Психологія управління - Ходаківський Є. І. - Вербальні паттерни-конкретизатори

Мова - репрезентація досвіду, так само, як карта - репрезентація території. Клієнту знову вказується на його досвід. Але і в процесі кодування чуттєвого досвіду та слова, і в процесі декодування може зникати та псуватися важлива інформація. Це основна ситуація, в якій перебуває людина.

Використання паттернів-конкретизаторів - один із важливих аспектів психотерапевтичної праці в психотерапії образу.

Людина, вказуючи на конфлікт, дискомфортну ситуацію, використовує неконкретні імена, терміни, поняття, займенники. Мета терапевта - конкретизувати мову, відтворити перекручену інформацію, звести її з індивідуальним досвідом та територією.

Так, говорячи про людей, місця та речі, потрібно прагнути отримати повну репрезентацію інформації, яку клієнт має на увазі - уточнити ім'я, предмет, місце.

Приклади:

Люди без почуттів. - Які конкретно люди?

Хіба немає жодного, кому це не притаманне? У вашому житті не траплялись інші випадки? Чи можете ви навести приклад, назвати ім'я?

Місця, небезпечні для життя. - Які саме місця?

У чому полягає ця небезпека?

Для кого вони небезпечні?

Вони не люблять мене. - Хто саме?

За що не люблять?

За що вас дійсно не люблять?

Номіналізація В мовленні клієнта - це використання слів із процесуальним значенням в якості іменників, причому видається, що про-цесуальність наче зникає. Дія подається так, нібито вона статична.

Приклади:

Я нещасливий. - Як? Що ви відчуваєте при цьому?

Коли ви це відчули?

Мені не вистачає свободи. - Коли? З ким? Для чого? Я не відчуваю себе рівним з людьми. - У чому? Завжди? Стосовно чого? Неконкретні дієслова - слова дії.

Мета терапевта - з'ясувати конкретний набір поведінкових реакцій, їхню самооцінку. Приклади:

Він розглядає мене. - Що він робить?

Що робите ви?

У чому це виражено?

Що ви відчуваєте при цьому?

Я знаю, що ви думаєте. - Що саме?

Звідки ви знаєте?

Чому ви так упевнені?

Модальні оператори можливості і необхідності.

Слова типу: "Я не можу", "Це неможливо", "Я повинен" накладають обмеження на поведінку. Уточнення виявляє конкретні умови чи наслідки, які роблять дії чи необхідними чи неможливими.

Приклади:

Я не можу досягти успіху. - Що вам заважає? Що ви робите для досягнення успіху?

Що б сталось, якби ви досягли успіху?

Це неможливо здійснити. - Звідки ви це знаєте?

Що ви робили, щоб це здійснити?

Універсальні кількісні (УК) - тип вербальних паттернів екстремальної генералізації: "усі", "ніколи", "кожен", "завжди" тощо. Методика конкретизації передбачає таке:

1. Повторити УК у формі запитань.

2. "Згустити барви" ще більше.

3. Одержати від співрозмовника приклад винятку із правил.

4. Уточнити референтний досвід.

5. Сформулювати контрприклад.

6. Конкретизувати зроблене перебільшення.

7. Домогтися від співрозмовника підтвердження конкретизації. Компаратори (порівняння) - це прикметники чи прислівники,

Що означають порівняння. Частіше за все в них опускається те, з чим (і на якій підставі) здійснюється порівняння. Приклади:

Він кращий. - Краще за кого? Чому?

Він розумніший. - Розумніший за кого? У чому?

Він щедріший. - Щедріший за кого?

Конкретизація, проведена за допомогою вербальних паттернів - суть психотерапевтичної роботи.

Клієнт, прийшовши зі скаргою на те, наприклад, що він нещасний, "пройшовши" всіма колами конкретизації, сам відсікає різні версії. На завершення він усвідомлює, що зовсім не є нещасним, а просто посварився з дружиною чи з начальником. Особа, яка надбала комплекс на тому, що вона невдаха, переконується, що, по-перше, вона не така вже і невдаха, а по-друге, - що нічого не зробила для досягнення успіху. Конкретизація знімає зайвий вантаж і залишає клієнта на одинці з реальною, очищеною від суб'єктивності, картою. Він розуміє, що для того, щоб правильно зорієнтуватись на території, потрібно покращити свою карту. А це і є ефектом психотерапевтичної роботи, її наслідком.

Зазначені питання - загальна схема психотерапевтичної роботи. Використання такої схеми жодної шкоди клієнту не приносить, оскільки йому нічого не нав'язується, а пропонується палітра альтернатив, і він сам робить свій вибір. Конкретні методики психотерапії - професійна справа, і практикувати їх можуть лише спеціально підготов-ленні люди. Але всі ці методики існують на фундаменті, що грунтується на досягненні рапорту з клієнтом. Рапорт - універсальне розуміння і його можна вважати базовим для психотерапевтичної роботи.



Схожі статті




Психологія управління - Ходаківський Є. І. - Вербальні паттерни-конкретизатори

Предыдущая | Следующая