Корпоративне управління - Ігнатьєва І. А. - 9.3. Типологія корпоративної культури
Одним з поширених засобів опису властивостей корпоративної культури є типологія, яка є спробою класифікувати досліджувані культури за певною характерною ознакою.
Під типом корпоративної культури розумітимемо певну групу культур, об'єднаних по загальній, найбільш істотній ознаці, що відрізняє даний тип культури від інших.
Аналіз зарубіжної і вітчизняної літератури свідчить про те, що в даний час дослідниками запропонований широкий спектр підходів до типології корпоративної культури, тому в даному випадку дуже важлива систематизація, яка покликана підвищити ефективність використання різних типологій.
Узагальнивши основні типи корпоративних культур за найбільш істотними ознаками, можемо навести наступну їх класифікацію:
1. За ступенем взаємної адекватності домінуючої ієрархії цінностей і переважаючих способів їх реалізації корпоративні культури:
- стабільні (висока міра адекватності);
- нестабільні (низька міра адекватності) культури.
Стабільна корпоративна культура характеризується чітко заданими нормами поведінки і традиціями. Нестабільна - відсутністю чітких уявлень про оптимальну, допустиму і недопустиму поведінку, а також коливаннями соціально-психологічного статусу працівників.
2. За ступенем відповідності ієрархії особистих цінностей кожного із співробітників і ієрархічної системи внутрішньогрупових цінностей:
- інтегративні (високий рівень відповідності);
- дезінтегративні (низький рівень відповідності) культури. Інтегративна культура характеризується єдністю громадської
Думки і внутрішньо-груповою згуртованістю. Дезінтегративна - відсутністю єдиної громадської думки, роз'єднаністю і конфліктністю.
3. Залежно від характеру впливу корпоративної культури на загальну результативність діяльності підприємства виділяють:
- позитивні;
- негативні корпоративні маркетингові культури. Корпоративна культура організації позитивна, якщо вона сприяє
Ефективному вирішенню проблем і зростанню продуктивності, стимулює результативність діяльності підприємства і його розвиток, є джерелом ухвалення грамотних управлінських рішень.
Негативна культура - джерело опору і загального хаосу, може перешкоджати ефективному процесу ухвалення рішень, загальному функціонуванню підприємства і його розвитку.
4. За характером управління організацією (типологія проф. Ч. Хенді [48]) корпоративні культури класифікують на:
- культура Влади (культура Зевса);
- культура Ролі (культура Аполлона);
- культура Задачі (культура Афіни);
- культура Особи (культура Діоніса).
Головне в організаціях з культурою, орієнтованою на ролі, - процедури, правила, затвердженні функції.
У центрі уваги в організаціях з культурою, орієнтованою на задачу, - виконання завдання, здатність справлятися із завданням, новою ситуацією, здатність адаптуватися до неї.
Головне в організаціях з культурою, орієнтованою на особу, - потенціал людини, працівника, його уміння.
В організаціях з культурою, орієнтованою на владу, акцент робиться на зростанні організації, а значущість працівників визначається значущістю посади, яку вони займають.
5. За потенціалом для підтримки стану і успіху компанії (типологія Дж. Зонненфельда [78]) корпоративні культури класифікують на:
- "бейсбольна команда" (baseball team);
- "клубна культура" (club);
- "академічна культура" (academy);
- "оборонна культура" (fortress).
"Бейсбольна команда" виникає в ситуації, де приймаються ризиковані рішення, де реалізується негайний і безпосередній взаємозв'язок із зовнішнім середовищем. У компаніях з таким типом корпоративної культури бізнес-рішення приймаються дуже швидко, заохочується талант, новаторство і ініціатива.
"Клубна культура" характеризується лояльністю, відданістю і спрацьованістю, командною роботою. Стабільні і безпечні умови сприяють заохоченню досвіду та посадової переваги співробітників. Підвищення на посаді отримують лише працівники цієї компанії, при цьому кар'єрне зростання відбувається повільно і поступово.
"Академічна культура" передбачає поступове кар'єрне зростання співробітників усередині компанії. У компанії набирають нових молодих співробітників, які виявляють цікавість до довготривалої співпраці і нічого не мають проти повільного просування по службових сходах. Проте, на відміну від "клубної культури", працівники тут рідко переходять з одного відділу в іншій (з одного напряму в інший).
"Оборонна культура" може виникнути в ситуації необхідності виживання. При цій культурі немає гарантії постійної роботи, немає можливості для професійного зростання, оскільки компаніям часто доводиться піддаватися реструктуризації і скорочувати свій персонал, аби адаптуватися до нових зовнішніх умов.
6. За ступенем інтенсивності культури та її зовнішнього або внутрішнього фокусування корпоративні культури:
- сильні;
- слабкі культури.
