Економіка розвитку - Царенко О. М. - § 2. Ефективність роботи підприємств у технічному прогресі
Технічний прогрес пов'язаний у першу чергу з утворенням складних, досконалих машин і приладів, з постійним підвищенням вимог до їх характеристик та необхідністю об'єднання в єдиний комплекс різноманітних технічних пристроїв.
Усе це обумовлює виникнення нових науково-технічних проблем, розв'язання яких виявляється необхідною умовою для подальшого розвитку продуктивних сил суспільства.
Однією з основних проблем техніки і технологій є проблема надійності.
Проблема надійності є не тільки технічною, але й важливою економічною проблемою, що забезпечує зростання продуктивності праці і зниження собівартості виробів.
Для сучасних машин характерні такі напрямки їх розвитку:
Збільшення ступеня автоматизації;
Підвищення робочих параметрів машин і механізмів;
Боротьба за малі габарити і масу;
Підвищення точності і надійності їх функціювання;
Ефективність роботи;
Об'єднання машин у системи з єдиним управлінням.
Ускладнення технічних характеристик машин і певних вимог до них привели до необхідності підвищення вимог до їх надійності та довговічності.
Надійність відображає властивість машин зберігати потрібні показники протягом всього періоду експлуатації.
Вирішення проблем надійності машин - це величезний резерв підвищення виробництва, продуктивності пралі.
Кожна зупинка машин через пошкодження окремих елементів або зниження технічної характеристики нижче допустимого рівня, як правило, спричинює великі матеріальні збитки, тому така машина не може ефективно функціонувати.
У наш час промисловість навіть у передових країнах зазнає великих збитків через недостатню надійність і довговічність машин. Так, за весь період експлуатації затрати на ремонт і технічне обслуговування машин за час роботи в декілька разів перевищують вартість нової машини. Суттєве невикористання потенціальних можливостей має місце для машин і агрегатів, до яких висуваються високі вимоги безвідмовної роботи. Вони, як правило, знімаються з експлуатації набагато раніше того терміну служби, який могли б відпрацювати більшість таких виробів.
Особливо великими затратами часу і коштів пов'язаний вихід із ладу тракторів, комбайнів, машин і агрегатів у сільськогосподарському виробництві, адже в період весняно-польових робіт чи збору врожаю кожна година рік годує.
Зрозуміло, ненадійна робота технологічного обладнання (металорізальних верстатів, зварювальних апаратів, термічних печей) у підприємствах призводить до випуску бракованої і ненадійної продукції.
Але можуть бути і такі наслідки ненадійності виробів, які не можна оцінити ніякими економічними показниками: смерть людей у результаті аварій на виробництві чи з інших причин, пов'язаних з відмовою чи виходом зі строю агрегатів чи механізмів у відповідальні моменти.
У нашій країні проблемам якості і надійності саме і не надається достатньої уваги. Ось чому головним завданням має стати підвищення технічного рівня, економічності і якості усіх видів продукції. При цьому першочергове значення повинно надаватись надійності машин, продовженню їх ресурсу, зменшенню трудовитрат на ремонт і технічне обслуговування.
Особливістю проблеми надійності є її зв'язок з усіма етапами проектування, виготовлення та використання машин, починаючи з моменту, коли формуються і обгрунтовуються ідеї створення нової машини і закінчуючи прийняттям рішення про її списання. Кожний з етапів робить свій внесок у розв'язання важкого завдання створення машини потрібного рівня надійності з найменшими витратами часу і коштів. Основні рішення щодо надійності, прийняті на стадії проектування або виготовлення машини, безпосередньо відбиваються на її економічних показниках, і часто вступають з ними в суперечність. Тому необхідно виявляти зв'язок між показниками надійності і можливістю їх підвищення на кожному з етапів проектування, виготовлення і використання машини чи апарата.
При проектуванні і розрахунку машини закладається її надійність. Вона залежить від конструкції машини та її вузлів, застосування матеріалів, способів захисту від різних шкідливих факторів, системи змащування, пристосування до ремонту, обслуговування та інших конструкторських особливостей.
При виготовленні (виробництві) машини забезпечується її надійність. Вона залежить від якості виготовлених деталей, методів контролю продукції, що випускається, можливості керування ходом технологічного процесу, від якості складання машини та її вузлів, способів випробувань готової продукції та інших показників технологічного процесу.
Надійність машини реалізується при її експлуатації. Показники безвідказності і довговічності проявляються тільки в процесі використання машини і залежать від способів та умов експлуатації машини, прийнятої системи її ремонту, способів технічного обслуговування, режимів та інших експлуатаційних факторів.
Проблема надійності комплексна. Вона стосується сфери виробництва і експлуатації машин, до її вирішення залучаються різні галузі знань, вона потребує прийняття нових організаційно-технічних рішень. Наука про надійність - це нова галузь зі своєю методологією і філософією, своєю специфікою і місцем серед інших наук.
