Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - 3. Конституційні основи суспільного ладу України
Важливою складовою конституційного ладу України є її суспільний лад, який визначає характер державного ладу та інших інститутів конституційного ладу. Суспільний лад України загалом можна визначити як організацію і діяльність її суспільства, передбачені й гарантовані Конституцією України.
За своєю сутністю суспільний лад України являє собою передбачений Конституцією та іншими законами України певний тип суспільних відносин - організаційних і функціональних, зумовлену внутрішніми і зовнішніми чинниками: політичними, економічними, соціальними, культурними (духовними), історичними, національними тощо.
Суспільний лад України на сучасному етапі її розвитку являє приклад суспільного ладу перехідного періоду, оскільки становлення нових суспільних відносин в усіх сферах життя подекуди гальмується пережитками радянського суспільного ладу, тоді як нові суспільні відносини, особливо в політичному житті, переживають період свого становлення. Українське суспільство сьогодні об'єктивно лише формується, створюється, відроджується.
Нагальною потребою сьогодення є формування громадянського суспільства як основної складової суспільного ладу України. Тобто створення структурованого суспільства, що є незалежним від держави і, в свою чергу, впливає на її розвиток.
За змістом суспільний лад є системою політичних, економічних, соціальних, культурних (духовних) та інших напрямків суспільних відносин, тобто відносин у всіх основних сферах життя і діяльності суспільства, системою політичного, економічного, соціального і духовного ладу суспільства. Зміст суспільних відносин України нині істотно змінюється як кількісно, так і якісно.
За формою суспільний лад є системою організаційних і функціональних форм у всіх сферах життя і діяльності суспільства, системою його організацій і форм діяльності. В останні роки суспільний лад України значно збагатився рядом організаційних і функціональних форм. Зокрема, набуває якісно нових властивостей такий інститут суспільного ладу, як політичні партії (станом на червень 2009 р. в Україні зареєстровано 169 політичних партій), які починаючи із 2006 року стали впливовими суб'єктами конституційно-правових відносин, зокрема нових для нашої держави суспільних відносин, пов'язаних з участю політичних партій та їх блоків у формуванні парламенту та уряду.
Суспільний лад, як і державний лад, визначається і гарантується Конституцією та законами України. На відміну від гарантованості державного ладу, гарантованість суспільного ладу України характеризується, в першу чергу, нормативно-правовими гарантіями. Але якщо організація та діяльність держави, органів державної влади та інших її інститутів має регулюватися Конституцією та іншими законами всебічно і повно, то організація та діяльність суспільства мають регулюватися мінімально.
Конституційні принципи суспільного ладу України виявляються насамперед в основних принципах організації і діяльності суспільства. До них слід відносити принцип суверенності народу, тобто народного суверенітету: принцип демократизму суспільства, суспільного ладу: принцип конституційності, законності суспільного ладу; принцип політичного, економічного та ідеологічного плюралізму; принцип етнічної багатоманітності (поліетнічності) суспільства і політичної єдності Українського народу; принцип соціальної справедливості тощо.
Принцип суверенності народу (народного суверенітету) закріплений у ст. 5 Конституції України, яка визначає народ України носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в державі. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Право визначати і змінювати конституційний лад України належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.
Принцип демократизму суспільства полягає у незалежності влади народу і його участі у здійсненні влади. Народ України реалізує свій суверенітет, здійснює народовладдя як безпосередньо. так і через представницькі органи місцевого самоврядування.
Одним із важливих принципів суспільного ладу є принцип плюралізму, багатоманітності в політичній, економічній та ідеологічній сферах суспільного життя. Політичний плюралізм виявляється насамперед у багатопартійності і свободі політичної діяльності" забороні цензури; економічний - у багатоманітності форм власності і господарювання, свободі підприємницької діяльності; ідеологічний - у багатоманітності ідеологій, забороні на визнання жодної ідеології державною.
Принцип конституційності, законності суспільного ладу України означає, що основні засади організації і діяльності нашого суспільства визначаються і гарантуються Конституцією, а основні форми суспільної діяльності та інших суспільних відносин - політичних, економічних, соціальних та інших-визначаються законами України.
Держава гарантує на конституційному рівні свободу суспільної діяльності; політичної, економічної (підприємницької), культурної (духовної, ідеологічної) діяльності, зокрема релігійної діяльності, літературної, художньої, наукової і технічної творчості, інформаційної, природозахистної діяльності тощо.
