Конфліктологія - Орлянський B. C. - 2. Методи регулювання конфліктів
Далеко не всі конфлікти можна попередити, тому важливе місце як в кризовому менеджменті, так і в управлінських методах в цілому, повинне відводитися методам регулювання конфлікту.
Регулювання - це окрема форма вирішення конфліктів, яка полягає в тому, що в усуненні суперечностей між опонентами бере участь третя сторона. Залучення третьої сторони можливе навіть і без згоди учасників конфлікту. Під регулюванням конфлікту можна вважати такі дії, які ставлять собі за мету ослабити сам процес боротьби або перевести гостроту відносин в іншу площину, або на інший рівень відносин. Отже, проблема регулювання конфлікту - це проблема обмеження його негативної дії на суспільні відносини і перекладення його в суспільно допустимі форми розвитку. Конфлікт, який регулюється, є контрольованим конфліктом, а тому прогнозованим.
Процес регулювання може включати декілька етапів:
1. початок дій - це виявлення і визнання конфлікту як реальності як для самих учасників, так і для оточуючих або громадськості. Дуже часто це зробити досить важко, бо його хочуть приховати як небажаний. Необхідно мати на увязі, що приховати хочуть обидві сторони;
2. об'єктивна аналітика конфлікту;
3. інституціоналізація конфлікту, коли відбувається визначення правил і норм його протікання, що дозволить ввести конфлікт у форми і межі, прийнятні для суспільства, а також створити можливість передбачати протікання процесу конфлікту;
4. легітимізація конфлікту передбачає визнання суб'єктами яких-небудь суспільних норм і зобов'язань їх дотримуватися;
5. переведення процесу протистояння, багато в чому стихійного, в організований, менш агресивний і руйнівний за своїми діями і можливими наслідками.
Серед численних методів регулювання конфліктів можна виділити заходи щодо поступового Його ослаблення шляхом переведення в інші сфери відносин. Широку практику одержав метод ослаблення конфлікту через переорієнтацію протиборствуючих сторін на зовнішню загрозу. Такою загрозою може стати і раптово виникаюча проблема.
Усунення конфлікту слід розглядати як самостійний метод припинення конфлікту. Його не слід плутати з вирішенням конфлікту. Процес припинення конфлікту відбувається шляхом дії зовнішньої сили, яка ліквідовує або усуває головні структурні елементи конфлікту. Подібний метод силового розведення конфліктуючих сторін застосовується швидко і рішуче. Подібні дії мають сенс, а часто і виправдані, коли результатом їх буде порятунок життя людей, усунення агресії, збереження від знищення великої матеріальної цінності. Дефіцит часу теж може відігравати істотну роль.
Усунення конфлікту можливо провести за допомогою таких заходів: а) примусове усунення (відчуження) одного з суб'єктів конфлікту від активної протидії (мова не обов'язково повинна вестися про насильницькі дії); б) виключення можливості для взаємних протидій на тривалий період часу; в) усунення або ліквідація самого об'єкта конфлікту або якого-небудь дефіциту.
Одним з варіантів припинення конфлікту можна розглядати і такий керівний метод, як раціоналізація відносин, результатом якого можуть стати обставини для ухвалення не зовсім вигідних пропозицій обома сторонами в той час, що дозволив припинити протиборство.
У разі коли керівник упевнений в керованості процесів, що відбуваються в його організації, він може застосувати метод стимулювання конфлікту.
Стимулювання конфлікту - це вид діяльності, направлений на провокацію і стимулювання конфлікту. Подібне стимулювання виправдано тільки за умови, що конфлікт носить конструктивний характер і повністю контрольований. Способи стимулювання можуть бути найрізноманітнішими, але найголовніше, вони повинні бути конструктивними, інакше наслідки можуть виявитися не такими, як чекали.
Серед різноманіття способів і тактик розв'язання конфліктів можна виділити тактику ухилення від конфлікту або метод уникнення. Підставою для виділення подібної тактики можна вважати ступінь готовності (не готовності або не здатності) однієї, або навіть обох сторін, почати активну протидію одна проти одної.
Метод уникнення (ухилення) можуть використовувати різні учасники конфліктного протистояння, як безпосередні учасники, так і ті, хто за своїм статусом може або повинен виступати в ролі посередника для його регулювання. Суть такого методу полягає в ігноруванні самої суті конфліктної ситуації, у відмові від визнання її існування, в самоусуненні, як у фізичному, так і в психологічному значенні. Це може виражатися в тому, що людина в конфліктній ситуації не проявляє яких-небудь дій ні після її вирішення, ні при зміні ситуації. Як будь-який метод, він має свої плюси і мінуси.
