Техніко-криміналістичне дослідження підробленого паспорта громадянина України - Патик Л. Л. - Друга група способів часткового підроблення

Характеризується доповненням уже існуючих реквізитів через дописування, додруковування, домальовування, виправлення, вклеювання та нанесення підписів, рукописних записів, відбитків печаток і штампів на чисті бланки (без підготовки місця). Такі дії виконуються без пошкодження поверхні бланку паспорта.

Спосіб зміни даних обирається в залежності від способу внесення тексту у паспорті: у надрукованому - застосовується додрукування або вклеювання, у такому, що виконаний спеціальними чорнилами від руки - дописування та домальовування.

1. Дописування - це спосіб зміни початкового змісту паспорта внесенням нових записів, знаків, штрихів. Наприклад, зміна прізвища особи власника паспорта "Мороз" відбувається при дописуванні букв "ов" і отримується нове прізвище - "Морозов", аналогічно букв "ич" - "Малович" тощо.

До ознак дописування належать наступні: 1) відмінні властивості фарбувальної речовини штрихів (за кольором і відтінком, характером розподілу речовини у штрихах, складом); 2) відмінність у поглинанні ІЧ та УФ променів штрихами; 3) відмінність структури штрихів через різницю за видом пишучого приладдя (розпливи фарбувальної речовини у волокнах паперу, ширина штрихів, блиск, сліди тиску, розволокнення первинних штрихів); 4) різне розміщення дописаних знаків відносно основних; 5) ознаки маскування - повторне обведення штрихів; 6) відмінність ознак почерку; 7) ознаки уповільнення рухів.

2. Домальовування - це зміна конфігурації слів та цифрових записів з додаванням елементів до вже існуючих букв, цифр на вільні ділянки.

Наприклад, прізвище "Губенко" змінюють на "Бубенко" шляхом домальовування штриха до першого елемента букви "Г", цифрові записи 11.08.1980 р. н. замінюють на 14.03.1980 р. н. тощо.

3. Виправлення - зміна початкового змісту тексту через добір пишучого приладдя за кольором, що виконується з наведенням попередніх штрихів букв та послідуючим виконанням нового штриха (див. додаток В, рис. 23-25).

Підбираються пишучі прилади подібні до спеціальних чорнил: анілінові фарби, туші, гелеві пензлі тощо. Виправлення тісно межується із домальовуванням, їм характерні наступні ознаки: 1) різниця у кольорі барвника; 2) різна ширина штрихів; 3) неоднакова конфігурація однойменних букв; 4) відносне розміщення основних і домальованих штрихів; 5) порівняльна давність домальованих штрихів і початкового змісту; 6) повторне наведення тексту.

4. Додруковування - це спосіб зміни початкового друкованого тексту документа із використанням друкарських машин, принтерів та інших друкувальних приладів.

До ознак додрукованого тексту належать: 1) різниця у насиченості та відтінку кольору барвника; 2) неоднакові розміри та малюнки однойменних букв і цифрових записів; 3) нерівномірні інтервали між буквами і рядками; 4) нерівна лінія рядка; 5) наявність подвійних відбитків знаків; 6) різниця/відсутність індивідуальних ознак друкуючого пристрою у вставлених буквах тексту.

5. Вклеювання - це спосіб зміни початкового змісту паспорта шляхом внесенням коректив у середину слова чи цифрових записів. Наприклад, видалення букв, слів, цифр з інших паспортів з наступним вклеюванням у новий.

Ознаками вклеювання можуть бути: 1) неспівпадання малюнку захисної сітки вклеєних частин; 2) деформація паперу від клеючої речовини; 3) люмінесценція клеючої речовини по периметру вклеєних частин; 4) нерівна лінія рядка; 5) порушення інтервалів між буквами тощо.

6. Нанесення підписів та рукописних записів, а також використання підроблених кліше для нанесення відбитків печаток і штампів на бланки паспортів, буде відноситися до цієї групи способів часткового підроблення за умови, якщо вони вноситимуться на чисті бланки, тобто без підготовки визначеного місця.

Похожие статьи




Техніко-криміналістичне дослідження підробленого паспорта громадянина України - Патик Л. Л. - Друга група способів часткового підроблення

Предыдущая | Следующая