Психологія управління - Ходаківський Є. І. - 15.3.2. Соціотип "Дюма"

соціотип

Характерні риси типу: 2.1. Зовнішні ознаки:

O фігура і осанка: звертає на себе увагу пропорціями фігури. Представник соціотипу з підсиленою етичною компонентою відрізняється повною, округлою фігурою, короткими ногами і ходою, що пританцьовує, від чого при погляді на нього створюється враження "пружного м'ячика".

O обличчя: у представників соціотипу з підсиленою етичною компонентою форма обличчя кругла, без виступаючих, "різких" частин. Іноді зустрічається піднятий на кінчику "качачий" ніс. Очі круглі. Часто на чолі утворюються поперечні зморшки. Рот буває злегка скривлений у нервову лінію. Сенсорний підтип має витягнуту форму обличчя.

O невербальні компоненти: представник соціотипу з підсиленою етичною компонентою, коли намагається щось пояснювати, піднімає брови вгору. У хвилини емоційної бесіди, коли розповідає що-небудь, часто ковтає ротом повітря, як риба. Для сенсорного варіанта підтипу характерний вираз, що раптово застигає, на обличчі, коли зненацька з'являється жорстокість, коли виникає бажання збільшити психологічну дистанцію, поставити людину на місце

O манера одягу: сенсорний підтип відрізняється від етичного більш розвинутим естетичним смаком. Його одяг дуже часто характеризується охайністю і гармонійним поєднанням кольорів. Представник етичного підтипу складає враження затишності, начебто він щойно вийшов із квартири в зручному, домашньому одязі.

2.2. Манера спілкування.

Спілкується на короткій відстані. Завжди товариський, чарівний, дружелюбно налаштований. Уміє викликати симпатію до себе, увійти у довіру. Характер спілкування дуже демократичний.

Незважаючи на те, що зовнішньо м'який, може словесно й емоційно давити на людей. У голосі іноді виявляється твердість, обличчя стає суворим. Добивається своїх цілей за допомогою прохань, умовлянь і надання іншим різних послуг.

Схильний давати поради щодо волі й ініціативності, типу: "Не сидіть на одному місці", "Домагайтеся усього своєю працею", "Крутитися треба", тощо.

Якщо людина не йде з ним на контакт, то не нав'язується. За звичай, робить лише одну спробу. Прагне спілкування тільки з цікавими людьми; не може примусити себе спілкуватися з людиною, що викликає антипатію, навіть в інтересах справи. Під час таких бесід втрачає свою принадність, а промова стає невиразною, малозрозумілою.

Може довго говорити, розвиваючи тему. Розповідає про те, що бачить навколо, що з ним сталося, - про все, що приносить задоволення. Любить збирати і передавати повідомлення, чутки. Не може по декілька разів повторювати одне і те саме без змін, - відтак, додає щось від себе. Через це може посіяти емоційну нестабільність. Виявляє цікавість до часописів бульварного характеру.

Своїх проблем нікому не нав'язує. На запитання щодо справ, за звичай відповідає, що усе в порядку.

Остерігається давати обіцянки, адже знає, що не завжди зможе їх виконати. На прохання допомогти частіше за все відповідає таким чином: "Я вам не обіцяю, але постараюся"; або: "Якщо зможу, то зроблю". Якщо обіцянки не може дотримати, то перепрошує, доки не відчує, що його пробачили.

2.3. Особливості поведінки.

Гурман і гедоніст: у всьому вміє знайти задоволення. В цілому має гарний естетичний смак.

Найважливіша особливість поведінки - це тяга усе випробувати у власному житті, одержати якнайбільше насолоди від смачної їжі, гарних предметів, затишної обстановки, приємного проводження часу. Дуже любить повеселитися у тісному колі друзів, заводячи компанію великою кількістю жартів, натяків, підступів. Не любить проводити свій час там, де попадає у тінь.

Своєю незалежною до парадоксальності поведінкою часто породжує здивування і викликає негативні емоції в оточуючих. Через це його можуть вважати легковажною людиною.

Не любить ділових нарад та інших "нудних" заходів. Має схильність домовлятися на неофіційному рівні. Причому користується тільки перевіреними, надійними зв'язками.

Дуже хазяйновитий. Любить брати в руки різноманітні предмети, щоб доторкнутися до них, відчути їхні фізичні якості. Любить робити ремонт, інші домашні роботи.

