Гроші та кредит - Круш П. В. - Установлення курсу національної валюти і порядок її обміну на іноземну

Порядок забезпечення грошових знаків установлюється державним законодавством. Забезпечуватися грошові знаки можуть товарно-матеріальними цінностями, золотом і дорогоцінними металами, вільно конвертованою валютою, цінними паперами, страховими полісами, гарантіями уряду, банків та інших установ тощо.

Емісійна система

Вона представляє порядок грошової емісії і вилучення, тобто порядок друкування грошей, їх випуску в обіг та вилучення. Українська грошова система спирається на принцип єдності, взаємодії та взаємоперепливу готівкового і безготівкового обігу у функціонуванні суспільного виробництва, досягнення його ефективності, стабільності грошової одиниці. Взаємодію та регулювання готівкового та безготівкового обігу держава забезпечує на основі актів внутрішнього законодавства, враховуючи при цьому економічне становище країни.

Випуск безготівкових грошей здійснюється комерційними банками в процесі виконання ними кредитних операцій. При погашенні позик відбувається вилучення грошей з обігу.

Випуск готівкових грошей в обіг здійснюється через розрахунково-касові центри НБУ. Вилучення грошей відбувається під час надходження грошової готівки від комерційних банків у розрахунково-касові центри НБУ.

НБУ узгоджує з державними органами величину грошової маси. Емісія банкнот НБУ здійснюється трьома способами:

- надання кредитів кредитним установам у формі переобліку комерційних векселів;

- кредитування державної скарбниці під забезпечення державних цінних паперів;

- емісією банкнот шляхом їх обміну на іноземну валюту.

Установлення курсу національної валюти і порядок її обміну на іноземну

Потреба встановлення валютного курсу зумовлюється особливостями виконання грішми функції світових грошей. Українська гривня є законним купівельним і платіжним засобом тільки на території України. За межами України вона має бути обмінена на ту валюту, що є законною для іншої країни.

Установлення валютного курсу, чи котирування валют, означає вираження валюти даної країни у валютах інших країн, тобто проявляється під час їхнього обміну. По суті валютний курс - це ціна грошової одиниці однієї країни, виражена в грошових одиницях іншої країни.

Раніше використовувався порядок установлення валютного курсу, виходячи із золотого вмісту різних валют. У наш час, оскільки в жодній країні не фіксується золотий вміст грошової одиниці, використовується спосіб котирування, в основі якого лежить врахування коливань купівельної спроможності національних валют, співвідношення попиту і пропозиції тієї чи іншої валюти на валютних ринках та інші чинники.

Наявність державних інститутів, які здійснюють регулювання грошового обігу в країні

Нормальне функціонування національної грошової системи неможливе без державного встановлення і регламентування порядку готівкового і безготівкового грошового обігу. Завдання встановлення і регламентування грошового обігу кожна держава покладає на спеціальні органи. Регулювання грошового обігу та дотримання законодавства з монетарних питань в Україні здійснює Національний банк України. Це передбачено Конституцією та Законом "Про Національний банк України". НБУ виступає центральним елементом грошової системи і державним органом реалізації грошово-кредитного та валютного регулювання.

Основу діяльності НБУ становить контроль грошового обігу; забезпечення стабільності національної грошової одиниці - гривні; регламентація емісії готівки, стимулювання розвитку і зміцнення банківської системи України, вдосконалення правил здійснення безготівкових платежів тощо. НБУ розробляє грошово-кредитну політику в Україні та здійснює повсякденний контроль за її реалізацією.

Інші органи державного управління економікою - Кабінет Міністрів, Міністерство економіки, Міністерство фінансів - теж впливають на грошовий обіг, реалізуючи свої заходи економічної та фінансової політики. Проте регулятивні дії цих органів державного управління економікою в монетарній сфері вони мають координувати з НБУ.

Принципи організації грошової системи

Основу грошової системи становлять принципи її організації. Це правила, відповідно до яких держава організовує функціонування грошової системи. На основі ж яких принципів будується сучасна грошова система ринкового типу України?

1. Принцип централізованого управління грошовою системою.

У грошовій системі ринкового типу на перший план виступають економічні методи управління. Держава через Національний банк України створює на ринку такі умови, які змушують банки, фінансові інститути та інших юридичних осіб у сфері грошового обігу приймати рішення, вигідні для забезпечення ефективного функціонування національної економіки.

2. Принцип сталості та еластичності грошового обігу. Сутність цього принципу полягає в тому, що функціонування грошової системи має бути організоване таким чином, щоб, з одного боку, не допускати інфляції, а з іншого - мати можливість розширювати грошовий обіг, якщо зростають потреби господарства у грошових засобах, чи скорочувати його, коли ці потреби зменшуються.

3. Принцип кредитного характеру грошової емісії. Поява нових грошових знаків (готівкових чи безготівкових) у господарському обігу можлива лише на основі здійснення банками кредитних операцій.

4. Принцип забезпеченості грошових знаків, що випускаються в обіг. Грошові знаки забезпечуються товарно-матеріальними цінностями, золотом, іншими дорогоцінними металами, що становлять активи банків, цінними паперами та іншими довгостроковими зобов'язаннями.

5. Принцип непідпорядкованості Національного банку України Уряду. Для підтримання сталості грошового обігу, боротьби з інфляцією, що є пріоритетними завданнями НБУ, могла б виникати загроза у зв'язку з тим, що за певних обставин Уряд почне використовувати грошові засоби НБУ для вирішення своїх проблем.

6. Принцип надання Уряду грошових засобів лише в порядку кредитування. НБУ не повинен фінансувати Уряд. Грошові засоби йому він може надавати тільки в порядку кредитування під певне забезпечення.

7. Принцип нагляду та контролю за грошовим обігом з боку держави. Мета цього полягає в забезпеченні постійного контролю за грошовим обігом, дотримання всіма суб'єктами грошових відносин основних принципів організації готівкового та безготівкового обігу. Держава цей нагляд і контроль здійснює через банківську, фінансову, податкову систему.

8. Принцип функціонування на території України виключно національної валюти. Платежі за товари і послуги, інші платежі усередині країни мають відбуватися згідно із законодавством України виключно в національній валюті. На території України національна валюта може бути обмінена на валюту інших країн, але використана для платежів за кордоном чи вкладена в банківські депозити.



Схожі статті




Гроші та кредит - Круш П. В. - Установлення курсу національної валюти і порядок її обміну на іноземну

Предыдущая | Следующая