Принцип етнічної багатоманітності й політичної єдності українського народу полягає у конституційному визнанні наявності в Україні ряду етносів. Про це свідчить, зокрема, преамбула Конституції України, в якій зазначено, що Верховна Рада України приймає Конституцію - Основний Закон України від імені українського народу - громадян України всіх національностей.
Стаття 11 Конституції України визначила, що держава сприяє консолідації та розвиткові української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, а також розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності всіх корінних народів і національних меншин України. Основний Закон також проголошує (ст. 12), що Україна дбає про задоволення національно-культурних і мовних потреб українців, які проживають за її межами.
Закріплюючи державний статус української мови, Конституція водночас наголошує, що держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України (ст. 10). Водночас Основний Закон гарантує вільний розвиток, використання і захист російської мови та інших мов національних меншин України.
Усі природні ресурси, які знаходяться в межах території України, визнаються чинною Конституцією об'єктами права власності українського народу.
Принцип соціальної справедливості полягає в конституційному вираженні та захисті інтересів усього суспільства, кожної людини І громадянина та кожної соціальної спільності. Зокрема, Конституція України закріплює і гарантує широке коло громадянських, політичних, економічних, соціальних, інформаційних, екологічних прав і свобод людини і громадянина.
Організаційно суспільний лад являє собою систему, що складається з політичної, економічної, соціальної та культурної (духовної) систем, кожна з яких, у свою чергу, включає інститути суспільного ладу України. Так, основними інститутами політичної системи суспільства є народ, держава, політичні партії, територіальні громади, органи місцевого самоврядування та інші; економічної системи - основні форми власності та економічної (господарської) діяльності, економічні права і свободи людини і громадянина; соціальної системи - соціальні спільності (українська нація, корінні народи, національні меншини, соціальні групи, територіальні громади і трудові колективи), соціальні об'єднання (організації), соціальні права та свободи людини І громадянина, форми соціальної діяльності тощо; культурної (духовної) системи - освіта, наука, культура, релігія та церква, мова, культурні права і свободи людини і громадянина, інформація, право вільного доступу до інформації; екологічна сфера - безпечне для життя і здоров'я довкілля тощо.
Зазначені підсистеми та інститути суспільного ладу України перебувають між собою в стійких взаємних зв'язках. Злагодженість їх функціонування визначає ефективність суспільного ладу та конституційного ладу України загалом.
Запитання для самоконтролю
1. Визначте поняття конституційного ладу України й вкажіть його основні кваліфікуючі ознаки.
2. Назвіть і охарактеризуйте основні принципи конституційного ладу України.
3. Що слід розуміти під Українською державою та механізмом цієї держави?
4. Визначте державний лад України та співвіднесіть його з формою Української держави.
5. Вкажіть особливості суспільного ладу України. Назвіть основні принципи суспільного ладу України, закріплені в Основному Законі.
Схожі статті
-
1. Загальна характеристика конституційного ладу України Очевидно, що конституційний лад нині має величезне значення не тільки для створення в Україні...
-
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - РОЗДІЛ 7. ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ЛАДУ УКРАЇНИ
1. Загальна характеристика конституційного ладу України Очевидно, що конституційний лад нині має величезне значення не тільки для створення в Україні...
-
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - 2. Конституційні основи державного ладу України
Важливою складовою конституційного ладу є державний лад. Державний лад України являє собою організацію і діяльність держави. Оскільки держава сама є...
-
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - 2. Суб'єкти конституційно-правових відносин
Первинним елементом конституційно-правових відносин є суб'єкти, тобто учасники правовідносин, що виникають, змінюються чи припиняються на підставі дії...
-
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - 4. Правова охорона Конституції України
Однією з важливих юридичних властивостей Конституції України є обов'язковість її спеціального правового захисту як одного з найважливіших об'єктів...
-
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - 3. Структура, система та функції Конституції України
Структура Конституції України відображає її зміст, дає уявлення про основні питання, що підлягають конституційно-правовому регулюванню. Категорія...
-
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - 3. Принципи конституційного права України
Сутність і зміст конституційного права як галузі права та її основні завдання у найбільш загальному вигляді відображують принципи конституційного права....
-
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - РОЗДІЛ 3. ДЖЕРЕЛА КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА
1. Поняття джерел конституційного права України У науці конституційного права під джерелами конституційного права, як правило, розуміють зовнішню форму...
