Економічна теорія - Білецька Л. В. - 7. Інфляція і дефляція
Інфляція (лат. inflation - роздування) - процес зростання загального рівня цін в країні внаслідок порушення закону грошового обігу. Інфляція виникає тоді, коли в обігу знаходиться надлишкова кількість грошей (готівкових і безготівкових). Таке становище веде до їх знецінення, гроші "дешевіють", а ціни набувають тенденції до зростання. Тому найважливішим показником інфляції є динаміка індексу цін.
Інфляція як явище виникла водночас з появою паперових грошей, адже при золотомонетному обігу, як з'ясовувалося вище, надлишку грошей в обігу не може бути. Розрізняють "класичну" і сучасну інфляцію.
Для класичної інфляції (XVIII-XIX ст.) характерним є її Тимчасовість. Вона виникала за надзвичайних обставин (тривалі війни, які збільшували видатки держави тощо). Сучасна інфляція Має хронічний (сталий) характер. Вона перетворилася в постійний елемент процесу відтворення. Демонетизація золота, розрив зв'язків між паперовими, кредитними, чековими грошима і золотом надали рухові грошової маси автономного характеру відносно незалежного від обігу товарів, їх пропозиції.
Причиною інфляції спочатку вважали повсюдний перехід до паперових грошей. Однак навіть після того як грошова емісія була взята під строгий контроль, інфляція не зникла. Виявилось, що в інфляції можуть бути різні причини і сама вона буває різною. Розрізняють інфляцію попиту і інфляцію витрат.
При інфляції попиту виникає зростання грошових доходів підприємств, держави і домашніх господарств. Попит в країні в цілому виявляється більшим сукупної пропозиції товарів і послуг, а це неминуче веде до зростання рівня цін.
Не менш небезпечною є інфляція витрат, коли ціни зростають через збільшення витрат при купівлі необхідних виробничих ресурсів, що знову штовхає ціни "вгору" там, де ці ресурси застосовуються. Інфляційні стрибки цін в результаті посилюють один одного, їх зростання стає, по суті, самопідтримуючим, причому із зростаючими етапами.
Два найважливіших джерела, що живлять інфляцію витрат - Це зростання номінальної заробітної плати І Цін на сировину і енергію.
Надмірне зростання заробітної плати, як правило, породжує інфляцію, тому профспілки, що вимагають постійного підвищення зарплати праці для працівників своєї галузі, повинні рахуватися із загальним економічним станом країни, середнім рівнем заробітної плати. Зростання витрат виробництва, що обертається "накручуванням" цін, веде до раптового, непередбачуваного зростання цін на сировинні ресурси і особливо на енергоносії, що повною мірою відчула на собі економіка молодої незалежної України.
Найстрашніше в інфляції витрат те, що вона породжує інфляційну психологію. Це явище виникає тоді, коли в масовій свідомості людей існує впевненість, що інфляція буде наростати і далі. При цьому працівники починають вимагати підвищення заробітної плати "під майбутнє зростання цін", а підприємці завчасно закладають у ціну своїх товарів очікуване зростання витрат на сировину, енергію, робочу силу і кредит.
Рівень інфляції Вимірюється за допомогою показника темпу інфляції (див. главу 12. Позичковий процент і його норма).
За рівнем розрізняють інфляцію "повзучу" (до 10 %на рік), "галопуючу" (понад 10 % на рік) і гіперінфляцію (понад 2000 % на рік або 50 % на місяць чи 1-2 % на день).
Будь-яка інфляція веде до зростання цін. При цьому темпи зростання заробітної плати, як правило, відстають від темпів зростання цін. Тому наслідком інфляції є зниннення добробуту населення. Але особливо небезпечною є гіперінфляція.
Гіперінфляція Виявляє руйнівну дію на економіку країни і веде до швидкого зубожіння народу і зростання безробіття. Стрімко зменшуються реальні доходи людей, практично знищуються заощадження. Закриваються підприємства, які не можуть витримати тягар швидко зростаючих витрат. Руйнується механізм заощадження грошей для виробничих інвестицій, адже в таких умовах вигідно бути боржником ("вартість боргу стрімко зменшується") і невигідно давати в борг і нагромаджувати гроші. Банки не надають кредити, а якщо й надають, то на нетривалий час (кілька місяців) і під грабіжницькі проценти. Як наслідок, руйнується виробництво і торгівля, країна "проїдає" своє майбутнє, знищуючи основу нормального зростання економіки.
Україна в 1993 році скотилася у прірву гіперінфляції, вибратися з якої було надзвичайно важко. А в новій Югославії (Сербії і Чорногорії) рівень інфляції досяг фантастичної межі - кілька мільйонів відсотків на рік.
Структурна інфляція Викликається макроекономічною міжгалузевою незбалансованістю, що веде до хронічного незадоволеного попиту на продукцію певних галузей і зумовлює зростання цін.
Поряд із формами необхідно виділити і Типи Інфляції. Розрізняють два типи інфляції: відкрита і затамована.
