Закон України "Про судоустрій і статус суддів" - Теліпко В. Е. - Стаття 34. Голова вищого спеціалізованого суду

1. Голова вищого спеціалізованого суду:

1) представляв відповідні спеціалізовані суди як орган державної влади у зносинах з іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами, а також із судовими органами інших держав та міжнародними організаціями;

2) визначав адміністративні повноваження заступників голови витого спеціалізованого суду;

3) контролює ефективність діяльності апарату суду, вносить Голові Державної судової адміністрації України подання про призначення на посаду керівника апарату суду, заступника керівника апарату суду та про звільнення їх з посад, а також про застосування до керівника апарату суду, його заступника заохочення або накладення дисциплінарного стягнення відповідно до законодавства;

4) видав на підставі акта про обрання на посаду судді чи звільнення судді з посади відповідний наказ;

5) повідомляє Вищу кваліфікаційну комісію суддів України про наявність вакантних посад у вищому спеціалізованому суді в десятиденний строк з дня їх утворення;

6) вносить відповідно до цього Закону пропозиції щодо утворення відповідних місцевих та апеляційних судів, зміни їх територіальної юрисдикції, а також щодо кількості суддів у них;

7) скликає пленум вищого спеціалізованого суду; вносить на розгляд пленуму подання про призначення на посаду секретаря пленуму; виносить на розгляд пленуму питання та головує на його засіданнях;

8) інформує пленум вищого спеціалізованого суду про стан правосуддя у відповідній судовій юрисдикції та практику вирішення окремих категорій справ;

9) забезпечує виконання рішень зборів суддів вищого спеціалізованого суду;

10) контролює ведення та аналіз судової статистики, організовує вивчення та узагальнення судової практики, дбає про інформаційно-аналітичне забезпечення суддів з метою підвищення якості судочинства;

11) забезпечує виконання вимог щодо підвищення кваліфікації суддів вищого спеціалізованого суду;

12) здійснює інші повноваження, визначені законом.

2. Голова вищого спеціалізованого суду з питань, що належать до його адміністративних повноважень, видає накази і розпорядження.

3. У разі відсутності голови вищого спеціалізованого суду його адміністративні повноваження здійснює один із заступників голови суду за визначенням голови суду, за відсутності такого визначення - заступник голови суду, який мав більший стаж роботи на посаді судді, а в разі відсутності заступника голови суду - суддя цього суду, який має більший стаж роботи на посаді судді.

Вимоги до голови суду аналогічні тим, що встановлені законом і до судді вищого спеціалізованого суду, оскільки голова такого суду призначається із складу суддів цього ж суду. Призначення на посаду голови вищого спеціалізованого суду здійснюється відповідно до ст. 20 цього Закону.

Голова вищого спеціалізованого суду є керівником суду, і на нього як на керівника законом покладається низка обов'язків, за виконання яких він несе персональну відповідальність. Крім того, він має у своєму розпорядженні матеріальні (фінансові, організаційно-технічні тощо) ресурси, певний обсяг державно-владних повноважень.

Успішна робота суду, як і будь-якої установи, в першу чергу залежить від її організації. Саме голова вищого спеціалізованого суду здійснює організаційне керівництво всією діяльністю суду. Основу такого керівництва становить право голови видавати обов'язкові до виконання розпорядження чи накази і забезпечувати їх виконання тими, на кого вони спрямовані.

Для більш успішної і ефективної роботи суду голова вищого спеціалізованого суду має заступників. Він же розподіляє між своїми заступниками функціональні обов'язки. Розподіл обов'язків серед заступників голови фіксується письмовим розпорядженням голови.

Голова суду своїм наказом по суду зараховує на посаду судді особу, щодо якої є відповідний акт про обрання суддею і яка написала заяву та подала трудову книжку. Час видання акта про обрання суддею вищого спеціалізованого суду і час зарахування на посаду судді цього ж суду можуть не співпадати у тих випадках, коли особа, обрана суддею, не мала змоги своєчасно розрахуватися з останнього місця роботи, була у відпустці за останнім місцем роботи, у відрядженні тощо.

