Дипломатичний протокол та етикет - Сагайдак О. П. - 6.1. Символи державного суверенітету. Привітання
6.1. Символи державного суверенітету. Привітання
"Міжнародна ввічливість - таке поводження в міжнародних відносинах, яке обумовлене не юридичними нормами та обов'язками, а міркуваннями пристойності, взаємної поваги, гостинності, доброзичливості, підкресленої пошани, що поділяється іншою стороною. Держави, які дотримуються міжнародної ввічливості, роблять це за мовчазною згодою, незважаючи на те, що правила міжнародної ввічливості не є юридично обов'язковими", - підкреслюється в Юридичній енциклопедії. "Правила ввічливості кожного народу - це дуже складне поєднання національних традицій, звичаїв і міжнародного етикету. І де б ви не перебували, господарі мають право чекати від гостя уваги, інтересу до своєї країни, поваги до своїх звичаїв", - пише журнал "Політика і час" [3; 7].
Поняття "міжнародна ввічливість" багатопланове і в дипломатичному протоколі включає: міжнародний етикет державного прапора - головного символу держави, етикет державного герба і гімну, реагування членів міжнародного співтовариства на обрання глави держави, протокольні заходи у зв'язку з офіційним трауром у країні, пов'язаним зі смертю глави держави чи глави уряду, реагування на терористичні акти, стихійні лиха, катастрофи тощо.
Вияв поваги до державного прапора, герба і гімну - загальноприйнята міжнародна норма, а тому етикет зобов'язує у ставленні до них уникати всього того, що може образити гідність держави або завдати шкоди її престижу.
Молода українська держава, що виникла на руїнах СРСР, у дуже важкій внутрішньополітичній боротьбі за 12 років свого незалежного існування так і не завершила законодавчого оформлення цих основних державних атрибутів. Так, сучасні комуністи та сили, які їх підтримували в українському парламенті, робили все можливе, щоб не узаконити історичного прапора України, вносили найнеймовірніші пропозиції для того, щоб повернутися до милих їхньому серцю більшовицьких символів. Та ще 21 січня 1992 року завдяки зусиллям національно-патріотичних сил та певної частини, якщо так можна сказати, національно-свідомих комуністів вдалося прийняти Постанову Верховної Ради "Про державний прапор України": "Затвердити національним прапором України національний прапор, що являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої - синього кольору, нижньої - жовтого кольору, із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2 : 3" [4, с. 435].
У не менш запеклій боротьбі з антиукраїнськими силами вдалося затвердити і малий Державний герб України - золотий тризуб на синьому тлі, а до прийняття великого герба України за ці роки справа, на жаль, так і не дійшла, хоча й затвердження малого герба можна вважати перемогою, бо він засвідчив спадкоємність нинішньої Української держави стосовно Київської держави Володимира Великого, Української Народної Республіки, національно-визвольних змагань українського народу.
Лише 6 березня 2003 року Верховній Раді України вдалося ухвалити Закон про державний гімн України у повному обсязі з музикою Михайла Вербицького і словами Павла Чу - бинського "Ще не вмерла України ні слава, ні воля...", знову ж таки, долаючи опір "червоних", хоча, як пише народний депутат Віталій Холуйко, "борці за волю України вмирали саме під слова Чубинського "Ще не вмерла України і слава, і воля...", а в тексті немає нічого, що могло б образити людину будь-яких політичних поглядів, будь-якої національності. Але водночас в ньому об'єдналися заклик до свободи, повага до минулого, віра в краще майбутнє нашої держави" [2; 6].