-
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - 3. Норми конституційного права
Первинним елементом системи конституційного права України є конституційно-правова норма (від лат. norma - керівний початок, правило, зразок). Норми...
-
Конституційне право України як галузь національного права, знаходить своє логічне продовження у відповідній галузевій науці та освіті. Наука...
-
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - 1. Поняття Конституції України
1. Поняття Конституції України Однією з найбільш шанованих суспільних цінностей сучасності е конституція. На сьогодні у світі діє більше 200 конституцій...
-
1. Поняття Конституції України Однією з найбільш шанованих суспільних цінностей сучасності е конституція. На сьогодні у світі діє більше 200 конституцій...
-
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - 2. Види джерел конституційного права
Як уже зазначалося, джерела конституційного права України є досить різноманітними. їх класифікують за характером (сутністю) волевиявлення, за змістом, за...
-
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - 3. Об'єкти конституційно-правових відносин
Ключовим елементом складу конституційно-правових відносин, щодо яких здійснюється діяльність суб'єктів конституційного права, є їх об'єкти. Об'єктами...
-
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - 1. Поняття джерел конституційного права України
1. Поняття джерел конституційного права України У науці конституційного права під джерелами конституційного права, як правило, розуміють зовнішню форму...
-
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - 2. Предмет і метод конституційного права
Предмет будь-якої галузі права визначається якостями суспільних відносин, що регулюються нормами цієї галузі права. Для конституційного права України...
-
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - ПЕРЕДМОВА
Автономна Республіка Крим - АРК Кодекс адміністративного судочинства України - КАСУ Кодекс України про адміністративні правопорушення - КУпАП...
-
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - 2. Історія Конституції України 1996 р
Чинна Конституція України пройшла складний шлях становлення і розвитку, еволюціонуючи у контексті генези вітчизняного конституційного права. Вона стала...
-
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - 2. Інститути конституційного права України
Під інститутом (від лат. institutum - настанова, установа) конституційного права прийнято розуміти: сукупність норм права, які регулюють певне коло...
-
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - 2. Види конституційно-правової відповідальності
1. Поняття конституційно-правової відповідальності Конституційно-правову відповідальність слід розглядати у діалектичному взаємозв'язку з конституційним...
-
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - 1. Поняття конституційно-правової відповідальності
1. Поняття конституційно-правової відповідальності Конституційно-правову відповідальність слід розглядати у діалектичному взаємозв'язку з конституційним...
-
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - РОЗДІЛ 6. КОНСТИТУЦІЙНО-ПРАВОВА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
1. Поняття конституційно-правової відповідальності Конституційно-правову відповідальність слід розглядати у діалектичному взаємозв'язку з конституційним...
-
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - 1. Поняття конституційного права
1. Поняття конституційного права У всіх системах права і правових системах країн світу конституційне право як галузь права вважається, як правило,...
-
1. Поняття конституційного права У всіх системах права і правових системах країн світу конституційне право як галузь права вважається, як правило,...
-
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - СПИСОК СКОРОЧЕНЬ
Автономна Республіка Крим - АРК Кодекс адміністративного судочинства України - КАСУ Кодекс України про адміністративні правопорушення - КУпАП...
-
Важливим елементом конституційно-правових відносин, на прикладі якого найбільш рельєфно простежується причинно-наслідкова сутність цих правовідносин, є...
-
1. Поняття системи конституційного права та її складові елементи Поняття системи конституційного права сформувалося історично під впливом здобутків...
-
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - РОЗДІЛ 2. СИСТЕМИ КОНСТИТУЦІЙНОГО ПРАВА УКРАЇНИ
1. Поняття системи конституційного права та її складові елементи Поняття системи конституційного права сформувалося історично під впливом здобутків...
-
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - 1. Поняття та склад конституційно-правових відносин
1. Поняття та склад конституційно-правових відносин У вітчизняній і зарубіжній юридичній науці Конституційно-правові відносини розглядаються як...
-
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - РОЗДІЛ 5. КОНСТИТУЦІЙНО-ПРАВОВІ ВІДНОСИНИ
1. Поняття та склад конституційно-правових відносин У вітчизняній і зарубіжній юридичній науці Конституційно-правові відносини розглядаються як...
Конституційне право України - Погорілко В. Ф. - 3. Конституційні основи суспільного ладу України