У разі припинення повноважень судді вищого спеціалізованого суду голова суду повідомляє Вищу кваліфікаційну комісію суддів України про наявність вакантних посад у вищому спеціалізованому суді в десятиденний строк з дня їх утворення.

Голова суду скликає Пленум вищого спеціалізованого суду та головує на його засіданнях. Керуючи роботою Пленуму, голова відкриває і закриває його засідання, надає учасникам, а також особам, запрошеним на засідання, слово для виступу, внесення пропозицій, ставить внесені пропозиції на голосування, забезпечує повний і об'єктивний розгляд усіх питань, поставлених на його обговорення, підписує постанови Пленуму, прийняті під його головуванням.

Оскільки організація ведення та аналізу судової статистики, вивчення і узагальнення судової практики має особливо важливе значення для виконання завдань вищого спеціалізованого суду щодо надання методичної допомоги судам нижчого рівня з метою однакового застосування норм Конституції та законів України у судовій практиці, надання рекомендаційних роз'яснень спеціалізованим судам з питань застосування законодавства щодо вирішення справ відповідної судової юрисдикції, планування перспектив зміни мережі спеціалізованих судів та кількості в них суддів тощо, то загальне керівництво цією відповідальною ділянкою роботи вищого спеціалізованого суду покладено на голову суду.

Секретаріати судових палат вищого спеціалізованого суду спільно з відповідними структурними підрозділами суду, основними завданнями яких є ведення судової статистики та узагальнення судової практики, виконують значний обсяг роботи. До зазначеної роботи можуть залучатися головою суду також інші підрозділи суду, інші спеціалізовані суди (місцеві, апеляційні), наукові та навчальні заклади.

Робота по вивченню і узагальненню судової практики спеціалізованих судів проводиться за планами роботи суду, в яких зазначаються теми узагальнень, строки їх проведення, виконавці.

Матеріали судової статистики та узагальнення судової практики розглядаються президією вищого спеціалізованого суду, яка приймає відповідні рекомендації стосовно підготовки цих матеріалів на Пленум вищого спеціалізованого суду або пропозицій для розгляду Верховним Судом України.

Враховуючи дані аналізу судової статистики щодо навантаження на суддів та інші фактори, голова вищого спеціалізованого суду вносить пропозиції Міністру юстиції України для внесення останнім подання Президенту України щодо утворення відповідних місцевих та апеляційних спеціалізованих судів, зміни їх територіальної юрисдикції, а також щодо кількості суддів у них.

Відповідно до ч. 1 ст. 130 Конституції України фінансування вищого спеціалізованого суду здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Вищий спеціалізований суд здійснює функції головного розпорядника коштів Державного бюджету щодо свого фінансового забезпечення. Видатки на утримання цього суду визначаються у Державному бюджеті України окремим рядком і не можуть бути скорочені в поточному фінансовому році.

Пропозиції щодо фінансування витрат на утримання суду та організаційного забезпечення його діяльності в установленому Бюджетним кодексом України та іншими нормативно-правовими актами порядку подає голова вищого спеціалізованого суду на основі попередніх розрахунків потреб, які складає апарат суду на чолі з керівником апарату.

Варто звернути увагу на те, що вищі спеціалізовані суди фінансуються окремим рядком у Законі України про державний бюджет встановлена сума фінансування спеціалізованих судів.

Інформуючи Пленум Верховного Суду України про діяльність вищого спеціалізованого суду його голова висвітлює напрями діяльності суду залежно від питання, що розглядається Пленумом Верховного Суду України. Періодичність та обсяг інформації залежить від плану роботи Пленуму Верховного Суду України.

Про діяльність вищого спеціалізованого суду його голова може щорічно направляти письмову інформацію Пленуму Верховного Суду України, а на його засіданні зазначену інформацію викладає усно.

