Історія України - Литвин В. М. - Війна за незалежність Української держави 1649 р. Зборівський мир
Грандіозні перемоги, здобуті козацьким військом упродовж 1648 р., до невпізнання змінили Україну. Адже тріумфальне просування повсталих на захід супроводжувалося не лише зламом існуючих доти на українських землях старих соціально-економічних порядків і владних структур Речі Посполитої, а й становленням нових, заснованих на традиціях козацького самоврядування та судоустрою. Унаслідок цього на осінь 1648 р. полково-сотенний устрій утверджується не лише в традиційних козацьких регіонах і згаданих вище Лівобережжі та Чернігово-Сіверщині, а й у південно-східній частині Волинського, Подільського воєводств і навіть зачіпає південну частину Руського воєводства.
Поряд зі створенням місцевих органів самоврядування розпочинаються процеси формування апарату верховної влади, де поруч з гетьманом чільні місця посідають генеральні старшини.
Вкрай важливим для розуміння логіки подальшого розвитку Української революції є аналіз тих змін, що сталися на рубежі 1648-1649 р. у принциповому змісті політичної програми повсталих, адже саме в цей час український гетьман і його оточення вперше формулюють вимоги розриву з Річчю Посполитою та створення удільної Української держави.
Безумовно, що підгрунтя такої разючої метаморфози було закладене грандіозними перемогами козацької зброї та успіхами у становленні козацького устрою на українських землях. Але досить важливу роль у цьому процесі відіграли й події, що відбулися в Києві наприкінці грудня 1648 - початку січня 1649 р. Саме в цей час Богдан Хмельницький як тріумфатор в'їхав до давньої княжої столиці Русі, де його урочисто зустрічали городяни, представники православного духовенства, студенти Києво-Могилянського колегіуму. Прибуття гетьмана Київ вітав дзвонами в церквах, гарматними пострілами на замку та декламаціями написаних на його честь київськими інтелектуалами віршів, в яких його було проголошено "Руським Мойсеєм", "спасителем, освободителем і визволителем народу з лядської неволі".
У Києві гетьман мав зустрічі з київським митрополитом Сильвестром Косовим і єрусалимським патріархом Паїсієм. У Святій Софії Київській патріарх провів урочисте богослужіння, під час якого Богдану було відпущено не лише всі наявні на той час гріхи, а й гріхи майбутні. Така процедура була необхідним елементом коронації європейських володарів, і вона наочно демонструвала ставлення тогочасного українського суспільства до неординарної особи українського гетьмана.
Під впливом київських зустрічей і розмов з вищим українським і вселенським православним духовенством Хмельницький близько 8 січня 1649 р.
Відправляє до російського царя посольство полковника Силуяна Мужилов-ського із проханням про надання Війську Запорозькому воєнної допомоги та прийняття його під царську протекцію. Цим самим гетьман недвозначно демонструє наміри не обмежуватися досягнутим, а продовжувати боротьбу з Річчю Посполитою до здобуття повної незалежності України.
Ще більш відверто Хмельницький говорить про свої наміри "вибити з неволі лядської" український народ під час переговорів з королівськими комісарами, що розпочалися в Переяславі у другій половині лютого 1649 р. У ході зустрічей з польською делегацією, очолюваною А. Киселем, гетьман чітко вказує на право українського народу на створення власної держави в межах його проживання. Крім того, український лідер недвозначно говорить і про свій намір звільнити Українську державу від зверхності польського монарха. Вельми важливою у контексті еволюції української державної ідеї є і його заява щодо соборності українських земель. Зокрема, під час зустрічей з королівськими комісарами в Переяславі він заявляє про свій намір звільнити "з неволі лядської весь народ руський". Трохи згодом, уже з весни 1649 р., збереглися відомості про те, що Хмельницький розглядає козацьку Україну як спадкоємицю Київської Русі та воліє створення Української козацької держави по тих кордонах, "як володіли благочестиві великі князі".
Таким чином, упродовж першої половини 1649 р. вперше в історії української суспільно-політичної думки було сформулювано національну державну ідею, що стала визначальною у визвольних змаганнях народу протягом наступних десятиліть і століть. Вона передбачала створення незалежної Української держави в етнічних межах України.