Розглянемо в подібному методі спочатку плюси.
Даний метод можливий до використання практично відразу і тому не вимагає додаткових ресурсів; дає можливість тимчасового відстрочення від переходу до її активної частини. Таке відстрочення може навіть запобігти конфлікту, коли в ході його може виявитися неістотність причини конфлікту, або може статися перегляд однієї із сторін своїх первинних цілей.
Розглянемо недоліки подібного методу.
У разі, коли причина конфлікту дуже значна для однієї із сторін, а друга вибрала подібний метод, може реально відбутися ескалація конфлікту. В кожній конкретній конфліктній ситуації необхідна реальна оцінка ступеня важливості для кожної зі сторін предмета конфлікту, бо тактика затягування може тільки законсервувати проблему, результатом чого може бути перехід однієї зі сторін до загострення протистояння.
При всій спірності подібного методу регулювання конфлікту він може бути застосований, проте тільки за певних ситуацій. Розглянемо деякі з них.
- Дуже часто причинами конфліктних ситуацій можуть виступати неістотні, що відкривають тільки частину глибинних передумов конфлікту. В подібних ситуаціях вступ до протиборства можна розглядати як марну витрату сил, яка не зможе конструктивно закінчити конфлікт.
- Тимчасові параметри так само можуть вплинути на ухвалення такого методу поведінки. Виправданням можуть виступати більш важливі проблеми, відвернення від яких може принести більшу втрату.
- Момент обмеженості інформації про предмет конфлікту, необхідність додаткового часу для добору даних для можливого ефективного завершення конфлікту.
- Ухилення від конфлікту також можна вважати адекватним за ситуації, коли одна зі сторін просто не в змозі на рівних вступити в протистояння або для успішного його вирішення. Це можуть бути і суб'єктивні чинники однієї зі сторін, зміна яких через певний час може сприятливо вплинути на результат зіткнення.
Зустрівшись з конфліктною ситуацією, не варто, як ми вже знаємо, шукати причини конфлікту між людьми тільки через несхожість їх характерів. Якщо це не є виключною причиною, то ця несхожість виступає одним з факторів конфліктного протистояння. Серед методів впливу на конфліктну ситуацію можна розглянути структурні методи, до яких відносяться роз'яснення вимог до роботи, використання загально-організаційних комплексних цілей і використання системи винагород.
Роз'яснення вимог до роботи. Рівень інформованої, а точніше ії перекрученість і неточність є однією із серйозних причин багатьох конфліктних ситуацій, тому даний метод передбачає всебічне роз'яснення того, які результати очікуються від кожного, якими повинні бути їхні рівні, канали інформації, системи повноважень і відповідальності, а також чітко визначена політика, процедури і правила. Ясність системи організації роботи може бути тут недостатньою, ясність повинна бути на особистісному рівні, усі повинні добре розуміти, чого від них чекають і в якій ситуації.
Координаторські й інтеграційні механізми. Одним із результативних методів впливу на управління конфліктною ситуацією можна розглядати застосування координаційного механізму, що складається з ланцюга команд. Цей метод, розроблений представниками адміністративної школи керування, спрямований на встановлення ієрархії повноважень, що сприяє впорядкуванню взаємодії людей і прийняттю рішень усередині організації.
В управлінні конфліктною ситуацією дуже корисні засоби інтеграції, такі як управлінська ієрархія, використання служб, що здійснюють зв'язок між функціями, міжфункціональні групи, цільові групи і наради з представниками різних відділів. Дослідження західних учених показують, що організації, що підтримували необхідний для них рівень інтеграції, домагалися більшої ефективності, ніж ті, які не зробили цього.
Загально-організаційні комплексні цілі. Встановлення подібної мети, як структурного методу, вимагає поєднання зусиль великої кількості людей, які були задіяні у груповій діяльності. Ідея, що закладена в ці вищі цілі, - направити зусилля всіх учасників на досягнення загальної мети, щоб вона стала метою кожного.
Структура системи винагороди. Винагороди можна використовувати як метод впливу на конфліктну ситуацію, тому що це може впливати на поводження людей, задіяних у протистоянні, і за певних обставин уникнути дисфункціональних наслідків. Люди, що вносять свій внесок у досягнення загально-організаційних комплексних цілей, допомагають і намагаються підійти до вирішення проблеми комплексно, повинні винагороджуватися. Величезне значення має ситуація, щоб система винагород не заохочувала неконструктивного поводження окремих осіб або груп.
