Людина і світ - Юрій М. Ф. - ВІРОТЕРПИМІСТЬ
За даними американського інституту Геллапа, у 2000 р. вірили в Бога і "вищу сутність" 95% жителів Африки. 97% Латинської Америки, 01% США. 89% Азії. 88% - Західної Європи, 84% - Східної Європи. Ці дані свідчать про надзвичайне поширення релігії.
Значно зріс вилив релігії в нашій країні. По телебаченню ми нерідко бачимо богослужіння, що відбуваються в церквах, освячення будинків, кораблів, підприємств. По радіо й у концертних залах звучить церковна музика. Відновлюються багато раніше зруйнованих церквей і монастирів. Збільшилася кількість тих. хто. наприклад, у християнстві пройшов через обряд водохрещення. З'явилися газети і журнали, які стали офіційними друкованими органами церков. У деяких недержавних школах з'явився новий предмет Закон Божий. Працюють навчальні заклади, де готують священнослужителів.
Ми вже говорили про те, що в наші дні релігійна діяльність знайшла новий розмах і нові форми. Чому? Почнемо з характеристики впливу релігії на духовне життя людини, насамперед на моральність. Проповідь абсолютних (вічних і незмінних) моральних цінностей була характерна для всіх релігій світу і залишилася актуальною в наш повний зла і насильства вік. Вражає мудрість заповідей у Нагорній проповіді Христа: " Усякий, хто гнівається на брата свого дарма, підлягає суду". "Коли творите милостиню, не сурміть при цьому".
Як ви розумієте зміст кожної а цих заповідей? Який моральний зміст укладений у них?
Наведені моральні правила не тільки не втратили свого значений, але і придбали новий глибокий зміст, тому що звернені до внутрішнього, духовного світу людини. З їхньою допомогою люди, що утомилися від соціальних катастроф, можуть подивитися н себе і ще раз задуматися про зміст свого життя. Та і служителі культу сприяють тому, щоб людина прийшла подумати саме в храм: вони знаходять час для неспішної бесіди, уміють слухати, допомогти порадою і справою. Вони часто звертаються зі слонами розради навіть до найбільш "загублених" версти суспільства злочинній.
За всіх часів одним з головних факторів, що підтримували релігійність, був страх, розгубленість людини перед лицем смертельної небезпеки, нерозв'язних проблем.
Часто невигойно хворі, самотні, зневірені люди шукають розради в Бога, починають вірити в чудеса. Церква не залишає поза своєю увагою і цих людей. Вона виявляє щире милосердя. Особливо зростає вплив церкви на переломні моменти історії: коли старі ідеали суспільства втрачають свою цінність, а нові ще не встигають закріпитися, на допомогу приходить на допомогу приходить релігія зі своїми моральними заповідями. Так було на початку 80-х рр. XX ст. у Польщі, коли з загостренням кризи и країні значно а ц л минися при плин віруючих у костьоли. Зараз це відбувається й у нашій країні, причому небувалий інтерес до релігії спостерігається серед різних верств населення.
Правда, цей ріст інтересу до релігії носить скоріш кількісний, ніж якісний характер, тому що відвідувати храм стало модним і ще престижним, а іноді і політично вигідним. Подумайте, у чому це виражається, наведіть приклади.
Релігія здавна були носієм культурних цінностей, вона сама є однією з форм культури. Величні храми, майстерно виконані фрески і ікони, прекрасні літературні та релігійно-філософські твори, церковні обряди, моральні заповіді надзвичайно збагатили культурний фонд людства. Серед них Софіївський собор і Києво-Печерська лавра, собор Паризької Богоматері, рубльовська Трійця і фрески Врубеля, праці Г. Сковороди, М. О. Бердяева, П. О. Флоренського, Біблія і Коран, обряди водохрещення і вінчання тощо.
Далі звернемося до політичного життя суспільства. Незважаючи на відділення церкви від держави, у багатьох країнах зберігаються позиції релігії
В політичній практиці, наприклад присяга на Біблії в суді і при вступі на деякі посади (на посаду президента США). В американських збройних силах є військовослужбовці кане дали (священики католицької церкви).