У міжнародній протокольно-дипломатичній практиці склався певний етикет державного прапора. Розміри прапора, його кольори та інші елементи повинні точно відповідати опису, затвердженому законом (на превеликий жаль, у нашій державі деякі фірми, які виготовляють державну атрибутику, дозволяють собі вільно трактувати кольори національного прапора, і на це не завжди реагують державні чиновники, які мали б відповідати за виконання Закону. Не можна допускати, щоб над відповідними будинками чи на флагштоках піднімався старий, вицвілий або брудний чи надірваний прапор. Дуже важливо враховувати величину флагштока і розмір прапора, бо ні великий прапор на малому флагштоці, ані малий - на великому вигляду не матимуть. Тут оптимальне співвідношення ширини прапора і висоти флагштока мало би становити 1:6.
Прапор, як правило, піднімається зі сходом сонця та опускається із заходом; піднімається швидко, а опускається повільно. Якщо ж він висить цілодобово, то в темну пору доби повинен обов'язково підсвічуватися. Є ще кілька загальноприйнятих правил:
- при одночасному підніманні двох або більше прапорів різних країн їхні розміри та висота підйому над поверхнею повинні бути однаковими: жодний з прапорів не може бути вищий за інші;
-при одночасному підніманні прапорів двох або кількох держав почесним є крайнє праве місце, якщо дивитися з боку прапорів, а також центральне;
-при одночасному підніманні прапорів багатьох держав найбільш поширеною є практика розташування їх за алфавітом назв держав (за латинською абеткою або абеткою мови країни, де відбувається дія);
-не допускається піднімання прапорів двох або кількох держав на одному флагштоці (один над одним);
- державні прапори не повинні торкатися землі, води, Дерев;
- особлива увага повинна приділятися правильному підніманню прапора (з урахуванням його кольорів, щоб не перевернути його навпаки).
Коли вносять прапор в урочистих випадках, то військові повинні віддати честь, а цивільні - зняти капелюхи. У деяких країнах під час внесення прапора всі присутні прикладають праву руку до серця.
Під час траурної церемонії державні прапори спочатку піднімають на всю висоту флагштока, а потім повільно опускають до половини. При остаточному опусканні прапора його знову піднімають до повної висоти флагштока, а тоді повільно опускають вниз.
Існує особливий етикет - відповідно до норм міжнародного права, правил дипломатичного протоколу і традицій країни перебування - підйому прапора на приміщеннях дипломатичних представництв, консульських установ та інших офіційних представництв за кордоном.
У багатьох країнах світу склалася чудова традиція з дитячих років виховувати шанобливе ставлення до державного прапора, а тому там перед початком шкільних занять відбувається церемонія урочистого підйому прапора.
Палата представників Конгресу США 1989 року прийняла спеціальний закон про захист національного прапора від образи, який передбачає штраф або навіть тюремне ув'язнення до одного року для кожного, хто свідомо у будь-якій формі зневажить національний прапор. У США існує чітко розроблений етикет національного прапора і ставлення до нього з боку громадян цієї країни [1, с. 36; 5, с. 62-64].
У Фінляндії, скажімо, формально немає законодавчого акта про прапор, але впродовж історії сформувався відповідний культ ставлення до нього. Перед кожним індивідуальним житловим будинком є флагшток для його підйому. Крім офіційних державних свят, тут прапор піднімається у зв'язку з народженням дитини, з нагоди весілля та похорону, отже, він супроводжує громадянина держави все його життя. У цьому також є глибокий сенс.
Піднімати державний прапор з нагоди особистих чи родинних урочистостей є характерним для багатьох країн світу.
Герб держави використовується при виготовленні офіційних бланків державних установ, печаток, поштових марок, деяких державних нагород чи нагрудних знаків, візитних карток, зображується на вивісках державних установ.
Сучасна Російська Федерація повернулася до герба Російської імперії, щоб підкреслити, мабуть, свою спадкоємність, а може, свої наміри та плани, імперський характер яких однозначно сповідують деякі сучасні політичні діячі Росії та певні політичні сили. Особливо це стосується колишніх загарбаних нею територій, які нині здобули державну незалежність. Герб Російської імперії, музика гімну Радянського Союзу - цікавий і досить зловісний симбіоз.
