Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - 5.3. Планування і реалізація інноваційних проектів
У сучасній практиці планування інновацій значного поширення набули комплексні науково-технічні програми і проекти. Поняття "інноваційний проект" вживається у двох значеннях:
O як діяльність, що передбачає здійснення комплексу будь-яких дій, які забезпечують досягнення мети;
O як система організаційно-правових і розрахунково-фінансових документів, необхідних для здійснення певних дій.
У табл. 5.3 представлено основні етапи створення і реалізації інноваційного проекту, кожний етап якого являє собою певний план дій.
В управлінні інноваційним проектом планування (програмування, детальна програма) посідає основне місце, втілюючи організуючий початок усього процесу реалізації проекту. Основна мета планування - інтеграція всіх учасників проекту на виконання комплексу робіт, що забезпечують досягнення кінцевих результатів проекту.
План реалізації інноваційного проекту являє собою детальний, розгорнутий у часі, збалансований за ресурсами і виконавцями, взаємозв'язаний перелік науково-технічних, виробничих, організаційних та інших заходів, спрямованих на досягнення загальної мети чи вирішення поставленого завдання.
Таблиця 5.3
ЕТАПИ ПЛАНУВАННЯ І РЕАЛІЗАЦІЇ ІННОВАЦІЙНОГО ПРОЕКТУ
З/п |
Етап |
Зміст |
1 |
Формування інноваційної ідеї (задуму) |
Визначення мети, форми. джерела, суб'єктів та об'єкту інвестицій |
2 |
Попередня оцінка ефективності проекту |
Дослідження інноваційних можливостей, ресурсів, попиту; підготовка пропозицій для потенційного інвестора |
3 |
Техніко-економічне обгрунтування (ТЕО) |
Складання організаційно-правових і розрахунково-фінансових документів з метою залучення інвестора |
4 |
Розробка умов виконання проекту |
Підготовка контрактної документації |
5 |
Вибір інженерних та технологічних рішень |
Розробка інженерних та технологічних рішень, підготовка проектної та технологічної документації |
6 |
Виконання проекту |
Будівельно-монтажні роботи, модернізація обладнання тощо |
7 |
Експлуатація об'єкта |
Управління виробництвом нового товару, забезпеченням, збутом; повернення інвестицій і одержання прибутку |
Іншими словами, план містить вказівки стосовно того, кому, яке завдання і у який час вирішувати, а також які ресурси потрібно виділити на вирішення кожного завдання. Як правило, план оформлюється у вигляді комплексної інноваційної програми і передбачає формування трьох видів планів.
Бізнес-план Являє собою короткий програмний документ, що дає уявлення про цілі, методи здійснення й очікувані результати інноваційного проекту. Цінність його визначається тим, що він:
O дає можливість визначити життєздатність проекту в умовах конкуренції;
O містить орієнтир, як повинен розвиватися проект;
O є важливим інструментом фінансової підтримки з боку зовнішніх інвесторів.
Склад бізнес-плану і рівень його деталізації залежать від інноваційного проекту, тобто масштабів, значення для народного господарства, наукової спрямованості, розмірів передбачуваного ринку збуту і наявності конкурентів. Однак зразковий склад, зміст розділів, методи і загальні вимоги складання бізнес-плану інноваційного проекту такі самі, як до розробки будь-якого бізнес-плану в інвестиційні сфері.
Поточний план Уточнює терміни виконання комплексу робіт і потребу в ресурсах, встановлює чіткі границі між комплексами робіт, за виконання яких відповідають різні організації-виконавці на потязі року.
Оперативний план Деталізує рішення, прийняті у ході складання річного плану за кварталами і місяцями, що полегшує контроль за його виконанням і забезпечує своєчасне регулювання ходу проектних робіт і координацію дій учасників проекту.
Плани можуть деталізуватися за рівнем проекту (охоплення робіт проекту): план проекту в цілому, плани організацій-учасників проекту, плани окремих видів робіт (етапів, стадій, основні віхи).
Змістовно оперативні плани поділяються на продуктово-тематичний, об'ємно-календарний і техніко-економічний (ресурсний).
Продуктово-тематичний план Інноваційного проекту являє собою ув'язаний з ресурсами, виконавцями і термінами здійснення комплекс завдань НДДКР, а також робіт з їхнього забезпечення для ефективної реалізації цілей проекту. У процесі продуктово-тематичного планування за завданнями, включеними до проекту, визначаються такі параметри:
O склад етапів робіт і терміни їх виконання;
O склад відповідальних виконавців і співвиконавців для кожного етапу;
O кошторисна вартість кожного етапу, у тому числі витрати на НДДКР, капітальні вкладення, інші витрати з розбиванням по рокам;
O перелік найважливіших матеріально-технічних ресурсів, необхідних для реалізації завдання з розбиванням по рокам;
O розрахунки економічної ефективності;
O карти технічного рівня для нових видів продукції і нових технологічних процесів.
Календарне планування Полягає у визначенні обсягів робіт на кожний календарний період року (квартал, місяць, декаду, день), плануванні завантаження підрозділів і виконавців, розробленні календарних графіків реалізації окремих інноваційних проектів та їх узгодженні з календарними планами поточного виробництва.