Відкрита інфляція Розгортається на ринках, де відбувається вільне ціноутворення. Вона здійснюється у формах інфляції попиту та інфляції витрат і хоча деформує ринок нерівномірністю підвищення цін, але не знищує повністю ринковий механізм ціноутворення.
Затамована інфляція Виникає завдяки державному регулюванню цін шляхом їх блокування ("замороження"). Вона зумовлюється неправильними діями державних органів, які борються не з деформацією ринку, а з її наслідками - зростанням цін. Тому причини інфляції зберігаються, вона стає затамованою.
Затамована інфляція руйнує ринковий механізм. Ринок не виконує регулюючу функцію, адже не одержує цінових сигналів (зміна цін - основний важіль дії ринкового механізму). Заморожені ціни роблять невигідним прикладання капіталу та інших ресурсів в галузях, де високі витрати виробництва. З таких галузей відбувається "втеча" капіталів, що породжує дефіцит певних товарів. У саморегульованій економіці дефіцит (нестача товарів) швидко ліквідується більш високими цінами, а потім і розширенням виробництва. Тут же дефіцит стає хронічним, затамована інфляція породжує ажіотажний попит і товарний дефіцит дедалі збільшується. Тотальний товарний дефіцит - ознака затамованої інфляції. її неминучим супутником стає Чорний ринок (нелегальний). Виробництво не працює або працює повільно, зменшуються доходи, бідніє населення і держава.
Перевага відкритої інфляції у порівнянні із затамованою полягає у тому, що у першому випадку додатковий дохід від зростання цін одержує виробник, а у другому - кримінальні структури, що "розквітають" на чорному ринку.
Отже, винуватцем інфляції у будь-якому випадку є Держава, Невмілі і неправильні дії якої зумовлюють існування надлишку грошей в обігу і загальне зростання цін. Особливо це стосується Емісійної інфляції.
Емісійна інфляція Виникає внаслідок необгрунтованого випуску державою в обіг додаткових готівкових чи безготівкових грошей, які не підкріплені додатковим випуском товарної маси.
Якою б не була межа додаткової емісії - забезпечення виплати заробітної плати, пенсій, соціальної допомоги тощо - вона обернеться зростанням цін, інфляцією, зубожінням народу. Тому будь-яка грошова емісія повинна бути обгрунтованою і виваженою, забезпеченою додатковими товарами і послугами.
Отже, надлишок грошей в обігу шкідливий для країни, адже веде до інфляції, але небезпечною є і нестача грошей в обігу або Дефляція.
Дефляція веде до кризи надвиробництва, Нестача грошей породжує зменшення сукупного попиту, що знову ж таки загрожує скороченням масштабів виробництва, безробіттям, зниженням добробуту населення тощо.
Держава несе відповідальність як за інфляцію, так і за дефляцію, адже саме вона здійснює емісію грошей, тому повинна враховувати дію закону грошового обігу. Для сучасної ринкової держави характерним є проведення Антиінфляційної політики.
З метою подолання інфляції держава здійснює цілий комплекс заходів у сфері виробництва, фінансів, грошового обігу і кредиту, заробітної плати, зайнятості населення, міжнародних кредитно-валютних відносин. При цьому застосовуються різні форми і методи регулювання - бюджетні, податкові, грошово-кредитні, валютні, цінові тощо.
Особлива активність держави у сфері антиінфляційного регулювання спостерігається в країнах розвиненої ринкової системи. З кінця 70-х років минулого століття змінилися орієнтири економічної політики. Від кейнсіанської антициклічної інфляційної моделі макроекономіки відбувся перехід до монетаристської антиінфляційної моделі.
Схожі статті
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 3. Теорії грошей
Теорії грошей - це сукупність поглядів різних напрямів світової економічної думки про роль і місце грошей в економіці. У світовій економічній думці існує...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 1. Закономірності виникнення і суть грошей
1. Закономірності виникнення і суть грошей Гроші - одне з найдавніших економічних явищ, яке виявляє найсуттєвіший вплив на усі сторони людського життя....
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 5. Закон грошового обігу
Кількість грошей, яка перебуває в обігу, не може бути необмеженою, оскільки для реалізації товарів, що надійшли в сферу обігу, слід чітко визначити...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - Глава 6. Сутність грошей, грошових систем і їх еволюція
1. Закономірності виникнення і суть грошей Гроші - одне з найдавніших економічних явищ, яке виявляє найсуттєвіший вплив на усі сторони людського життя....
