Кримінальний процес України - Молдован А. В. - 113. Допит
111. Поняття та види слідчих (розшукових) дій
Досудове провадження являє собою ряд різноманітних процесуальних та розшукових дій органів досудового розслідування, регламентованих КПК.
За своєю процесуальною формою слідчі дії можуть поділятися на такі, що проводяться:
А) за постановою і без неї та інші. Без попереднього винесення постанови слідчий виконує такі слідчі дії: допити, огляди, слідчий експеримент, пред'явлення для впізнання, обшук особи;
Б) за ухвалою слідчого судді і без ухвали. За ухвалою слідчого судді проводиться обшук житла;
В) за постановою прокурора проводиться ексгумація трупа;
Г) за участю понятих (і без них). За участю понятих проводиться обшук;
Д) за участі спеціалістів. Допит малолітнього, впізнання, огляд, слідчий експеримент.
Про кожну слідчу (розшукову) дію слідчий, прокурор складає протокол.
112. Вимоги до проведення слідчих (розшукових) дій
113. Допит
Найрозповсюдженіша слідча дія, яка проводиться за місцем проведення досудового розслідування або у іншому місці за погодженням із особою, яку мають намір допитати. Кожний свідок допитується окремо, без присутності інших свідків. Допит не може продовжуватися без перерви понад дві години, а в цілому - понад вісім годин на день.
Перед допитом встановлюється особа, роз'яснюються її права, а також порядок проведення допиту. У разі допиту свідка він попереджається про кримінальну відповідальність за відмову дати показання і за дачу завідомо неправдивих показань, а потерпілий - задачу завідомо неправдивих показань. За необхідності до участі в допиті залучається перекладач. У випадку відмови підозрюваного відповідати на запитання, давати показання особа, яка проводить допит, зобов'язана його зупинити одразу після отримання такої заяви.
Під час допиту може застосовуватися фотозйомка, аудіо - чи відеозапис. Допитувана особа має право використовувати під час допиту власні документи і нотатки, якщо її показання пов'язані з будь-якими обчисленнями та іншими відомостями, які важко зберегти в пам'яті.
За бажанням допитуваної особи вона має право викласти свої показання власноручно. За письмовими показаннями особи їй можуть бути поставлені додаткові запитання.
Особа має право не відповідати на запитання з приводу тих обставин, щодо надання яких є пряма заборона у законі (таємниця сповіді, лікарська таємниця, професійна таємниця захисника, таємниця нарадчої кімнати тощо) або які можуть стати підставою для підозри, обвинувачення у вчиненні нею, близькими родичами чи членами її сім'ї кримінального правопорушення, а також щодо службових осіб, які виконують негласні слідчі дії, та осіб, які конфіденційно співпрацюють із органами досудового розслідування.
Слідчий, прокурор має право провести одночасний допит двох чи більше вже допитаних осіб для з'ясування причин розбіжності в їхніх показаннях. На початку такого допиту встановлюється, чи знають викликані особи одна одну і в яких стосунках вони перебувають між собою. Свідки попереджаються про кримінальну відповідальність за відмову від дачі показань і за дачу завідомо неправдивих показань, а потерпілі - за дачу завідомо неправдивих показань.
Викликаним особам по черзі пропонується дати показання про ті обставини кримінального провадження, для з'ясування яких проводиться допит, після чого слідчим, прокурором можуть бути поставленні запитання. Особи, що беруть учать в допиті, їх захисники чи представники мають право ставити одна одній запитання, що стосуються предмета допиту.
Оголошення показань, даних учасниками допиту на попередніх допитах, дозволяється лише після дачі ними показань.
У кримінальних провадженнях щодо злочинів проти статевої свободи та статевої недоторканості особи, а також щодо злочинів, вчинених із застосуванням насильства або погрозою його застосування, одночасний допит двох чи більше вже допитаних осіб для з'ясування причин розбіжностей в їхніх показаннях не може бути проведений за участю малолітнього або неповнолітнього свідка чи потерпілого разом з підозрюваним.
Допит свідка, потерпілого під час досудового розслідування в судовому засіданні
У виняткових випадках, пов'язаних із необхідністю отримання показань свідка чи-потерпілого під час досудового розслідування, якщо через існування небезпеки для життя і здоров'я свідка чи потерпілого, їх тяжкої хвороби, наявності інших обставин, що можуть унеможливити їх допит в суді або вплинути на повноту чи достовірність показань, сторона має право звернутися до слідчого судді із клопотанням провести допит такого свідка чи потерпілого в судовому засіданні, в тому числі одночасний допит двох чи більше вже допитаних осіб. У цьому випадку допит свідка чи потерпілого здійснюється у судовому засіданні в місці розташування суду або перебування хворого свідка, потерпілого в присутності сторін кримінального провадження з дотриманням правил проведення допиту під час судового розгляду.
