Психологія управління - Ходаківський Є. І. - 15.3.6. Соціотип "Горький"

6. Логіко-сенсорний інтроверт ( ЛСІ, ISTJ) - "Горький" (або, часом "Максим") (рис. 15.7).

соціотип

Характерні риси типу: 6.1. Зовнішні ознаки:

O фігура і осанка: перше, що привертає увагу - це фундаментальність, грунтовність. Людина цього типу твердо стоїть на ногах, справляє враження солідності, зовнішньо виглядає мужньо, суворо, витримано. Голова на плечах сидить рівно, нерухомо, - нею фактично не повертає. Голова повертається разом із тулубом.

O обличчя: вираз обличчя статичний, неемоційний, зосереджений. У рисах обличчя найпомітніші щелепи, через це у зовнішності часто проявляється щось східне, азійське. Проте, часом, кінчик носу дещо піднятий до гори. Для чоловіків цього соціотипу властиві гарні, пишні вуса.

O невербальні компоненти: під час ходьби ніколи руками не розмахує, - вони зафіксовані в ліктях, тому кисті не гойдаються. Іноді навіть складається враження, що тримає руки по швах. Хода в цілому м'яка, плавна, ковзаюча. Проте, періодично робить різкі повороти, відхилення в бік від прямої траєкторії.

O манера одягу: одяг, насамперед, вирізняється акуратністю. Як правило, одяг суворий, темних кольорів, непомітний, ніколи не буває брудним, зім'ятим; часто обирає вільний, проте дещо консервативний, "формений" стиль. Чоловікам цього типу завжди пасує військова форма. Дуже критично ставиться до порушення форми одягу, коли на роботу з'являються у невідповідному вигляді.

6.2. Манера спілкування.

Дуже легко вступає в контакт, уміє встановити близьку дистанцію. Зачіпає людей дотепними зауваженнями чи жартами, особливо осіб протилежної статі.

Чоловіки часто поводяться як галантні кавалери, вишукано й шанобливо. Вміло доглядають за дамами, добре грають роль "гусара" (якщо посилена сенсорна компонента).

Часто стає комунікативним центром компанії. Тягнеться до виконання романтичних пісень під гітару (у дусі кінофільму "Жорстокий романс"). Проте дана комунікація і обхідливість гарно спрацьовує на далекій дистанції; на близькій - може бути важко терпимим (якщо його зачепити - може відповісти агресією).

У робочій обстановці поводиться офіційно, навіть із близькими родичами; часом, проявляє "казармений" стиль поведінки.

На офіційному рівні спілкування дуже цінує точність, конкретність, пунктуальність. Значну увагу приділяє цифрам, показникам, фактичному матеріалу, конкретній логіці. Будь-яке питання розглядає з усіх сторін, глибоко пропрацьовує деталі.

У справах, судженнях і оцінках - твердий реаліст, не любить фантазій. З недовірою ставиться до нових ідей, не любить пропозицій без доводів, безоглядних проектів - вимагає фактів і доказів. Вважає, що будь-яке питання потрібно завчасно і старанно готувати.

У мові часто чути прописні істини, повчання, які близькі до кон'юнктури моменту. Для нього характерна повчальність.

Любить плакати, настінний друк та інші види наглядної агітації. У невимушеній обстановці, залишившись в обмеженому колі близьких людей, схильний розмірковувати на філософсько-моральні теми. Буває визначене тяжіння до релігії, містики, пророцтва та інших форм прояву глибокої інтуїції.

Коли до нього звертаються із запитаннями, - ніколи не відмовляє. Завжди порадить, як і куди проїхати, до кого звернутися, який існує порядок у даній конкретній справі.

6.3. Особливості поведінки.

Характерна особливість поведінки, - добра пристосовуваність до свого стану в ієрархії влади. Прагне до лідерства, проте краще керує невеликими колективами.

У дитинстві майже завжди буває слухняною, доброю дитиною, яка завжди поважає старших за віком. У школі його часто ставлять у приклад іншим, дають відповідальні доручення.