Сильна культура характеризується головними (стержневими) цінностями організації, які інтенсивно підтримуються, чітко визначені і широко поширюються. Чим більше членів організації, які розділяють ці головні цінності, визнають міру їх важливості і прихильні їм, тим сильніше культура.
Молоді організації або організації, що характеризуються постійною ротацією думок (понять) серед своїх членів, мають слабку культуру. Члени таких організацій не мають достатнього спільного досвіду для формування загальноприйнятих цінностей.
Проте, не всі зрілі організації із стабільним кадровим складом характеризуються сильною культурою: головні цінності організації повинні постійно підтримуватися.
7. За характером розвитку корпоративні маркетингові культури:
- "чоловічі" культури;
- "жіночі" культури.
Чоловічі культури забезпечують зв'язок і адекватну та своєчасну реакцію на зміни в зовнішньому середовищі, виробляють обмін інформацією з ним. Чоловічі культури тяжіють до динамічності, постійного оновлення, прагнення до змін.
Жіночі культури забезпечують стійке функціонування організації, прагнуть до збереження, зміцнення, розширення досягнутих результатів і існуючих порядків.
8. Відповідно до загальних характеристик компанії (метод побудови профілів культури - метод ОСАІ К. Камерона та Р. Куінна [13]) корпоративні культури класифікують на (див. рис. 9.6):
- кланові;
- адхократичні;
- ієрархічні;
- ринкові.
Організації з клановою культурою фокусують увагу на гнучкості в ухваленні рішень усередині організації, турботі про людей, доброму почутті до споживачів. Лідери в таких організаціях - вихователі. Організація об'єднується за рахунок відданості і традицій. Високе значення надається моральному клімату та згуртованості колективу.
Рис. 9.6. Порівняння кланової, адхократичної, ієрархічної та ринкової корпоративних культур
Організації з адхократичним типом культури фокусують увагу на зовнішніх позиціях у поєднанні з високою гнучкістю і індивідуальним підходом до людей, люди готові йти на ризик. Лідери в таких організаціях - новатори.
Ієрархічна культура характерна для організацій, які фокусують увагу на внутрішній підтримці у поєднанні з потрібною стабільністю і контролем. У організаціях з ієрархічною культурою формалізоване і структуроване місце роботи. Лідери в таких організаціях - раціонально мислячі координатори і організатори. Організацію об'єднують формальні правила і офіційна політика. Організації з ринковою культурою акцентують увагу на зовнішніх позиціях у поєднанні з необхідною стабільністю і контролем. Головною турботою організації є виконання поставленого завдання і досягнення мети. Лідери в таких організаціях - тверді керівники і жорсткі конкуренти. Організацію зв'язує бажання перемагати.
9. В залежності від орієнтації компанії на внутрішнє або зовнішнє середовище корпоративні культури:
- інтровертні;
- екстравертні культури.
Інтровертна корпоративна культура характеризується акцентуванням уваги на внутрішньому середовищі організації (структурі, процесах, ресурсах), на внутрішніх зв'язках і стосунках фірми (між підрозділами, працівниками).
Організації з екстравертною культурою зосереджують увагу на зовнішніх зв'язках і стосунках, такі організації направлені в зовнішнє оточення, активно взаємодіють із зовнішнім середовищем.
Схожі статті
-
Корпоративне управління - Ігнатьєва І. А. - 9.2. Структура корпоративної культури
Множинність існуючих визначень корпоративної культури частково пояснюється тим, що різні рівні її прояву найчастіше не виділяються. Ці рівні охоплюють як...
-
Корпоративне управління - Ігнатьєва І. А. - 9.1. Поняття і сутність корпоративної культури
9.1. Поняття і сутність корпоративної культури Останнім часом питання корпоративної культури, особливо у великих організаціях, дедалі більше привертає...
-
Корпоративне управління - Ігнатьєва І. А. - Розділ 9. Корпоративна культура
9.1. Поняття і сутність корпоративної культури Останнім часом питання корпоративної культури, особливо у великих організаціях, дедалі більше привертає...
-
Основні принципи корпоративного управління Тривала практика функціонування корпоративного управління в країнах з ринковою економікою, що відображає як...
-
Інтеграційні процеси обумовлюють економію на масштабах діяльності. Суб'єкти, що поєднуються, мають власні ринкові ніші, розроблену політику просування...
-
Особливо актуальним у сучасних умовах є виконання вищевказаного принципу для вітчизняних корпоративних структур, тому що акціонери, інші зацікавлені...
-
Ревізійна комісія (ревізор) проводить перевірку фінансово-господарської діяльності акціонерного товариства за результатами фінансового року, якщо інше не...
