Зовнішньоекономічний менеджмент - Дахно І. І. - Купівля іноземної валюти

Операції купівлі і продажу іноземної валюти на території України здійснюються як резидентами, так і нерезидентами через уповноважені банки та інші кредитно-фінансові установи, що одержали на це ліцензію НБУ.

Проводяться ці операції винятково на міжбанківському валютному ринку України (МВРУ), на аукціонах НБУ й уповноважених банках з продажу валютних коштів.

Інвалюта може здобуватися з ініціативи підприємства на різні цілі, а також для забезпечення виконання зобов'язань перед нерезидентами України.

Підставою для купівлі інвалюти на Міжбанківському валютному ринку України (МВРУ) при розрахунках з нерезидентами за торгівельними операціями вважаються такі документи:

O договір з нерезидентом чи інший документ, що, відповідно до чинного законодавства України, має силу договору;

O вантажна митна декларація, якщо товар завезено на територію України;

O акт про приймання, акт виконаних робіт (наданих послуг) чи інший документ, що свідчить про надання послуг, виконання робіт;

O документи, передбачені при документарній формі розрахунків (акредитив, інкасо);

O довідка Державної податкової адміністрації (ДПА), у якій резидент зареєстрований як платник податків, з вказівкою інформації про основний поточний рахунок резидента в гривнях і поточний рахунок в інвалюті, визначений резидентом як рахунок, з якого здійснюються всі перерахування з метою виконання зобов'язань резидента перед нерезидентами у валюті (термін дії довідки - 90 днів).

На оригіналах документів, на підставі яких була куплена інвалюта, проставляється оцінка уповноваженого банку про обсяг придбаної валюти. Копії цих документів із зазначеною оцінкою завіряються печаткою і підписом керівника суб'єкта господарської діяльності чи нотаріусом і зберігаються в уповноваженому банку.

Підставою для купівлі інвалюти на МВРУ з метою виконання зобов'язань з капітальних операцій та інших зобов'язань резидентів в інвалюті є такі документи:

А) кредитна угода (угода позики), що свідчить про необхідність виконання юридичними і фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності України зобов'язань в інвалюті, довідка з інформацією про стан погашення заборгованості за кредитом (позикию) і документи, передбачені чинним законодавством щодо легітимності виконання таких зобов'язань (реєстраційні свідоцтва, індивідуальні ліцензії НБУ, гарантії Кабінету Міністрів України (тощо);

Б) договір про інвестиційну діяльність, у т. ч. про інвестиційну діяльність без створення юридичної особи, документи про фактичне внесення інвестицій, що свідчать про правомірність переводу за кордон прибутку (доходу), отриманого нерезидентом на законних підставах в Україні, а саме:

O копія рішення загальних зборів засновників діючих в Україні підприємств з іноземними інвестиціями про розподіл прибутку;

O копія декларації про прибуток підприємства з оцінкою ДПА про її прийом;

O копія податкового звіту про результати спільної діяльності на підприємстві України без створення юридичної особи і копія декларації про прибуток з оцінкою ДПА про їх прийом;

В) виписки банку з рахунку клієнта про надходження інвалюти;

Г) депозитарний договір, ощадна книжка, ощадний (депозитний) сертифікат, що підтверджують необхідність виконання уповноваженим банком зобов'язань в інвалюті перед власником депозиту (внеску);

Д)заявки з розрахунком витрат:

O на відрядження за кордон;

O на експлуатаційні витрати транспортних засобів, що виконують рейси за кордон;

Е) документи, що мають силу договору і можуть використовуватися контрагентами нерезидентами відповідно до міжнародної практики:

O для оплати участі в міжнародних виставках, конгресах, симпозіумах, конференціях й інших міжнародних зустрічах;

O для оплати за навчання, лікування, патентування тощо;

O для оплати митних платежів;

O для здійснення платежів за користування авторськими правами;

O для відшкодування витрат судових, арбітражних, нотаріальних, правоохоронних органів іноземних держав;

Є) укладені трудові договори (контракти) з нерезидентами;

Ж) рішення судів про сплату за межі України пенсій, аліментів, штрафів тощо;

З) угоди між пенсійними фондами про переведення за межі України пенсій в іноземній валюті;

І) угоди між поштовими адміністраціями про сплату за межі України поштових переказів.

Операції з придбання іноземної валюти здійснюються за договірним курсом купівлі й продажу. Одночасно враховується курс валютної біржі за попередній день.



Схожі статті




Зовнішньоекономічний менеджмент - Дахно І. І. - Купівля іноземної валюти

Предыдущая | Следующая