Наука про надійність, як і будь-яка нова галузь науки, переживає бурхливий період розвитку, практика з її різноманітними потребами у сфері проектування, виробництва і експлуатації машин ставить перед наукою про надійність нові завдання знаходження оптимальних конструктивних рішень щодо прогнозування стану машини, діагностики, забезпечення працездатності в тяжких умовах експлуатації і виникнення несподіваних ситуацій.
Наука, реагуючи на ці запити практики, модернізує існуючу теорію і положення, пропонує нові математичні моделі. При цьому для питань надійності особливо характерне використання найрізноманітніших галузей науки і поєднання різних способів і положень при вирішенні окреслених завдань.
При цьому використовується і теорія вірогідності, і механіка, включаючи розділи динаміки і міцності машин, приймаються ідеї автоматичного регулювання і кібернетики, розвиваються положення теорії технологічних процесів і діагностики.
Що ж вивчає наука про надійність?
Наука про надійність вивчає закономірності показників якості технічних пристроїв і систем, на основі яких розробляються методи, що забезпечують з найменшими витратами часу та засобів необхідну тривалість і безвідказність їх роботи. Ця наука на основі прогнозу поведінки системи розробляє теорію прийняття оптимальних рішень для забезпечення потрібного рівня надійності.
Специфічними особливостями питань надійності е;
А) фактор часу, оскільки оцінюється зміна початкових параметрів у процесі
Експлуатації машини;
Б) прогнозування поведінки об'єкта з погляду збереження його вихідних
Параметрів.
Наука про надійність вивчає зміни показників якості машини під впливом тих причин, які обумовлюють повну зміну її властивостей.
Основна проблема при оцінці якості машини полягає у використанні таких методів розрахунку і джерел інформації про зміни працездатності машини, які дозволили б прогнозувати поведінку машини в різних умовах експлуатації.
Наука про надійність не розглядає питань досягнення безпечного рівня показників якості машин - їх точності, потужності, ККД, продуктивності - це завдання інших наук, а розробляє процес зміни цих показників.
Наука і дослідження про надійність розвивались до останнього часу за двома основними напрямками.
Перший напрямок пов'язаний з математичними методами оцінки надійності, особливо стосовно складних систем, зі статичною обробкою експлуатаційної інформації, з розробкою структур складних систем, що забезпечують високий рівень надійності.
Другий напрямок пов'язаний з вивченням фізичних відмов (зношення, стомленої міцності, корозії), з розробкою методів розрахунку на міцність, зношення, теплостійкість та інші, із застосуванням технологічних заходів, що забезпечують необхідну міцність машини.
Нині відбувається процес взаємного злиття цих двох напрямків, перенесення раціональних ідей з першої сфери в другу і формування на цій основі єдиної науки про надійність виробів.
Сучасні технологічні процеси функціонують у різноманітних специфічних умовах і потребують створення особливих методів розрахунку рівня їх надійності. Економічно виправдана тенденція до здійснення технологічних процесів при визначенні технологічних параметрів, близьких до граничнодопустимих, але вони приводять до дестабілізації основних технологічних процесів, які лімітують рівень їх надійності. Висока динамічність, тісний взаємозв'язок відмінних фізико-технологічних процесів, що відбуваються паралельно в одному агрегаті, - найбільш характерні риси технологічного процесу. Застосування в цих умовах тільки імовірно-статистичних традиційних методів не може дати гарних результатів.
Розвиток теорії і практики показує, що найбільш перспективним є поєднання класичних методів з глибоким проникненням у фізику високоінтенсивних технологічних процесів. Без виявлення взаємозв'язку між кількісними показниками надійності і фізичними явищами, що визначають ц рівень, неможливо коректно прогнозувати динаміку технологічних процесів.
Схожі статті
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - § 3. Форми організації фінансової роботи
Інформаційне забезпечення будь-якої управлінської структури не можна уявити без організації фінансової (бухгалтерської) роботи в первинній ланці -...
-
§ 1. Впровадження чіткої системи автоматизації обліку - основа збереження фінансів Фінансова діяльність, як відомо, нерозривно пов'язана із загальним...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - Глава 5. Інформаційне забезпечення управління та обліку
§ 1. Впровадження чіткої системи автоматизації обліку - основа збереження фінансів Фінансова діяльність, як відомо, нерозривно пов'язана із загальним...
-
Високорозвинене розширене виробництво - один з найважливіших факторів економічного зростання держави. Важлива роль у вирішенні цього завдання належить у...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - § 2. Історія розвитку мережі Internet
На перший погляд мережа Internet подібна до звичайних глобальних мереж. Але насправді вона має ряд абсолютно специфічних особливостей і унікальну...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - § 6. Основні напрямки розвитку Internet
Мережа Internet зростає та вдосконалюється неймовірно швидкими темпами. Причини такого стрімкого зростання її популярності полягають у динамічному...