Дуже відповідальний, має високу виконавчу дисциплінованість, посидючість. Детально опрацьовує будь-яку справу, все доводить до кінця. Коли його призначають на посаду, проявляє адміністративні нахили. Добрий організатор; конструктивіст, раціоналіст, послідовний у своїх діях і рішеннях, завжди доводить розпочату справу до кінця. Може всіх оточуючих "заорганізувати", сам ретельно працює, доводить до кінця все, не упускає жодної подробиці. Твердо і вимогливо запитує про виконання прийнятих рішень, доручень - нікому не робить "знижок", не любить заперечень. Справу ставить вище за настрої, людей оцінює за результатами їх діяльності, незалежно від симпатій до них. Підтримує сувору дисципліну, любить порядок, точність і конкретність. Має розвинуте почуття обов'язку. Малодинамічний, не терпить розхлябаності, недисциплінованості, безвідповідальності. Індивідуальні якості та здатності інших людей враховує слабо, зневажає матеріальними стимулами, переоцінюючи слово "потрібно" і почуття обов'язку.

Дуже працездатний. Гарно досліджує вузькі місця, не упускаючи з поля зору дрібниць.

Непогано виступає й у ролі безпосереднього, гарного виконавця. Знання впроваджує у практику.

Проте, часом, сам не дотримується того порядку, якого вимагає від інших, - поривчастий і імпульсивний - при цьому здатний обговорювати тих, хто порушує даний порядок.

Любить та поважає ієрархію звання, посади. Дотримується субординації. Знає і поважає закони й інструкції, любить уточнювати факти, акуратно веде документацію. Економний, раціональний, вольовий, витривалий та працездатний.

Недостатньо гнучкий у відносинах. Погано розбирається у почуттях та мотивах поведінки інших. Дуже довірливий у питаннях людських відносин. Знаючи це, з недовірою ставиться до людей, які порушують елементарні етичні норми поведінки. У душі замкнутий, скри-тий. Власні проблеми переживає мовчки, не звертаючись до інших за допомогою та співчуттям.

Іноді йому здається, що проти нього є якась змова, злі наміри людей. Хто не виражає до нього відкрито своє ставлення, - підпадає під підозру. Проте, володіє виключним почуттям відповідальності за своїх близьких і колег, у складних ситуаціях стає для них опорою.

При всьому цьому, він чесний, можна сказати - людина обов'язку.

Любить та збирає книги, особливо довідники, словники, енциклопедії. Не любить визнавати, що йому що-небудь не зрозуміло у своїй області.

У домі підтримує майже військовий порядок: речі у нього лежать суворо у відведених місцях, навіть якщо їх буває багато. Дуже не любить, коли їх перекладають, поводяться з ними не охайно. Навколо себе постійно створює комфорт та порядок. Вміє майструвати, ремонтувати, і взагалі працювати руками. У побуті невибагливий, не вимагає вишуканої їжі. їжа може бути одна й та сама, але якісна. Але якщо дарує подарунок, то може вважати іншого йому зобов'язаним.

6.4. Основні функції (формула типа).

Перша функція - логіка відносин. Неперевершений спеціаліст із впровадження абстрактно-логічних ідей з глибоким і точним їх опрацюванням. У справу, якою займається, вникає досконало, регулярно перевіряє й контролює її хід. Наполегливо і вперто збирає інформацію, щоб повністю володіти ситуацією. Поважає субординацію, прихильник суворого порядку і налагодженої системи - усе, що в неї не вписується, не сприймає (як нелогічне). Врівноважений та виконавчий, чого й вимагає від інших. Коли йдеться про справу, особисті симпатії до уваги не приймає. Предмети розкладає за суворо відведеними місцями - не терпить, коли хтось без відому перекладає чи чіпає їх.

