Цивільне право України. Особлива частина - Дзера О. В. - 1. Поняття договору підряду на проектні та пошукові роботи

1. Поняття договору підряду на проектні та пошукові роботи

Відповідно до ч. 1 ст. 887 ЦК України за договором підряду на проведення проектних та пошукових робіт підрядник зобов'язується розробити за завданням замовника проектну або іншу технічну документацію та (або) виконати пошукові роботи, а замовник зобов'язується прийняти та оплатити їх.

Договір підряду на проведення проектних та пошукових робіт є різновидом підрядних договорів і безпосередньо пов'язаний з архітектурною діяльністю та будівництвом різноманітних споруд. Правове регулювання відносин, що виникають за цим договором, здійснюється як за загальними нормами законодавства, присвяченими підряду, так і за спеціальними нормами параграфа четвертого глави 62 ЦК України, якщо інше не встановлено законом. Якщо такі відносини є господарсько-правовими, то на них мають поширюватися також відповідні статті ГК України (зокрема статті 318 та 324). Як різновид підрядних договорів він є двостороннім, оплатним і консенсуальним. .

Предметом договору є виконаний підрядником (проектантом) проектних та пов'язаних із ними підготовчих робіт, які повинні завершитися складанням проектно-кошторисної документації.

Сторонами договору виступають замовник і підрядник. Замовником може бути будь-яка фізична або юридична особа. Підрядником можуть бути як спеціалізовані організації, так і фізичні особи - підрядники (проектанти), які мають відповідним чином оформлені допуски (ліцензії, сертифікати тощо) на виконання такого роду робіт.

Спеціалізована організація, що здійснює проектно-пошукову або проектно-кошторисну діяльність, повинна отримати дозвіл (ліцензію) на виконання такого роду робіт згідно із Законом України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності". Для виконання обов'язків підрядника (проектанта) фізична особа обов'язково повинна мати необхідні спеціальні знання та відповідний кваліфікаційний сертифікат (ст. 7 Закону України "Про архітектурну діяльність").

За договором підряду на проведення проектних та пошукових робіт підрядник повинен розробити проектну документацію, виконати пошукові роботи згідно із завданням та іншими технічними умовами, наданими замовником. Під час виконання робіт, передбачених договором, замовник повинен дотримуватися Державних будівельних норм та правил, архітектурних стандартів, а також інших встановлених нормативів.

Замовник зобов'язаний передати підряднику завдання та інші вихідні дані, які необхідні для проведення робіт, прийняти та оплатити роботи.

2. Права та обов'язки сторін договору підряду на проведення проектних та пошукових робіт та правові наслідки їх порушення

Відповідно до вимог ст. 888 ЦК замовник повинен підготувати для підрядника технічне завдання на проектування, а також інші вихідні дані, необхідні для складання проектно-кошторисної документації. ЦК України, на жаль, не містить визначення терміна "завдання на проектування" і не пояснює, які документи або яка інформація відносяться до вихідних даних, необхідних для проектування. Визначення цих та інших термінів, пов'язаних із проектними та пошуковими роботами, наведені у ст. 5 Закону України "Про архітектурну діяльність". Відповідно до неї до вихідних даних на проектування включені: архітектурно-планувальне завдання; завдання на проектування; технічні умови щодо інженерного забезпечення об'єкта архітектури.

За ч. 7 ст. 1 цього Закону завдання на проектування - це документ, у якому містяться вимоги замовника до планувальних, архітектурних інженерних і технологічних рішень та властивостей об'єкта архітектури, Його основних параметрів, вартості та організації його будівництва, який складається відповідно до архітектурно-планувального завдання та технічних умов.

Інформація, передана виконавцеві, повинна бути повною, достовірною і має відповідати таким вимогам: визначати предмет договору та об'єкт робіт, містити перелік техніко-економічних показників, вимоги щодо якості робіт.

За загальним правилом завдання на проектування розробляється замовником, погоджується та передається для ознайомлення виконавцю ще до підписання договору на проведення проектних та пошукових робіт. Якщо замовник не в змозі самостійно розробити технічне завдання, скажімо, через відсутність достатніх спеціальних знань, він може доручити його розробку підряднику. Розроблене підрядником технічне завдання має бути обов'язково погоджене із замовником. У разі виявлення недоліків у проектно-кошторисній документації, складеній підрядником, на останнього покладається відповідальність, передбачена ст. 891 ЦК та іншими законодавчими актами.

Підрядник під час виконання проектних робіт зобов'язаний додержуватися вимог, що містяться у погодженому сторонами завданні, інших вихідних даних для проектування та виконання пошукових робіт. Будь-який відступ підрядником від цих вимог, у разі необхідності, можливий лише за умови отримання на нього згоди замовника.

У ст. 889 ЦК України закріплено найголовніші обов'язки замовника. Передбачено, що замовник зобов'язаний сплатити підрядникові встановлену ціну після завершення всіх робіт. Сторони повинні визначитися та погодити процедуру, строки здавання і прийняття робіт, умови та порядок їх оплати. Вони можуть передбачити можливість оплати вартості робіт після завершення всього комплексу робіт чи сплатити її частинами, після виконання окремих етапів робіт, або в іншому порядку, встановленому договором або законом. Встановлена домовленість не повинна суперечити положенням чинного законодавства.

