Економіка торгівлі - Марцин B. C. - ПЕРЕДМОВА

Ринкова система господарювання обумовлює потребу переосмислення форм і методів вивчення курсу "Економіка торгівлі". Вочевидь, вони повинні бути іншими, ніж раніше: різноманітнішими за формою, конкретнішими за змістом, здатними швидко адаптуватися до мінливих обставин сьогодення, передбачати підприємницьку поведінку у взаємодії з багатьма суб'єктами ринкової економіки. Зараз виникає низка питань, які вимагають прийняття конкретного управлінського рішення, а саме: як повинна функціонувати економіка торгівлі, її зв'язки з галузевою економічною наукою, від чого залежить ефективність галузі торгівлі, ефективність господарювання конкретного підприємства, як працювати з постачальниками і споживачами, в яких випадках виробнику слід орієнтуватися на оптову торгівлю, в яких - безпосередньо на роздрібну, як стимулювати високопродуктивну працю в торгівлі, які фактори визначають успіх у конкурентній боротьбі тощо.

Орієнтація економіки України на різноманітність форм власності та підприємницької діяльності створила передумови для функціонування нових форм господарювання, притаманних ринковій економіці. Вони базуються на самостійності, ініціативній діяльності суб'єктів економічних відносин, спрямованих як на виробництво, так і на реалізацію продукції з метою одержання прибутку. Досвід держав із ринковою формою господарювання свідчить про важливість розвитку економіки торгівлі, яка слугує рушійною силою розвитку економіки держави в цілому.

Зростання ролі економіки торгівлі у формуванні ринкової економіки, становленні нових економічних зв'язків супроводжується вдосконаленням мотиваційних механізмів залучення людей до праці, появою нових мотивів і стимулів до суспільно корисної продуктивної діяльності. Внаслідок таких зрушень виникають якісно відмінні проблеми ринкових перетворень, які проявляються, насамперед, у торгівлі.

Відмовившись від стереотипів про торгівлю, потрібно засвоїти теорію і практику виробничо-комерційної діяльності, яка відповідає ринковим умовам господарювання, швидко адаптуватися до нових умов господарювання, вивчити механізм ринкової економіки. У цьому допоможе вивчення курсу "Економіка торгівлі".

Функціонування і розвиток торгівлі повинні сприяти швидкому насиченню ринку товарами та послугами, подоланню регіонального механізму, розширенню конкуренції, прискоренню науково-технічного прогресу, забезпеченню належного зростання добробуту населення. Торгівля дає змогу розширити сферу застосування праці, відкрити нові можливості для працевлаштування як незайнятого населення, так і працівників, що звільняються з підприємств, які працюють неефективно. Економіка торгівлі здатна позитивно вплинути на розвиток невеликих міст, селищ, сіл, сприяти вирішенню низки соціально-економічних проблем.

Зростання актуальності торгівлі, й економіки торгівлі зокрема, потребує висококваліфікованих фахівців, здатних реалізувати у своїй діяльності вимоги ринкових відносин і свої здібності.

Становлення економіки торгівлі гальмується багатьма факторами. Серед них вагоме місце займає відсутність потрібної теоретичної практичної підготовки економістів, що пояснюється великою кількістю економічної літе-ратуриз питань функціонування підприємства, галузі господарювання, економічних показників оцінки роботи на мікро - і макрорівнях. У результаті питання економіки розглядаються значною мірою на дуже приземленому рівні, тобто на рівні підприємства. Фушадонування нових форм господарювання в торгівлі вимагає комплексного розгляду економіки торгівлі, в першу чергу з виходом на споживача і з урахуванням усіх особливостей виробника.

Пошук відповідей на питання як з одного, так і з другого боку відбувається на основі так званого методу проб і помилок, що в сучасних умовах господарювання дорого коштує не лише конкретному підприємству, але й суспільству в цілому.

Без відповідної підготовки фахівців, як і без впровадження наукових досліджень, нових форм господарювання неможливо розкрити зміст і завдання економіки торгівлі як навчальної дисципліни. А тому глибоке вивчення теоретичних і практичних основ економіки торгівлі є обов'язковою умовою успішного переходу до нових принципів господарювання, притаманних ринковій економші.

Запропонований читачу підручник складається із шести розділів.



Схожі статті




Економіка торгівлі - Марцин B. C. - ПЕРЕДМОВА

| Следующая