Історія вчень про державу і право - Мироненко О. М. - Вольтер (1694-1778)

Прихильник ідеї прогресу, що спирається на розум і освіту, філософ, просвітитель, енциклопедист, письменник. Справжнє ім'я і прізвище - Франсуа-Марі Аруе. Перу Вольтера належать: наукові праці "Історія Карла XII" (1731), "Філософські листи" (1733), "Доба Людовіка XIV" (1751), "Історія Росії за царя Петра Великого" (1759-1763), "Республіканські ідеї" (1765); літературні твори - трагедії "Брут" (1731), "Заїра" (1732), "Смерть Цезаря"(1735), "Магомет" (1741), поеми "Ліга" (1723), "Орлеанська діва" (1735, надрукована 1755); філософсько-сатиричні повісті "Задіг, або Доля" (1748), "Мікромегас" (1752), "Кандід, або Оптимізм" (1759), "Вавилонська царівна" (1768).

Вольтер вважав, що природні закони грунтуються на розумі людини. Він заперечував варварство та заборони. Людина, з його погляду, подібна до розумної машини. її призначення - бути вільною і рівною серед рівних. Отже, свобода особи - це залежність лише від законів, це свобода совісті, віросповідання, мислення, творчості, друку. Рівність людей полягає у рівності перед законом, скасуванні станового суспільства, привілеїв церковників і феодалів, узаконенні рівної для всіх цивільної правоздатності.

Держава, за Вольтером, виникає не за божественною волею, а внаслідок договору між самими людьми. її первісна форма - республіка, яку очолює вождь, що поступово зосереджує владу в своїх руках і стає королем. Монархія усуває республіканський устрій і утверджується як "найдосконаліша форма держави ". Однак такою вона є лише за владування освіченого короля, сповненого прагнення творити добро для людей. За цих умов прийнятним стає й освічений абсолютизм, який єдиновладно, шляхом реформ, без повстань і революцій у майбутньому поступиться місцем конституційній монархії. У державі Вольтера скасовані привілеї духівництва, церковні суди; священнослужителі стають державними службовцями, отримуючи за це державну платню. Реєстрація актів громадянського стану передається до компетенції органів державної влади. Вольтер вимагав ліквідації системи провінційного права у Франції, численних місцевих феодальних повинностей і впровадження єдиної державної правової системи.

Схожі статті




Історія вчень про державу і право - Мироненко О. М. - Вольтер (1694-1778)

Предыдущая | Следующая