Крім державного прапора, є ще штандарт (прапор) Президента України, який встановлюється у службовому кабінеті в його резиденції, піднімається над резиденцією Президента, коли він там перебуває, встановлюється на траспортних засобах Президента.
Також символом держави є національне свято. Національний день - найголовніше свято кожної держави, свідчення найважливішої, а іноді і поворотної події в житті народу, бо воно, як правило, пов'язується з перемогою революції, здобуттям національної незалежності, проголошенням республіки. Для України таким днем є День Незалежності України (24 серпня); Албанії - День Прапора і Незалежності (28 листопада), Великобританії - День Народження Королеви (13 червня), АРЄ - День Революції (23 липня), Індії - День Республіки (26 січня), Ірландії - День Святого Патріка (17 березня), Іспанії - День Іспанської Нації (12 жовтня), Марокко - День Трону (ЗО липня), ФРН - День Німецької Єдності (3 жовтня), ПАР - День Свободи (27 квітня), Хорватії - День державності (25 червня), День ООН - 24 жовтня.
У міжнародній дипломатичній протокольній практиці прийнято відзначати національні свята іноземних держав, рівень відзначення яких залежить від характеру двосторонніх відносин. З нагоди національного свята глави держав і урядів, міністри закордонних справ, як правило, надсилають вітальні телеграми главам держав, урядів та міністрам. Ці телеграми можуть, залежно від протокольної практики країни перебування, передаватися особисто послами або якимсь іншим чином, але вони повинні бути однаковими для представництв усіх країн, без будь-якої дискримінації.
З нагоди національних свят своїх держав посли влаштовують дипломатичні прийоми з запрошенням представників країни перебування та дипломатичного корпусу, можуть виступати з цієї нагоди по телебаченню (залежно від місцевої практики). Місцеві ЗМІ зазвичай публікують матеріали, присвячені національному святу тієї чи іншої країни.
Обмін телеграмами між керівниками держав, а в обов'язковому порядку - між главами зовнішньополітичних відомств, відбувається з нагоди круглої дати встановлення дипломатичних відносин, підписання міждержавного договору про дружбу та співпрацю.
Відбувається обмін (знову ж таки з урахуванням місцевої практики) привітаннями з нагоди Нового року (телеграми, спеціальні поштові листівки, візитні картки). На привітання обов'язково дають відповідь-привітання, якщо це не робиться одночасно. Треба мати на увазі, що в країнах Південно-Східної Азії, Близького і Середнього Сходу святкування Нового року не співпадає з 1 січня, а тому й привітання слід відсилати з урахуванням місцевої традиції.
Не варто нехтувати - якщо це закладено в місцевій традиції - привітаннями з нагоди іменин, дня народження, нагородження високою урядовою відзнакою глави держави, глави уряду чи міністра закордонних справ. Особливої уваги потребує привітання з нагоди обрання та вступу на посаду глави держави, призначення глави уряду та міністра закордонних справ. У багатьох країнах інавгурація глави держави відбувається за участі глав іноземних держав та іноземних делегацій.
Надсилання привітань новому главі держави, участь у його інавгурації розглядаються як визнання його авторитету, високого іміджу держави, бажання підтримувати і розвивати багатопланові двосторонні відносини, і недооцінювати таку можливість не варто.
Дипломатичним протоколом передбачені заходи у зв'язку з відходом із життя глави держави (надсилання співчуття, участь у траурних заходах глав іноземних держав або їхніх представників). Ініціатива участі у похоронах залишається за іноземною державою, а приймаюча сторона зі свого боку забезпечує належну увагу (зустріч і проводи в аеропорту, розташування в готелях, забезпечення транспортом, хоча нерідко цими питаннями практично займаються посольства відповідних країн). У траурних заходах бере також участь і дипломатичний корпус у країні перебування.
У дні трауру дипломатичні представництва відміняють прийоми та інші заходи культурно-розважального характеру, над будинком приспускається державний прапор, посольство відвідують представники держави перебування та дипкорпусу і розписуються в Книзі співчуття.
