Зовнішня політика України - Чекаленко Л. Д. - Співробітництво України з Великою Британією

Важливим складником європейської стабільності є двосторонні відносини України і Великої Британії. Велика Британія визнала Україну 31 грудня 1991 р. Дипломатичні відносини було встановлено 10 січня 1992 р. В інтерв'ю ЗМІ України посол Великої Британії зазначав, що "незалежність України необхідна не тільки Великій Британії, а й Європі в цілому. В особі України ми отримали нового члена нашого європейського клубу вільних і демократичних держав. Незалежна, демократична, без'ядерна Україна - ще одна гарантія європейської безпеки"1. У Спільній Декларації між Україною і Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії (15 вересня 1992 р.) йшлося про те, що Сторони поважають суверенітет і територіальну цілісність одна одної, не чинитимуть політичних перешкод швидкому розвитку взаєморозуміння і співробітництва між українським і британським народами, підтверджують свої зобов'язання щодо запобігання розповсюдженню ядерної зброї і всіх інших видів зброї масового знищення. Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії вітає намір України стосовно якнайшвидшого приєднання до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1968 р. як без'ядерної держави. У Меморандумі про взаєморозуміння між урядами двох країн (10 лютого 1993 р.) йшлося про надання Україні технічної і технологічної допомоги для реформування економіки на ринкових засадах.

Міждержавний Договір про принципи відносин і співробітництво між Україною і Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії був підписаний під час візиту Президента Л. Кравчука до Великої Британії 10 лютого 1993 р. Парламент країни одним із перших ратифікував Угоду про партнерство і співробітництво між Україною та ЄС (8 червня 1995 p.).

Водночас у перші роки розвитку українсько-британських відносин спостерігалася певна упередженість з боку офіційних кіл Сполученого Королівства щодо України через ядерну зброю, розміще

тауерський міст через темзу

Ну в Україні. Британські корпорації остерігалися від ділових контактів та інвестицій в Україну. Інтерес до нашої країни британських політичних кіл виявився після приєднання України до ДНЯ3 (16 листопада 1994 p.). Під час саміту Наради з безпеки і співробітництва у Європі (НБСЄ) у грудні 1994 р. Велика Британія підписала Меморандум про надання Україні гарантій національної безпеки. Британські керівники

Наполягали на закритті ЧАЕС до 2000 р. на умовах, визначених у Меморандумі про взаєморозуміння між Урядом України і Урядами країн "Великої сімки" та Комісії Європейського Співробітництва (КЄС) щодо закриття Чорнобильської АЕС. Про це, зокрема, йшлося під час грудневого візиту до Великої Британії української делегації на чолі з Президентом України Л. Кучмою. Британська сторона дала високу оцінку ролі й позиції України у мирному врегулюванні боснійської кризи, відзначила внесок нашої країни у вирішення цієї проблеми, позитивно оцінила взаємодії військових двох країн-миротворців у складі сил ООН у колишній Югославії. Намагання України взяти участь в економічній відбудові Боснії, що мало розглядатися як своєрідна компенсація за збитки, завдані нашій країні у зв'язку з ембарго на співробітництво з СРЮ, не були відкинуті, але й не були реалізовані. Британська сторона постійно дає зрозуміти, що уряд Сполученого Королівства будує і будуватиме взаємовідносини з Україною і Російською Федерацією на засадах рівноваги.

Ділові контакти між організаціями та підприємствами України і Великої Британії в галузях науки, техніки та економіки на початку 90-х років поступово пожвавились. Зростала заінтересованість британських ділових кіл у поширенні взаємовигідного співробітництва з Україною. У торгово-промисловій виставці "Британська промисловість сьогодні", влаштованій у рамках Днів Великої Британії 1990 p., взяли участь 32 британські фірми, з якими було підписано понад десять угод і договорів про співпрацю. За три роки (1991-1993) серед 545 зареєстрованих в Україні спільних підприємств - 19 з британською участю, які забезпечили у цей період товарообіг між країнами в обсязі 17,8 млн. інвесвиступ королеви великої британії елизавети під час урочистого церемоніалу Тиційних карбованців. В Україні діяло десять представництв британських фірм, серед яких "Ренк Ксерокс", "Ерза консалтанс" та ін. В галузі сільського господарства підприємства та організації України здійснюють взаємовигідні ділові зв'язки з 12 британськими фірмами з упровадження технології вирощування сільськогосподарських культур, засобів захисту рослин, в галузі тваринництва, селекції та генетики, харчової промисловості. Наприклад, співробітництво з фірмою "Ай-Сі-Ай", зокрема впровадження її агрохімічної технології вирощування озимої пшениці, ярового ячменю й гороху господарствами України, сприяло підвищенню врожайності цих культур на площі понад 1,5 млн. гектарів на 20-40 %. З листопада 1992 р. започатковано регулярні рейси "Авіаліній України" Київ - Лондон - Київ.

Активну участь у науково-технічному співробітництві України і Великої Британії беруть Національна академія наук України, міністерства освіти і науки, охорони здоров'я та ін. У листопаді 1991 р. підписано Угоду про наукове співробітництво між Академією наук України і Лондонським Королівським науковим товариством, яка охоплювала практично всі форми співробітництва в галузі технічних і природничих наук, зокрема проведення спільних досліджень, організацію двосторонніх симпозіумів та семінарів, обмін науковцями і спеціалістами, публікацію праць за результатами спільних досліджень. Українськими і британськими науковцями активно розроблялися важливі теми в галузі кріобіології, наднизьких температур та голографії. Прямі контакти встановили Інститут електрозварювання ім. Є. Патона, Інститут проблем кріобіології та кріомедицини з Шеффілдським політехнічним інститутом, Сассекським, Манчестерським і Селфордським університетами. Співробітничають вузи двох країн: Київський та Лід-ський, Донецький і Шеффілдський університети, Київський політехнічний інститут і Нотінгемський університети. Протягом років продукція АНТК ім. О. Антонова регулярно представляється на аерокосмічному салоні у м. Фарнборо.