Готуючись до війни, Хмельницький намагався створити антипольську коаліцію. З цією метою він переконує московське керівництво в доцільності виступити разом з Військом Запорозьким проти свого супротивника, який завдав Москві таких серйозних територіальних збитків у ході Смоленської війни. Одночасно гетьман активно розвиває стосунки із тогочасним правителем Трансільванії Д'єрдєм II Ракоці, закликаючи його силою зброї здобути польську корону, претензії на яку висував його батько, Д'єрдь І Ракоці. Певні сподівання Хмельницький покладав і на литовських протестантів на чолі з польним гетьманом литовським Янушем Радзивіллом, котрий у минулому році так і не прийшов на допомогу полякам у їх боротьбі з повсталими козаками. Крім того, з осені 1648 р. інтенсифікуються переговори з Османською Портою, а також й надалі зберігає свою актуальність українсько-кримський військово-політичний союз.
Наприкінці травня 10-12-тисячне (а разом з обозними та військовими слугами - 18-20-тисячне) польське військо переправилося через Горинь і кількома колонами вторгнулося у південно-східну Волинь. На зустріч ворогу через Животів, Пиків, Хмільник і Старокостянтинів вирушив з військами гетьман Хмельницький. Наприкінці червня в Україну надійшла обнадійлива для Богдана звістка про те, що головні сили кримського хана форсували Дніпро й рухаються на з'єднання з козаками.
17 липня Хмельницький розпочав штурми Збаразької фортеці. За її мурами знайшли захист загони регіментаря А. Фірлея та надвірні корогви князя Вишневецького. Ще на шляху до Збаража, вранці 9 липня 1649 р., відбулося об'єднання української армії з ордами хана Іслам-Герея (всього близько 40 тисяч вояків). Хмельницький мав у своєму розпорядженні приблизно 80-90 тисяч осіб, з них більше половини, тисяч 50-60, було випробуваних у боях досвідчених вояків, а решта - вчорашні селяни й міщани.
Зважаючи на свою чисельну перевагу, гетьман організовував численні штурми фортечних валів, деякі з них були досить близькими до успіху. Особливо активізувалися козацькі приступи з кінця липня - початку серпня, коли за наказом гетьмана Хмельницького навпроти фортечного муру було насипано рівний з ним по висоті земляний вал, звідки козацька артилерія могла обстрілювати весь табір противника. Генеральний штурм було розпочато 6 серпня. У його ході козакам вдалося в ряді місць захопити ворожі позиції, та все ж втримати їх із-за відчайдушного опору польських жовнірів і шляхти не вдалося. І все ж таки становище останніх стало по-справжньому критичним, оскільки козаки в ніч на 8 серпня насипали навколо польського табору ще декілька валів, а, крім того, надійно перекрили будь-яке сполучення тих, хто залишався у фортеці, з навколишнім світом, внаслідок чого в Збаражі виникли великі проблеми із продовольством, питною водою.
Від остаточного розгрому захисників Збаража порятувало те, що врешті-решт на допомогу підходив Ян Казимир з коронною армією та посполитим рушенням (понад 20 тисяч жовнірів і шляхти та близько 15 тисяч обозних і військових слуг, при 30 гарматах). У ніч з 13 на 14 серпня за результатами наради гетьмана Хмельницького та хана Іслам-Герея близько 40 тисяч козаків і 20 тисяч татар було знято з облоги Збаразької фортеці і спрямовано навперейми королю, аби не допустити його наближення до Збаража.
Хмельницькому та Іслам-Герею вдалося здійснити свій марш на зустріч Яну Казимиру доволі блискавично й непомітно для ворожої розвідки. Отож справжнім шоком для короля та його оточення став несподіваний напад козаків і татар на авангард та обоз польського війська, як воно тільки-но розпочало вранці 15 серпня 1649 р. переправу через р. Стрипу в районі м. Зборова (нині районний центр Тернопільської обл.). Атакуючим вдалося зім'яти польські дозори, покликані захищати переправу, та завдати відчутних втрат полкам, кинутим королем на ліквідацію прориву. Утім виявлена королем холоднокровність дала можливість вишукати польські полки для відбиття атак. За його наказом було розпочато зведення захисних валів, але завершити їх будівництво не встигли - на горизонті з'явилися передові загони Хмельницького та Іслам-Герея.
Спершу основного удару було завдано по центру та правому крилі. Тут велику активність виявляли татари, але сильний зустрічний вітер заважав їм вести прицільний і дошкульний обстріл поляків з лука. Згодом масованого удару було завдано по правому крилі, і він виявився настільки потужним, що польські корогви не витримали й почали відступати. З поля бою втекли ряд магнатів і коронний канцлер. Дуже швидко втеча почала набирати масового характеру. Зібравши біля себе дві козацькі корогви та 200 рейтарів особистої охорони, Ян Казимир зумів на деякий час стримати наступ, і це дозволило привести до тями решту війська та порятувати табір від цілковитого розгрому. Утім на вечір 15 серпня 1649 р. Річ Посполита опинилася на краю прірви.