Об'ємно-календарний план Інноваційного проекту визначає тривалість і обсяги робіт, дати початку і закінчення виконання робіт, тем, завдань; резерви часу і обсяг ресурсів, необхідних для виконання проекту. Календарні розрахунки мають за мету регламентацію злагодженого і погодженого ходу робіт з урахуванням їх доцільної послідовності і взаємозв'язку з іншими темами (завданнями) проблемно-тематичного плану, а також між окремими організаціями-виконавцями (детальні календарні плани) і між проектами в цілому (зведений оптимальний календарний план).
Техніко-економічне планування проекту передбачає: вивчення зовнішніх і внутрішніх можливостей; підготовку програми випуску продукції, розробку фінансової документації, оцінку витрат виробництва, розрахунки капітальних витрат, потреб в оборотному капіталі, річних надходжень від діяльності підприємства; вибір конкретного інвестора; оцінку ризику, пов'язаного з розробкою і реалізацією проекту; оцінку ефективності проекту та формування умов припинення його реалізації; складання відповідних бюджетів, розроблення системи мотивування працівників, які здійснюють інноваційну діяльність.
Техніко-економічний (ресурсний) план Являє собою план ресурсного забезпечення інноваційного проекту (матеріально-технічного, інтелектуального, інформаційного, грошового) і визначає склад та потребу в ресурсах, терміни постачання, потенційних постачальників і підрядчиків. Особливим видом ресурсів є кошти (фінансові ресурси). Планування витрат повинне здійснюватися таким чином, щоб вони могли задовольнити потреби у фінансових ресурсах протягом усього часу здійснення проекту. Для цього складається бюджет проекту.
Бюджет інноваційного проекту - це план, виражений у кількісних показниках, що відображає витрати, необхідні для досягнення поставленої мети. Загальний бюджет показує витрати коштів на проект рік за роком протягом усього періоду часу його здійснення. При цьому бюджет першого року з поквартальною і помісячною розбивкою визначається достатньо точно, а бюджети майбутніх років можуть змінюватися зі зміною цін. На загальному бюджеті грунтуються плани окремих виконавців. Бюджет проекту має двояке значення: по-перше, це план дії, а по-друге, інструмент для керівництва і контролю.
Правильно складений бюджет проекту має метою вирішення двох основних завдань:
1) забезпечення такої динаміки інвестицій, що дозволила б виконати проект відповідно до тимчасових і фінансових обмежень;
2) зниження обсягу витрат і ризику проекту за рахунок відповідної структури інвестицій і максимальних податкових пільг.
Вихідною інформацією для планування витрат на проект є кошторисна документація по проекту і календарний план проекту. Планування витрат при складанні бюджету проекту ведеться від загального до часткового. Розподіл коштів на проект за календарними періодами здійснюється в три кроки:
1. Послідовно додається вартість усіх робіт календарного плану і будується інтегральна крива освоєння коштів протягом усього часу здійснення проекту. При цьому розглядаються альтернативні варіанти планування витрат: за умови раннього початку робіт, при пізніх термінах початку робіт і усереднений, найбільш імовірний варіант розподілу затрату часу.
2. Розмір необхідних витрат у кожний часовий період визначається способом підсумовування вартості робіт, що повинні бути виконані в цей період за календарним планом.
3. Здійснюється розподіл затрат у часі по кожному виду робіт. При цьому розглядаються можливі варіанти використання коштів: нормальний, прискорений і уповільнений.
Елементи вартості, одержані на підставі калькуляцій, підготовлених на початку створення проекту, дають можливість одержати бюджет за статтями витрат у цілому на проект, за видами робіт, виконавцями.
Бюджет допомагає реально оцінити ідею, втілити її у відповідну документацію, визначити ефективність, найбільш слабкі сторони проекту і керувати процесом реалізації бізнес-плану.
Розробка інноваційного проекту завершується підготовкою проектної документації. Єдиний склад проектної документації поки не встановлений. У кожному конкретному випадку її склад визначається у вихідному завданні.
Інноваційний проект будь-якого рівня повинен включати такі розділи:
O зміст проблеми й обгрунтування необхідності її вирішення в рамках проекту;
O основні цілі і завдання, терміни й етапи реалізації проекту;
O система заходів з реалізації програми проекту;
O ресурсне забезпечення проекту;
O оцінка ефективності, соціально-економічних і екологічних наслідків реалізації проекту;
O механізм реалізації проекту;
O організація управління проектом і контроль над ходом його реалізації.
Схожі статті
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - 5.2. Стратегічне планування інноваційного розвитку
Найважливішою складовою внутрішньогосподарського механізму інноваційних підприємств повинна бути організація внутрішньогосподарської системи планування....
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - Система прогнозування і планування розвитку
В умовах ринкової економіки, як відомо, основою системи виробничого і фінансового планування є аналіз кон'юнктури ринку і прогнозування можливих напрямів...
