Гроші та кредит - Щетинін А. І. - 7.3. Неокласичний варіант розвитку кількісної теорії
Новим кроком у розвитку кількісної теорії грошей стала теорія, яка отримала назву трансакційного варіанта кількісної теорії. Серед її прихильників слід назвати таких учених, як А. Маршалл, І. Фішер, Б. Хансен та ін. Особливо відомою стала теорія американського вченого І. Фішера (1867-1947 рр.), яка отримала назву трансакційної (лат. трансакція - означає угоду, що супроводжується взаємними поступками) - варіанта кількісної теорії грошей. У суто практичному значенні цей термін використовується для визначення грошей, які не приносять доходу і витрачаються тільки для поточних операцій, тобто для купівлі товарів та на оплату послуг). І. Фішер підійшов до аналізу взаємозв'язку між грішми і цінами більш широко, ніж попередники, ураховуючи вплив на цей взаємозв'язок і чинників з боку ринку. Такий підхід був виправданий тим, що розвиток товарного виробництва призводив до суттєвого ускладнення як самого обміну товарів, так і всього процесу ціноутворення. У цих умовах неможливо розглядати залежність між грішми і цінами в межах тільки їхньої взаємодії, спрощеної до рівноважності грошей, як це робили представники класичної кількісної теорії грошей. Це по-перше.
По-друге, усе помітнішим ставав процес трансформації товарної природи грошей у нетоварну, що робило грошовий обіг і емісію грошей надто еластичними й відносно незалежними від тієї товарної маси, яку вони обслуговують.
У праці "Купівельна спроможність грошей" І. Фішер розглядає залежність між цінами та грішми не тільки з погляду на масу грошей, що обслуговують обіг товарів, а й з урахуванням швидкості їх обігу і фізичного обсягу товарної маси. Залежність між цими факторами він виразив формулою, яка отримала назву загального рівняння обміну:
MV = PQ,
Де М - грошова маса; V - швидкість обігу грошей; Р - ціна індивідуального товару; Q - кількість товарів, що знаходяться в обігу. Слід зауважити, що сама формула, відображаючи реальні, об'єктивні, повторювані причинно-наслідкові зв'язки між масою грошей, швидкістю обігу однойменної грошової одиниці і товарною масою, помноженою на рівень цін, уже була виведена К. Марксом, і І. Фішер тут нічого нового не вніс. Але принципова відмінність підходу цього дослідника полягала в тому, що він виходив не з трудової теорії вартості й товарної природи грошей, а з позицій номіналістичної теорії.
Зробивши нескладні перетворення наведеного рівняння обміну, І. Фішер виводить формулу ціни:
Отже, ціна товару, за його уявленням, прямопропорційна масі грошей, помноженій на швидкість їх обігу і поділеній на кількість товарів. Отже, на відміну від своїх попередників, Фішер уважає, що на рівень цін впливає не один фактор (кількість грошей), а декілька факторів.
Проте розглядаючи взаємозалежність між цінами й кількістю грошей у довгостроковому періоді, І. Фішер уважав швидкість руху грошей і товарну масу умовно стабільними. Це не відповідає дійсному розвитку економіки, який характеризується циклічністю.
І. Фішер зробив спробу на цій підставі знайти засіб боротьби з кризами. Він пропонував в умовах підвищення цін збільшувати золотий вміст валюти, що, на його думку, мало забезпечити стабілізацію цін і запобігання кризі. Ця теорія отримала назву теорії стабілізації купівельної спроможності грошей.
Розвиток товарного виробництва постійно ускладнював обмін, а це, у свою чергу, вимагало подальшого вдосконалення теоретичних поглядів на гроші та грошовий обіг. Цей процес торкнувся й кількісної теорії грошей, яка в трансакційному варіанті І. Фішера вже не відповідала на запитання, котрі ставила практика товарно-грошового обігу. Так, ця теорія виходила з поступової зміни швидкості обігу грошей. Але виявилось, що швидкість руху грошей може різко змінюватись. Окрім цього, на ціноутворювання суттєво впливають монополії, що теж не враховувалось трансакційним варіантом кількісної теорії. Недоліком трансакційного варіанта було й те, що взаємозв'язок цін і грошової маси розглядався на макрорівні, що не давало змоги з'ясувати мотиви поведінки господарюючих суб'єктів в умовах зміни певних грошових параметрів. Певну частку цих недоліків було подолано з появою тієї течії кількісної теорії грошей, яка отримала назву кембриджської версії. Її ще називають теорією касових залишків, які А. Пігу пов'язує з кількістю касової наявності у населення і підприємств (це готівка та залишки на поточних рахунках).
