Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - Шлюб на судні

Відповідно до статті 2 Закону України "Про органи реєстрації актів громадянського стану" (досі до назви та тексту закону не внесені зміни), систему цих органів складають відділи реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення) управлінь юстиції; виконавчі органи сільських, селищних, міських (крім міст обласного підпорядкування) рад.

Реєстрацію актів цивільного стану громадян України, які проживають за кордоном, проводять консульські установи та дипломатичні представництва. Хоча вони, звичайно, до системи органів РАЦСу не входять.

Шлюб на судні

Згідно зі статтею 70 "Засвідчення факту народження дитини і укладення шлюбу" Кодексу торговельного мореплавства України, про кожний випадок "укладення шлюбу " на судні капітан зобов'язаний скласти акт у присутності двох свідків, а також зробити запис у судновому журналі. Цей акт підлягає поданню до органу РАЦСу для "одержання" свідоцтва про шлюб.

У пункті 4.16 Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні зазначено, що у разі "реєстрації"" шлюбу на судні, "реєстрація" шлюбу проводиться відділом РАЦСу за спільною заявою подружжя встановленої форми у книзі поновлених актових записів про шлюб, на підставі акта, складеного капітаном судна, у присутності осіб, які уклали цей шлюб. V цьому випадку дата виникнення фактичних шлюбних відносин зазначається у графі "Для відміток" відповідно до дати складання акта капітаном судна.

У разі смерті однієї з осіб, з якою було укладено шлюб шляхом складання зазначеного вище акта капітаном судна, друга особа має право звернутися до суду із заявою про встановлення факту перебування у фактичних шлюбних відносинах.

Зміст цієї норми Правил не може не викликати здивування і заперечень. Якщо шлюб "укладено", "зареєстровано", то немає потреби його ще раз реєструвати. Це - з одного боку. А з іншого, якщо шлюб "укладено" і "зареєстровано", то про фактичні шлюбні відносини мова уже йти не може.

З логіки укладачів Правил виходить, що шлюб як акт цивільного стану появляється у цьому випадку лише з моменту реєстрації шлюбу органом РАЦСу. До цього моменту між жінкою та чоловіком існують лише фактичні шлюбні відносини. Дивно. Адже це суперечить ст. 70 КТМ, згідно з якою акт, складений капітаном судна, є підставою для одержання свідоцтва про шлюб, а не для звернення до органу РАЦСу із заявою про реєстрацію шлюбу.

У свідоцтві про шлюб, що буде виданий органом РАЦСу, днем шлюбу має бути день складення цього акта капітаном судна. Це значить, що з моменту укладення шлюбу на судні жінка та чоловік одержують статус подружжя, а не статус осіб, які перебувають у фактичних шлюбних відносинах. В іншому разі таке укладення шлюбу на судні буде лише оперетковою бутафорією, без жодних юридичних наслідків.

Крім того, Правила вимагають подання спільної заяви про реєстрацію шлюбу жінкою та чоловіком. А якщо, наприклад, чоловік відмовиться від її подання, а жінка виявиться вагітною? У Правилах не зазначено, яким шляхом мають розвиватися події у цьому випадку. За аналогією із тим же пунктом 4. 16 Правил, жінці, яку Міністерство юстиції не вважає дружиною, доведеться двічі звертатися до суду з позовними заявами: про встановлення факту перебування у фактичних шлюбних відносинах і з позовом про визнання батьківства.

А якщо, наприклад, хтось із них на судні помре?



Схожі статті




Українське сімейне право - Ромовська 3.В. - Шлюб на судні

Предыдущая | Следующая