Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - 3.1.4. Взаємодія аналізаторів під час приймання інформації
Значну кількість інформації оператор отримує через зоровий і слуховий канали, що спричиняє їх значне перевантаження. До того ж унаслідок дії певних перешкод сигнали цієї модальності можуть стати значно викривленими, що зумовлює похибку в сприйнятті інформації. В зв'язку з цим останнім часом здійснюється пошук можливостей передавання інформації по інших каналах сприйняття інформації людиною-оператором. Найперспективнішим уважається використання тактильного аналізатора.
Експериментальні дослідження довели, що дотиковий образ формується на базі синтезу значної кількості тактильних і кінестетичних сигналів. Відомо, що шкіра людини сприймає термічні, хімічні, механічні та електричні подразники. Якщо використання перших двох поки що неможливе для передавання інформації, то відносно двох останніх є певні досягнення (47; 100].
Механічні подразнення передаються за допомогою вібраторів і сприймаються різними частинами шкіри тіла людини по-різному. Абсолютна чутливість вимірюється мінімальним тиском, необхідним для виникнення відчуття, і становить: для найбільш чутливих зон (губи, язик) - 1...50 мг/мм2, для найменш чутливих зон (спина, живіт) - 10 г/мм2.
Диференціальний поріг розрізнення дорівнює приблизно 7 % початкового тиску.
Просторова чутливість теж залежить не тільки від характеристик подразника, а й від особливостей певних зон тіла людини. Диференціальний просторовий поріг є мінімальним на губах та кінчиках пальців - 1 ...2,5 мм, а максимальний - на спині та плечах - 60 мм. Найбільша чутливість спостерігається за частоти вібрації 100...300 Гц.
Відомий цікавий спосіб передавання інформації за допомогою вібраторів. Людську мову записують на плівку і відтворюють у декілька разів повільніше від нормального темпу. Отримані низькочастотні електричні сигнали перетворюють у механічні коливання пластинки, яка торкається поверхні шкіри людини. Після кількох тренувань оператори можуть визначати основні звуки мови. Цей метод може бути використаний при передаванні сигналів в умовах значних шумів, коли слуховий аналізатор діє неефективно.
Крім того, при порушеннях зору людини (у сліпих та сліпоглухих) роль тактильного аналізатора стає провідною, бо це єдиний канал, яким інформація від зовнішнього середовища передається у мозок людини.
Особливості тактильно-вібраційної чутливості людини враховані при конструюванні оригінального приладу для сліпих "Оптакон", у якому оптичні сигнали перетворюються на тактильно-вібраційні, що дає сліпій людині можливість читати звичайні книги зі швидкістю 40-50 слів за хвилину.
За всіх досягнень у цьому напрямку є і певні недоліки, котрі стримують використання механічного способу передавання інформації. Передусім це недосконалість самих вібраторів, а саме їхня громіздкість та інерційність. У зв'язку з цим ведуться розробки з використання електрошкіряних подразників для передавання інформації з прямокутовими імпульсами струму. Залежно від величини імпульсу розрізняють три характерні пороги відчуття:
O абсолютний поріг, за якого людина відчуває дію подразника;
O больовий поріг, коли в людини виникають неприємні відчуття;
O поріг нестерпного болю, за якого людина припиняє дію подразника.
При використанні електрошкіряних подразників необхідне попереднє тренування, після якого абсолютний поріг знижується, а інші пороги підвищуються, але після цього вони майже не змінюються у часі і не залежать від зони подразнення. У людей похилого віку вони вищі, ніж у молодих.
Значною перевагою електрошкіряного подразнення порівняно з механічним є менша (приблизно в 100 разів) необхідна потужність сигналу, а також можливість використання мініатюрних електродів. Це дуже важливо при розробці необхідних приладів для використання їх при передаванні інформації через тактильний аналізатор. У нашій країні та за кордоном продовжуються розробки з використання тактильних стимуляторів, "тактильних кодів" для підвищення ефективності передавання інформації операторові.
3.1.4. Взаємодія аналізаторів під час приймання інформації
Різні канали передавання інформації використовують і різні аналізатори, які функціонують не окремо, а в єдиній, дуже складній системі. При цьому дія подразника на певний аналізатор спричиняє не тільки пряму реакцію, а й впливає на функціонування усіх інших. Так, наприклад, чутливість центрального поля зору змінюється під впливом гучних звуків, а запахи, смак солодкого, зручне положення тіла людини, підвищення атмосферного тиску або опромінювання шкіри знижують чутливість периферійного поля зору [138].
