Інформаційна безпека України в умовах євроінтеграції - Ліпкан В. А. - 4.3. Доктринальна група
Розуміючи строкатість визначень, що можуть бути включені для аналізу в доктринальну групу, ми, використовуючи порівняльний метод, а також методи івент-аналізу та контентаналізу, керувались при виборі як принципом розповсюдженості та популярності обігу в наукових колах, так і рівнем зацікавленості та досліджуваності (кількість наукових праць, дисертаційних досліджень тощо) феномену інформаційної безпеки нижчезазначених авторів.
Виходячи з найбільш імовірних загроз національній безпеці України в життєво важливих сферах діяльності, Нижник Н. Р., Ситник ГЛ Білоус В. Т.2 виокремлюють ряд основних функціональних складових (сфер) національної безпеки України: економічну, політичну, соціальну, воєнну, екологічну, епідемічну, технологічну та інформаційну безпеку.
Зокрема, під Інформаційною безпекою, Вищеназвані автори розуміють стан правових норм і відповідних їм інститутів безпеки, які гарантують постійну наявність даних для прийняття стратегічних рішень та захист інформаційних ресурсів країни.
Зацікавленість викликає робота таких дослідників як Данільян О. Г., Дзьобань О. П., Панов М. І., Які у своєму навчальному посібнику "Національна безпека України: сутність, структура та напрямки реалізації*24', визначають інформаційну безпеку як безпеку об'єкта від інформаційних загроз або негативних впливів, пов'язаних з інформацією та нерозголошення даних про той чи інший об'єкт, що є державною таємницею.
Вони також акцентують увагу на проблемі інформаційних війн, оскільки на сьогодні вона становить собою ефективний і цивілізований шлях колонізації однієї країни іншою та виділяють крім цього такі загрози інформаційній безпеці як розголошення інформації, яка становить державну таємницю, вплив засобів масової інформації на свідомість людини та суспільства, забезпечення державних організацій повною, достовірною і своєчасною інформацією, що необхідна для прийняття рішень, неінтегрованість України до світового інформаційного поля, недостатня кваліфікованість та активність українських інформаційних службі використання інформаційних технологій кримінал ітетом тощо.
Литвиненко О. В,. Під інформаційної безпекою розуміє єдність трьох складових: забезпечення захисту інформації; захисту та контролю національного інформаційного простору; забезпечення належного рівня інформаційної достатності.
Цікавим та водночас дискусійним є визначення Кормича БА., який зазначає, що інформаційна безпека - це захищеність встановлених законом правил, за якими відбуваються інформаційні процеси в державі, що забезпечують гарантовані Конституцією умови існування і розвитку людини, всього суспільства та держави.
Російський вчений Лопатін ВМ. Визначає інформаційну безпеку як стан захищеності національних інтересів країни (життєво важливих інтересів особи, суспільства та держави на збалансованій основі) в інформаційній сфері від внутрішніх та зовнішніх загроз, що віддзеркалює норму права Закону РФ "Обезопасности", згідно з яким "Безопасность - состояние защищенности жизненно важных интересов личности, общества и государства от внутренних и внешних угроз".
Використовує категорію національних інтересів і Баранов О., відповідно визначаючи інформаційну безпеку як стан захищеності національних інтересів України в інформаційному середовищі, за якого не допускається (або зводиться до мінімуму) завдання шкоди особі, суспільству, державі через неповноту, несвоєчасність, недостовірність інформації й несанкціоноване її поширення та використання, а також через негативний інформаційний вплив та негативні наслідки функціонування інформаційних технологій.
Акцент на такій складовій інформаційної безпеки як безпека інформації, знаходить свій вираз також у визначеннях інших дослідників цієї проблематики, наприклад, інформаційна безпека - це стан захищеності інформаційного простору, що забезпечує його формування та розвиток в інтересах громадян, організацій та держави, стан інфраструктури системи (об'єкта, держави), при якому інформація використовується суворо за призначенням та не завдає негативного впливу на систему (об'єкт, державу) при її використанні; стан інформації, за якого виключається чи суттєво ускладнюється порушення таких її властивостей як таємність, цілісність та доступність.
Неординарністю та інноваційністю відрізняється також й визначення Гурковського В. І., відповідно до якого національна інформаційна безпека України - це суспільні відносини, пов'язані із захистом життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства та держави від реальних та потенційних загроз в інформаційному просторі, що є необхідною умовою збереження та примноження духовних і матеріальних цінностей державо утворюючої нації, її існування, самозбереження і прогресивного розвитку України як суверенної держави, що залежить від цілеспрямованої інформаційної політики гарантій, охорони, оборони, захисту її національних інтересів".
На думку Ярочкіна В. І. та Шевцової ТА., Інформаційна безпека - це проведення правових, організаційних та інженерно-технічних заходів при формуванні та використанні інформаційних технологій, інфраструктури та інформаційних ресурсів, захисті інформації високого значення й прав суб'єктів, що беруть участь в інформаційній діяльності". У даному визначенні інформаційна безпека зводиться до захисту інформації, що не зовсім відбиває її сутність.
