад. Ромаданова).

O Телемедичний консультативний центр з ортопедії і травматології (Донецький НДІ ортопедії та травматології).

O Телемедичний консультативний центр з медичної радіології, комп'ютерної томографії та УЗІ (Центр радіаційної діагностики, м. Одеса).

O Телемедичні консультативні центри з транс-телефонної ЕКГ (Вінниця, Житомир, Запоріжжя, Кіровоград, Київ, Харків).

Третім видом лікувально-діагностичних консультацій є Довідково-консультаційні та інформаційні системи.

Медична діагностична система "diagnos. ru" - представляє текстову програму, метою якої - надання консультаційної допомоги. Діагностика проходить в реальному часі через глобальну мережу Internet. Система послідовно ставить питання, переходячи від загальних симптомів та скарг до специфічних проявів хвороби. Кожне наступне питання генерується залежно від сукупності попередніх питань. Внаслідок виконання тесту та оброблення відповідей надається така інформація:

O діагноз захворювання, який відповідає вказаній симптоматиці;

O медичні спеціалісти, які практикують із зазначеної патології;

O лікувально-профілактичні заклади, в яких працюють або консультують вищенаведені спеціалісти (пошук можна проводити за назвою лікувально-профілактичного закладу, місцем розташування, прізвищем спеціаліста).

Інформаційна система "Медичні Інтернет - консультації" - комплексна інтерактивна система визначення стану здоров'я людини. Система містить тести, за якими можна визначити показники соматичного, психофізіологічного та психічного компоненту здоров'я. Мета цієї інформаційної системи - долікарське самотестування та надання консультацій користувачеві щодо:

O самостійного виконання (профілактичні заходи);

O обов'язкового звертання до лікаря.

Інформаційна система поділена на блоки: соматичний; психофізіологічний; психічний.

Соматичний блок містить тести для визначення станів систем організму: системи дихання; ендокринної системи; травної системи; сечостатевої системи.

Психофізіологічний блок - складається з трьох складових, які містять тести. Перша складова блоку проводить визначення інтелекту: тести "Тривалість індивідуальної хвилини"; "Об'єм пам'яті"; "Абстрактне мислення"; "Асоціативне мислення"; "Операційне мислення"; "Логічне мислення"; "Просторове мислення". Друга складова психофізіологічного блоку визначає Емоційний стан: тести "Визначення емоційного стану", тест кольорових виборів Люшера. Третя складова Мотиваційна - складається з методики семантичного диференціалу.

Психічний блок інформаційної системи містить тести за такими розділами: депресія; тривога; алкоголізм; проблема сну; хронічна втома; соматичні розлади.

Управлінські технології Покликані удосконалити управлінські процеси в галузі охорони здоров'я і в конкретному лікувально-профілактичному закладі. Для впровадження засобів телемедицини в управлінський процес необхідно створити єдину систему інформаційно-аналітичного забезпечення профілактикою та лікуванням. В управлінських технологіях також використовуються "телемедичні наради", що організуються за принципом "багато точок". За цим принципом усі учасники наради можуть спілкуватись один з одним.

Наукові та освітні технології Забезпечуються Інтернет-технологіями за такими напрямами:

O Web-сервери медичних науково-дослідних інститутів;

O Web-сервери медичних конференцій та симпозіумів;

O інформаційні бази даних з різних напрямів медицини;

O інформаційні Web-сервери;

O бібліотечні Web-сервери;

O Web-сервери видавництв та медичних журналів;

O Web-сервери закладів, які займаються підготовкою лікарів, післядипломною освітою та підвищенням кваліфікації медичних працівників.

Інформаційні Web-сервери:

O Сервер Всесвітньої організації охорони здоров'я (World Health Organization - WHO)

Сервер містить загальну інформацію про організацію, всі основні документи та резолюції, прийняті на сесіях ВООЗ, які визначають світову політику в галузі охорони здоров'я. Сервер також включає загальні напрями роботи та основні програми ВООЗ, різні статистичні дані та бази даних, програмні додатки в галузі охорони здоров'я, які можна скопіювати та інсталіювати на власній ПЕОМ. Основні документи наводяться як в англомовному, так і російськомовному варіантах.

- Сервер Європейського регіонального відділення ВООЗ (WHO Regional Office for Europe)

Сервер містить загальну інформацію, новини, нормативні документи, описи різних програм, статистичні дані в галузі охорони здоров'я. Основні дані згруповано по країнах Європи.

