Стимуляція здоров'я та інтелекту - Чепига М. П. - 2.5. Використання запахів

Нині ароматичними речовинами користуються все менше і менше. А ось в кінці минулого століття випускали такі парфумерні вироби: парфуми, одеколони, туалетні води, ароматичне мило, ароматизовані пудри, помади (у тому числі помада для волосся), пахучі мазі, нюхальні і туалетні оцети, нюхальні солі, ароматизовані порошки, ароматичні курильні есенції або оцети, ароматичні курильні порошки, серветки, свічки та інше.

У світовій практиці (Франція, Англія, США, Японія) широко використовують аромаформи на основі ефірних олій з рослин, які мають тонізуючу дію. Вони знімають втому і сонливість після їжі, сприяють розумовій концентрації, а отже, і навчанню. Арома-формам часто віддають перевагу перед чашкою кави, яка містить шкідливий для здоров'я кофеїн. Після важкого робочого дня можна прийняти для розслаблення гарячу ванну з ароматичними додатками. При сильному збудженні не обов'язково приймати снодійне, можна поруч з ліжком помістити ароматичні олії, які, випаровуючись, допоможуть спокійно заснути, провести ніч без страшних сновидінь.

Правильне використання ароматичних речовин забезпечує не тільки оздоровлення, але й профілактику багатьох захворювань, допомагає активній психоматичній регуляції організму.

Способи ароматизації повітря

Для випаровування ефірних олій використовують різні пристосування.

Керамічні ароматичні лампи (аромакурильниці). У керамічну посудину наливають воду і додають 2-3 краплі ефірної олії, підпалюють свічку. Вода поволі нагрівається, аромати ефірних олій - випаровуються. У цьому випадку не можна досягти заданої концентрації аромату в повітрі. Є й інші незручності.

На Теплу батарею водяного опалення Можна поставити посудину з малою кількістю води та ефірною олією і довгий час насолоджуватися ароматами.

Гасова лампа Може використовуватися також і для випаровування ефірних олій. Резервуар чистої і сухої гасової лампи заповнюють композицією різних ефірних олій. Ефірні олії піднімаються по гноті, поволі випаровуються, насичуючи повітря ароматами.

Електрична лампочка. На холодну електричну лампочку капають 1-2 краплі ефірної олії і вмикають її. Незабаром почуєте запах. Можна виготовити насадку на електричну лампочку з жолобом. Крапаєте в жолобок олію і маєте Аромат.

Змочити фільтрувальний папір чи хустинку ефірною олією і дихати 10 хв.

На Будь-які предмети Недалеко від місця вашої праці чи відпочинку можна накапати олію і стійкий запах буде тішити вас тривалий час.

Переносні ароматизатори. У флакончик із щільним корком вносять будь-який адсорбент чи клаптик тканини. Вони легко адсорбують олії і віддають їх у повітря. Може бути такий склад: кухонна сіль (4 чайні ложки), будь-який адсорбент (1 чайна ложка) і 5-7 крапель будь-якої ефірної олії. Складники змішати і закрити корком. За потребою відкривають корок і насолоджуються ароматом.

Можливі також і варіанти. Зокрема, у флакончик вносять 10-20 крапель ефірної олії і додають бджолиний віск. Закривають корком і ставлять у тепле місце на 10-12 днів. Віск вбере ефірне масло і стане носієм ароматів на багато місяців.

У Франції і Японії почали ароматизувати офіси, кінозали, квартири, виробничі приміщення тощо. Аромати створюють враження, що ви знаходитесь не в приміщенні, а в парку. Крім емоційного, є й інший бік - аромати очищають повітря від сторонніх запахів, мікробів, вірусів, запобігають зараженню відвідувачів в період епідемії грипу, поширенню інфекцій. Запахи рослин допомагають людині підживитись енергією природи, перемогти втому. Вони підвищують загальний тонус організму, знімають поганий настрій, стреси, тобто є супутниками і друзями людини.

Уранці добре впливають запахи евкаліпта й ананаса. У другій половині дня перевагу надають лимону і гвоздиці.

В. В. Ніколаевський, В. І. Зінькович, А. Ю. Разиков [1997], підсумовуючи досягнення науки і практики, рекомендують ділянки, в яких доцільно застосовувати аромапрофілактику й аромате-рапію:

- дошкільні і шкільні заклади: дитячі садки, дитячі ясла, школи. Для профілактики гострих респіраторних захворювань і грипу, підвищення працездатності, уваги учнів, поліпшення санітарно-гігієнічних умов приміщення;

- лікувально-профілактичні заклади: лікарні, пологові будинки, санаторії-профілакторії, будинки для перестарілих. Для профілактики внутрішньолікарняної інфекції тощо;

- промислові підприємства: виробничі цехи, адміністративні приміщення (комп'ютерні зали, диспетчерські, пункти керування), кімнати відпочинку, їдальні. Для підвищення працездатності, зняття втоми тощо;

- загальнодоступні місця: кінотеатри, спортивні зали тощо. Для поліпшення санітарно-гігієнічних умов приміщень, профілактики гострих респіраторних захворювань, грипу;

- транспорт: кабіни машин, купе вагонів СВ, купе поїздів далекого маршруту, каюти річкових і морських теплоходів тощо. Для поліпшення санітарно-гігієнічних станів приміщень, для профілактики гострих респіраторних захворювань, грипу.

В останні роки аромати широко використовуються в побуті.

Прибирання кімнат З використанням ефірних олій. Рекомендується у зимово-весняний час у період епідемії грипу і гострих респіраторних захворювань використовувати ефірні олії піхти, сосни, ялини, кедра.

Ароматизація зеленого чаю. В залізну коробку з чаєм вносять 6-7 крапель ефірної олії (трояндової, м'ятної, жасминової тощо). Закривають і час від часу струшують. Через 5-7 днів чай готовий до вживання. Його п'ють для профілактики грипу і гострих респіраторних захворювань.

Ароматизація алкогольних напоїв. Якщо до білого вина додати ефірну олію шавлії мускатної, одержимо напій, схожий за ароматом до кращих мускатних вин. На літр горілки чи вина беруть 1-2 краплі ефірної олії. Лимонну ефірну олію використовують для ароматизації вина та горілки, а олією м'яти ароматизують лікер і горілку.

При отруєнні алкоголем можна використати олії лимона, м'яти, анісу, деревію, ялівцю, фенхеля, піхти. В останні роки почали використовувати сауни із рослинними ароматами піхти, сосни, м'яти, ялини, лаванди, розмарину тощо. Для ароматів знаходять найнезвичніше застосування. Зокрема, в Японії з'явилися у продажу гарнітури спальних меблів, просякнуті запахом хвої, будильник з боєм, який щогодини наповнює кімнату чарівними ароматами. Встановлено телефони-автомати, котрі при розмові наповнюють повітря ароматами.

У стоматологічних відділеннях використовують запахи для заспокоєння дітей тощо. Криміналісти проводять дослідження з консервування запахів для майбутньої їх ідентифікації із підозрюваним.

За наукою про запахи велике майбутнє!

Перелік можливого використання ефірних олій можна продовжити, але й те, що викладено, на нашу думку, свідчить про важливість цієї проблеми для суспільства.



Схожі статті




Стимуляція здоров'я та інтелекту - Чепига М. П. - 2.5. Використання запахів

Предыдущая | Следующая