Особл и ву ува гу спеціалісти обох країн приділили питанням ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. У лютому 1992 р. Мінчорнобилем України підписано низку відповідних угод з британськими фірмами. Зокрема, з фірмами "АЕА Текнолоджі" та "Керрі і Браун" укладено угоду про складання плану щодо відновлення територій, які потерпіли від аварії на ЧАЕС. З фірмою "Джордан Енженіерінг" підписано угоду про спільні роботи з додаткового обстеження радіаційної ситуації у районах жорсткого контролю. З британською фірмою "AWC-Atkins" розроблено програму спільних робіт з радіаційного моніторингу продуктів харчування у Фастівському районі Київщини тощо.

У 1995 р. українською стороною було передано перелік пріоритетних галузей економіки України, що потребують технічної допомоги. Збільшився обсяг науково-технічної допомоги по лінії Фонду Ноу-Хау, впроваджується британський досвід у галузі енерговикористання, в реконструкції вугільної промисловості України. Фонд Ноу-Хау реалізує в Україні 150 проектів на загальну суму 27 млн. доларів. Обсяги британських інвестицій збільшилися до 34 млн. доларів. За цим показником країна посідає третє місце після США та Німеччини. Прямі контракти встановлені між Мінмашпромом ("Мотор-Січ", АНТК ім. О. Антонова) і компанією "Брітіш Ейрспейс", Мінпромом і провідними брокерами Лондонської біржі металів, з компаніями-покупцями металургійної, хімічної продукції, мінеральних добрив, цементу. Пріоритетною є співпраця з британськими компаніями нафтогазового комплексу. Зокрема, компанія "Джей КеЙ Екс" створила два спільні підприємства у Полтавській області та Криму, одержує нафту і газ із свердловин Полтавської області. Кілька фірм беруть участь у модернізації гірничого устаткування та переоснащенні шахт у Донецькому регіоні.

Особливого розвитку набуло українсько-англійське військове співробітництво: міністерство оборони Великої Британії з метою допомоги Україні надавало значні кошти на навчання українських офіцерів у вищих навчальних закладах країни (Королівський коледж оборонних наук, курси іноземних мов у Беконсфілді). У Києві було організовано курси англійської мови за участі викладачів з Великої Британії для офіцерів МО України. Тільки у 1996 р. Велика Британія реалізувала 1,5 млрд фунтів стерлінгів на ці програми. Наукові інститути України і Великої Британії досліджують питання ядерної енергетики. Відбулася безкоштовна передача Україні Британської науково-дослідної станції "Фарадей" вартістю понад 10 млн. доларів, розвивається співпраця в галузі дослідження Антарктиди. Планується збільшити обсяг британської технічної допомоги Україні на 40 %.

В Україні відкрито представництво Британської Ради, бібліотеку англійської літератури. Розвиваються зв'язки міст-побратимів, яких в Україні вже дев'ять. За загальними показниками торговельного обміну імпорт з Великої Британії значно випереджає експорт. Так, 2003 р. український експорт скоротився до 74,35 % порівняно з показниками 2002 p., а імпорт збільшився на 149,32 %. У 2005 р. товарообіг України з Великою Британією перевищив 1,7 млрд. доларів, але сальдо залишилося негативним. За цими показниками Велика Британія посідає 12 місце серед європейських партнерів України.

НАН України і Британська Королівська академія наук підбили підсумки співробітництва за 1991-2003 pp. та окреслили нові завдання. Британська сторона разом з Українським науково-технологічним центром провела в Лондоні (2004) українсько-британський науковий форум, на якому було підписано Угоду про наукове співробітництво між Україною та Європейськими Співтовариствами, обговорено питання вдосконалення юридичної бази двосторонньої співпраці. Українська сторона, посилаючись на положення ст. 10 цієї Угоди, погодилась фінансувати такі напрями, які одночасно відповідають науковим пріоритетам України, Великої Британії та Європейського Союзу. Королівській академії наук було запропоновано висунути свою кандидатуру до складу майбутньої українсько-британської мішаної Комісії з науково-технічного співробітництва. Зважаючи на необхідність активізації двосторонніх наукових зв'язків, обраний інноваційний шлях розвитку економіки України, євро інтеграційний політичний напрям нашої країни та участь її у виконанні Шостої Рамкової програми наукових досліджень Європейського Союзу, постало питання координації та планування спільної діяльності, яка б могла здійснюватись цією комісією за участі відомих британських наукових діячів.

Водночас позитивно-стримане ставлення до України Великої Британії, яке прийшло на заміну вичікувальній позиції, певною мірою зберігається й до сьогодні. Хоча для України Велика Британія залишається важливим партнером. Як член "Великої сімки", Ради Безпеки ООН, ця країна має авторитет держави з потужними можливостями, великим досвідом і світовим авторитетом. Перспективи розвитку українсько-британської співпраці можна прогнозувати у сфері інвестицій в українську економіку, поглиблення економічного співробітництва, спільної участі в миротворчих зусиллях ООН (наприклад у колишній Югославії). Україна намагається також залучати потенціал і досвід Великої Британії, її державних установ, компаній, банків до трансформування вітчизняної економіки.



Схожі статті




Зовнішня політика України - Чекаленко Л. Д. - Співробітництво України з Великою Британією

Предыдущая | Следующая