Чи означає сказане вище, що релігія на всіх етапах життя суспільства й органічно пов'язана з нею релігійна діяльність грали тільки позитивну роль? Такий висновок був би неправильний. У релігійній діяльності минулих століть були і фанатизм, що заперечував саму можливість вислухати інакомислячих чи іновіруючих, релігійні війни, спрямовані на підпорядковування чи знищення іновірців, інквізиція, що представляла собою найжорстокіше переслідування тих, кого діячі церкви підозрювали у відході від церковного віровчення.
Далеко не асі релігійні діячі виявилися взірцем дотримання тих моральних заповідей, що містяться у священних книгах. У даний час навколо релігії і релігійної діяльності крутиться чимало пройдисвітів, що спекулюють на марновірствах, і навіть екстремістів. Досить згадати діяльність сумно відомої японської секти "Аум Сенрікьо".
Таким чином, історичний шлях релігійної діяльності неоднозначний: він містить у собі і позитивні, і негативні сторони.
Суперечлива і роль релігії в сучасному світі. Однією з найбільш гострих проблем, що започатковується ще з епохи середньовіччя, є проблема релігії і війни. "Священною", "бажаною Богу", проголосили братовбивчу Іран і Ірак війну 1980 р., у якій загинули тисячі людей. Чи ось інший приклад. У 80-х рр.. ХХ ст.. виник рух сикхів (індійська релігійна громада) за створення національної держави Халі стан. У боротьбі за перетворення в життя цієї ідеї вони застосували організацію політичних убивств. Жертвами сикхських терористів стали ні в чому не винні громадяни, релігійні і суспільні діячі. У числі їхніх дивовижних злодіянь - убивства прем'єр-міністрів Індії Індіри і Раджіва Ганді.
Часом церква втручається в державні справи, бажаючи зміцнити консервативні традиції. Так, у виборчій кампанії 1988 р. у США активну участь брали релігійні фундаменталісти, які виступали за введення обов'язкових молитов у школах, заборону абортів, обмеження політичної активності жінок.
Вплив релігії на особистість суперечлива: з одного боку, вона закликає людину дотримуватись високих моральних норм, прилучає до культури, а з іншого боку проповідує (принаймні, це роблять багато релігійних громад) покірність і смиренність, відмову від активних дій. В окремих випадках (як у ситуації із сікхами) вона сприяє агресивності віруючих, їхньому роз'єднанню і навіть протиборству. Але тут справа, видно, не стільки в релігійних положеннях, скільки втім, як вони зрозумілі людьми.
ВІРОТЕРПИМІСТЬ
При всім розходженні релігій у проповідуваних ними моральних цінностях багато спільного. Це робить можливим і необхідним терпиме ставлення віруючих різних релігійних конфесій одних до інших. Будь-якому суспільству необхідна людина духовна, вихована на гуманістичних ідеалах, серед яких одним із найважливіших є цінність людського життя. Не так уже важливо, яка релігія є для неї опорою в житті і чи є взагалі. Віротерпимість найважливіша цінність сучасної цивілізації, і вона припускає повагу до будь-якої релігії та визнання її права на вільне існування. У конституціях дуже багатьох країн (у тому числі і України) проголошується "свобода совісті" право особистості сповідати будь-яку релігію або не сповідати ніякої.
В аеропорті Сінгапуру знаходиться молитовний будинок, у різних кімнатах якого представники різних релігійних конфесій можуть молитися своєму Богу. У Єрусалимі на невеликій території Старого міста уживаються одночасно всесвітньо відомі православні, іудейські й ісламські святині.
Релігія як форма культури теж припускає можливість діалогу. Тут це виражається в спільних діях віруючих різних віросповідань у боротьбі за мир, за порятунок планети від екологічної катастрофи і у вирішенні інших глобальних проблем.
Основні поняття
Релігія. Релігійне мислення. Світові релігії. Буддизм. Християнство, Іслам. Моральні заповіді. Віротерпимість. Свободи совісті.
Терміни
Нірвана. Ісламізація. Релігійні конфесії.
Питання для самоперевірки
1. У чому особливості релігії і релігійного мислення?
2. Дайте узагальнені характеристики світових релігій.
3. Які загальні риси моральних заповідей у світових релігіях?
4. Як ви розумієте свободу совісті і віротерпимість?
5. Чим, на вашу думку, пояснюється велика роль релігії в житті сучасного суспільства?
6. Згадайте, які релігії вами вивчалися в курсі історії. Чим, по-вашому. пояснюються їхні загальні риси й особливості?