Міжаналізаторні зв'язки поділяються на три основні групи:
O активізуючі;
O інформуючі;
O вікаруючі.
Активізуючі зв'язки забезпечують певний рівень активності аналізатора незалежно від характеру дії побічних подразників. Вони не впливають на зміст почуттєвих образів і можуть бути як безумовно-рефлекторними, так і умовнорефлекторними.
Інформуючі зв'язки впливають на зміст почуттєвих образів. До них належать різнобічні асоціації відчуттів, перехід їх від однієї модальності до іншої (візуалізація чуттєвих образів) тощо.
Вікаруючі зв'язки забезпечують можливість заміни певних функцій одного аналізатора іншим.
Завдяки взаємодії цих зв'язків у процесі розвитку і трудової діяльності людини формуються певні функціональні системи, структура і організація яких зумовлена загальними умовами життєдіяльності людини, усім процесом її природного розвитку.
Взаємодію аналізаторів ураховують при застосуванні полімодальних сигналів, тобто сигналів, які складаються з подразників, адекватних різним аналізаторам.
Полімодальні сигнали застосовують для дублювання сигналу, тобто його одночасного посилання по різних каналах приймання. Дублювання сигналів може підвищити надійність передавання інформації операторові, особливо за малоймовірних подій. Воно може приводити до розширення обсягу короткочасної пам'яті оператора [47; 133].
Другим шляхом використання полімодальних сигналів є розподіл інформації по різних аналізаторах із метою зняття перевантаження одного з них, особливо зорового, тому необхідно враховувати можливості кожного аналізатора. Так, слух має певні переваги у прийманні неперервних сигналів, а зір - дискретних. Найменший час реакції - на тактильний подразник, що може бути використано при передаванні сигналів небезпеки, які вимагають швидких дій. Зоровий і слуховий аналізатори сприймають інформацію дистантно, а тактильний - безпосередньо. Розподіл інформації надає можливість побудови полісенсорних інформаційних моделей [60; 100], що сприяє підвищенню ефективності її приймання.
Третім шляхом використання полімодальних сигналів є їхнє переведення з однієї модальності на іншу. На відміну від попереднього різні аналізаторні системи працюють не паралельно, а послідовно. Підвищення втоми певного аналізатора (наприклад зорового) зумовлює перехід на іншу модальність сигналу (слухову або тактильну).
Дослідження (111; 117; 138] показали, що продуктивність роботи оператора підвищується на 30-40 %, коли послідовно використовувати зоровий, слуховий і тактильний канали. Якщо ж інформацію подавати тільки по зоровому каналу, такого ефекту не відбудеться.
Отже, особливості взаємодії аналізаторів необхідно враховувати у розробці засобів відображення інформації і методів навчання операторів, у побудові інформаційних моделей і конструюванні певних технічних засобів.
Схожі статті
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - 3.1.3. Характеристики тактильного аналізатора
Значну кількість інформації оператор отримує через зоровий і слуховий канали, що спричиняє їх значне перевантаження. До того ж унаслідок дії певних...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - 3.1. Приймання інформації
3.1. Приймання інформації Важливою складовою діяльності оператора є етап приймання інформації про об'єкт управління. Головними психічними процесами, що...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - Часові характеристики
Інформаційні характеристики зорового аналізатора зумовлені пропускною здатністю, що визначає кількість інформації, яку може сприйняти аналізатор за...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - Просторові характеристики
Інформаційні характеристики зорового аналізатора зумовлені пропускною здатністю, що визначає кількість інформації, яку може сприйняти аналізатор за...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - Інформаційні характеристики
Інформаційні характеристики зорового аналізатора зумовлені пропускною здатністю, що визначає кількість інформації, яку може сприйняти аналізатор за...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - Розділ 3. Психофізіологічні основи діяльності оператора
3.1. Приймання інформації Важливою складовою діяльності оператора є етап приймання інформації про об'єкт управління. Головними психічними процесами, що...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - 2.1. Особливості і класифікація
2.1. Особливості і класифікація Тенденція розвитку автоматизованого та автоматичного виробництва свідчить, що віл початку виникнення інженерної...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - 2.4. Інформація та оператор у системі управління
Для опису та оцінки діяльності людини-оператора з переробки інформації у CЛМ застосовують ідеї, поняття і математичний апарат теорії інформації....