Систематичне скоординоване використання системи винагород і заохочень тих, хто сприяє здійсненню саме загально-організаційних цілей, допомагаючи людям зрозуміти, як їм варто поводитись в конфліктній ситуації, повинне повністю відповідати прагненню керівництва.
Оцінкою керуючих дій на вирішення конфліктів повинні виступати показники конструктивності їх розв'язання - ступінь вирішення суперечності, який лежав в основі конфлікту, і перемога в протистоянні того опонента, який був правим. З такою позицією слід погоджуватися, адже чим повніше зняте конфліктне протистояння між його учасниками, тим більше упевненості в тому, що між ними надалі протиборство не переросте в конфліктне протистояння або протиборство. Перемогу справедливості в конфлікті необхідно розглядати як ствердження істини, справедливості, оптимізації соціально-психологічного клімату в організації або групі. В той же час необхідно пам'ятати, що у протилежної сторони так само присутні свої інтереси, які не слід ігнорувати. Саме конфлікт є тією ситуацією, коли ці інтереси можна через переорієнтацію мотивацій протилежної сторони відвести від конфліктного протистояння.
Схожі статті
-
Конфліктологія - Орлянський B. C. - 3. Границі конфліктів
Процес конфлікту складається з цілого ряду структурних елементів, які взаємопов'язані між собою і, в той же час, кожен з них відіграє достатню і...
-
Конфліктологія - Орлянський B. C. - 3. Поводження людей у конфліктах
У будь-якому соціальному конфлікті, незалежно від його рівня і сфери, учасниками виступають люди - індивіди, групи, прошарки, класи, національно-етнічні...
-
Конфліктологія - Орлянський B. C. - 1. Суб'єктивні й об'єктивні причини конфліктів
План 1. Об'єктивні і суб'єктивні причини конфліктів. 2. Етапи і фази конфлікту. 3. Поводження людей у конфлікті. 1. Суб'єктивні й об'єктивні причини...
-
Конфліктологія - Орлянський B. C. - 4. Функції конфліктів
Насамперед, функції конфліктів можна поділити на дві великі групи щодо основних сфер громадського життя - матеріальні і духовні. Матеріальна функція...
-
Конфліктологія - Орлянський B. C. - 3. Міжособисті конфлікти
Під міжособистими конфліктами розуміється відкрите зіткнення людей у процесі їхніх взаємовідносин чи спільної діяльності, що виявляються у вигляді...
-
Конфліктологія - Орлянський B. C. - 2. Структурна модель конфлікту
Процес конфлікту складається з цілого ряду структурних елементів, які взаємопов'язані між собою і, в той же час, кожен з них відіграє достатню і...
-
Конфліктологія - Орлянський B. C. - 2. Етапи і фази конфлікту
Особливостями конфлікту як соціального явища, механізмів його виникнення і вирішення є те, що конфлікт виступає не як одномоментне явище, а як процес, що...
-
Конфліктологія - Орлянський B. C. - Лекція 3. Динаміка конфлікту і механізми його розвитку
План 1. Об'єктивні і суб'єктивні причини конфліктів. 2. Етапи і фази конфлікту. 3. Поводження людей у конфлікті. 1. Суб'єктивні й об'єктивні причини...
-
Конфліктологія - Орлянський B. C. - 4. Міжгрупові конфлікти
Міжгруповим конфліктом можна вважати протидії між групами людей, а також між окремими представниками цих груп, якщо в умовах конфліктних дій ці учасники...
-
Конфліктологія - Орлянський B. C. - 1. Класифікація конфліктів
План 1. Класифікація конфліктів. 2. Внутрішньоособисті конфлікти. 3. Міжособисті конфлікти. 4. Міжгрупові конфлікти. 1. Класифікація конфліктів У...
-
Конфліктологія - Орлянський B. C. - 8. Юридичний конфлікт
Сьогодні в світі налічується близько 200 держав і більше 4000 культур. Поняття "культура" в науковій літературі означає специфічний спосіб організації і...
-
Конфліктологія - Орлянський B. C. - 7. Конфлікт культур і духовних цінностей
Сьогодні в світі налічується близько 200 держав і більше 4000 культур. Поняття "культура" в науковій літературі означає специфічний спосіб організації і...
-
Конфліктологія - Орлянський B. C. - Лекція 4. Класифікація конфліктів
План 1. Класифікація конфліктів. 2. Внутрішньоособисті конфлікти. 3. Міжособисті конфлікти. 4. Міжгрупові конфлікти. 1. Класифікація конфліктів У...