Відповідно до дипломатичного протоколу, прийнято реагувати на смерть акредитованого в країні посла іноземної держави, враховуючи місцеві традиції.
Співчуття висловлюються і у зв'язку зі стихійним лихом або катастрофою з людськими жертвами. Тут також робляться записи в Книзі співчуття, державні органи та громадські організації організовують збір матеріальної допомоги потерпілим (медикаменти, продукти харчування, одяг тощо).
Схожі статті
-
Дипломатичний протокол та етикет - Сагайдак О. П. - Розділ 6. МІЖНАРОДНА ВВІЧЛИВІСТЬ
6.1. Символи державного суверенітету. Привітання " Міжнародна ввічливість - таке поводження в міжнародних відносинах, яке обумовлене не юридичними...
-
Дипломатичні відносини - це офіційні відносини, які добровільно встановлюються двома державами шляхом дружніх контактів будь-якого характеру між їхніми...
-
При реалізації різних зовнішньополітичних заходів дипломатична служба кожної держави дотримується певних традицій, умовностей та правил, спільність яких...
-
Дипломатичний протокол та етикет - Сагайдак О. П. - 2.1. Дипломатія і дипломати
2.1. Дипломатія і дипломати Слово " Дипломатія " походить від грецького "diploma" (документ, складений удвоє), у Стародавній Греції так називалися...
-
3.1. Роль візиту в дипломатичній практиці. Візити посла і дипломатів Необхідність і значення особистих візитів випливають зі ст. З Віденської конвенції...
-
Дипломатичний протокол та етикет - Сагайдак О. П. - Розділ 3. ОСОБИСТІ ВІЗИТИ І БЕСІДИ ДИПЛОМАТІВ
3.1. Роль візиту в дипломатичній практиці. Візити посла і дипломатів Необхідність і значення особистих візитів випливають зі ст. З Віденської конвенції...
-
Уперше в історії термін "дипломатичний корпус" було вжито у Відні 1754 року, і мав він радше іронічний характер. Лише на початку XIX ст. термін увійшов у...
-
Дипломатичний протокол та етикет - Сагайдак О. П. - Розділ 2. ДИПЛОМАТИ І ДИПЛОМАТИЧНИЙ КОРПУС
2.1. Дипломатія і дипломати Слово " Дипломатія " походить від грецького "diploma" (документ, складений удвоє), у Стародавній Греції так називалися...
-
Дипломатичний протокол є невід'ємною складовою частиною дипломатії, її політичним інструментом, формою, якою супроводжується будь-яка зовнішньополітична...
-
Протокольні і ділові візити складають з метою налагодження контактів і проведення бесід з керівниками держави, офіційними особами МЗС та інших...
-
Дипломатичний протокол та етикет - Сагайдак О. П. - Складання меню і сервірування столу
Про те, що музика сприяє гарному настрою і хорошому апетиту, люди знають давно. Будь-який прийом виграє лише від того, наскільки вдало підібрана музика....
-
Дипломатичний протокол та етикет - Сагайдак О. П. - Музика на прийомі
Про те, що музика сприяє гарному настрою і хорошому апетиту, люди знають давно. Будь-який прийом виграє лише від того, наскільки вдало підібрана музика....
-
Дипломатичний протокол та етикет - Сагайдак О. П. - Офіційні та неофіційні прийоми
Однією з форм ділового спілкування є прийоми. Це не що інше, як зібрання запрошених офіційних представників держави, ділових осіб, партнерів, колег по...
-
Дипломатичний протокол та етикет - Сагайдак О. П. - 5.1. Види дипломатичних прийомів
Однією з форм ділового спілкування є прийоми. Це не що інше, як зібрання запрошених офіційних представників держави, ділових осіб, партнерів, колег по...