Неприбуття сторони, що була належним чином повідомлена про місце та час проведення судового засідання, для участі в допиті особи за клопотанням протилежної сторони не перешкоджає проведенню такого допиту в судовому засіданні.
Допит особи може бути також проведений за відсутності сторони захисту, якщо на момент його проведення жодній особі не повідомлено про підозру у цьому кримінальному провадженні. Для допиту тяжко хворого свідка, потерпілого під час досудового розслідування може бути проведене виїзне судове засідання.
При ухваленні судового рішення за результатами судового розгляду кримінального провадження суд може не врахувати докази лише навівши мотиви такого рішення.
Суд під час судового розгляду має право допитати свідка, потерпілого, якщо такий допит проведений за відсутності сторони захисту або якщо є необхідність уточнення показань чи отримання показань щодо обставин, які не були з'ясовані в результаті допиту під час досудового розслідування. З метою перевірки правдивості показань свідка, потерпілого та з'ясування розбіжностей з показаннями, вони можуть бути оголошені при його допиті під час судового розгляду.
Особливості допиту малолітньої або не повнолітньої особи
Допит малолітньої або неповнолітньої особи проводиться в присутності законного представника, педагога або психолога, а за необхідності - лікаря.
Допит малолітньої або неповнолітньої особи не може продовжуватися без перерви понад одну годину, а в цілому - понад дві години на день.
Особам, які не досягли шістнадцятирічного віку, роз'яснюється обов'язок про необхідність давати правдиві показання, не попереджуючи про кримінальну відповідальність за відмову від давання показань і за завідомо неправдиві показання. До початку допиту зазначеним особам роз'яснюється їхній обов'язок бути присутніми при допиті, а також право заперечувати проти запитань та ставити запитання.
Участь педагога, психолога або законного представника в слідчих (розшукових) діях за участю малолітньої або неповнолітньої особи
При проведенні слідчих чи розшукових дій за участю малолітньої або неповнолітньої особи забезпечується участь законного представника, педагога або психолога, а за необхідності - лікаря. До початку такої дії педагогу, психологу або законному представнику роз'яснюється їхнє право за дозволом ставити уточнюючі запитання малолітній або неповнолітній особі.
У виняткових випадках, коли участь законного представника може завдати шкоди інтересам малолітнього або неповнолітнього свідка, потерпілого, слідчий, прокурор за клопотанням малолітнього або неповнолітнього чи за власною ініціативою має право обмежити участь законного представника у виконанні окремих слідчих чи розшукових дій або усунути його від участі у кримінальному провадженні і залучити замість нього іншого законного представника.
Схожі статті
-
Кримінальний процес України - Молдован А. В. - 111. Поняття та види слідчих (розшукових) дій
111. Поняття та види слідчих (розшукових) дій Досудове провадження являє собою ряд різноманітних процесуальних та розшукових дій органів досудового...
-
Кримінальний процес України - Молдован А. В. - 112. Вимоги до проведення слідчих (розшукових) дій
111. Поняття та види слідчих (розшукових) дій Досудове провадження являє собою ряд різноманітних процесуальних та розшукових дій органів досудового...
-
Кримінальний процес України - Молдован А. В. - 10. Слідчі (розшукові) дії
111. Поняття та види слідчих (розшукових) дій Досудове провадження являє собою ряд різноманітних процесуальних та розшукових дій органів досудового...
-
Кримінальний процес України - Молдован А. В. - 57. Перекладач
Свідком є фізична особа, якій відомі або можуть бути відомі обставини, що підлягають доказуванню під час кримінального провадження, і яка викликана для...
-
Кримінальний процес України - Молдован А. В. - 56. Свідок
Свідком є фізична особа, якій відомі або можуть бути відомі обставини, що підлягають доказуванню під час кримінального провадження, і яка викликана для...
-
Кримінальний процес України - Молдован А. В. - 46. Оперативні підрозділи
A) визначати слідчого, який буде здійснювати досудове розслідування, а у випадках здійснення досудового розслідування слідчою групою - визначити старшого...
-
Кримінальний процес України - Молдован А. В. - 45. Слідчий
A) визначати слідчого, який буде здійснювати досудове розслідування, а у випадках здійснення досудового розслідування слідчою групою - визначити старшого...
-
Кримінальний процес України - Молдован А. В. - 50. Захисник
A) визначати слідчого, який буде здійснювати досудове розслідування, а у випадках здійснення досудового розслідування слідчою групою - визначити старшого...
-
A) визначати слідчого, який буде здійснювати досудове розслідування, а у випадках здійснення досудового розслідування слідчою групою - визначити старшого...