Але ніч з 15 на 16 серпня 1649 р., за визначенням Михайла Грушевського, стала однією з найтрагічніших в українській історії. Перебуваючи під загрозою повного знищення та не маючи засобів, аби в якийсь спосіб зарадити становищу, польський уряд схилив хана до укладення мирної угоди.
Наступного дня бої розгорнулися з новою силою, щоправда, участь татар у них дедалі більше згасала. Під вечір 16 серпня хан віддав наказ про припинення атак і початок переговорів з поляками. Договір, що постав у результаті цих переговорів, передбачав проголошення "вічної приязні" сторін і надання взаємної допомоги проти спільного ворога; польське керівництво брало на себе зобов'язання щорічно надсилати в Крим "упоминки"; не перечити хану у залученні ним в разі потреб військового союзу Війська Запорозького проти третьої сторони та залишити козаків при їхніх давніх правах і вольностях "згідно з окремою угодою".
Укладення ханом договору з королем ставило Хмельницького у вкрай важке становище - заручника їх волі. Зважаючи на це, українській стороні довелося піти на певні поступки полякам, які й були закріплені в Зборівському договорі 1649 р.
У відповідності з його положеннями козацька Україна отримувала автономію лише у складі трьох воєводств - Брацлавського, Київського та Чернігівського, лінія розмежування мала проходити від Димера до Коростишева, Погребиш, Вінниці, Брацлава та Ямполя, а відтак втрачалися території Барського, Зв'ягельського, Любартівського, Мпропільського. Остропільського та Подністровського полків. Чисельність реєстру обмежувалася 40 тисячами козаків. Шляхті гарантувалося право вільного повернення до своїх маєтностей на українських землях, на яких мали бути відновлені дореволюційні повинності підданих. Розв'язання проблеми релігійної толерантності та ліквідації унії відкладалося до вального сейму.
Оцінюючи мир 1649 р., варто наголосити, що він, хоч і перекреслював плани Хмельницького щодо досягнення повної незалежності та демонстрував ненадійність воєнно-політичного союзу з Кримом, разом з тим, дозволяв українським лідерам продовжити боротьбу за реалізацію державної ідеї.
Схожі статті
-
Історія України - Литвин В. М. - Розгортання революції та еволюція програмних вимог її лідерів
Ситуація військової катастрофи, якої Польська Корона зазнала в Україні, ускладнювалася династичною кризою. Ще напередодні Корсунської битви помер король...
-
Історія України - Литвин В. М. - Козацькі повстання 20-30-х років ХVII ст
Активна участь козацтва у відсічі турецької агресії та бойова співдружність із польським військом на полях битв Хотинської війни давали підстави...
-
Передумови, причини та початок Національної революції Однією з головних передумов визрівання в Україні Національної революції, що вибухнула з початком...
-
Історія України - Литвин В. М. - Розділ 7. ПОЧАТКИ КОЗАЦЬКОЇ ЕРИ УКРАЇНСЬКОЇ ІСТОРІЇ
Генеза українського козацтва, формування його станових ознак Термін "козак" має тюркське походження. Вперше його появу фіксує Початкова монгольська...
-
Історія України - Литвин В. М. - Козацькі війни кінця XVI ст
Першою серйозною пробою сил козацтва як впливової військово-політичної сили Речі Посполитої стала козацька війна 1591 - 1593 pp., яку спершу очолив...
-
Історія України - Литвин В. М. - Розділ 4.ПІДНЕСЕННЯ ГАЛИЦЬКО-ВОЛИНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ
Південна Русь після монгольського завоювання Після погрому Київської землі наприкінці 1240 р. монгольські орди рушили далі на захід. Здолавши впертий...
-
Історія України - Литвин В. М. - Тенденції політичного розвитку Давньоруської держави
Політична дезінтеграція руських князівств, викликана як розростанням князівської родини, усвідомлення представниками окремих її гілок власної...
-
Історія України - Литвин В. М. - Розділ 6. УКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ В СКЛАДІ РЕЧІ ПОСПОЛИТОЇ
Розділ 6. УКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ В СКЛАДІ РЕЧІ ПОСПОЛИТОЇ Люблінська унія 1569 р. та утворення Речі Посполитої На початку 1558 р. російський цар Іван Грозний...
-
Історія України - Литвин В. М. - Частина 2. Україна в ранній Новий час
Розділ 6. УКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ В СКЛАДІ РЕЧІ ПОСПОЛИТОЇ Люблінська унія 1569 р. та утворення Речі Посполитої На початку 1558 р. російський цар Іван Грозний...