Однак першочерговим обов'язком замовника є ознайомлення потенційного підрядника з тематикою робіт. Після з'ясування тематики робіт замовник повинен видати підряднику завдання на проектування та погодити з ним техніко-економічні показники. Після завершення підрядником усього комплексу робіт, зазначених у договорі, замовник зобов'язаний прийняти роботу і оплатити її вартість.

Замовник має право використовувати надану йому проектно-кошторисну документацію згідно з цілями, зазначеними у договорі. Для забезпечення гарантій дотримання прав інтелектуальної власності підрядника (розробника відповідної техніко-економічної інформації) замовник не має права передавати проектно-кошторисну документацію третім особам, розголошувати її без згоди підрядника. Тобто замовник, так само як і підрядник, повинен забезпечувати конфіденційність інформації, пов'язаної з роботами.

До конфіденційної інформації чинне законодавство відносить відомості, які знаходяться у володінні, користуванні або розпорядженні окремих фізичних чи юридичних осіб і поширюються за їх бажанням відповідно до передбачених ними умов (ст. 30 Закону України "Про інформацію"). Забезпечення конфіденційності інформації полягає у створенні таких умов користування цією інформацією, за яких буде обмежено доступ до неї сторонніх осіб.

Замовник зобов'язаний надавати підряднику послуги для виконання проектних та пошукових робіт в обсязі та на умовах, встановлених договором, брати участь разом із підрядником у погодженні готової проектно-кошторисної документації з уповноваженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування (див. ст. 7 Закону України "Про архітектурну діяльність"). Водночас, замовник зобов'язаний відшкодувати підрядникові додаткові витрати, пов'язані зі зміною вихідних даних для проведення проектних та пошукових робіт внаслідок непередбачених обставин. Такі зміни у вихідних даних можуть виникнути, наприклад, у зв'язку із затвердженням нових державних стандартів проектування та містобудування. У таких випадках підрядник повинен провести спочатку пошукові роботи, розробити нову проектну документацію або, якщо це можливо, привести вже існуючу документацію у відповідність до вимог нових державних стандартів. Зрозуміло, що всі ці дії підрядника пов'язані з необхідними витратами, тому замовник повинен відшкодувати йому вартість додаткових робіт.

Замовник зобов'язаний також залучити підрядника до участі у справі за позовом, пред'явленим до замовника іншою особою у зв'язку з недоліками складеної проектної документації або виконаних пошукових робіт.

У ст. 890 ЦК закріплюються спеціальні обов'язки підрядника за договором підряду на проектні і пошукові роботи. Законодавцем перш за все акцентовано увагу на обов'язок підрядника виконувати роботи відповідно до вихідних даних на проектування та договору. За правилами ст. 888 ЦК усі необхідні вихідні дані, тобто сукупність науково-технічної, технологічної, геодезичної та будь-якої іншої інформації, яка має істотне значення для підрядника, мають бути надані йому замовником.

У разі виникнення необхідності відступити від завдання, вихідних даних, умов договору підрядник повинен отримати на це згоду замовника.

На підрядника покладено обов'язок погодження розроблення проектно-кошторисної документації із замовником, а в разі необхідності - також з уповноваженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування. Підрядник повинен надати для погодження замовникові комплект відповідно оформленої технічної документації.

Підрядник не має права без дозволу замовника передавати проектно-кошторисну або будь-яку іншу документацію, пов'язану з виконанням проектних та пошукових робіт, третім особам. Сторони договору підряду на проведення проектних та пошукових робіт повинні забезпечити конфіденційність інформації щодо предмета договору.

Відповідно до ст. 891 ЦК підрядник відповідає за неналежне виконання договору підряду на проведення проектних та пошукових робіт, а також за недоліки, допущені під час їх виконання. Підрядник несе відповідальність не лише за недоліки, допущенні в роботі, а й за недоліки, що можуть бути виявлені у процесі експлуатації об'єкта, створеного на основі виконаної проектно-кошторисної документації і результатів пошукових робіт.

У разі їх виявлення він зобов'язаний на вимогу замовника безоплатно переробити проектно-кошторисну документацію. Переробка може полягати як у зміні окремих положень, так і у проведенні нових пошукових або проектних робіт. Правилами коментованої статті передбачено, що за наявності вини підрядника на нього покладено обов'язок відшкодувати завдані збитки, якщо інше не встановлено договором або законом.

Оскільки у вищезазначеній статті не визначаються умови відповідальності підрядника, розмір відшкодовуваних збитків, то ці питання мають вирішуватися з урахуванням загальних положень зобов'язального права та загальних положень ЦК України про підряд. Якщо ж спірні відносини мають ознаки господарсько-правових, то можуть застосовуватися також положення ст. 321 ГК України про відповідальність підрядника за недоліки проекту.



Схожі статті




Цивільне право України. Особлива частина - Дзера О. В. - 1. Поняття договору підряду на проектні та пошукові роботи

Предыдущая | Следующая