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - 3.1.2. Характеристики слухового аналізатора
Одним із основних каналів передавання інформації операторові є звукові сигнали, завдяки яким він Отримує до 10 % її обсягу. При відображенні цих сигналів...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - Енергетичні характеристики
Найбільша кількість інформації (близько 90 %) передається через зоровий аналізатор, адекватними подразниками для якого є світлова енергія, а рецептором -...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - 3.1.1. Характеристики зорового аналізатора
Найбільша кількість інформації (близько 90 %) передається через зоровий аналізатор, адекватними подразниками для якого є світлова енергія, а рецептором -...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - Розділ 2. Системи "людина-машина"
2.1. Особливості і класифікація Тенденція розвитку автоматизованого та автоматичного виробництва свідчить, що віл початку виникнення інженерної...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - 2.2. Розподіл функцій у СЛМ
Ефективний розподіл функцій базується на максимальному врахуванні можливостей людини і машини. Загального рішення ця проблема не має, оскільки кожній...
-
На початковому етапі розвитку інженерної психології як науки в багатьох дослідженнях переважав машиноцентристський підхід, коли людина розглядалась як...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - 2.3. Показники якості функціонування
Будь-яка СЯМ покликана задовольняти певні потреби людини або суспільства. Для цього вона повинна мати низку властивостей, які закладаються під час її...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - 1.2. Завдання та напрямки
Інженерна психологія як наука, що виникла на стику технічних і психологічних наук, має ознаки цих двох наук. Як психологічна наука вона вивчає психічні і...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - Сприйняття мовних повідомлень
Знання характеристик мовних повідомлень використовується при вирішенні основних завдань: розробки апаратури для передавання повідомлень і організації...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - 1.1. Передумови виникнення
Інженерна психологія - це порівняно молода галузь психології, яка виникла на стику з технічними науками і стрімко розвивається. її поява зумовлена...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - Розділ 1. ІНЖЕНЕРНА ПСИХОЛОГІЯ ЯК НАУКОВА ДИСЦИПЛІНА
Інженерна психологія - це порівняно молода галузь психології, яка виникла на стику з технічними науками і стрімко розвивається. її поява зумовлена...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - 1.4. Методи інженерної психології
Застосовуючи системний підхід, інженерна психологія використовує широкий арсенал методів і конкретних методик, розроблених як у психології праці, так і в...
-
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - 1.5. Інженерна психологія в системі наук
Інженерна психологія розвивається в тісному зв'язку з іншими науками, зокрема вбирає та використовує їхні досягнення, ставить перед ними нові проблеми,...
-
Відображення світу через відчуття і сприймання досягається у взаємодії людини з довкіллям. Психічні образи не є пасивним відбитком зовнішніх впливів на...
-
Психологія - Трофімов Ю. Л. - Властивості та закономірності відчуттів
Відчуття як елементарне відображення матеріального світу закономірно відбиває основні характеристики предметів і явищ - якісні, кількісні та...
-
Психологія - Трофімов Ю. Л. - 3.1.3. Властивості й закономірності відчуттів та сприймання
Відчула та сприймання людини виконують у її життєдіяльності дві основні, тісно пов'язані між собою функції, - з одного боку, інформують про властивості...
-
Психологія - Трофімов Ю. Л. - 2.2.3. Соціально-психологічна характеристика особистості, характер
При соціально-психологічному підході, що властивий соціології та соціальній психологи, особистість розглядається переважно з боку міжособистісних...
-
Психологія - Трофімов Ю. Л. - 3.2.6. Розвиток пам'яті
Вияви пам'яті простежуються в дитини з народження, про що свідчить можливість вироблення умовних рефлексів (відповідь на положення під час годування)....
-
Психологія - Трофімов Ю. Л. - 3.1.2. Нейрофізіологічні механізми відчуттів та сприймання
Анатомо-фізіологічною структурою, в якій відбувається виникнення відчуття, є аналізатор. Він являє собою складний нервовий механізм, що здійснює тонкий...
-
3.1.1. Поняття про відчуття та сприймання як початкові ланки пізнавального процесу Життєдіяльність людини відбувається у складному та мінливому...
-
3.1.1. Поняття про відчуття та сприймання як початкові ланки пізнавального процесу Життєдіяльність людини відбувається у складному та мінливому...
-
Диференціальна психологія - Палій А. А. - Канали отримання інформації про індивідуальність
Інформацію для психологічного дослідження (за Р. Мейлі) можна отримати різними каналами: за людиною можна спостерігати у повсякденному житті, їй можна...
Інженерна психологія - Трофімов Ю. Л. - 3.1.4. Взаємодія аналізаторів під час приймання інформації