Інформаційні системи і технології на підприємствах - Плескач В. Л. - Пристрої виводу інформації

Монітор (дисплей) комп'ютера IBM PC призначений для виводу на екран текстової і графічної інформації. Монітори бувають кольоровими і монохромними. Вони можуть працювати в Текстовому Та графічному режимах.

У текстовому режимі екран монітора умовно розбивається на окремі елементи - знакомісця, найчастіше на 25 рядків по

80 символів. Знакомісце відображає один з 256 визначених заздалегідь символів. До символів, що зображуються на екрані в текстовому режимі, можуть належати і символи кирилиці. На Кольорових Моніторах кожному знакомісцю може відповідати свій колір символу і фону, що дає змогу виводити на екран кольорові написи. На монохромних моніторах для виділення окремих частин тексту використовується підвищена яскравість символів, підкреслення й інверсне зображення.

У графічному режимі екран складається з точок, кожна з яких може бути темною чи світлою на монохромних моніторах і одного чи декількох кольорів - на кольоровому. Кількість точок на екрані називається роздільною здатністю монітора у певному режимі. Варто зазначити, що роздільна здатність не залежить від розмірів екрана монітора.

Найбільше поширений тип моніторів CRT (Cathode Ray Tube). Його робота грунтується на Електронно-променевій трубці. Спереду її внутрішня частина покрита люмінофором - речовиною, що випускає світло під час бомбардування його зарядженими частками. Для створення зображення використовується електронна пушка, яка випускає потік електронів крізь металеву маску, що забезпечує дискретність зображення. У кольоровому моніторі зазвичай використовують три пушки - для червоного, зеленого і синього кольорів, у монохромному - одну.

Мінімальна відстань між люмінофорними елементами називають кроком точки (dot pitch). Вона визначає якість зображення. Іншою важливою характеристикою монітора є частота, з якою відтворюється зображення на екрані (чим вище, тим менш помітне мерехтіння).

Екрани Рідкокристалічних Моніторів - LCD (Liquid Crystal Display) - становлять дві прозорі пластини з тонким шаром рідких кристалів між ними. Електричні сигнали змінюють площину їх поляризації. Ці монітори більш компактні, однак значно дорожчі.

Роздільна здатність LCD-моніторів фіксована й визначається розміром пікселя. Важливою особливістю LCD-моніторів є можливість повороту екрана на 90° (приміром, для верстки аркуша формату A4). До переваг LCD-моніторів варто віднести те, що вони пласкі, а зображення на їхніх екранах відрізняється чіткістю і насиченістю кольорів.

Монітори з плазми PDP (Plasma Display Panels) містять пари електродів, між якими електричний розряд викликає світіння в просторі, заповненому інертним газом. При цьому кожний піксель екрана працює як лампа денного світла. Його переваги - яскраве і контрастне зображення, відсутність мерехтіння.

Основні характеристики моніторів:

O розмір діагоналі;

O роздільна здатність - кількість точок по горизонталі і вертикалі;

O частота розгортки.

Якість зображення залежить також від відеоадаптера (ві-деокарти) - плати, що управляє виводом інформації на монітор. Важлива характеристика відеокарти - обсяг відеопа-м'яті.

Принтер - це пристрій для виводу інформації з комп'ютера на паперовий носій або плівку.

Основні характеристики принтерів:

O роздільна здатність, що виміряється в точках на дюйм (dpi);

O кількість кольорів;

O швидкість друку;

O якість драйверів;

O вимоги до паперу та плівки;

O ресурс і вартість одного заправлення;

O ресурс принтера.

Найбільш поширені матричні, струменеві і лазерні принтери.

Коли говорять про Матричні принтери, Мають на увазі пристрої ударної дії. У послідовних принтерах вертикальний ряд голок вбиває барвник зі стрічки прямо в папір, формуючи послідовно символ за символом. Голівка принтера може бути оснащена 9, 18 чи 24 голками. Ці принтери мають хорошу якість друку, невисоку ціну. Для них можна використовувати як форматний, так і рулонний папір. Швидкість друку для високопродуктивних моделей сягає 380 знаків за секунду.

Посторінкові матричні принтери забезпечують вищу продуктивність порівняно з послідовними. Замість маленьких матричних голівок вони використовують довгі масиви з великою кількістю голок, при цьому досягається швидкість до 1500 знаків за хвилину.

Є моделі принтерів як із широкою (АЗ), так і з вузькою (А4) кареткою. Матричні ударні друкувальні пристрої створюють багато шуму, і це є їхнім основним недоліком. Зараз вони використовуються дуже рідко.