Харченко Л. С., Ліпкан НА., Логінов О. В. Визначили, що інформаційна безпека - це складова національної безпеки, процес управління загрозами та небезпеками державними і недержавними інституціями, окремими громадянами, за якого забезпечується інформаційний суверенітет України".
При чому, сам В. А. Єліпкан акцентував увагу на тій обставині, що родове поняття, а звідти й видові, мають визначатися крізь діяльнісну формулу процесу. Це зумовлено тією обставиною, що процес відрізняється від поняття стан. Поняття процес означає послідовність станів, пов'язаність стадій їх зміни і розвитку, тобто на відміну від поняття "стан", поняття "процес" акцентує увагу на моменті спрямованості в зміні об'єкту, ціле покладанні. У той час, як "стан" відображає лише один момент, певну мить безпеки, а отже не вичерпує її повністю.
Таким чином, визначаючи поняття інформаційної безпеки, можна виокремити декілька підходів окреслення сутності цього феномену, а саме розуміння інформаційної безпеки в якості:
1. Стану захищеності інформаційного простору.
2. Процесу управління загрозами та небезпеками, що забезпечує інформаційний суверенітет України.
3. Стану захищеності національних інтересів України в інформаційному середовищі.
4. Захищеності встановлених законом правил, за якими відбуваються інформаційні процеси в державі.
5. Вжиття певних заходів.
6. Стану захищеності національних інтересів країни в інформаційній сфері.
7. До суспільних відносин, пов'язаних із захистом життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства та держави від реальних та потенційних загроз в інформаційному просторі.
8. Важливої функції держави.
9. Невід'ємної частини політичної, економічної, оборонної та інших складових національної безпеки.
Строкатість поглядів на визначення поняття "інформаційна безпека" є зрозумілою, оскільки, як вірно зазначають Нижник Я. Р., Ситник Г. Я., Білоус В. Т., До цього часу бракує єдиної думки в трактуванні базових понять національної безпеки, що дає теорія, яка передбачає:
- формування базових понять (створення відповідного понятійно-категоріального апарату);
- встановлення їх структурно-функціональних зв'язків;
- вибір підходу (підходів) до формалізації процесів, що аналізуються (вивчаються), та розробка на цій основі методів дослідження, які б забезпечили поглиблене вивчення та виявлення відповідних (властивих даному об'єкту досліджень) закономірностей3*.
Данільян О. Г., Дзьобань ОЛ" Панов МЛ. Стверджують, що це пов'язано як з певним суб'єктивізмом дослідника, який використовує вироблені наукою та філософією сукупність понять і категорій, інтерпретуючи їх у властивий для себе спосіб, так і з взагалі з переглядом багатьох традиційних положень, формуванням принципово нових концепцій, введенням в науковий обіг нових понять і категорій".
Отже, конструктивним шляхом щодо визначення поняття інформаційна безпека", є виокремлення його базових ознак, яке е похідним від поняття національна безпека, і має враховувати його сутнісні ознаки.
Даний підхід більш детально розписаний у монографії В. А. Ліпкана "Теоретико-методологічні засади управління у сфері національної безпеки України". Методологічні ж проблеми, які спіткають дослідників феномену національної безпеки і її проявів в різних сферах життєдіяльності, викладені у монографії В. А. Ліпкана "Теоретичні основи та елементи національної безпеки України", в якій робиться спроба щодо формування теорії національної безпеки - націобезпекознавства. За задумом автора воно має виступати теоріостворюючим гносеологічним елементом загальної будови системи знань про національну безпеку.
Схожі статті
-
Національна безпека є складною неподільною системою, що саморозвивається, а отже складається з ряду підсистем (елементів) з відповідними чіткими...
-
Вступ Характерною ознакою сучасного етапу науково-технічного прогресу є стрімкий розвиток інформаційних технологій, їх використання як у повсякденному...
-
Дослідники націобезпекової проблематики виділяють чимало складових, що становлять сутнісне наповнення національної безпеки. Однією з них є інформаційна...
-
Дослідники націобезпекової проблематики виділяють чимало складових, що становлять сутнісне наповнення національної безпеки. Однією з них є інформаційна...
-
Інформаційна безпека України в умовах євроінтеграції - Ліпкан В. А. - 2. Поняття інформаційної сфери
Особливістю розвитку сучасного суспільства є збільшення ролі інформаційної сфери в житті людини, а відповідно й інформаційної діяльності. Так, згідно зі...
-
Інформаційна безпека України в умовах євроінтеграції - Ліпкан В. А. - 4.2. Енциклопедична група
Закон України "Про основи національної безпеки України" від 19 червня 2003р. та інші нормативно-правові акти, спрямовані на регулювання суспільних...