Завдання
1. Підготуйте повідомлення про особливості однієї зі світових релігій. Простежте, чи пристосовується вона до змін, що відбувають у світі, тобто чи піддана релігійному модернізму.
2. Спробуйте сформулювати питання для невеликого соціологічного дослідження, щоб з'ясувати причини, які приводять людину в храм сьогодні.
3. Англійський філософ Б. Рассел стверджує: "Чим сильнішими були релігійні почуття і глибшими догматичні вірування протягом того чи іншого періоду історії, тим більшою жорстокістю відрізнявся цей період. У століття, коли люди дійсно вірили в християнство, існувала інквізиція з її катуваннями і не було такого виду жорстокості, який не був би пущений у хід проти всіх верств населення в ім'я релігії". Чи згодні ви з цим висловленням? Наведіть аргументи, що підтверджують чи спростовують його.
4. У чому причини особливої популярності ранніх форм релігії в наші дні? Чому люди стали все частіше звертатися до магії, астрології, хіромантії?
5. Існує думка, що збільшення відсотка віруючих серед молоді в нашій країні пов'язано не стільки з вірою в Бога, скільки з привабливістю обрядів вінчання, водохрещення, причастя тощо. Вважається, що молодих залучає зовнішня (обрядова) сторона релігії. А як думаєте ви?
Б. За матеріалами періодичної преси наведіть приклади плідного співробітництва між релігійними і державними організаціями нашої країни.
Схожі статті
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - РОЛЬ РЕЛІГІЇ В СУЧАСНОМУ СВІТІ
За даними американського інституту Геллапа, у 2000 р. вірили в Бога і "вищу сутність" 95% жителів Африки. 97% Латинської Америки, 01% США. 89% Азії. 88%...
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - § 51. Релігія в сучасному світі
Чому в сучасній Україні стає усе більше віруючих? Чи справедливе українське народне прислів'я "Бог один, але молільники неоднакові"? Чи збігаються десять...
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - РЕЛІГІЯ І РЕЛІГІЙНЕ МИСЛЕННЯ
Чому в сучасній Україні стає усе більше віруючих? Чи справедливе українське народне прислів'я "Бог один, але молільники неоднакові"? Чи збігаються десять...
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - СУЧАСНЕ ПОЛІТИЧНЕ ЖИТТЯ УКРАЇНИ
Із здобуттям незалежності України був відкритий шлях для здійснення демократичних реформ. Вони спрямовані нате, щоб забезпечити чіткий поділ...
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - ІСТОРИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ
Кожен індивід належить до якої-небудь спільності. Говорячи про учасників історичного процесу, ми звертаємося до таких спільностей, як соціальні групи....
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - НОВІ ЦІННОСТІ НОВОЇ ЦИВІЛІЗАЦІЇ
Слово капітал походить з пізньої латини. З'явившись у побуті близько XII-XIII ст., воно спочатку означало цінності, запас товарів, масу грошей або ж...
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - ЗАРОДЖЕННЯ КАПІТАЛІЗМУ
Слово капітал походить з пізньої латини. З'явившись у побуті близько XII-XIII ст., воно спочатку означало цінності, запас товарів, масу грошей або ж...
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - ОЗНАКИ ПРАВОВОЇ ДЕРЖАВИ
Чому люди хочуть жити в правовій державі? Якими правами володіє кожна людина і як вона може їх захистити? Яким чином громадянин може вплинути на розвиток...
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - § 45. Правова держава і громадянське суспільство
Чому люди хочуть жити в правовій державі? Якими правами володіє кожна людина і як вона може їх захистити? Яким чином громадянин може вплинути на розвиток...
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - КУДИ ВЕДУТЬ РЕФОРМИ
Криза суспільства показала: так далі жити не можна, потрібні значні зміни. Незважаючи на переслідування інакомислячих, у 60-70-х рр. XX ст. посилилася...
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - СОЦІАЛЬНІ ГРУПИ, СУСПІЛЬНІ ОБ'ЄДНАННЯ
Кожен індивід належить до якої-небудь спільності. Говорячи про учасників історичного процесу, ми звертаємося до таких спільностей, як соціальні групи....
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - БУТТЯ ЛЮДИНИ
У філософії є такі поняття, за допомогою яких намагаються охопити якнайбільше явищ, сторін реального світу. Ця безліч настільки різноманітна, різнорідна,...