-
Конфліктологія - Орлянський B. C. - Типологія політичних конфліктів
План 1. Рольові конфлікти. 2. Політичні конфлікти. 3. Соціальні конфлікти. 4. Сімейні конфлікти. 5. Міжетнічні конфлікти. 6. Міжконфесійні конфлікти. 7....
-
Конфліктологія - Орлянський B. C. - Лекція 5. Сфери розгортання конфліктів
План 1. Рольові конфлікти. 2. Політичні конфлікти. 3. Соціальні конфлікти. 4. Сімейні конфлікти. 5. Міжетнічні конфлікти. 6. Міжконфесійні конфлікти. 7....
-
Конфліктологія - Орлянський B. C. - 1. Об'єкт і предмет конфліктології
Вивчення конфліктології майбутніми фахівцями, чия діяльність буде пов'язана з численними особистими й офіційними контактами, обумовлюється тією роллю, що...
-
Конфліктологія - Орлянський B. C. - 5. Етнонаціональний конфлікт
Національні (міжетнічні) конфлікти належать до найбільш заплутаних і складно розв'язуваних. Як показує історія, у більшості поліетнічних країн...
-
Вивчення конфліктології майбутніми фахівцями, чия діяльність буде пов'язана з численними особистими й офіційними контактами, обумовлюється тією роллю, що...
-
Конфліктологія - Орлянський B. C. - 1. Конфлікт - феномен соціального явища
План 1. Конфлікт - феномен соціального явища. 2. Структурна модель конфлікту. 3. Границі конфлікту. 4. Функції конфліктів. 1. Конфлікт - феномен...
-
Конфліктологія - Орлянський B. C. - Лекція 2. Природа конфлікту
План 1. Конфлікт - феномен соціального явища. 2. Структурна модель конфлікту. 3. Границі конфлікту. 4. Функції конфліктів. 1. Конфлікт - феномен...
-
Конфліктологія - Орлянський B. C. - 4. Становлення конфліктології
Конфліктологія - відносно молода наука, у завершеному вигляді вона з'явилася лише в середині XX століття. Однак конфлікти існували завжди, тому перші...
-
Конфліктологія - Орлянський B. C. - 2. Внутрішньоособисті конфлікти
План 1. Класифікація конфліктів. 2. Внутрішньоособисті конфлікти. 3. Міжособисті конфлікти. 4. Міжгрупові конфлікти. 1. Класифікація конфліктів У...
-
Конфліктологія - Орлянський B. C. - 1. Сутність керування конфліктами та їх діагностика
План 1. Сутність керування конфліктами та їх діагностика. 2. Методи регулювання конфліктів. 3. Моделі і стилі виходу з конфлікту. 1. Сутність керування...
-
Конфліктологія - Орлянський B. C. - Лекція 6. Керування конфліктами
План 1. Сутність керування конфліктами та їх діагностика. 2. Методи регулювання конфліктів. 3. Моделі і стилі виходу з конфлікту. 1. Сутність керування...
-
Конфліктологія - Орлянський B. C. - Основні лінії суперечностей
Під економічним конфліктом розуміється протиборство суб'єктів соціально - економічних відносин з приводу дефіциту економічних ресурсів, для подолання...
-
Конфліктологія - Орлянський B. C. - 9. Економічний конфлікт
Під економічним конфліктом розуміється протиборство суб'єктів соціально - економічних відносин з приводу дефіциту економічних ресурсів, для подолання...
-
Конфліктологія - Орлянський B. C. - Передмова
Вивчення конфліктології майбутніми фахівцями, чия діяльність буде пов'язана з численними особистими й офіційними контактами, обумовлюється тією роллю, що...
-
Конфліктологія - Орлянський B. C. - 1. Рольові конфлікти
План 1. Рольові конфлікти. 2. Політичні конфлікти. 3. Соціальні конфлікти. 4. Сімейні конфлікти. 5. Міжетнічні конфлікти. 6. Міжконфесійні конфлікти. 7....
-
Конфліктологія - Орлянський B. C. - 6. Міжконфесійні конфлікти
Релігійні конфлікти виникають в духовній сфері життя суспільства і торкаються питань віри і духовних цінностей. Релігійні конфлікти належать до групи...
-
Конфліктологія - Орлянський B. C. - 2. Політичний конфлікт
План 1. Рольові конфлікти. 2. Політичні конфлікти. 3. Соціальні конфлікти. 4. Сімейні конфлікти. 5. Міжетнічні конфлікти. 6. Міжконфесійні конфлікти. 7....
Конфліктологія - Орлянський B. C. - 2. Методи регулювання конфліктів