Українське цивільне право - Заіка Ю. О. - 4.5. Визнання фізичної особи безвісно відсутньою

Особа, внаслідок стійкої психічної хвороби, може не розуміти значення своїх дій. За такої умови законодавець повинен захистити як майнові інтереси цієї особи, так і інтереси її сім'ї у цілому.

При певній патології психіки суд може визнати особу недієздатною. Підставами для цього є:

O хронічний стійкий психічний розлад (медичний критерій);

O не здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними (юридичний критерій).

Передумовою визнання особи недієздатною завжди є проведення судово-психіатричної експертизи, яка повинна дати висновок щодо можливості таким громадянином усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. Фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.

Якщо від часу виникнення недієздатності залежать певні правові наслідки (наприклад, особа подарувала сторонній особі будинок, уклала з маловідомою їй особою шлюб та ін.) суд може визначити день, з якого така особа визнається недієздатною, що зумовить недійсність укладених правочинів.

Правочини від імені недієздатної особи вчиняє її законний представник - опікун.

4.5. Визнання фізичної особи безвісно відсутньою

На практиці часто мають місце випадки, коли особа тривалий час відсутня за місцем постійного проживання і її місцезнаходження невідоме.

Лише за останні п'ятнадцять років є невідомою доля понад 350 тис. українців.

Така невизначеність створює певні труднощі для захисту прав іншими особами: кредитори - не можуть стягнути борг, подружжя - укласти шлюб, утриманці - отримати допомогу тощо. Усунути таку невизначеність допомагають інститути визнання особи безвісно відсутньою та оголошення особи померлою.

Відповідно до чинного законодавства фізична особа може бути визнана у судовому порядку безвісно відсутньою, якщо:

O протягом одного року вона відсутня за місцем постійного проживання;

O протягом року відсутні відомості про місце її перебування.

Зацікавлені особи повинні надати докази того, що вони вживали всіх необхідних заходів щодо встановлення місця перебування такої особи (опитувалися громадяни, направлялися запити, оголошувався розшук тощо), а також обгрунтувати причини, із-за яких необхідно визнати громадянина безвісно відсутнім (наприклад; його майно може бути знищене, розкрадене, утриманці перебувають у важкому матеріальному становищі тощо). Сам порядок визнання фізичної особи безвісно відсутньою встановлюється Цивільно-процесуальним кодексом України.

При визнанні фізичної особи безвісно відсутньою настають такі правові наслідки:

O над майном безвісно відсутньої особи встановлюється опіка. З цього майна видається утримання громадянам, яких безвісно відсутній зобов'язаний за законом утримувати:. За рахунок цього самого майна погашається заборгованість з інших зобов'язань безвісно відсутнього (ст. 44 ЦК України);

O неповнолітні та повнолітні непрацездатні діти, непрацездатні батьки, дружина, незалежно від віку і працездатності, якщо вона доглядає дітей безвісно відсутнього, які не досягли восьми років, мають право вимагати призначення їм пенсії у зв'язку з визнанням годувальника безвісно відсутнім (ст. 46 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 р.);

O дружина безвісно відсутнього набуває права розірвати шлюб у так званому спрощеному порядку через органи РАЦСу (а не в суді) і без згоди цього подружжя інше подружжя може розірвати шлюб;

O припиняються зобов'язання, тісно пов'язані з особою безвісно відсутнього (наприклад, дія довіреності, договору поруки);

O кредитори мають право вимагати задоволення з майна цієї особи.

Заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою може набути такого вигляду:

До Мелітопольського міського суду

Грицацуєвої Варвари Іванівни, яка проживає за адресою: вул. Плеханова, 15, м. Мелітополь

Заява про визнання громадянина безвісно відсутнім

Я перебуваю у шлюбі з Вендером Остапом Ібрагімовичем із січня 2004 р. Після чергової сварки 8 березня 2007 р. чоловік пішов із дому, попередньо забравши всі свої речі. З цього дня про долю Бендера Остапа мені нічого невідомо, а пошуки його позитивних результатів не дали. З роботи він звільнився у лютому 2007р. Батькам Бендера, які проживають у м. Біла Церква Київської області, про його місцезнаходження також нічого невідомо. В адресному бюро дані про нього відсутні.

Визнання чоловіка безвісно відсутнім мені необхідне для оформлення розлучення, оскільки я маю намір укласти новий шлюб. На підставі викладеного відповідно до ст. 43 ЦК України:

Прошу:

Визнати Бендери Остапа Ібрагімовича безвісно відсутнім. 20.032008. ( підпис В. І. Грицацуєвої)



Схожі статті




Українське цивільне право - Заіка Ю. О. - 4.5. Визнання фізичної особи безвісно відсутньою

Предыдущая | Следующая