Інша важлива особливість поведінки - прагнення триматися середини, не виділятися ані в бік кращих, ані в бік гірших. З цієї причини не любить критикувати людей вголос, у суперечку не вступає, від керівництва намагається триматися подалі, з усіма бути у мирі. Продуктивно може працювати тільки для себе, - в усіх інших випадках ніколи не перевантажується. Сильних фізичних навантажень уникає. Зусиль над собою не робить - цією якістю зобов'язаний своїй репутації "талановитого ледаря". Налаштований на виключно ввічливе, коректне ставлення, без грубощів і спонукувань. З усіма уживається завдяки вмінню зайняти позицію "золотої середини".

Чоловікам притаманна відвага, сила, мають схильність надмірно витрачати гроші, іноді - величезність фігури (як у Портоса); жінкам - м'якість, ніжність, скромність, тиха краса, як правило, ощадливі. Спільні недоліки: жадібність, розважливість, крутійство, небезуспішний пошук вигоди для себе.

В цілому, сильною стороною є уміння підбирати заняття, що приносить задоволення. А недоліками: інертність, відсутність постійної працездатності та недостатня далекозорість.

2.4. Основні функції (формула типа).

Перша функція - сенсорика відчуттів - побуджає жити власними яскравими відчуттями у даний момент. Виражене прагнення до різного роду насолоди та задоволень і саме сьогодні. У той же час піклується про звички, зручності і здоров'я близьких і оточуючих. Вивчає світ речей, любить відчувати фізичні якості предмета, які надовго запам'ятовує.

Друга функція - етика емоцій. Завдяки цій функції є неперевер-шеним творцем і маніпулятором людських емоцій, на яких чудово розуміється. Залежно від власних інтересів і вподобань майстерно і дуже тонко "створює інтригу", яка може як покращити, так і порушити емоційно-психологічний клімат групи, родини, колективу. У спілкуванні неформального характеру незмінно товариський, демонструє оптимізм. Його думки спрямовані на способи отримання позитивних емоцій. У суперечки не втручається, від епіцентру конфлікту тримається на безпечній відстані. Завжди знається на перебігу світського життя, про що охоче ділиться з друзями.

Третя, рольова функція - інтуїція часу - надає прагнення до демонстрації власних "умінь" орієнтуватися у потоці часу і, як може здаватися, передбачати можливі невдачі і провали в майбутньому. Проте, не любить зв'язувати себе строками, не відрізняється пунктуальністю. Усе робить у зручному для себе темпі; завжди знаходить причини своїх спізнень. Остаточне рішення відкладає до останньої хвилини. Добре пам'ятає святкові дати своїх рідних і знайомих.

Больова функція - логіка дії - обумовлює виникнення вкрай негативних реакцій на зауваження відносно недостатньої змобілізовано-сті і ретельності виконуваної роботи. Зауваження є справедливими, і саме тому вкрай "хворобливо" сприймаються. Проте, якщо інші потребують допомоги, працює продуктивно. Дуже потребує, щоб його зусилля помічали й цінили - в іншому випадку внутрішньо дуже образиться, хоча й не покаже цього. Емоційне ставлення до світу нерідко спонукає до комерційних авантюр, що закінчуються, як правило, досить погано. Ділові питання вирішує через друзів і знайомих. Проте, природна лінивість обмежує ріст його контактів. Важко змінює рід діяльності через прив'язаність до неї.

П'ята функція - інтуїція можливостей - стає переконуваним щодо всього, що стосується нових, перспективних, глобальних ідей. Із вдячністю сприймає оптимістичну інформацію щодо майбутнього, яке сам вбачає ілюзорним, похмурим. Потребує альтернатив, можливості вибору; важко переносить одноманітність і монотонність.

Шосту позицію займає логіка відносин, що сприяє бути активним і вдячним прихильником людей, які створюють чіткі логіко-аналітичні системи. Особливо, якщо вони показують логічність дій і вчинків. Відповідно, сумбурну інформацію сприймає погано. Шляхи досягнення цілі вишукує самостійно. Якщо говорити представнику цього типу, що він логічний, і при цьому ще й потрібний, то він назавжди стане вашим прихильником.

Сьома функція - вольова сенсорика. М'який і доброзичливий, може "спалахнути", якщо хтось проявлятиме надмірний вольовий тиск у ситуаціях, що суперечать його сенсорно-етичним уявленням. За інших умов, навпаки, нерідко стимулює людей до більш енергійної, цілеспрямованої діяльності. Проте, управляти людьми не прагне. Вважає за достатнє відстояти власні інтереси.