Друга функція - вольова сенсорика - дозволяє створювати "залізні" рамки дисципліни, дотримання яких він вимагає з усією суворістю. Тверезий реаліст: ставить перед собою лише посильні цілі, тому у більшості випадків досягає їх, нехай навіть і не одразу. Якщо пояснення і попередження не допомагають, включає натиск та інші силові методи управління - вміє "дожимати" супротивника, заганяючи його у кут. Стоїк, який вміє тримати себе у руках. Переносить будь-які негоди. Примушує себе робити те, що нецікаво, але потрібно. Любить красу і порядок навколо себе. Допомагає тим, хто слабий і беззахисний - опікується літніми і хворими. Буває непомітним борцем-одинаком за справедливість.

Рольова функція - етика відносин - обумовлює нестримну потребу поділяти всіх на "своїх" і "чужих". Є друзі, а є вороги, щодо яких потрібно бути обачним. "Якщо ворог не здається - його знищують". У цілому на людях тримається ввічливо і коректно, може примусити себе бути веселим та достатньо комунікабельним. Легко вступає у контакти ситуативного, нетривалого характеру. Своєю поведінкою викликає довіру; терпляче вислуховує людей, які до нього звертаються, співчуває ним, демонструючи власне розташування. Не сприймає панібратства, навіть за умов переходу на близьку дистанцію. Вдома з рідними тримається суворо, любить виховувати, читати моралі. Надійний у своїх прихильностях, хоча буває, що розривається між двома об'єктами вподобань відразу.

Больова функція - інтуїція можливостей - примушує зі значною підозрою ставитися до людей, які випинають свої істині чи уявні достоїнства чи здатності. Дуже прив'язаний до свого світогляду, на поступки і компроміси не йде. Друзів підбирає за однаковістю поглядів. Щодо людських здатностей - міркує по собі (якщо я зміг, чому інші не можуть). Інтуїцію йому заміняє особисте ставлення. Може довіритися доброзичливцю, "навушнику", псевдоприхильнику. Цінує людей творчо наділених, інтелектуальних. їм можна простити егоїзм та, часом, неетичність.

За етикою емоцій - переконуваний. Через те, що власні почуття загнані у "глибини", вельми вдячний людям, які демонструють феєрверк сильних, колоритних емоцій (краще, з елементами трагедійності). Часом перебуває у похмурому настрої, накопичує негативні емоції, - виплеснувши їх на будь-кого, відчуває полегшення. Для гарного фізичного стану потребує частої зміни емоційного фону. Не терпить направленого тиску негативними емоціями - плачем, капризами, обвинуваченнями. Йому легше поступитись, ніж проігнорувати їх. Внутрішньо досить образливий і ранимий, хоча й не показує цього, вважаючи власною слабкістю.

Шоста функція - інтуїція часу. Будучи, як і всі сенсорики, людиною сьогодення, із вдячністю приймає поради щодо своєчасності та несвоєчасності дій та вчинків. Потребує жорсткої регламентації термінів завершення робіт. Відтак, важко переносить непунктуальних людей, які роблять все^ невчасно, не терпить зривів графіків, необгрунтованих переносів. Його мобілізує і підхльостує неочікуваний, але важливий захід, який необхідно виконати у короткий термін. Сам живе розміреним темпом - непередбачуваність та доля його лякає. Хоча і відкидає містику, але з небезпечністю прислухається до пророцтв, гадань, снів.

Сьома функція - логіка дій. Із задоволенням довіряє різним інструкціям, циркулярам, технологіям, доки це не вступає у протиріччя з його уявленнями про дисципліну та порядок. У цих випадках жорстко і різко втручається. Дуже ощадливий у працях і покупках, намагається зекономити навіть незначні суми коштів. Про всяк випадок зберігає свої старі речі. Прагне позбавитися зайвих трудовитрат, - прихильник механізації й автоматизації. Контролює, швидше, доходи, ніж витрати. Здійснює контроль за діями інших людей. Якщо вони нелогічні, недоцільні, підозрюють неладне.

Восьма функція - сенсорика відчуттів. Невибагливий, стабільний щодо комфорту, їжі, звичок. Може задовольнятися мінімумом гедоністичних проявів. Проте, уважно слідкує за своєю зовнішністю. Охайний одяг, побут, робоче місце. Добре виконує тонкі ручні операції: ремонт, майстрування, дизайн, оформлення.