-
Дипломатичний протокол та етикет - Сагайдак О. П. - Розділ 5. ДИПЛОМАТИЧНІ ПРИЙОМИ
Однією з форм ділового спілкування є прийоми. Це не що інше, як зібрання запрошених офіційних представників держави, ділових осіб, партнерів, колег по...
-
Документи в системі МЗС готуються українською мовою, однак з представництвами зарубіжних держав листування ведеться мовою акредитуючої країни або,...
-
Дипломатичний протокол та етикет - Сагайдак О. П. - 2.5. Дипломатичні імунітети і привілеї
З метою ефективного виконання покладених на них акредитуючою стороною повноважень, іноземні дипломати і дипломатичні представництва в країні перебування...
-
Проблема визначення старшинства глав дипломатичних представництв і дипломатів завжди була однією з найважливіших та найскладніших у дипломатичному...
-
Дипломатичний протокол та етикет - Сагайдак О. П. - 1.3. Наукове підгрунтя дипломатичного протоколу
Дипломатичний протокол базується на таких чотирьох основних наукових дисциплінах: міжнародне право, дипломатичне право, соціологія, історія. Міжнародне...
-
Дипломатичний протокол та етикет - Сагайдак О. П. - Розділ 4. ДИПЛОМАТИЧНЕ ЛИСТУВАННЯ
4.1. Документи дипломатичного листування Форми дипломатичної діяльності надзвичайно різноманітні: візити, встановлення контактів і ведення бесід,...
-
Дипломатичний протокол та етикет - Сагайдак О. П. - Візит іноземних гостей
Зразок меню Серед гостей можуть бути вегетаріанці, люди, які дотримуються дієти, не вживають алкоголю, споживають Малокалорійну їжу або не їдять ті чи...
-
Дипломатичний протокол та етикет - Сагайдак О. П. - Прийом гостей удома
Зразок меню Серед гостей можуть бути вегетаріанці, люди, які дотримуються дієти, не вживають алкоголю, споживають Малокалорійну їжу або не їдять ті чи...
-
Дипломатичний протокол та етикет - Сагайдак О. П. - Якщо Ваш гість дотримується дієти
Зразок меню Серед гостей можуть бути вегетаріанці, люди, які дотримуються дієти, не вживають алкоголю, споживають Малокалорійну їжу або не їдять ті чи...
-
4.1. Документи дипломатичного листування Форми дипломатичної діяльності надзвичайно різноманітні: візити, встановлення контактів і ведення бесід,...
-
Дипломатичний протокол та етикет - Сагайдак О. П. - 4.3. Документи внутрішньовідомчого листування
Як уже зазначалося вище, дипломатичні документи поділяють на документи дипломатичного (зовнішньо дипломатичного) та внутрішньовідомчого листування....
-
Дипломатичний протокол та етикет - Сагайдак О. П. - Тости
Організатор прийому зустрічає гостей у вестибюлі, вітається з кожним запрошеним, знайомиться. Проводжає гостей до гардеробу, допомагає дамам знімати...
-
Дипломатичний протокол та етикет - Сагайдак О. П. - Прихід на прийом
Організатор прийому зустрічає гостей у вестибюлі, вітається з кожним запрошеним, знайомиться. Проводжає гостей до гардеробу, допомагає дамам знімати...
-
Дипломатичний протокол та етикет - Сагайдак О. П. - Етикет запрошення та відмова від нього
Організація прийомів Кожен із прийомів складається з двох частин. Перша - зустріч, вітання і збір гостей, приватні й загальні розмови, попереднє...
-
Дипломатичний протокол та етикет - Сагайдак О. П. - Організація прийомів
Організація прийомів Кожен із прийомів складається з двох частин. Перша - зустріч, вітання і збір гостей, приватні й загальні розмови, попереднє...
-
Організація прийомів Кожен із прийомів складається з двох частин. Перша - зустріч, вітання і збір гостей, приватні й загальні розмови, попереднє...
Дипломатичний протокол та етикет - Сагайдак О. П. - 6.1. Символи державного суверенітету. Привітання