-
Історія України - Литвин В. М. - Берестейський собор 1596 р. та проголошення церковної унії
Наприкінці XVI ст. Православна Церква на землях Речі Посполитої переживала глибоку кризу, що була викликана цілим рядом обставин, як об'єктивного, так і...
-
В економічному розвитку Європи принципові зрушення розпочинаються ще з кінця XV ст., коли в Західній Європі протікають процеси інтенсивного становлення...
-
Історія України - Литвин В. М. - Люблінська унія 1569 р. та утворення Речі Посполитої
Розділ 6. УКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ В СКЛАДІ РЕЧІ ПОСПОЛИТОЇ Люблінська унія 1569 р. та утворення Речі Посполитої На початку 1558 р. російський цар Іван Грозний...
-
Історія України - Литвин В. М. - Галицько-Волинська Русь наприкінці XIII - першій половині XIV ст
По смерті короля Данила 1264 р. номінальним правителем Галицько-Волинської держави став його молодший браті номінальний співправитель Василько Романович....
-
Історія України - Литвин В. М. - Становлення Давньоруської держави
Найдавніша згадка назви Русь зафіксована під 839 р. у франкській хроніці єпископа Пруденція "Бертинські аннали", де йдеться про присутність якихось Росів...
-
Історія України - Литвин В. М. - Передумови, причини та початок Національної революції
Передумови, причини та початок Національної революції Однією з головних передумов визрівання в Україні Національної революції, що вибухнула з початком...
-
Історія України - Литвин В. М. - Генеза українського козацтва, формування його станових ознак
Генеза українського козацтва, формування його станових ознак Термін "козак" має тюркське походження. Вперше його появу фіксує Початкова монгольська...
-
Історія України - Литвин В. М. - Корона Данила Галицького
На час монгольської навали на Галицько-Волинське князівство там княжив найбільш відомий з-поміж усіх галицько-волинських правителів - князь Данило...
-
Історія України - Литвин В. М. - Галицько-Волинська держава Романа Мстиславича
До кінця XI ст. волинські та прикарпатські землі утворювали суцільну адміністративну одиницю, що підпорядковувалася безпосередньо київському княжому...
-
Історія України - Литвин В. М. - Південна Русь після монгольського завоювання
Південна Русь після монгольського завоювання Після погрому Київської землі наприкінці 1240 р. монгольські орди рушили далі на захід. Здолавши впертий...
-
У 1093 р. помер Всеволод Ярославович - останній з київських Князів, названих У заповіті Ярослава Мудрого. І таким чином, освячений авторитетом мудрого...
-
Історія України - Литвин В. М. - Соціокультурний розвиток Київської Русі
Хрещення Київської Русі зумовило чимало важливих зрушень у духовній, політичній та економічній сферах, внесло нове розуміння етики та моралі, дало...
-
Князь Володимир встиг зробити дуже багато для зміцнення держави, посилення князівської влади та підняття її авторитету. На початок XI ст. Давньоруська...
-
Велике князівство Литовсько-Руське (остаточне формування території якого завершилося лише в 1520-ті рр.) на кінець XV ст. було державою...
-
Загадкова смерть князя Вітовта у 1430 р. стала початком важливих політичних бродінь у державі, що були визначальними в наступні десятиліття. Насамперед...
-
Історія України - Литвин В. М. - Князювання Вітовта. Городельська унія 1413 р
На рубежі 80-90-х рр. XIV ст. проти Кревської унії виступила знать Литви та Чорної Русі - історичної області, що була ядром формування Великого...
-
Роки гетьманування визначного козацького лідера та впливового громадсько-політичного діяча Петра Конашевича-Сагайдачного - а він гетьманував (з...
-
За формою своїх політико-державних зв'язків Литовське князівство аж до кінця XIV ст. більшою мірою підходило під кваліфікацію федерації земель-князівств....
-
Історія України - Литвин В. М. - Входження Русі-України до складу Литовського князівства
Входження Русі-України до складу Литовського князівства Смерть останнього номінального представника династії Романовичів Юрія II в 1340 р., що потягла за...
-
Історія України - Литвин В. М. - Розділ 5. ВЕЛИКЕ КНЯЗІВСТВО ЛИТОВСЬКО-РУСЬКЕ
Входження Русі-України до складу Литовського князівства Смерть останнього номінального представника династії Романовичів Юрія II в 1340 р., що потягла за...
-
Історія України - Литвин В. М. - Київська Русь у середині - другій половині X ст
У середині 940-х рр. на Русі сталася подія, яка спричинила істотні зміни у функціонуванні давньоруської держави. Пізно восени 944 р. князь Ігор, як...
Історія України - Литвин В. М. - Війна за незалежність Української держави 1649 р. Зборівський мир