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - § 22. Політична діяльність
Це справа кожного чи доля обраних? Чи може суспільство існувати без влади? КОРИСНО ПОВТОРИТИ ПИТАННЯ: Діяльність, види діяльності. Політика - це особлива...
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - § 13. Соціальне пізнання
Про що дослідникам важче добувати істинне знання: про природу чи про суспільство? Чи може вчений, що вивчає суспільство, бути абсолютно безстороннім в...
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - ОСОБИСТІСТЬ
Поняття особистість нерозривно пов'язане із суспільними властивостями людини. Поза суспільством індивід не може стати індивідуальністю (тому що тоді ні з...
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - ІДЕАЛИ, ЦІННОСТІ, КАТЕГОРІЇ МОРАЛІ
Крім прямих норм поведінки, мораль містить у собі ідеали, цінності, категорії (найбільш загальні, фундаментальні поняття). Ідеал це досконалість, вища...
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - ОСОБЛИВОСТІ СОЦІАЛЬНОГО ПІЗНАННЯ
Про що дослідникам важче добувати істинне знання: про природу чи про суспільство? Чи може вчений, що вивчає суспільство, бути абсолютно безстороннім в...
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - РОЗКВІТ ДАВНЬОГРЕЦЬКОЇ ЦИВІЛІЗАЦІЇ
Це був період великого розквіту полісної організації суспільства, що зробила вплив на всі сторони його життя. Поліс був суспільною громадою, важливою...
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - ЗАРОДЖЕННЯ АНТИЧНОЇ ЦИВІЛІЗАЦІЇ
Що таке давньогрецький поліс - місто, держава чи громада? Чи була економіка в Древній Греції ринковою? Які цінності жителі Древньої Еллади принесли на...
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - § 28. Древні цивілізації Європи
Що таке давньогрецький поліс - місто, держава чи громада? Чи була економіка в Древній Греції ринковою? Які цінності жителі Древньої Еллади принесли на...
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - ЧИ СТАНЕ ЛЮДСТВО ЄДИНОЮ ЦИВІЛІЗАЦІЄЮ?
Якщо говорити про можливість наближення двох мегацивілізацій, то важливо повернутися "одне до одного обличчям" (за Кіплінгом), щоб почути іншого,...
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - СВІТ СХОДУ
Основні духовні цінності східних цивілізацій склалися дуже давно на основі перших релігійно-філософських вчень - даосизму, буддизму, конфуціанства...
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - Основні поняття
Застосовуючи критерії прогресу до історичного процесу, на кожному його стані ми виділяємо ті суспільні сили, які називаємо прогресивними. Згадаємо, що,...
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - ПРОГРЕСИВНІ СИЛИ
Застосовуючи критерії прогресу до історичного процесу, на кожному його стані ми виділяємо ті суспільні сили, які називаємо прогресивними. Згадаємо, що,...
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - § 44. Політична система і її роль у житті суспільства
§ 44. Політична система і її роль у житті суспільства Чому люди незалежно від їхнього соціального статусу виявляють живу цікавість до політики? Чому,...
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - РОЗДІЛ 10. ПОЛІТИЧНЕ ЖИТТЯ СУЧАСНОГО СУСПІЛЬСТВА
§ 44. Політична система і її роль у житті суспільства Чому люди незалежно від їхнього соціального статусу виявляють живу цікавість до політики? Чому,...
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - МОЛОДІЖНА КУЛЬТУРА
Окремим суспільним групам властиві особливі риси свідомості, поведінки, стилю життя. Вони створюють власну культурну нішу - субкультуру, яка може бути...
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - ЗМІНИ СОЦІАЛЬНИХ ВІДНОСИН У НАШОМУ СУСПІЛЬСТВІ
Ці дві групи населення, причому кожна по-своєму, ніби випадають зі стійкої соціальної структури суспільства. Слово люмпен походить від німецького lumpen...
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - ЛЮМПЕНИ І МАРГІНАЛИ
Ці дві групи населення, причому кожна по-своєму, ніби випадають зі стійкої соціальної структури суспільства. Слово люмпен походить від німецького lumpen...
-
Людина і світ - Юрій М. Ф. - ТЕНДЕНЦІЇ В РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ ВІДНОСИН
Найважливішим елементом соціальної структури - соціальним інститутом є сім'я. Становище сім'ї служить барометром стану суспільства, показує ступінь його...
Людина і світ - Юрій М. Ф. - ВІРОТЕРПИМІСТЬ