Зовнішня політика України - Чекаленко Л. Д. - Із Заяви глав держав Республіки Білорусь, РРФСР, України

Із Заяви глав держав Республіки Білорусь, РРФСР, України

(8 грудня 1991 p., Мінськ)

Ми, керівники Республіки Білорусь, РРФСР, України:

- відмічаючи, що переговори про підготовку нового Союзного Договору зайшли в глухий кут, об'єктивний процес виходу республік зі складу Союзу РСР і створення незалежних держав стало реальним фактом;

- констатуючи, що недалекоглядна політика центру призвела до розвалу виробництва, катастрофічного зниження життєвого рівня практично всіх прошарків суспільства;

- заявляємо про створення Співдружності Незалежних Держав, про що сторонами 8 грудня 1991 р. підписано Угоду.

Співдружність Незалежних Держав у складі Республіки Білорусь, РРФСР, України є відкритою для приєднання всіх держав - членів Союзу РСР, а також інших держав, що поділяють цілі і принципи цієї Угоди.

Держави - члени Співдружності мають намір проводити курс на зміцнення міжнародного миру і безпеки. Вони гарантують виконання міжнародних зобов'язань, що випливають для них з договорів і угод колишнього Союзу РСР, забезпечують єдиний контроль за ядерною зброєю та її нерозповсюдженням.

Із Угоди про створення Співдружності Незалежних Держав

(8 грудня 1991 р.)

Ми, Республіка Білорусь, Російська Федерація (РРФСР), Україна як держави - засновники Союзу РСР, що підписали Союзний Договір 1922 року, констатуємо, що Союз РСР як суб'єкт міжнародного права і геополітична реальність, припиняє своє існування.

...домовились про наступне:

Стаття 1

Високі Договірні Сторони створюють Співдружність Незалежних Держав...

Стаття 4

Високі Договірні Сторони розвиватимуть рівноправне і взаємовигідне співробітництво своїх народів і держав у галузі економіки, політики, культури, освіти, охорони здоров'я... сумлінно виконувати свої зобов'язання.

Стаття 5

Високі Договірні Сторони визнають і поважають територіальну цілісність одна одної і недоторканність існуючих кордонів в рамках Співдружності...

Стаття 7

Високі Договірні Сторони визнають, що до сфери їх спільної діяльності... відносяться;

- координація зовнішньополітичної діяльності;

- співробітництво у формуванні і розвитку загального економічного простору, загальноєвропейського і євразійського ринків;

- співпраця в галузі системи транспорту і зв'язку;

- співпраця в галузі захисту навколишнього середовища;

- питання міграційної політики;

- боротьба з організованою злочинністю.

Стаття 8

Сторони визнають планетарний характер Чорнобильської катастрофи і зобов'язуються об'єднати і координувати свої зусилля по мінімізації і подоланню її наслідків.

Стаття 10

Кожна із Сторін залишає за собою право припинити дію цієї Угоди...

Стаття І 1

... на територіях держав не допускається застосування норм третіх держав, у тому числі колишнього Союзу РСР...

Стаття 14

Офіційним місцем перебування координуючих органів Співдружності є місто Мінськ.

Із Алма-атинської декларації

(21 грудня 1991 р.) Незалежні Держави -

Азербайджанська Республіка, Республіка Вірменія, Республіка Білорусь, Республіка Казахстан, Республіка Киргизстан, Республіка Молдова, Російська Федерація (РРФСР), Республіка Таджикистан, Туркменістан, Республіка Узбекистан і Україна як прихильники цілей і принципів Угоди про створення Співдружності Незалежних Держав

Заявляють про наступне:

Взаємодія Учасників Співдружності здійснюватиметься за принципом рівноправ'я через координуючі інститути, шо формуються на паритетній основі... що визначається угодою між учасниками Співдружності, яка не є ні державою, ні наддержавним утворенням.

Співдружність Незалежних Держав відкрита за погодженням всіх ЇЇ учасників для приєднання до неї держав-членів колишнього Союзу РСР, а також інших держав, що поділяють цілі і принципи Співдружності.

Із створенням Співдружності Незалежних Держав Союз Радянських Соціалістичних Республік припиняє своє існування.

Держави-учасниці Співдружності гарантують відповідно до своїх конституційних процедур виконання міжнародних зобов'язань, що випливають із договорів і угод колишнього Союзу РСР.

Держави-учасниці Співдружності зобов'язалися сумлінно дотримуватись принципів дійсної Декларації.



Схожі статті




Зовнішня політика України - Чекаленко Л. Д. - Із Заяви глав держав Республіки Білорусь, РРФСР, України

Предыдущая | Следующая