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 2. Функції грошей
Найзагальнішою функцією грошей, у якій розкривається їх сутність, є властивість бути загальним еквівалентом та загальною формою вартості. Згідно...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 3. Товар та його властивості
Товар - це продукт праці, виготовлений з метою обміну або продажу, а не для особистого споживання. Товаром може бути як речовий продукт, так і послуга...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 2. Причини виникнення та суть товарного виробництва
Як нам уже відомо, основою життя людського суспільства є економіка, яка утворює каркас цивілізації і являє собою фундамент для усіх інших сфер діяльності...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 1. Натуральне виробництво
Як нам уже відомо, основою життя людського суспільства є економіка, яка утворює каркас цивілізації і являє собою фундамент для усіх інших сфер діяльності...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - Глава 7. Ринок, його функції і структура
Однією з найважливіших складових частин сучасної економічної теорії є мікроекономіка, яка вивчає господарську діяльність різних економічних суб'єктів (їх...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - Розділ II. Мікроекономіка
Однією з найважливіших складових частин сучасної економічної теорії є мікроекономіка, яка вивчає господарську діяльність різних економічних суб'єктів (їх...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 6. Система грошового обігу та її типи
Грошова система - це форма організації грошового обігу, що історично склалася в даній країні, і закріплена законодавчими актами. Грошові системи...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - Глава 5. Суспільне виробництво. Еволюція товарного виробництва
Як нам уже відомо, основою життя людського суспільства є економіка, яка утворює каркас цивілізації і являє собою фундамент для усіх інших сфер діяльності...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - Глава 1. Методологічні підходи розуміння світового розвитку
Розділ I. Політекономія Глава 1. Методологічні підходи розуміння світового розвитку Економічні реформи, покликані формувати в Україні сучасну, ефективну...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - Розділ I. Політекономія
Розділ I. Політекономія Глава 1. Методологічні підходи розуміння світового розвитку Економічні реформи, покликані формувати в Україні сучасну, ефективну...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 2. Продукт виробництва. Потреби і економічний вибір
Виробництво існує і розвивається задля задоволення різноманітних людських потреб. Макконелл К. Р. і Брю С. Л. в книзі "Економікс: принципи, проблеми і...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 4. Грошова маса та її агрегати
Важливим принципом грошового обігу є те, що грошова маса повинна відповідати потребам обігу. Грошова маса - сукупність залишків грошей в усіх її формах,...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - ЧАСТИНА І
Розділ I. Політекономія Глава 1. Методологічні підходи розуміння світового розвитку Економічні реформи, покликані формувати в Україні сучасну, ефективну...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 1. Економічний зміст власності. Типи і форми власності
Коли ми вивчаємо поняття економічної системи і господарський лад країни завжди ставимо питання: кому належить економічна влада, хто розпоряджається...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - Глава 4. Економічні системи
Сучасний світ характеризується наявністю різних економічних систем, а економіка кожної країни являє собою велику систему, в якій багато самих...
-
Кожному з нас відомо слово "економіка". Але знаходячись в оточенні економіки, ми не можемо легко і просто пояснити що це таке, тому що економіка -...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - Форми і методи наукового управління підприємством
Традиційні управлінські повноваження виходять від організації. Менеджер отримує право заохочувати або карати підлеглих з метою дії на їх поведінку разом...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - Особиста влада
Традиційні управлінські повноваження виходять від організації. Менеджер отримує право заохочувати або карати підлеглих з метою дії на їх поведінку разом...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - Глава 3. Предмет, метод, і функції економічної теорії
До 90-х років ХХ ст. у нашій країні у формуванні економічного мислення виключне місце займала марксистська політична економія. Тому предмет дослідження...
-
Економічна теорія - Білецька Л. В. - ПЕРЕДМОВА
Економіка - основа існування і розвитку людської цивілізації. При цьому історичний поступ суспільства характеризується постійним ускладненням економічних...
-
Економічна теорія управління фірмою - Іванова Н. Ю - 1.3. Аналіз попиту
Менеджери знають, що попит - це кількість одиниць конкретного товару, яку споживачі згодні купити за умов чітко визначеної ціни, часу, місця і таке інше....
-
Економічна теорія управління фірмою - Іванова Н. Ю - 1.1. Фірма та її поведінка
1.1. Фірма та її поведінка Будь-яке суспільство стикається з трьома основними та взаємопов'язаними проблемами: 1. Які товари мають бути вироблені та в...
-
1.1. Фірма та її поведінка Будь-яке суспільство стикається з трьома основними та взаємопов'язаними проблемами: 1. Які товари мають бути вироблені та в...
-
Економічна теорія - Чепінога В. Г. - 3.4. Виникнення, суть та функції грошей
Товарне виробництво обов'язково передбачає обмін товарів. А останній практично немислимий без грошей. Розглянемо, як вони виникли і яка їх суть. Щодо цих...
-
Економічна теорія - Чепінога В. Г. - 3.3. Товар і його властивості. Теорії вартості товару
Люди задовольняють свої потреби благами. Благо - це все, що здатне задовольняти людські потреби, має певні властивості, які приносять особі корисність....
-
Історія економічних вчень - Тарасевич В. М. - 2.3. Економічна теорія меркантилізму
Починаючи з XIV ст. в економіці провідних країн Західної Європи поступово відбуваються значні зміни, пов'язані зі зростанням продуктивних сил та...
Економічна теорія - Білецька Л. В. - 7. Інфляція і дефляція