Стимуляція здоров'я та інтелекту - Чепига М. П. - 2.9. Ефірні олії - стимулятори навчання і працездатності

Розробка методів підвищення працездатності і поліпшення психоемоційного стану людей розумової праці є важливим і актуальним завданням сучасної біологічної науки.

Вченими доведено, що аромати лаванди сприяють збільшенню об'єму короткочасної пам'яті, оптимізують стан людини в критичній стресовій ситуації, зменшують час реакції на пошук необхідного рішення і точності роботи, що виконується.

Аромати полину лимонного одночасно підвищують точність роботи і збільшують її швидкість, що вказує на збільшення зосередженості піддослідних. Одночасно збільшується і об'єм короткочасної пам'яті за рахунок зменшення кількості помилок при запам'ятовуванні завдання і зменшення латентного часу реакції [В. В. Ніколаєвський, В. І. Зінькевич, А. Ю. Разиков, 1997]. Таким чином підвищується рівень готовності людини до екстремальних ситуацій, що можуть виникнути.

Ці ж вчені проводили 15-хвилинні сеанси аромапрофілактики за день і перед самим іспитом. Результати показали, що вдихання ароматів у 2,5 рази стимулювало функції кори наднирників, що співпадало з підвищенням якості та кількості роботи, що виконувалася.

Для стимуляції навчання, творчості і працездатності можна використовувати різні ефірні олії. Наприклад, м'ятна олія в ароматичних лампах надає відчуття свіжості, а також використовується як засіб, що підвищує концентрацію уваги, поліпшує пам'ять, знімає перевтому, статеве безсилля. Олія розмарину - це один з найкращих засобів для поліпшення пам'яті.

Ще в старовину лікарі знали, що розмаринова олія посилює пам'ять. У Стародавній Греції і Римі студенти під час занять носили вінки з розмарину. Існує тісний зв'язок між ароматом і пам'яттю. Це особливо помітно у випадку з розмарином, який, зокрема, допомагає зберігати інформацію про імена і числа. Для втирання, ванн, інгаляцій досить 1-3 краплі розмаринової олії.

Запахи можуть стимулювати розумову активність і працездатність. Ще в минулому столітті відомий англійський поет Дж. Байрон писав, що завжди відчуває приплив натхнення, якщо окурює себе запахом трюфелів (гриби). Авіценна писав, що трояндова олія підвищує можливості розуму і швидкість мислення. Вчені довели, що у працівників на фоні ароматичних запахів підвищується продуктивність праці. Деякі компанії у Японії успішно використовують цей метод. Вони додають певні аромати в систему кондиціонування у приміщеннях так, щоб кожен на своєму робочому місці міг відчути той чи інший запах. Одна будівельна корпорація використовує навіть комп'ютерну систему для розподілу запаху по всіх своїх будинках.

Японська фірма "Суміцу" з цією метою організувала спеціальну кімнату відпочинку для енергетичної підзарядки працівників. Директорам великих підприємств рекомендували розсіювати "ароматичні активатори" перед тим, як скликати співробітників на важливу нараду. Фірмою "Суміцу" розроблено понад 20 варіантів фітокомпозицій ароматів квітів та інших частин рослин для поліпшення якості роботи програмістів і друкарок. При вдиханні запаху жасмину кількість помилок у програмістів знижувалась на ЗО %, лаванди - на 20 %, лимона - на 54 %.

Психолог Уільям Денбер (США) провів експеримент п'ятихвилинного вдихання аромату м'яти і впливу її на працездатність операторів. Дослідна група дала 85 % правильних відповідей, а контрольна - тільки 63 %. Експериментатор впевнений у доцільності випуску комп'ютерів із запахом м'яти.

Експериментально встановлено, що вдихання запаху лимона, евкаліпта, мускуса знімає відчуття втоми, збуджує нервову систему, сприяє розумовій праці, підвищує працездатність. Розмарин сприяє процесу пізнання, стимулює пам'ять. Троянда допомагає зосередитись і швидко виконати завдання.

Робітники деяких фірм Японії, відчувши втому, заходять у приміщення з ароматами ладану, сандалового дерева, лаванди, які дуже корисні при перевтомі і стресових навантаженнях. Крім того, це удвічі зменшує ймовірність помилок при роботі з комп'ютером.

Для підвищення працездатності, уваги, короткочасної пам'яті, прийняття швидких рішень в критичних ситуаціях використовується лаванда, полин лимонний, шавлія мускатна, гвоздика, жасмин, піхта, лимон, сосна, ялина, кедр.

Розумове напруження знімають базилік, вербена, гвоздика, ялівець, пальмет, евкаліпт, петіт-грейн, левзея, чебрець, м'ята, бергамот.

Підвищують настрій, емоційний тонус лимон, жасмин, китайський лимонник, кипарис, герань, бергамот, кориця, меліса, левзея.

При синдромі хронічної втоми використовують вербену, ладан, мирру, мелісу, ялівець, м'яту, шавлію, чебрець, левзею.

Якщо підлеглого викликає суворий начальник і відомо, що зустріч з ним викличе гнів і злість, то перед зустріччю потрібно подихати хоча б 10-15 хв. ароматами ладану чи мирри [В. В. Ні-колаєвський, В. І. Зінькевич, А. Ю. Разиков, 1997].

Якщо шлях до серця чоловіка лежить через шлунок, то до серця жінки - через аромати, що наповнюють спальню. Додайте дві краплі олії ілонг-ілонгу до півлітри джерельної води і покропіть цим розчином з пульверизатора ліжко. Жасминова або трояндова олія володіє чутливим ароматом, а олія мускатного шалфею викликає відчуття емоційного піднесення і навіть ейфорії.

Англійські вчені дійшли висновку, що більшість реакцій на запахи, що оточують людину, мають асоціативний характер. Усі події в нашому житті обов'язково супроводжуються запахами. Вони ж допомагають їх пригадати.

Вчені, почавши розгадку складних гормональних і неврологічних процесів, пов'язаних з нюхом, передбачають, що у недалекому майбутньому за допомогою відповідних ароматів стане можливим керувати працездатністю, поведінкою, настроєм і емоціями людей.



Схожі статті




Стимуляція здоров'я та інтелекту - Чепига М. П. - 2.9. Ефірні олії - стимулятори навчання і працездатності

Предыдущая | Следующая