Сервер підтримується в рамках масштабного інформаційного проекту, який розробляється спеціалістами США спільно з фахівцями країн колишнього СРСР. В медичному розділі сервера міститься інформація щодо проектів Американського міжнародного союзу охорони здоров'я в країнах СНГ, Східної Європи та інших програм, які фінансуються Американським агентством міжнародного розвитку (AMP/USAID). Центр освітніх ресурсів з медицини та охорони здоров'я містить доступну в Інтернет інформацію українською мовою, електронний бюлетень "Партнерські зв'язки", журнал "Ваше здоровье".

Інформаційні бази даних з різних напрямів медицини:

- Медична база даних - Avicenna

- Каталог мультимедійних медичних ресурсів - Multimedia Medical Reference

- Сучасний каталог медичних ресурсів Інтернет - WebDoctor - The Internet Navigator for Physicians (Gretmar Comunication)

Сервер надає доступ до віртуальної бібліотеки сучасної медичної інформації. Ресурс розроблено лікарями і для лікарів.

- Сервер медичної інформації - HealthGate. Сервер містить медичні новини, інформацію про різні захворювання, надає можливості безкоштовного пошуку в MEDILINE та шести інших базах даних.

- Сервер медичної інформації - Medscape. Сервер містить велику інформацію для лікарів всіх спеціальностей, оновлюється

Щоденно і має повнотекстову інформацію. Сервер надає можливість безкоштовного пошуку в MEDLINE, підписку на список розсилки новин - Medscape.

- Довідник по ресурсах Інтернет для лікарів - Doctor Guide to Internet

Web - сервери медичних конференцій та симпозіумів:

- Сервер, який містить повну інформацію про всесвітні медичні з'їзди, конференції, симпозіуми та конгреси - MediConf

- Сервер міжнародної фармацевтичної мережі - Pharmaceutical Information Network (VirSciCorporation)

Сервер містить календар симпозіумів, конгресів та з'їздів всіх провідних світових медичних організацій та іншу інформацію, присвячену фармакології. Web - сервери медичних журналів та видавництв: Загальномедичні видання:

- Видавничий центр "Авиценна" видає журнал "Лікування та діагностика".

Журнал орієнтовано на практикуючих лікарів. Головним чином висвітлюються сучасні методи клінічної медицини, нові лікарські засоби. Подається інформація щодо видавництва нової медичної літератури, конференцій та симпозіумів, які мають відбутися, офіційних документів, що стосуються професійної діяльності. Web-сервер надає доступ до змісту кожного числа журналу та повного тексту основних статей.

- Один з найбільш популярних медичних журналів - Журнал Американської медичної асоціації JAMA

Журнал надає доступ до змісту, рефератам та деяким повнотекстовим статтям з усіх розділів медицини. Крім журналу JAMA, Американська медична асоціація пропонує інформацію з 10 спеціалізованих медичних журналів. Для доступу до по-внотекстової інформації необхідна безплатна реєстрація.

- Вільний доступ до рефератів та повним текстам публікацій надає British Medical Journal (BMJ Publishing Group of BMA, Stanford University's High Wire Press)

Електронний варіант журналу видається щотижня.

Видання з менеджменту та економіки в галузі охорони здоров'я:

- Каталог медичних журналів серверу MEDI. RU

Каталог містить журнал для організаторів охорони здоров'я "Экономика здравоохранения". Сервер надає вільний доступ до змісту журналів, рефератам та повним текстам окремих випусків та статей.

- Всеукраїнський медичний журнал для керівників та організаторів охорони здоров'я "Главный врач"

Журнал містить основні розділи щодо новин в медицині, правового моніторингу, управління персоналом, медичні ресурси, економіки та маркетингу охорони здоров'я, менеджмент - консиліум, інші.

- Україномовний журнал ключових статей, які були надруковані в англомовних виданнях "Медицина світу"

- Журнал для управлінців та організаторів охорони здоров'я "Главврач"

Журнал містить розділи: технології управління, профілактика, охорона здоров'я і право.

- Всеукраїнський журнал "Фармаком", видається в м. Харкові

Журнал публікує проекти статей Державної Фармакопеї України.

- Всеукраїнський журнал "Вісник фармації"

Журнал публікує дослідження з менеджменту, економіки і маркетингу у фармацевтичній сфері.



Схожі статті




Менеджмент у галузі охорони здоров'я - Баєва О. В. - 10.4. Телемедичні технології

Предыдущая | Следующая