-
У процесі вивчення проблеми розвитку сільськогосподарських підприємств та економічної стійкості сільськогосподарського виробництва виявляється наявність...
-
§ 1. Система SAP - основна система ведення бухгалтерського обліку в країнах Європейської Ради Сучасна і ефективна система фінансової бухгалтерії повинна...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - Операційна система Windows NT
Операційні системи Windows NT і Windows 95 мають, безсумнівно, безліч спільних властивостей, завдяки яким їх можна вважати ефективними операційними...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - Операційна система Windows 95
Сімейство операційних систем, які постачаються сьогодні фірмою Microsoft на ринок операційних систем, складають такі програмні продукти: Windows 95 (з...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - Сімейство операційних систем Microsoft Windows
Сімейство операційних систем, які постачаються сьогодні фірмою Microsoft на ринок операційних систем, складають такі програмні продукти: Windows 95 (з...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - § 5. Можливості практичного використання мережі Internet
Глобальні інформаційні ресурси, зосереджені у світовій мережі Internet нарівні з інформаційними службами нового покоління, можна розглядати як прототип...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - § 1. Економічна суть інфляції
§ 1. Економічна суть інфляції У якості засобу обігу гроші виступають не як самостійне втілення товарної вартості, а як посередник при обміні товарів....
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - § 3. Упорядкування форм фінансової та статистичної звітності
Форми фінансової та статистичної звітності, яку подають комерційні банки до Національного банку, та інструкції про порядок їх заповнення розробляє і...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - § 2. Вимоги до складання звітності
Фінансова і статистична звітність має містити достовірну й реальну інформацію, що забезпечується шляхом документування операцій і періодичними...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - § 8. Удосконалення фінансового аналізу банківських операцій
Сучасні умови розвитку банківського сектору обумовлюють необхідність вдосконалення методів економічного аналізу, планування і контролю. Діяльність...
-
Чому питання стабільності національної валюти у будь-якій економіці є ключовим у процесі здійснення макроекономічної політики? Передусім тому, що...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - § 4. Операції з матеріальними і нематеріальними цінностями
Операції з матеріальними і нематеріальними активами складаються з двох окремих завдань: "Облік основних засобів та нематеріальних активів" та "Облік...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - § 2. Класифікація комп'ютерних мереж
На сьогоднішній день відомі і досить поширені такі види конфігураційного зв'язку між окремими робочими станціями локальних обчислювальних мереж, що...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - § 2. Міжнародні стандарти бухгалтерського обліку - вимога часу
Триває становлення України як незалежної держави, в економіці відбуваються структурні зміни, важко, повільно, але невідворотно наша країна переходить до...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - § 5. Бюджетний облік
Важливе значення має і чітко налагоджена система обліку доходів і витрат бюджету, оскільки всі без винятку юридичні і фізичні особи є платниками...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - § 4. Принципи організації і основні види обліку
Бухгалтерський облік - науково обгрунтована система безперервного відображення коштів (за їх видами і джерелами) і процесів господарської діяльності...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - § 1. Загальні принципи побудови комп'ютерних мереж
§ 1. Загальні принципи побудови комп'ютерних мереж Персональні комп'ютери з моменту свого виникнення сприймалися і використовувалися виключно як...
-
Коли будь-яке підприємство стикається з серйозними змінами своєї організаційної структури та збільшенням загального обсягу операцій, часто виходить, що...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - Глава 2. Локальні обчислювальні мережі
§ 1. Загальні принципи побудови комп'ютерних мереж Персональні комп'ютери з моменту свого виникнення сприймалися і використовувалися виключно як...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - Операційна система Windows СЕ
У листопаді 1996 року корпорація Microsoft представила нову операційну систему, яка підтримує використання рідкокристалічних дисплеїв, міжнародні набори...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - § 1. Інформатика - комп'ютерна наука
§ 1. Інформатика - комп'ютерна наука Відомо, що слово інформатика ("Informatique") уперше було введено в наукову термінологію французькими вченими на...
-
§ 1. Інформатика - комп'ютерна наука Відомо, що слово інформатика ("Informatique") уперше було введено в наукову термінологію французькими вченими на...
-
Серед найважливіших проблем, що постають перед економістами різних теоретичних шкіл і напрямків, є аналіз факторів та потенцій економічного зростання,...
-
Економіка розвитку - Царенко О. М. - § 1. Інвестиції: основні поняття, види і джерела фінансування
§ 1. Інвестиції: основні поняття, види і джерела фінансування У сучасному світі з його складною і заплутаною системою економічних взаємозв'язків проблема...
Економіка розвитку - Царенко О. М. - § 2. Ефективність роботи підприємств у технічному прогресі