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - Розділ 5. Планування інноваційної діяльності
5.1. Інноваційна політика підприємства Як вже зазначалося раніше Планування Як функція інноваційного менеджменту полягає в обгрунтуванні основних...
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - Система мотивації та стимулювання
В умовах ринкової економіки, як відомо, основою системи виробничого і фінансового планування є аналіз кон'юнктури ринку і прогнозування можливих напрямів...
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - Формування інноваційних цілей
Процес формування інноваційних цілей є однією з найважливіших процедур інноваційного менеджменту і складовою всіх планових розрахунків в інноваційній...
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - 5.1. Інноваційна політика підприємства
5.1. Інноваційна політика підприємства Як вже зазначалося раніше Планування Як функція інноваційного менеджменту полягає в обгрунтуванні основних...
-
Оцінку інноваційної активності підприємства з метою використання ресурсів та резервів реалізації стратегії технологічного розвитку проводять на основі...
-
У зв'язку з тим, що інноваційний процес загалом торкається широкого кола економічних суб'єктів, мотивація інноваційних процесів - це різноманітна...
-
Формування теорій інноваційного розвитку розпочалося у другій половині XIX - першій половині XX ст., хоча ще у XVIII ст. шотландець Адам Сміт (1723-1790)...
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - Зміна форми об'єкта розробки
Інверсія - перебуває у свідомій відмові від попередніх уявлень про об'єкт, що розробляється, з тим, щоб розглянути його з нової, діаметрально протилежної...
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - Зміна структури об'єкта
Інверсія - перебуває у свідомій відмові від попередніх уявлень про об'єкт, що розробляється, з тим, щоб розглянути його з нової, діаметрально протилежної...
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - Зміна підходу до завдання
Інверсія - перебуває у свідомій відмові від попередніх уявлень про об'єкт, що розробляється, з тим, щоб розглянути його з нової, діаметрально протилежної...
-
Тривалий час об'єктом управління був стабільний виробничий процес, незмінна виробничо-технічна база, відносно стійка номенклатура продукції з високим...
-
Безконфліктне впровадження змін в умовах співпраці всього колективу є швидше виключенням, ніж правилом. По-різному оцінюються зміни з боку керівництва...
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - 2.2. Сутність і напрями державної інноваційної політики
Головним суб'єктом інноваційного розвитку національної економіки в цілому та суб'єктів її господарювання зокрема є держава, яка і визначає вибір певної...
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - Зміна характеру руху об'єкта чи процесу
Інверсія - перебуває у свідомій відмові від попередніх уявлень про об'єкт, що розробляється, з тим, щоб розглянути його з нової, діаметрально протилежної...
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - 1.5. Джерела та методи генерування нових ідей (новацій)
Генераторами інноваційних ідей є новатори. До цієї категорії належать винахідники, раціоналізатори, люди, які мають здібності, природний хист,...
-
Вирішення економічних, соціальних, управлінських і особистих проблем у сучасному суспільстві передбачає специфічний, новаторський, стиль господарювання,...
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - Функція координації
Сутність цієї функції в інноваційному менеджменті полягає в забезпеченні виконання планових завдань і об'єднання людей, які спільно реалізують...
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - Організація як функція інноваційного менеджменту
Сутність цієї функції в інноваційному менеджменті полягає в забезпеченні виконання планових завдань і об'єднання людей, які спільно реалізують...
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - Розділ 2. Державне регулювання інноваційного розвитку
2.1. Рівні модернізації в системі світової економіки та сучасні моделі інноваційного розвитку Сьогодні спеціалісти оцінюють існуючий рівень...
-
1.1. Інновації та економічне зростання Проблема інноваційного розвитку - предмет пильної уваги економістів ще з часів промислової революції (XVI-XVII...
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - 3.2. Інноваційна функція підприємства
У теорії систем прийнято виділяти два найважливіші структуроутворюючі поняття, а саме, "функція" і "склад" (дії), які відображають зміст функції. У...
-
Ефекти глобалізації достатньо виразно виявляються і в Україні. Основні імпульси економічного зростання в такому господарському центрі, як Київ з 70 %...
-
У країнах з розвиненою ринковою економікою існує великий арсенал методів і відповідних державних інститутів, за допомогою яких здійснюється дієве...
-
Методи державного регулювання інноваційної діяльності - прямі та опосередковані (непрямі) способи впливу органів державного управління на поведінку...
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - 4.4. Інноваційна інфраструктура
Організаційну, правову та економічну підтримку інноваційної діяльності підприємства на різних рівнях і в різних формах забезпечує інноваційна...
-
Інституційне забезпечення інвестиційної та інноваційної діяльності - сукупність державних і недержавних інституцій, які забезпечують наявність правових,...
-
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - 1.1. Інновації та економічне зростання
1.1. Інновації та економічне зростання Проблема інноваційного розвитку - предмет пильної уваги економістів ще з часів промислової революції (XVI-XVII...
-
2.1. Рівні модернізації в системі світової економіки та сучасні моделі інноваційного розвитку Сьогодні спеціалісти оцінюють існуючий рівень...
Інноваційний менеджмент - Захарченко В. І. - 5.3. Планування і реалізація інноваційних проектів