Кембриджська версія виникла на початку XX ст. Її засновниками і прихильниками стали такі відомі англійські економісти, як А. Маршалл, А. Пігу, Д. Робертсон та ін. Відмінності цього напрямку кількісної теорії від трансакційного варіанта полягають у такому:
1. проблеми взаємозв'язку між зміною грошової маси і рівнем цін розглянуто на мікрорівні;
2. деталізація цього мікроекономічного процесу досягається за рахунок аналізу суб'єктивної поведінки господарюючого суб'єкта щодо використання готівки, яка перебуває в розпорядженні господарюючих суб'єктів і утворює так звані касові залишки. їх використання визначається певною мотивацією з боку учасників господарського обороту, тобто фізичних і юридичних осіб. При цьому загальна реакція господарюючого суб'єкта пов'язується з тим, що певну частку грошей він витрачає як трансакційні гроші, тобто використовує їх для забезпечення особистого і виробничого споживання. Другу ж частину грошей їх власники витрачають для нагромадження. Отже, кембриджський варіант кількісної теорії грошей базується на врахуванні трьох функцій грошей: засобу обігу, засобу платежу і засобу нагромадження та утворення скарбів.
Важливим моментом цього варіанта кількісної теорії грошей є те, що мотивація дій господарюючого суб'єкта щодо розподілу касового залишку на трансакційну його частину і на частину, що нагромаджується, визначається на основі так званого "портфельного" підходу. Суть цього підходу полягає в тому, що гроші як найліквідніший актив у розпорядженні господарюючого суб'єкта діляться на ці дві частини в пропорції, яка залежить від рівня дохідності тих грошей, що нагромаджуються. Чим вище дохідність, тим відносно менша частка трансакційних грошей. Що ж стосується рівня цієї дохідності, то він визначається нормою відсотка, який, у свою чергу, встановлюється за межами сфери обігу.
Представники цього напрямку кількісної теорії грошей підкреслюють, що попит на гроші для трансакцій дуже чутливий до втрат від зберігання грошей в альтернативних формах активів. Якщо доходи від активів (акцій, облігацій тощо), у які розміщені гроші фізичних і юридичних осіб, зростають або досить високі, тоді власники грошей зменшують суму своїх грошових заощаджень і збільшують ту частку касових залишків, яка йде на придбання активів. Зрозуміло, що коли цей процес стає масовим, то це певною мірою стримує розвиток виробництва, бо відволікає гроші на фінансовий ринок. Це дійсно так, особливо тоді, коли гроші переважно перетворюються в державні облігації, а держава, як правило, випускає їх для покриття дефіциту свого бюджету або використовує на невиробничі витрати.
При формуванні портфеля активів інвестори (власники грошей) користуються певними правилами, найважливішими з яких є такі:
1. необхідність диверсифікації портфеля. Тобто потрібно розміщувати гроші в різні за прибутковістю й надійністю активи. Американці говорять, що не слід тримати всі яйця в одному кошику;
2. ризикове розміщення грошей інвестори здійснюють тільки тоді, коли за цими активами передбачається дуже високий рівень прибутковості.
З огляду на ці підходи представники кембриджського варіанта кількісної теорії грошей пропонують свій варіант загального рівняння обміну:
Де К - коефіцієнт заощадження. Він за своєю величиною і значенням дорівнює зворотному значенню показника V в рівнянні І. Фішера, а саме К=1/V. Але показник К визначається на відміну від V дією значно ширшого кола чинників. Так, на нього впливає норма відсотка (г). Якщо норма відсотка зростає, то значення К падає, і навпаки. При умові зростання відсотка прискорюється обіг грошей.
Кембриджська версія кількісної теорії грошей має ту особливість, що вона виходить з примусового характеру емісії грошей. Емісія є екзогенною, тобто незалежною від господарюючого суб'єкта, і здійснюється державою автономно у вигляді довгострокової емісії та продажу державних цінних паперів. На думку представників означеної вище теорії, це призводить до двох принципово важливих моментів:
1. Маса грошей (М) визначає ціну (Р).
2. Власник грошей при формуванні касових залишків і їх поділу на трансакційну частину та заощадження виходить з принципу забезпечення для себе максимальної вигоди на основі альтернативності вибору між різними формами (гроші, що перетворюються в матеріальне багатство, яке не приносить доходу, і гроші як ліквідний актив, здатний принести дохід, багатство).