Восьма функція - етика відносин - дає м'які, ненав'язливі поради з налагодження міжособистісних стосунків, виступаючи людиною конформною, що легко йде на компроміс, зневажає принципами заради створення теплих емоцій. Свої симпатії демонструє не словом, а ділом. Вважає за незручне щось просити чи добиватися для себе самого - на прохання інших людей може зробити набагато більше (але й про себе не забути).

2.5. Рекомендації.

А) У роботі необхідно проявляти вимогливість із подальшим описом розвитку подій у разі невиконання необхідних вимог.

Б) Враховуючи, що представник цього соціотипу дуже тендітно ставиться до краси і порядку, необхідно використовувати такий аспект у мотивуванні; акцентувати, що його бездіяльність може порушити цю гармонію.

В) Монотонну роботу, якщо така трапиться, необхідно поєднувати з приємними відчуттями (прослуховуванням музики, тощо).

Г) Враховувати його здатність до "затишковості" обстановки в соціумі, родині, домі; у поєднанні з організаторськими здібностями, кмітливістю, вмінням думати тверезо, честолюбством, природністю, пристрасною любов'ю до життя.

Д) Мінімізувати схильність до поверхневих суджень.

Е) Активно включати в роботу здатність гарно розбиратися в людях, бачити "наскрізь", адже при загальній інтровертності це - один із кращих знавців людей; можливо, сенсориці допомагає саме інтровертність.

2.6. Сфера діяльності / рід професій: гуманітарна з практичним ухилом; педагогіка; сфера обслуговування; соціальне забезпечення; образотворче мистецтво, арт-бізнес, реклама; видавництво; індустрія розваг; медицина, особливо діагностика; моделювання, дизайн одягу; комерція, постачання, торгівля; дизайн, облаштування приміщень; менеджмент середньої ланки; дипломатія, діяльність із примирення, посередництво.

2.7. Характеристика, як керівника: керівник-дипломат.

Краще виходить вирішення тактичних завдань. Адекватно може проявляти себе у ролі фронтального лідера.

Спосіб установлення контакту орієнтований на особистісні чинники. Форма ділової активності орієнтована на передбачуваність, недопущення ризикованих кроків.

Система взаємодії з підлеглими будується відповідно до принципу колегіальності. Ведеться пошук емоційного зв'язку. Належить до компромісного типу поведінки. Здатний до активного співробітництва, якщо взаємодіє з ініціативним партнером.

Досягає значних результатів за рахунок створення сприятливого психологічного клімату у колективі.

Свою діяльність узгоджує із загальноприйнятими етичними і професійними нормами поведінки.

Стратегія: бере на себе функції лідера у вирішенні етичних проблем. Мотиви і мета: благі і доброчинні наміри. Прихильність етичним цінностям. Прибуток в етично прийнятних межах. Ставлення до закону: закон доповнюється етичним підходом.

2.8. Девізи: "Світом править задоволення" (епікурейська філософія); "Навіть у чесності є межі"; "Люблю тих, хто любить мене" (А. Моруа); "Чекати і сподіватися" (але не бездіяти). Зміст - "Справи говорять більше за слова".

Крім вищезазначених представників, до цього типа належать:

O королева Марія Антуанетта;

O автор віршованих творів Булат Окуджава;

O композитори: Джоаккіно Россіні, Жорж Бізе;

O художники: П'єр Огюст Ренуар, Борис Кустодієв;

O актори: Олександр Калягін, Станіслав Садальський, В'ячеслав Невинний, Роман Карцев, Леонід Броневий, Леонід Куравльов, Наталя Гундарева, Ірина Муравйова, Джон Траволта, Патрік Даффі, Брук Шилдс;

O режисер Ельдар Рязанов;

O співаки: Лучано Паваротті, Монтсеррат Кабальє, Лариса Доліна, Майкл Джексон, сер Пол Маккартні;

O бард Юрій Візбор;

O письменники: Олександр Дюма (батько), Ярослав Гашек;

O законодавець моди Валентин Юдашкін;

O вигадані персонажі: Вінні-Пух.



Схожі статті




Психологія управління - Ходаківський Є. І. - 15.3.2. Соціотип "Дюма"

Предыдущая | Следующая