Струменеві принтери Належать до класу послідовних матричних безударних друкувальних пристроїв. Друкуюча голівка розприскує спеціальне чорнило через сопла на папір. Друкуючі голівки можуть сполучатися з чорнильницею або бути автономними. Струменеві принтери поділяються на пристрої неперервної та дискретної дії. Перші зараз майже не використовуються, а другі повинні використовувати або пухирцеву технологію, або п'єзоефект. При високій якості друку швидкість виведення не перевищує 200 знаків за секунду, а при низькій якості - досягає 7 сторінок за хвилину.

Переваги: Безшумна робота, досить висока якість друку, можливість кольорового друку, низька ціна самого принтера.

Недоліки: Висока вартість витратних матеріалів (чорнила і чорнильниць), відносно низька швидкість роботи.

Зараз струменеві принтери широко використовуються для домашніх комп'ютерів.

У Лазерних принтерах Використовується електрографічний спосіб створення зображення: лазерний промінь формує зображення на спеціальному фотопровідному барабані. Крок повороту барабана визначає фізичну роздільну здатність принтера. Після того, як на барабані сформована вся сторінка, він покривається тонером, відтак тонер переноситься на заряджений аркуш паперу і закріплюється на ньому шляхом розігріву до температури плавлення.

Переваги: Високі якість і швидкість друку, великий ресурс заправлення, безшумна робота.

Недоліки: Висока вартість, досить великі габарити, високі вимоги до якості і розмірів паперу.

Лазерні принтери доцільно використовувати тільки при досить великих обсягах друку.

Зауваження: у Струменевих та лазерних принтерах використовуються різні типи плівки (більше того, в лазерних принтерах плівка має відповідати конкретному типу принтера). Використання неякісного паперу або плівки невідповідного типу може призвести до пошкодження пристрою.

Плотер - це пристрій для виводу графічної інформації з комп'ютера на паперовий носій.

Периферійні пристрої. Стандартні порти вводу-виводу: паралельний - використовується для підключення принтера, Послідовний - для підключення миші, зовнішнього модема тощо. Інфрачервоний Порт використовує стандарти послідовного порту і застосовується для підключення зовнішніх пристроїв до портативних комп'ютерів. Порт USB Має замінити на сучасних комп'ютерах як послідовний, так і паралельний порти. Через нього можна підключати до 128 пристроїв.

Мережевий адаптер (мережева карта) дає можливість підключити комп'ютер до локальної мережі.

Модем - пристрій, що дає змогу комп'ютеру зв'язуватися з іншим комп'ютером за допомогою телекомунікацій.

Факс-модем - модем, що дає змогу також приймати і посилати факсимільні повідомлення.

Модеми поділяються на Внутрішні І зовнішні. Внутрішній модем - це електронна плата, вмонтована безпосередньо в комп'ютер, а зовнішній - автономний пристрій, що приєднується до одного з портів. Зовнішній модем коштує, як правило, дорожче внутрішнього того самого типу. Основний параметр роботи модема - швидкість передачі даних. Вона вимірюється в bps (біт за секунду).

У модемах для збільшення фактичної швидкості передачі використовують стискання даних. Наявність режиму корекції помилок забезпечує додаткові сигнали, за допомогою яких модеми здійснюють перевірку даних на двох кінцях лінії.

Звукова карта Використовується для відтворення і запису звукових сигналів. Під час запису аналоговий сигнал перетворюється в цифровий. Для відтворення звука використовують кілька способів перетворення цифрового сигналу в аналоговий

- на основі частотної модуляції (FM - Frequency Modulation) або з використанням таблиці хвиль (WT - Wave Table). Використання WT-синтезаторів дає більш природне звучання. Частотний синтез (FM) з'явився в 1974 p. (PC-Speaker). У 1985 р. було створено AdLib, за допомогою якого передавали музику. Нова звукова карта SoundBlaster уже могла записувати і відтворювати звук. Стандартний FM-синтез має середні звукові характеристики, тому на картах установлюють складні системи фільтрів.

Суть технології WT-синтезу полягає в наступному: на звуковій карті встановлюється модуль ПЗУ із "зашитими" у нього зразками звучання музичних інструментів - семплами, a WT-процесор за допомогою спеціальних алгоритмів за тоном інструмента відтворює всі інші його звуки. Крім того, багато виробників оснащують звукові карти модуляторами для встановлення нових інструментів.



Схожі статті




Інформаційні системи і технології на підприємствах - Плескач В. Л. - Пристрої виводу інформації

Предыдущая | Следующая