Означений вище підхід ставить і проблему суб'єктивної реакції власників грошей на загальну ситуацію в суспільному господарстві. Вона є суб'єктивною за прийняттям рішення і об'єктивною за своїми економічними наслідками.
Представники кембриджської школи підняли й проблему грошової рівноваги. Найбільш повне відображення це питання знайшло у формулі А. Пігу (кембриджське рівняння):
Де М - маса грошей; R - фізичний обсяг виробництва за певний проміжок часу; Р - ціна виробленої продукції; г - частина виробленої продукції (RP), яку населення зберігає у грошовій формі.
Коли частина валового внутрішнього продукту, яку населення зберігає у грошовій формі (г), є незмінною і водночас незмінною є ціна виробленої продукції (Р), виникає обернено пропорційний зв'язок між купівельною силою грошової одиниці і величиною касових залишків у народному господарстві. Тобто касові залишки зростають, а купівельна спроможність грошей падає, і навпаки.
Схожі статті
-
Гроші та кредит - Щетинін А. І. - 2.5. Грошова маса та її структура. Закон грошового обігу
Усі гроші, що обертаються в грошовій сфері, становлять грошову масу, яка має свою структурну організацію. Під цим кутом зору в грошовій масі виділяють...
-
Гроші та кредит - Щетинін А. І. - 3.3. Пропозиція грошей і механізм її формування
Попит на гроші - це тільки один бік сфери грошового ринку. Зворотним і не менш суттєвим явищем є пропозиція грошей. Але вони (попит і пропозиція грошей)...
-
Гроші та кредит - Щетинін А. І. - РОЗДІЛ 3. грошовий ринок
Невід'ємною складовою частиною сучасних товарно-грошових відносин є грошовий (фінансовий) ринок. В умовах розвитку соціально орієнтованої і регульованої...
-
Гроші та кредит - Щетинін А. І. - 2.1. Грошовий обіг і його структура
Реалізація суті і функцій грошей здійснюється в процесі "їх постійного руху. В найбільш узагальненому визначенні цей рух грошей називають грошовим...
-
Гроші та кредит - Щетинін А. І. - 2.2. Загальна схема грошового обігу і грошові потоки
Грошовий обіг здійснюється між певними суб'єктами ринку і складається з певних грошових потоків. Грошовий потік - це рух грошей, який має певний...
-
Гроші та кредит - Щетинін А. І. - 3.2. Попит на гроші та його загальна характеристика
Як відомо, гроші спочатку виникають і існують у товарній формі. Цей товар, на відміну від усіх інших товарів, виконував особливу суспільну роль, а саме,...
-
Гроші та кредит - Щетинін А. І. - 3.1. Суть грошового ринку
Невід'ємною складовою частиною сучасних товарно-грошових відносин є грошовий (фінансовий) ринок. В умовах розвитку соціально орієнтованої і регульованої...
-
Гроші та кредит - Щетинін А. І. - РОЗДІЛ 2. ГРОШОВИЙ ОБІГ І ГРОШОВА МАСА
Реалізація суті і функцій грошей здійснюється в процесі "їх постійного руху. В найбільш узагальненому визначенні цей рух грошей називають грошовим...
-
Гроші та кредит - Щетинін А. І. - 1.2. Суть і функції грошей
Гроші за своєю сутністю - це загальний еквівалент. Розкриваючи сутність грошей, К. Маркс у своїй праці "Капітал" дав їм таке визначення: "Специфічний...
-
Гроші та кредит - Щетинін А. І. - 2.3. Безготівкові грошові розрахунки
Грошовий обіг - це процес безупинного руху грошей у сфері обміну, в ході якого вони виконують свої функції засобу обігу і засобу платежу. Організація й...
-
Гроші та кредит - Щетинін А. І. - 7.2. Класична кількісна теорія грошей
Розуміння внутрішньої природи грошей і їх генезису, безсумнівно, важливе для формування наукового уявлення про цей феномен. Актуальною стає проблема...
-
Гроші та кредит - Щетинін А. І. - 5.4. Грошові реформи
Тривалі і глибокі кризові явища в економіці й особливо в грошовому обігу країни завжди вимагають розробки та здійснення заходів, покликаних змінити...
-
Гроші та кредит - Щетинін А. І. - 1.6. Вексельний обіг в Україні
У нашій незалежній державі вперше вексель дістав права громадянства з ухваленням Закону України "Про цінні папери та фондову біржу" (1991 p.). Однак рух...
