Історія держави і права зарубіжних країн - Маймескулов Л. М. - Розділ 2. Країни Сходу

Глава 27. Утворення Республіки Індія
1. Колонізація Індії

Колоніальне панування англійців в Індії відіграло подвійну роль. З одного боку, колоніальний режим позбавляв країну державної самостійності, підривав традиційні ремеслені виробництва, розоряв мільйони індусів. Система відкупів посилювала і без того тяжкий податковий гніт в "Імперії Великих Моголів". З другого боку, втягування Індії до орбіти світової торговельної діяльності Великої Британії, зацікавленість англійського торгового і банківського капіталу у створенні в багатомільйонній країні ринку збуту англійських товарів з необхідною інфраструктурою сприяли технічному і культурному прогресу. Будувалися великі порти, залізниці. Необхідність підготування кадрів нижчої і середньої ланок з місцевого населення призводила до появи шкіл та університетів (Бомбей, Калькутта, Делі, Мадрас).

З'являються місцева буржуазія, інтелігенція, яка вже прагне дати освіту своїм дітям у європейських університетах. Проникнення в Індію англійської мови відкриває можливість ознайомлення з європейською культурою, її політичними і правовими ідеями. Все це сприяє пробудженню національної самосвідомості, закладає основи національно-визвольного руху. Прагнення Великої Британії зберегти тут свої позиції шляхом залучення до управління країною місцевої еліти розширює діапазон політичної активності місцевого населення.

Останнім сплеском індійської державності було правління Великих Моголів, основане видатним державним діячем Сходу Захіреддином Мухаммедом (1483-1530 роки), більш відомим під іменем Бабур ("Тигр"). Після смерті Аурангзеба у 1707 році імперія розпалася. Хоча формально династія Великих Моголів правила до 1858 року, держава розділилася на значну кількість князівств, що ворогували між собою. Фактичним господарем великої країни з багатою тисячолітньою історією стала приватна торговельна Ост-Індійська компанія. Використовуючи міжкнязівські війни, нацьковуючи одне князівство на інше і втручаючись у їхні чвари, англійці оволодівають Індією шляхом підкуплення князів, нерівноправних договорів, а частково в результаті воєнних дій (англо-маратхські, англо-майсурські війни).

Ост-Індійська компанія мала в Індії свої війська й адміністрацію, рада директорів компанії призначала губернаторів і всю адміністрацію. Широко використовувалася система так званих субсидіарних договорів з князівствами, які зобов'язувалися узгоджувати свою зовнішню політику з Ост-Індійською компанією, не брати на службу іноземців, крім англійців, тримати при своїх дворах англійських резидентів, допомагати англійцям військовою силою. Ост-Індійська компанія за це брала на себе "захист" князівств, які були зобов'язані давати "субсидію" на утримання англійських військ, що перебували в розпорядженні резидентів. Часто замість "субсидій" англійці одержували право збирати податки на певних територіях, що призводило до розорення населення. "За борги" захоплювалися території цілі князівства.

Безконтрольне панування Ост-Індійської компанії в Індії завдало країні значних збитків. Представники промислового капіталу становили конкуренцію Ост-Індійській компанії. Вони вчинили скандал у парламенті. У 1773 році губернатор Бенгалії Роберт Клайв постав перед судом парламенту. На суді він заявив: "Багате місто (Муршида-бад) лежало біля моїх ніг, могутня держава була у моїй владі, мені одному були відкриті підвали скарбниці, повні зливків золота і срібла, дорогоцінного каміння. Я взяв всього 200 тисяч фунтів. Джентльмени! Я й досі не перестаю дивуватися власній скромності!" Палата общин дорікнула Клайву, але при цьому відзначила, що "Роберт Клайв надав значні і гідні послуги Англії". Клайва змінив Хейстингс, який також постав перед судом парламенту. Процес відкрив жахливі злочини адміністрації. Деяких осіб було засуджено, але Хейстингса виправдано. Наступник Хейстингса Корноулліс писав: "Я сміливо можу стверджувати, що 1/3 території, яка належить компанії в Індостані, становить джунглі, населені тільки дикими звірами".

Громадськість в Англії вимагала поставити під контроль діяльність Ост-Індійської компанії. У 1773 році парламент Англії ухвалив "Акт про управління англійськими колоніями в Індії". До Калькутти було призначено генерал-губернатора і засновано Верховний суд у справах

Індії. У 1774 році ухвалено акт "Про подвійне управління Індією". Від Ост-Індійської компанії управління здійснював Секретний комітет ради директорів Ост-Індійської компанії, а від парламенту - Контрольна рада, голова якої входив до складу уряду. В 1813 році було ліквідовано торгову монополію Ост-Індійської компанії. У 1833 році її було ліквідовано як торгову компанію, але вона ще брала участь в управлінні. У1857 році було відкрито університети в Калькутті, Мадрасі та Бомбеї. Зростав прошарок індійської інтелігенції, компрадорської буржуазії.



Схожі статті




Історія держави і права зарубіжних країн - Маймескулов Л. М. - Розділ 2. Країни Сходу

Предыдущая | Следующая