-
Інформаційна безпека України в умовах євроінтеграції - Ліпкан В. А. - 4.1. Нормативно-правова група
Закон України "Про основи національної безпеки України" від 19 червня 2003р. та інші нормативно-правові акти, спрямовані на регулювання суспільних...
-
Інформаційна безпека України в умовах євроінтеграції - Ліпкан В. А. - ПЕРЕДМОВА
Становлення інформаційної цивілізації потребує докорінної зміни ставлення не лише до формування інформаційної політики, а в її межах політики...
-
1.1. Поняття, зміст і призначення системи забезпечення національної безпеки Ураховуючи той факт, що СНБ є багатокомпонентною, звичайно постає потреба в...
-
Національна безпека України - Ліпкан В. А. - 1. Система забезпечення національної безпеки України
1.1. Поняття, зміст і призначення системи забезпечення національної безпеки Ураховуючи той факт, що СНБ є багатокомпонентною, звичайно постає потреба в...
-
Завдяки досягненням науково-технічного прогресу, зокрема розвитку інформаційних технологій, людське суспільство на зламі тисячоліть досягло небачених...
-
Відповідно до пропонованого підходу щодо категорійних рядів слід говорити і про певний алгоритм наукового розгляду конкретних сфер життєдіяльності....
-
Національна безпека України - Ліпкан В. А. - Розділ 2. УПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОЮ БЕЗПЕКОЮ УКРАЇНИ
Головне не в тому, щоб бути у безпеці, А в тому, щоб управляти нею. В. Ліпкан Вступ Як вже зазначалося, система національної безпеки є однією з...
-
Завдяки досягненням науково-технічного прогресу, зокрема розвитку інформаційних технологій, людське суспільство на зламі тисячоліть досягло небачених...
-
Національна безпека України - Ліпкан В. А. - 5. Націобезпекознавство в системі наук
Єдність і цілісність матеріального та духовного світу зумовлює єдність усіх наук. Особливо тісний зв'язок існує між гуманітарними науками, які вивчають...
-
Національна безпека України - Ліпкан В. А. - 1. Необхідність формування націобезпекознавства
Безпека - доля обраних В. Ліпкан Вступ Націобезпекознавство - одна із найважливіших складових духовної культури людства. У ньому сконцентрований значний...
-
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про основи національної безпеки України" Верховна Рада України в межах повноважень, визначених Конституцією України:...
-
Національна безпека України - Ліпкан В. А. - 2.2. Структура системи управління національною безпекою
Проведений структурно-функціональний аналіз повноважень органів державної влади дозволив зробити ряд висновків, важливим серед яких є той, що сучасна...
-
Сили забезпечення національної безпеки утворюються і розвиваються відповідно до рішень Президента України та Кабінету Міністрів України для виконання...
-
Національна безпека України - Ліпкан В. А. - 2.10. Національний банк України
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про основи національної безпеки У країни" Національний банк України відповідно до основних засад грошово-кредитної...
-
Національна безпека України - Ліпкан В. А. - 2.9. Прокуратура України
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про основи національної безпеки України" Верховна Рада України в межах повноважень, визначених Конституцією України:...
-
Національна безпека України - Ліпкан В. А. - 2.8. Суди загальної юрисдикції
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про основи національної безпеки України" Верховна Рада України в межах повноважень, визначених Конституцією України:...
-
Національна безпека України - Ліпкан В. А. - 2.7. Конституційний Суд України
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про основи національної безпеки України" Верховна Рада України в межах повноважень, визначених Конституцією України:...
-
Безпека - доля обраних В. Ліпкан Вступ Націобезпекознавство - одна із найважливіших складових духовної культури людства. У ньому сконцентрований значний...
-
Президент України, відповідно до ст. 106 Конституції України, а також ст. 9 Закону України "Про основи національної безпеки України" як глава держави,...
-
Звичайно, що побудова такої важливої підсистеми має відбуватись на науковій основі згідно з основоположними началами її функціонування, таким чином можна...
-
Національна безпека України - Ліпкан В. А. - 2.1. Поняття системи управління національною безпекою
2.1. Поняття системи управління національною безпекою Відповідно до окресленого вище бачення структури системи забезпечення національної безпеки,...
-
Національна безпека України - Ліпкан В. А. - 2. Система управління національною безпекою України
2.1. Поняття системи управління національною безпекою Відповідно до окресленого вище бачення структури системи забезпечення національної безпеки,...
-
Для нейтралізації дисбалансу у СЗНБ має бути сформована сиг. тема стримувань і противаг, за допомогою якої можна буде гарантувати забезпечення прав особи...
-
Для нейтралізації дисбалансу у СЗНБ має бути сформована сиг. тема стримувань і противаг, за допомогою якої можна буде гарантувати забезпечення прав особи...
Інформаційна безпека України в умовах євроінтеграції - Ліпкан В. А. - 4.3. Доктринальна група