-
Гроші та кредит - Щетинін А. І. - 1.1. Походження грошей
Гроші належать до низки дуже загадкових феноменів, виникнення яких цікавило людство вже в стародавні часи. За довгий час існування товарного виробництва...
-
Гроші та кредит - Щетинін А. І. - 4.1. Поняття й типи грошових систем. Металева грошова система
Розвиток товарного виробництва і посилення економічних взаємозв'язків у суспільстві привели до формування регіональних, а потім і загальнонаціональних...
-
Гроші та кредит - Щетинін А. І. - РОЗДІЛ 4. ГРОШОВІ СИСТЕМИ
Розвиток товарного виробництва і посилення економічних взаємозв'язків у суспільстві привели до формування регіональних, а потім і загальнонаціональних...
-
Гроші та кредит - Щетинін А. І. - 1.9. Кредитні картки
Посилення суспільного характеру виробництва привело до значного поширення кредитних грошей і поступового зменшення ролі золота. Одночасно відбувався...
-
Гроші та кредит - Щетинін А. І. - 5.2. Соціально-економічні наслідки інфляції
Інфляція пов'язана зі збільшенням грошової маси. У відносно невеликих межах це позитивно впливає на економіку, що обумовлено такими моментами:...
-
Гроші та кредит - Щетинін А. І. - 5.1. Сутність і причини інфляції
Одним із неодмінних атрибутів грошового обігу в країнах, де основу суспільного виробництва складає ринкова економіка, є інфляція. Це явище, власне...
-
Гроші та кредит - Щетинін А. І. - РОЗДІЛ 5. ІНФЛЯЦІЯ І ГРОШОВІ РЕФОРМИ
Одним із неодмінних атрибутів грошового обігу в країнах, де основу суспільного виробництва складає ринкова економіка, є інфляція. Це явище, власне...
-
Гроші та кредит - Щетинін А. І. - 4.4. Створення грошової системи України
Після отримання у 1991 р. незалежності перед Україною постало завдання створення власної грошової системи. Необхідність цього була викликана не тільки...
-
Гроші та кредит - Щетинін А. І. - 4.2. Види металевих грошових систем
У процесі історичного розвитку металеві грошові системи набували певних ознак і особливостей. І хоч грошові системи різних країн мали багато спільних...
-
Гроші та кредит - Щетинін А. І. - 7.1. Металістична і номіналістична теорії грошей
Теорії походження грошей, як зазначалося в першому розділі, повною мірою розкривають внутрішню природу грошей і їх місце в системі суспільного...
-
Гроші та кредит - Щетинін А. І. - РОЗДІЛ 7. КІЛЬКІСНА ТЕОРІЯ ГРОШЕЙ І СУЧАСНИЙ МОНЕТАРИЗМ
Теорії походження грошей, як зазначалося в першому розділі, повною мірою розкривають внутрішню природу грошей і їх місце в системі суспільного...
-
Гроші та кредит - Щетинін А. І. - 6.2. Валютний ринок та валютні операції
Постійне посилення міжнародних економічних зв'язків за умови наявності в кожній країні національної валюти вимагає під час товарообмінних операцій обміну...
-
Гроші та кредит - Щетинін А. І. - 5.5. Антиінфляційне регулювання
Грошові реформи, коли їх вдало здійснити, можуть призупинити інфляційні процеси або сприяти значному зниженню інфляції. Однак це не означає виключення...
-
Гроші та кредит - Щетинін А. І. - 1.3. Походження кредитних грошей та їх форми
Кредитні гроші - це боргові зобов'язання, що набувають функції засобу платежу і засобу обігу. Виникнення кредитних грошей пов'язано з функцією грошей як...
-
Гроші та кредит - Щетинін А. І. - 5.3. Інфляція в Україні та її особливості
Перші роки становлення незалежної суверенної України супроводжувалися значними економічними труднощами. У головному вони пов'язані з переходом від...
-
Гроші та кредит - Щетинін А. І. - РОЗДІЛ 1.СУТЬ І ФУНКЦІЇ ГРОШЕЙ
Курс "Гроші та кредит" належить до циклу фундаментальних економічних дисциплін. У цьому курсі за певного логічною системою розглядаються всі питання,...
-
Гроші та кредит - Щетинін А. І. - 3.4. Рівновага на грошовому ринку
Ринок грошей, як і будь-який ринок, залежить від попиту і пропозиції. Між попитом та пропозицією грошей завжди є певне співвідношення. Найбільш бажаною...
Гроші та кредит - Щетинін А. І. - 7.3. Неокласичний варіант розвитку кількісної теорії