-
Розгортання в Україні процесів перерозподілу власності свідчить, що для забезпечення високої ефективності діяльності АТ необхідно шукати механізми...
-
Корпоративне управління - Ігнатьєва І. А. - Основні принципи корпоративного управління
Основні принципи корпоративного управління Тривала практика функціонування корпоративного управління в країнах з ринковою економікою, що відображає як...
-
Корпоративне управління - Ігнатьєва І. А. - Ринкові фактори
Інтеграційні процеси обумовлюють економію на масштабах діяльності. Суб'єкти, що поєднуються, мають власні ринкові ніші, розроблену політику просування...
-
Корпоративне управління - Ігнатьєва І. А. - 2.1. Сучасні концепції корпоративного управління
Розглядаючи питання визначення моделей корпоративного управління, формування принципів та функцій корпоративного управління, слід відмітити, що ще за...
-
Корпоративне управління - Ігнатьєва І. А. - Розділ 2. Сутність корпоративного управління
Розглядаючи питання визначення моделей корпоративного управління, формування принципів та функцій корпоративного управління, слід відмітити, що ще за...
-
Інтегровані корпоративні структури (ІКС) не є чимось новим для вітчизняної економіки, оскільки, як відомо, ще в 20-х роках ХХ століття функціонували...
-
Розділ 3. Акціонерне товариство та різновиди корпоративних об'єднань як об'єкти корпоративного управління 3.1. Акціонерне товариство як об'єкт...
-
Розділ 3. Акціонерне товариство та різновиди корпоративних об'єднань як об'єкти корпоративного управління 3.1. Акціонерне товариство як об'єкт...
-
Корпоративне управління - Ігнатьєва І. А. - Частина 2. Механізми корпоративного управління
Розділ 3. Акціонерне товариство та різновиди корпоративних об'єднань як об'єкти корпоративного управління 3.1. Акціонерне товариство як об'єкт...
-
Корпоративне управління багато в чому залежить від середовища, яке створюється в результаті цілеспрямованої діяльності державних органів із...
-
Розділ 1. Передумови виникнення корпоративної форми організації бізнесу За сучасних умов докорінних та тривалих змін в економічному середовищі,...
-
Аутсайдерський контроль (аутсайдерська модель корпоративного управління) характеризується розділенням контролю і володіння з боку акціонерів, керівників,...
-
8.1. Поняття та концептуальні засади корпоративного контролю. Форми та типологія корпоративного контролю Корпоративний контроль - специфічна форма...
-
Корпоративне управління - Ігнатьєва І. А. - Розділ 8. Корпоративний контроль
8.1. Поняття та концептуальні засади корпоративного контролю. Форми та типологія корпоративного контролю Корпоративний контроль - специфічна форма...
-
Корпоративне управління - Ігнатьєва І. А. - 7.2. Сутність, принципи і задачі корпоративної стратегії
Термін "стратегія" прийшов у сферу бізнесу з військової термінології, де він означав щось інше як план перемоги над ворогом. У бізнесі таким "ворогом" є...
-
5.1. Форми і функції державного регулювання в системі корпоративного управління Одним з найважливіших елементів зовнішнього середовища корпоративного...
-
Корпоративне управління - Ігнатьєва І. А. - Розділ 5. Зовнішня сфера корпоративного управління
5.1. Форми і функції державного регулювання в системі корпоративного управління Одним з найважливіших елементів зовнішнього середовища корпоративного...
-
Розділ 1. Передумови виникнення корпоративної форми організації бізнесу За сучасних умов докорінних та тривалих змін в економічному середовищі,...
-
Корпоративне управління - Ігнатьєва І. А. - 2.2. Типологія моделей корпоративного управління
У кожній країні під впливом, в першу чергу, економічних та правових особливостей і традицій, а також історичних, культурних та інших факторів склалася...
-
Корпоративне управління - Ігнатьєва І. А. - Порядок створення акціонерних товариств
4.1. Порядок створення акціонерних товариств. Елементи зовнішнього і внутрішнього середовища АТ Акціонерні товариства є головною, і як свідчить світовий...
-
4.1. Порядок створення акціонерних товариств. Елементи зовнішнього і внутрішнього середовища АТ Акціонерні товариства є головною, і як свідчить світовий...
-
4.1. Порядок створення акціонерних товариств. Елементи зовнішнього і внутрішнього середовища АТ Акціонерні товариства є головною, і як свідчить світовий...
-
Корпоративне управління - Ігнатьєва І. А. - Частина 1. Теоретичні основи корпоративного управління
Розділ 1. Передумови виникнення корпоративної форми організації бізнесу За сучасних умов докорінних та тривалих змін в економічному середовищі,...
Корпоративне управління - Ігнатьєва І. А. - 9.3. Типологія корпоративної культури