Голова вищого спеціалізованого суду представляє суд та відповідну систему спеціалізованих судів у зносинах з іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, громадянами і організаціями, органами влади та організаціями інших держав. Виходячи з положень коментованої статті у зазначених зносинах голова суду не потребує спеціального доручення і діє самостійно. Водночас це зобов'язує його особисто представляти вищий спеціалізований суд та відповідну систему спеціалізованих судів у зазначених зносинах - надавати відповіді на звернення, проводити зустрічі, особистий прийом, прес-конференції, офіційні візити тощо з питань, що стосуються вищого спеціалізованого суду та системи спеціалізованих судів відповідної юрисдикції. Заступники голови суду та інші особи мають такі права лише за спеціальним дорученням голови суду.

Як керівник державного органу, голова вищого спеціалізованого суду наділений правом з питань, що належать до його адміністративних повноважень, видавати накази та розпорядження.

У разі відсутності голови вищого спеціалізованого суду його адміністративні повноваження здійснює один із заступників голови суду за визначенням голови суду, за відсутності такого визначення - заступник голови суду, який має більший стаж роботи на посаді судді, а в разі відсутності заступника голови суду - суддя цього суду, який має більший стаж роботи на посаді судді.

Судові повноваження голови вищого спеціалізованого суду полягають в тому, що він може головувати в судових засіданнях колегій суддів при розгляді будь-якої справи, аби вона належала до юрисдикції цього суду.

Адміністративні повноваження полягають в тому, що він контролює ефективність діяльності апарату суду, вносить Голові Державної судової адміністрації України подання про призначення на посаду керівника апарату суду, заступника керівника апарату суду та про звільнення їх з посад, а також про застосування до керівника апарату суду, Його заступника заохочення або накладення дисциплінарного стягнення відповідно до законодавства, видає на підставі акта про обрання на посаду судді чи звільнення судді з посади відповідний наказ, а також визначає адміністративні повноваження заступників голови вищого спеціалізованого суду.

Організаційні повноваження, якими наділений. голова вищого спеціалізованого суду, полягають у тому, що він:

1) повідомляє Вищу кваліфікаційну комісію суддів України про наявність вакантних посад у вищому спеціалізованому суді в десятиденний строк з дня їх утворення;

2) вносить пропозиції щодо утворення відповідних місцевих та апеляційних судів, зміни їх територіальної юрисдикції, а також щодо кількості суддів у них;

3) скликає пленум вищого спеціалізованого суду; вносить на розгляд пленуму подання про призначення на посаду секретаря пленуму; виносить на розгляд пленуму питання та головує на його засіданнях;

4) забезпечує виконання рішень зборів суддів вищого спеціалізованого суду;

5) контролює ведення та аналіз судової статистики, організовує вивчення та узагальнення судової практики, дбає про інформаційно-аналітичне забезпечення суддів з метою підвищення якості судочинства;

6) забезпечує виконання вимог щодо підвищення кваліфікації суддів вищого спеціалізованого суду.

Представницькі повноваження голови суду полягають в тому, що він представляє вищий спеціалізований суд та відповідні спеціалізовані суди у зносинах з іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами, а також із судовими органами інших держав та міжнародними організаціями. Окрім того, голова вищого спеціалізованого суду входить до складу Пленуму Верховного Суду України, де на засадах рівності бере участь у вирішенні усіх питань, що входять до компетенції Пленуму. Окрім того, голова вищого спеціалізованого суду інформує Пленум Верховного Суду України про діяльність вищого спеціалізованого суду про стан правосуддя у відповідній судовій юрисдикції та практику вирішення окремих категорій справ.

Перелік повноважень голови вищого спеціалізованого суду, закріплений у ст. 34 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", не є вичерпним. Голова суду може виконувати й інші повноваження, передбачені законом.



Схожі статті




Закон України "Про судоустрій і статус суддів" - Теліпко В. Е. - Стаття 34. Голова вищого спеціалізованого суду

Предыдущая | Следующая