-
65. Обов'язок доказування КПК зобов'язує прокурора, слідчого, в деяких випадках потерпілого вжити всіх передбачених законом заходів до покарання осіб,...
-
Кримінальний процес України - Молдован А. В. - 48. Виправданий, засуджений
A) визначати слідчого, який буде здійснювати досудове розслідування, а у випадках здійснення досудового розслідування слідчою групою - визначити старшого...
-
Кримінальний процес України - Молдован А. В. - 47. Підозрюваний, обвинувачений
A) визначати слідчого, який буде здійснювати досудове розслідування, а у випадках здійснення досудового розслідування слідчою групою - визначити старшого...
-
Кримінальний процес України - Молдован А. В. - Законний представник потерпілого
Потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральну, фізичну або майнову шкоду, а також...
-
Кримінальний процес України - Молдован А. В. - Представник потерпілого
Потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральну, фізичну або майнову шкоду, а також...
-
Кримінальний процес України - Молдован А. В. - Потерпілий зобов'язаний
Потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральну, фізичну або майнову шкоду, а також...
-
Кримінальний процес України - Молдован А. В. - Права потерпілого
Потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральну, фізичну або майнову шкоду, а також...
-
Кримінальний процес України - Молдован А. В. - 51. Потерпілий і його представник
Потерпілим у кримінальному провадженні може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральну, фізичну або майнову шкоду, а також...
-
Кримінальний процес України - Молдован А. В. - 65. Обов'язок доказування
65. Обов'язок доказування КПК зобов'язує прокурора, слідчого, в деяких випадках потерпілого вжити всіх передбачених законом заходів до покарання осіб,...
-
Кримінальний процес України - Молдован А. В. - 107. Об'єднання і виділення справ
ГЛАВА ІІ. ДОСУДОВЕ РОЗСЛІДУВАННЯ 9. Загальні положення досудового провадження 105. Початок досудового розслідування Досудового розслідування до внесення...
-
Кримінальний процес України - Молдован А. В. - 106. Підслідність
ГЛАВА ІІ. ДОСУДОВЕ РОЗСЛІДУВАННЯ 9. Загальні положення досудового провадження 105. Початок досудового розслідування Досудового розслідування до внесення...
-
Кримінальний процес України - Молдован А. В. - 105. Початок досудового розслідування
ГЛАВА ІІ. ДОСУДОВЕ РОЗСЛІДУВАННЯ 9. Загальні положення досудового провадження 105. Початок досудового розслідування Досудового розслідування до внесення...
-
Кримінальний процес України - Молдован А. В. - 9. Загальні положення досудового провадження
ГЛАВА ІІ. ДОСУДОВЕ РОЗСЛІДУВАННЯ 9. Загальні положення досудового провадження 105. Початок досудового розслідування Досудового розслідування до внесення...
-
Кримінальний процес України - Молдован А. В. - ГЛАВА ІІ. ДОСУДОВЕ РОЗСЛІДУВАННЯ
ГЛАВА ІІ. ДОСУДОВЕ РОЗСЛІДУВАННЯ 9. Загальні положення досудового провадження 105. Початок досудового розслідування Досудового розслідування до внесення...
-
Кримінальний процес України - Молдован А. В. - ОСОБЛИВА ЧАСТИНА
ГЛАВА ІІ. ДОСУДОВЕ РОЗСЛІДУВАННЯ 9. Загальні положення досудового провадження 105. Початок досудового розслідування Досудового розслідування до внесення...
-
Кримінальний процес України - Молдован А. В. - 90. Виклики і приводи
88. Види заходів забезпечення кримінального провадження Тимчасовим запобіжним заходом є затримання особи, яке застосовується з підстав та в порядку,...
-
88. Види заходів забезпечення кримінального провадження Тимчасовим запобіжним заходом є затримання особи, яке застосовується з підстав та в порядку,...
-
88. Види заходів забезпечення кримінального провадження Тимчасовим запобіжним заходом є затримання особи, яке застосовується з підстав та в порядку,...
-
Кримінальний процес України - Молдован А. В. - 8. Заходи забезпечення кримінального провадження
88. Види заходів забезпечення кримінального провадження Тимчасовим запобіжним заходом є затримання особи, яке застосовується з підстав та в порядку,...
-
Кримінальний процес України - Молдован А. В. - 44. Керівник органу досудового розслідування
A) визначати слідчого, який буде здійснювати досудове розслідування, а у випадках здійснення досудового розслідування слідчою групою - визначити старшого...
-
Кримінальний процес України - Молдован А. В. - 27. Виборність і призначуваність суддів
Вирок або ухвала суду, які набрали законної сили, обов'язкові для осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні, а також для усіх фізичних та...
Кримінальний процес України - Молдован А. В. - 113. Допит