Менеджмент персоналу - Мурашко M. I. - Понаднормові роботи

Надомниками вважаються особи, які уклали трудовий до­говір із підприємством про виконання роботи вдома з ма­теріалів та з використанням знарядь і засобів праці, що виді­ляються підприємством або придбаних за рахунок коштів цього підприємства. Власник або уповноважений ним орган можуть дозволити надомникам виготовлення виробів для під­приємства з власних матеріалів і з використанням власних механізмів та інструментів. Виконання обумовлених догово­ром (завданням) робіт може провадитися за участю членів сім'ї надомника.

Переважне право на укладання трудового договору про роботу вдома надається: жінкам, які мають дітей віком до 15 років; інвалідам і пенсіонерам (незалежно від виду призна­ченої пенсії); особам, які досягли пенсійного віку, але не одер­жують пенсії; особам зі зниженою працездатністю; особам, які здійснюють догляд за інвалідами або членами сім'ї, котрі хворіють протягом тривалого часу і за станом здоров'я потре­бують догляду; особам, зайнятим на роботах із сезонним ха­рактером виробництва (в міжсезонний період), а також тим, хто навчається на стаціонарі (Положення про умови праці на­домників, затверджене постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС 29.09.81).

Понаднормові роботи

Понаднормовими вважаються роботи понад установлену тривалість робочого дня (ст. 52 і 53 КЗпП України). Понад­нормовими визнаються тільки ті роботи, що велися з відома власника або уповноваженого ним органу.

Якщо така робота виконується працівником без відома власника або уповноваженого ним органу з власної ініціати­ви, то вона не вваясається понаднормовою і відповідній оплаті не підлягає.

При веденні підсумованого обліку робочого часу понаднор­мовою вважається робота понад норму тривалості робочого часу за обліковий період (тиждень, місяць, квартал, рік).

Власник або уповноважений ним орган можуть застосову­вати понаднормові роботи тільки у виняткових випадках з обов'язкової згоди профспілкового органу (ст. 64 КЗпП Украї­ни). Оскільки випадки застосування понаднормових робіт є винятковими, не допускається їхнє санкціонування на трива­лий період. Понаднормові роботи можуть застосовуватися:

- при проведенні робіт, необхідних для безпеки країни, а також для запобігання стихійному лихові, виробничій аварії та при негайному усуненні їхніх наслідків;

- при проведенні суспільно необхідних робіт із водопоста­чання, газопостачання, опалення, освітлення, каналізації, транспорту, зв'язку, для ліквідації випадкових або несподі­ваних обставин, що порушують їхнє правильне функціону­вання;

- при необхідності закінчення початої роботи, що внаслі­док непередбачених обставин або випадкової затримки, викли­каних дотриманням технічних умов виробництва, не могла бути закінчена в нормальний робочий час, і коли припинення її може призвести до псування або знищення майна, а також у разі потреби проведення обов'язкового ремонту машин, вер­статів або іншого устаткування, несправність яких викликає припинення робіт для значної кількості працівників;

- при необхідності виконання вантажно-розвантажуваль­них робіт з метою недопущення чи усунення простою рухомо­го складу або скупчування вантажів у пунктах відправлення і призначення;

- для продовження роботи при нез'явленні змінного пра­цівника, коли в роботі не допускається перерв. У цьому ви­падку власник або уповноважений ним орган зобов'язаний негайно вжити заходів для заміни відсутнього працівника (ст. 65 КЗпП України).

Не допускається проведення понаднормових робіт для ви­конання виробничих завдань, ліквідації втрат робочого часу, викликаних простоєм та ін., під приводом виробничої необ­хідності.

Загальний час понаднормових робіт не може перевищува­ти для кожного працівника 4 годин протягом 2 днів підряд і 120 годин на рік (ст. 65 КЗпП України).

При підсумованому обліку робочого часу понаднормові ро­боти протягом дня разом із роботою за графіком не можуть перевищувати 12 годин.

До понаднормових робіт забороняється залучати:

- вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до 3 років;

- працівників, які не досягли 18 років;

- працівників, які навчаються в загальноосвітніх школах і професійно-технічних закладах без відриву від виробниц­тва, у дні занять (ст. 63 КЗпП України);

- інвалідів;

- хворих на туберкульоз;

- працівників, які навчаються без відриву від виробниц­тва в навчальних закладах II-IV рівнів акредитації, у період їхньої виробничої практики.

Залучення працівників до понаднормових робіт компен­сується підвищеною оплатою. Компенсування відгулом не до­пускається.



Схожі статті




Менеджмент персоналу - Мурашко M. I. - Понаднормові роботи

Предыдущая | Следующая