6.5. Рекомендації.

А) У роботі потрібно пояснювати йому, що справа - найголовніша, що він несе відповідальність за її виконання. Від того, як він виправдає виказану довіру, буде залежати ставлення оточуючих до нього. Адже найсильніша риса такого працівника - здатність швидше за всіх розібратися у суті проблеми, вибрати головне.

Б) Під час віддання розпоряджень та виконання завдань потрібно бути стриманим, якщо видно, що працівник роздратований. Не потрібно прискорювати, підганяти його. Умовляти ласкаво, пояснювати користь справи, її важливість.

В) Нематеріальними засобами мотивації є хвала за акуратність, ретельність, чуткість, доброту; потрібно частіше проявляти співчуття, увагу, турботу у дрібницях, теплоту. Крім того, чим ввічливіше працівник буде поводитись у колективі, тим більше викликатиме відповідні якості у решти. Стимулювати тим, що виконання дрібниць призведе його до досягнення більш високої мети, лише потрібно самому привчатись все робити і за все відповідати.

Г) Потрібно звертати увагу працівника даного соціотипу до величніших справ, щоб він не упускав їх через дрібниці. Взагалі він є досить спокійним, витриманим, мовчазним та, навіть, скритим.

Д) Періодично напускає на себе офіційного і неприступного вигляду - боїться змін і нестабільності. З питань, які вважає важливими, безкомпромісний; доволі нетерпимий до інших точок зору - недостатньо гнучкий у відносинах з іншими. Відтак, не сприйматиме заперечень, нав'язувань волі чи методів роботи.

Е) У разі поганого виконання роботи, потрібно присоромити працівника, але м'яко, зауважуючи, що саме не в порядку. Потрібно пояснити, якщо не застосовувати заходів безпеки, в майбутньому його очікують великі небезпеки.

Є) Під час роботи працівник важко тонко індивідуально прилаштовується до людей, врахування їх індивідуальних властивостей, швидкого прилаштування відповідно ситуації, поступливості і м'якості з принципових питань, генерації концептуальних ідей. Буває злопам'ятний, мстивий - діє швидко, ні з ким не радячись, не залишаючи слідів.

6.6. Сфера діяльності / рід професій: менеджмент, керівництво підрозділами, невеликими колективами, особливо, коли група не перевищує 8-10 осіб; виконання тонких ручних операцій: ремонту, майстрування, дизайну, оформлення, робота з технікою; художники-модельєри; інструктори; контролери; працівники з документами; працівники виробництв; працівники правоохоронних органів; економічні спеціальності, фахівці з бюджетування, бухгалтери-ревізори, податкові інспектори; банківська справа; хірургія; юриспунденція; армія; робота в художніх музеях; реставрація пам'ятників історії й архітектури.

6.7. Характеристика, як керівника: керівник-інструктор. Найнадійніший та найвідповідальніший соціотип. Краще вирішує

Тактичні задачі, адекватно проявляє себе у ролі ієрархічного лідера. Ним керує відповідальність, продуктивність та практичний результат. Є одним із самих статичних соціотипів.

Спосіб встановлення ділового контакту орієнтований на об'єктивні критерії, обмежує, убезпечує себе від впливу емоційних оцінок. Форма ділової активності характеризується настирливістю, цілеспрямованістю, врахуванням найдрібніших деталей, що відносяться до справи.

Діє швидко і чітко. На всіх рівнях ділового світу забезпечує необхідну для ефективної роботи організованість та очікує, що решта робитиме так само. Якщо робить справу, то намагається довести її до кінця. Крім того робота стоїть для нього на першому місці, відтак вважає за зрозуміле, що вона має бути виконана вчасно, акуратно і точно.

Це - авторитарний лідер локального типу, досить педантичний. Часом, у керівника цього соціотипу проявляються наступні недоліки: патологічне властолюбство, інтриги, таємничість у всьому, виховання страху та страхом, пригнічення, узурпація влади - і все це може проявлятися на будь-якому рівні управління, від лоеур - до топ-менеджменту. Не розуміє прогнозів, які йому дають оточуючі, і не приймає їх.

Незважаючи на це, щоденні обов'язки чітко розписані по пунктам, при цьому, видається стриманим і холодним.

Традиціоналіст, все цінне для нього - у минулому. Для нього важлива стабільність і взагалі все те, що належить до минулого.

Система взаємодії з підлеглими будується за схемою "інструктор-інструктовані". Краще за інших нормує відносини, вчинки, встановлює порядок, дотримується традицій. Схильний вчиняти "як прийнято", "як у інших". Самостійність і самоініціатива не заохочуються. Прагнучи кінцевої мети, залишає поза увагою почуття та інтереси виконавців. Відноситься до конкуруючого типу поведінки.

Здатний нівелювати людей, йому характерна "зрівнялівка". З ним краще спілкуватися на значній психологічній відстані, при чому не на загальні теми, а конкретно, по справі. По телефону - максимально коротко і лаконічно. Не терпить порожньої балаканини. Часом, позитивні емоції інших можуть викликати у нього роздратування.

Досягає значних результатів за рахунок створення досконалих організаційних структур, що базуються на контролі. Людський чинник до уваги не приймається - в кінцевому рахунку прагнення до продуктивності може підірвати моральний дух колективу. Демонструє прихильність до принципів етики у бізнесі - часто така демонстрація носить формальний характер. Проте, здатний адекватно сприйняти наявність слабких місць, перебудуватись і підлаштуватись до ситуації - через підвищення вимог до себе, або ж завдяки долученню помічників, здатних професійно опікуватись ситуацією, що склалася.

Стратегія: максимальна увага до виробництва, мінімальна - до людського чинника. Мотиви і мета: егоїзм, прибуток і успіх організації за будь-яку ціну. Ставлення до закону: законослухняний, озброєний юридичними знаннями.

6.8. Девізи: "Дивись у корінь"; "Світом править закон, порядок, дисципліна, норма"; "Справедливість"; "Посмішка, але залишаючись "застібнутими на всі гудзики"; "Ухватитися саме за ту ланку, за яку витягується весь ланцюг"; короткі, чіткі відповіді на все по типу Гамлета "Бути чи не бути". Часом, "Розділяй і володій", "Мене мають боятися", "Хто не з нами, той проти нас", "Якщо ворог не здається - його знищують" (М. Горький), "Рублена, суха, чорно-біла логіка", "Всі люди однакові і до всіх можна застосувати один підхід", "Неробство - мати усіх гріхів", "Марнотратство доведе до потреби", "Справа майстра боїться", "Від праці не вмирають", "Копійка гривню береже" і "Все, що робиш, роби добре".

Крім того, відносяться:

O вчені: Фрідріх Ніцше;

O можновладці і політики: Джордж Вашингтон, Джордж Буш Герберт Хувер, Хафез аль-Асад;

O композитори Іоганн Штраус;

O актори: Василь Лановий, Леонід Філатов, Олена Коренева, Ар-мен Джигарханян, Михайло Глузський, Ален Делон;

O режисери Василь Шукшин, Сергій Бондарчук, Нікіта Міхалков, Гліб Панфілов;

O художники Сальвадор Далі;

O співаки: Альфредо Крауз, Хосе Карерас, Лев Лещенко, Олександр Малінін, Валентина Толкунова, Олег Газманов, Владимир Пресняков;

O письменники: Максим Горький, Антон Макаренко, Володимир Васильєв, Гі де Мопассан, Донасьєн Альфонс Франсуа граф де Сад;

O шахіст Анатолій Карпов;

O автор і постановник телевізійних програм Влад Лістьєв;

O вигадані персонажі: ослик Іа ("Вінні-пух").



Схожі статті




Психологія управління - Ходаківський Є. І. - 15.3.6. Соціотип "Горький"

Предыдущая | Следующая